1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Psikiyatristler Uyarıyor.Çocuğunuzu yalnız yatmaya alıştırın.

Psikiyatristler Uyarıyor.Çocuğunuzu yalnız yatmaya alıştırın.
    Herkesin okumasını istedim. Çünkü içimizden çoğu anneler bunu yapıyordur herhalde. Haber alıntısıdır.

Psikiyatri Uzmanı Sabri Yurdakul, çocukların doğumdan itibaren yalnız yatmaya alıştırılması ve bu alışkanlıktan çeşitli bahanelerle vazgeçilmemesi gerektiğini söyledi.

Yurdakul, anaokullarında geniş çapta yapılan araştırma sonucunda, çocukların yarıdan fazlasının sürekli anne-babaları ile birlikte yattıklarının anlaşıldığını belirterek, bu oranın ara sıra yatanlarda sayılırsa yüzde 90'lara ulaştığına dikkat çekti. Ailelerin çeşitli nedenlerle çocuklarını yanlarında yatırdığını, bu durumdan şikayetçi olmalarına karşın çeşitli nedenlerle bu davranışı devam ettirdiklerini vurgulayan Yurdakul, şöyle devam etti: ''Anne-babalar, (kışın üşümesinler, üstleri açılmasın) diye, diğer zamanlarda ise (gece yalnız yatınca korkuyor, bizimle yatmak istiyor) diye çocuklarını yanlarında yatırmakta, ama bu davranış sonraki zamanlarda da devam etmektedir. Çocukların anne babaları ile yatma istekleri bir yere kadar anlaşılabilir bir istektir, ama bunun devamlılık arz etmesi onların psikolojik gelişimleri yönünden sakıncalıdır.''

''ÇOCUK ANNE-BABAYA BAĞIMLI HALE GELİR''

Bu durumun getirdiği başlıca sakıncanın, çocukların anne-babaya bağımlı hale gelmeleri ve yalnız yatmayı büyüklerinin kendisini sevmemeleri olarak algılamaya başlaması olduğunu anlatan Yurdakul, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Halbuki çocukların doğumdan sonra odalarının ayrılması ve aile ile birlikte yatmaması gerekmektedir. (Aman çocuğum yanımda yatsın zaten onu fazla göremiyorum) yada (bizimle yatmasının nasıl bir sakıncası olabilir?) diye düşünen ailelerin çocukları, ilkokul çağına geldiği halde aileleri ile birlikte yatma alışkanlığını sürdürmektedir. Sonuç olarak çocuklar, doğumdan itibaren yalnız yatmaya alıştırılmalı ve bu alışkanlıktan çeşitli bahanelerle vazgeçilmemelidir.''

ALIŞKANLIKTAN VAZGEÇİRMEK İÇİN

Bu alışkanlığın terkedilebilmesi için öncelikle çocukların belli saatte yataklarına yatırılmasını ve uyuyana kadar yanlarında oturulmasını öneren Yurdakul, ''Uykuya dalana kadar ona masal anlatmak, masal kitabı okumak yada masal kaseti dinletmek, uyuduktan sonra odasından çıkmak onların yalnız yatma alışkanlığını kazanmalarına yardımcı olacaktır'' diye konuştu.

Anne babaların çeşitli taktikler izleyerek, çocuklarının bu alışkanlığı kazanmasını engelleyebileceklerine dikkat çeken Yurdakul, şu önerilerde bulundu: ''Gece uyandıklarında korkmamaları için hafif bir ışık odada açık bırakılmalıdır. Çocuğun gece kalkıp geldiği zaman, üşenmeden yataklarına geri götürülmesi gerekir. (Gece korkuyorum) diye geldiklerinde (ne var korkacak, hadi yatağına) demek, yada (hadi gel yanımızda yat) demek yanlış bir davranış olacaktır. Bu nedenle çocukların yalnız yatmaya alıştırılmaları, ama bu alışkanlığın sürdürülmesi hem çocuklar hem de büyükler yönünden gerekli bir davranıştır.''

Re: Psikiyatristler Uyarıyor.Çocuğunuzu yalnız yatmaya alıştırın.

Ok anlaşılmıştır!

Uygulamad pek olamıyo

Kaan' ı hiç yanımda yatırmadım. 4,5 aylık olana kadar beşiğinde yattı, daha sonra ise odasında. Bu nedenle hiç bizim yanımıza gelip yatmak gibi bir isteği de olmuyor. Gündüz uykularında bile kendi odasında uyuyor.
    Yazıyı okuyunca iyi yaptığımı anladım. Her ne kadar büyüklerim, çok küçük odasını ayırma deseler de....

kamuran yarama tuz basma

slm
    kizim dogdugundan beri ayri yatiyor...ama yataginda onunla 5-10dk durmamizi istiyor o uyuyana kadar..ben artik bunuda istemedigim icin ne tevafuk ki dun aksam onu tek yatirmaya calistim sonunda tek basina uyudu ama cok agladi ..cok uzuluyorum..gozyaslarina dayanmak ne mumkun ... ama bu yaziyi okuyunca biraz rahatladim... tesekkurler...

ben bu konuda çok şanslıyım..çünkü benim kızım istesemde yanımızda yatmaz...
    aslında bu birazda benim sayemde oldu...
    ben selini daha 1 aylıktan hem gece uykusuna hemde kendi yatağında yatırmaya alıştırdım
    yeni anneler yada anne olacak arkadaşlar bebeklerinizi mutlaka gece-gündüz ayrımına alıştırın..gündüz sevin oynayın;ama akşam olduğunda kesinlikle ilgilenmeyein ve hatta uyku saatini 1 aylıktan itibaren sizler belirleyin emin olun alışıyorlar ve çok rahat edersiniz..

Ben bu yaziya pek katilmiyorum. Aslinda bizim oglan tek basina yatiyor ve aksam ritualimizde yok degil ama bana göre her aile kendisi icin ne dogru ise onu yapmali her söylenenlere heme aa evