1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

sütten kesme

SELAM ARKADAŞLAR BEN YİNE BİR KONUDA SİZDEN YARDIM İSTEYECEĞİM.BİLİYORSUNUZ 3 AYLIK HAMİLEYİM VE LARA DA 10 AYLIK OLDU ARTIK SÜTTEN KESMEK İSTİYORUM.CTESİ GÜNÜ GENEL MUAYNE İÇİN LARANIN DR.UNA GİTTİK.SÜTTEN KESMEK İSTEDİĞİMİ SÖYLEDİM, DR.UMUZDA KESEBİLCEĞİMİ BİR SAKINCA BULUNMADIĞINI SÖYLEDİ.2 AY ÖNCEKİ KONTROLUMUZDE DR. ANNE SÜTÜNÜ SADECE GECELERİ VERMİŞTİ AMA LARA HER DAKİKA EMİYOR BENİ.EMZİĞE ALIŞTIRMADIM AMA KEŞKEDE ALIŞTIRSAYDIM DİYORUM.NEYSE DR.A SÖYLEDİM KESİNLİKLE GÜNDÜZ EMZİRME DEDİ SONRA ZAMANLA GECELERİDE VERMEZSİN DEDİ.DÜN BU UYGULAMAYA BAŞLADIM AMA ÇOK ZOR OLUCAK YAA.SABAH 9 DA KAHVALTI YAPTIRDIM ÖĞLENE KADAR EMZİRMEDİM.ÖĞLEN UYKUSU GELİNCE EMMEK İSTEDİ AMA VERMEDİM AYAĞIMDA SALLADIM EVDE BİR TANE EMZİK VARDI ONU VERDİM ELİNE ONUNLA OYNARKEN UYUDU.YALNIZ SAAT 3 GİBİ FALAN GEZMEĞE GİDİYORDUK ARABADA ORTALIĞI YIKTI MEME DİYE. EMZİK VERDİM,BİBERONLA MAMA VERDİM OLMADI SUSMADI,ÇOK AĞLADI BEN ÇOK ÜZÜLDÜM EŞİMDE DAYANAMADI AĞLAMASINA EMZİRYA ÇOCUĞU BOŞVER DEDİ.VE YİNE BU SABAH 8 E KADAR EMDİ.9 DA YİNE KAHVALTISINI YAPTI ŞİMDİ UYKUSU VAR YİNE MEME DİYE ÜSTÜME TIRMANIYOR.MİLUPANIN MAMASINI ALDIM,NUTRİLON(3) MAMA ALDIM,BİBERONLA VERİYORUM İÇMİYO,SULUKLA VERDİM,BARDAKLA VERDİM İÇMİYOR.DAHA ÇOK AĞLIYOR.BİR ARKADFAŞIMA SORDUĞUMDA SEN NASIL SÜTTEN KESTİN DEDİĞİMDE GÖĞSÜNE SALÇA SÜRDÜĞÜNÜ VE BU ŞEKİ
    LDE OĞLUNUN MEMEDEN TİKSİNDİĞİNİ SÖYLEDİ AMA BUDA BANA ÇOK SAÇMA GELDİ.YA NE OLUR BANA BİR FİKİR VERİN KIZIMIN MENE DİYE AĞLAMASINA DAYANAMIYORUM,O AĞLADIKÇA BENİM İÇİM ERİYOR SANKİ.MEMEYİ NAIL KESEYİM.CEVAPLAINIZI BEKLİYORUM SAĞOLUN ŞİMDİDEN

Re: sütten kesme

Merhaba ben sıcagı sıcagına bu olayı arkadasım ıle yasadıgım ıcın sana yazma geregı duydum.Arkadasımın kızı 1,5 yasında.Kızı en ufak aglamada meme dıye kucagına yatıyodu.Ve ıstahı cok azdı.Su cok az ıcerdı.Bundan 3 ay once bır arkadasa karsıda oturmaya gıttık.O zaman otobuste mıdesı bulanmıstı ve emerken kusmustu.O gun butun ısrarlarına ragmen meme ıstemedı.Kusarım sandı heralde.Sonra gece uyurken verdı annesı zorla.Ben hazır mıdesı bulanmısken bıraktır dedım oda hazır olmadıgını soylemıstı.
    Neyse Persembe gunu bıze oturmaya geldıler.Tekrar bu konu acıldı.Kızı karnı tok olmasına ragmen hala meme ıstıyordu.Arkadasımda yavas yavas bıraktırmaya calısacgım deyınce gel dedım bu aksamdan basla.Kızının cok hassas oldugunu bılıyorduk.Peynirle arası hıc yoktu.Krem peynırı ıkı meme ucunada surduk.Annenın memesı pıs olmus dedım ve ınanın arkadasım vermeye calıstıysada goruntusunden tıksındıgı ıcın almadı.O aksam 3 su bardagı su ıctı.Cok sasırdık.Hıc su ıcmeyen kız bardak bardak su ıcıyordu.O gece su ıcmıs sabahta bıberonla sut vermıs annesı.Bır sonrakı gece cok aglamıs bır ara tam verecekken vazgecmıs salca surmus yıne tıksınmıs ve ınan hıc agzı bos durmuyor.Sureklı bır seyler yıyor ıcıyor.Bu arada annenın goguslerı sıstı ve acayıp agrıyor.Babada ıkı gece oda degıstırmıs.Sonuc mutlu son.3.gece 2 de uyumus ve sabaha kadar uyanmamıs.Sabahta sut ıcmıs.Bu arada bıberonu kesınlıkle kabul etmıyordu.Bızı cok sasırttı.Bazen bıze komık gelen yontemler ıse yarıyor.Bence sende dene.Sımdı annesının memesıne ek oldu dıyor.Ve hıc aklına gelmıyor.
    Umarım sende en kısa zamanda kesebılırsın.Sevgıler.Meral

ben İpek'i 11 aylıkken tamamen sütten kestim.

Önce sadece geceleri emzirmeye başladım. Gündüz işe gittiğim için gündüz zaten aramıyordu, haftasonları da emzirmiyordum gündüz... sonra Anneannesiyle beraber yazlığa gittiğiklerinde hafta içi 1 kere gidebiliyordum yanına o nedenle sorunsuz bir şekilde bıraktı ve hiç problem yaşamadık... emziği bırakırken daha çok zorlandı....

Batuhan'cığımsa sadece 15 gün emebildiği için hiç böyle sorunları olmadı...

Yardımcı olamadım, ama fikir versin diye yazdım...

sizin gibi düşünenlere çok kızıyorum:(

ya bırakın bebecikleri emsinler..neden sütten kesmek istiyorsunuz..benim kızım emseydi 5 yaşına kadar emzirirdim..ben bu konuda çok doluyum ve hakikattende kızıyorum..anne sütü gibisi varmı..bir kere en vitaminli en temiz en sağlıklı...emzir emzirebildiğin kadar )

Cahilliğimi bağışla 3 aylık hamileysen kesmen mi gerekiyor merak ettim. Kızını hiç değilse 1 yaşına kadar emzirseydin ama sakıncası varsa bilmiyorum. Bence sigara bırakır gibi birden bıraktıracağına yavaş yavaş kes. Benim oğlum da 9.5 aylık. 8.5 aylıkken işe başladım. Önceleri sabah uyandığında (ki 7-7,30 gibiydi) gece yatarken ve işten erken geliyordum ilk zamanlar (17 - 17,30 gibi) emziriyordum. Sabah (10-11) sütünün yerini kahvaltı ve 1 saat sonrası meyve aldı. Öğleden sonra sebze yemeği (14-14,30gibi) 17. de ben işten geldiğimde emiyordu. Şimdi normal çıkıyorum Yani 5 sütünü de kestik. Yalnız gece yatarken ki onda da 20,30 gibi milupa mama veriyorum üstüne beni uyumak için (22.00 da) emiyor. Hem sütüm sağlıklı bir şekilde azaldı. hem de oğlum da ben de stres olmadık. Haa bu arada benim oğlum da emzik kullanmadı. Ben çok uğraştım ama alışmadı. Sana kolay gelsin.

merhabalar oncelikle kolay gelsin diyorum benim oglum 11 aylik bir ara bende 2 hafta denedim kesmek icin ama olmadi basaramadim yardim cok onemli bu iste tek basina cok zor bugun turkiyeye ucuyoruz annemin yardimiyla bir yasinda kesicem yavas yavas kesmen en iyisi bebek ve senin sagligin icin sana bir yerdeki sutten kesme isimli yaziyi copy yaparim umarim isine yarar.sevgiler bol sans

ADIM ADIM SUTTEN KESME

Adım Adım Sütten Kesme
    11AY
    BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESMEK
    Bebeğinizi memeden kesmek diğer tüm bakımlar gibi gözünüzde büyüyebilir, ama aslında bu işleme çoktan katı gıda ve ek besinlere geçim döneminde başladınız. Memeden kesmek temel olarak iki ana devreden oluşur.

Devre 1: Bebeği memeniz dışında başka bir kaynaktan süt yada mama almaya alıştırmak. Memeden emmeye devam eden bir bebeği birden sütü bıraktırıp bardak yada biberona alıştıramazsınız. Dolayısıyla tamamen sütten kesmeyi planladığınızda çalışmalara çok önce başlamalısınız. Eğer önceden bebeği bardak yada biberon ile tanıştırmadıysanız memeden kesmek çok daha zor ve yavaş olabilir. Bazı durumlarda bebeğin sizden kopmasını sağlamak için özellikle fazla vaktiniz yoksa bir emzirmeyi atlayıp bebeği aç bırakmanız gerekebilir. Bu işlemi üç dört gün tekrarlarsınız ve sadece alternatif olarak seçtiğiniz beslenme türünü ona sunarsınız. İnatçı bebekler değişimi başlangıçta kabullenmekte zorlanabilir, fakat hepsi sonunda alışır. İlk 6 aydan önce bardak yada biberonla kendi sütünüzü ona sunabilir yada mama yada süt verebilirsiniz. Bu zamandan sonra bebeğinize sulandırılmış inek sütü veya meyve suyu da verebilirsiniz. Bu besinleri babasının elinden de almaya başladığı zaman artık bebek beslenme dönemine geçim için uygun zamandadır.

Devre 2:Emzirmeyi azaltmak

Sigara tiryakilerinin sigarayı, çikolata tiryakilerinin çikolatayı bırakması için birden bire bırakmak en iyi yoldur. Fakat bebeğin memeyi bırakması böyle olmaz. Bu olay bebek için hem fiziksel hem de duygusal olarak son derece tavmatiktir. Eğer memeden kesmek çok ani yapılırsa bu anne içinde problem yaratır. Örneğin, sızıntı, memelerde şişme, süt kanallarında tıkanma ve enfeksiyon. Araya bir hastalık yada önemli bir olay girmedikçe bu işi aniden yapmayın. Hedeflediğiniz kesin meme kesme tarihinden en az bir kaç hafta önce bu işe yavaş yavaş başlayın. Eğer çocuğunuzun hayatında önemli bir olay olacaksa (taşınmak, annenin işe başlaması, yeni bir bakıcı gibi) bu işi bir süre erteleyin. En iyi azaltma politikası her seferinde emzirme sayısını bir adet azalmaktır. Örneğin emzirme sayısını bir azaltıp birkaç hafta bekleyin. Hem göğüslerinize hem bebeğinize bu yeni sisteme alışması için zaman tanıyın. Sonra bir tane daha azaltın. 6 aydan küçük bebekler gıda için büyük çoğunlukla anne sütüne bağlıdır. Bu bebeklerde kestiğiniz her emzirmenin yerine mama koymalısınız. Daha büyük bebekler için bunun yerini kahvaltı yada yemek alabilir. Eğer bebeğinizi biraz düzensiz olarak onun istediği saatlerde emziriyorsanız, emzirmeden kesmeyi düşünmeden önce meme saatlerini biraz düzene sokmanız gerekebilir. Annenin programı ne olursa olsun, sabah erken ve gece geç emzirme en rahat emzirme saatleridir. Bu nedenle bunlar en son bırakılanlar olur. Anlık hastalıklar, ağrılı diş çıkarma dönemleri veya taşınma yada tatil gibi çevre değişiklikleri bebeğin geri gitmesine neden olabilir ve bebeğiniz daha da çok emmek isteyebilir. Anlayışlı olun ve fazla üzülmeyin. Çünkü bu tip gerileme geçici olacaktır. Bebeğin hayatı normale döndüğü anda çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Unutmayın ki emzirmek bebek ile aranızdaki ilişkilerden yalnızca birisidir. Emzirmeyi bırakmak aranızdaki sevgiyi azaltmayacaktır. Hatta bundan sonra bebeğinizle daha aktif oyunlar oynayarak onun gelişimini sağlayabileceksiniz. Memeden kesilen bebek ilk zamanlarda farklı rahatlama yollarına başvurabilir. Örneğin başparmağını veya başka bir objeyi emebilir. Bu davranışlar normal ve sağlıklıdır

Re: sizin gibi düşünenlere çok kızıyorum:(

Selincigim;
    elvan hamile...o da uzgun zaten..
    ben de keyfi sutten kesmelere cok karsiyim..Emir i keserken aglamistim..ama hamileydim ve mecburdum demiycem ama onerilen buydu..

Re: sizin gibi düşünenlere çok kızıyorum:(

galiba bilmiyorsun hamileyken annesütünün bebeğe çok fazla bir faydası çok üstelik bu aylarda çok fazla annesütü kansızlık yapar.o yüzden beni emzik gibi kullanmasından başka hiçbir işe yaramıyor

yanıt

bende zaten birden kesmeyi düşünmüyorum yine 12-13 aylık olana kadar emsin istiyorum ama sadece geceleri.benim dr.um ve kızımın dr.u emzirebilirsin dediler.fakat benim kızım bütün gün emzik gibi beni emiyor, e buda kansızlığa neden olacağı iç.in hem benim için çok zor olcağından yavaş yavaş kesmeyi istiyorum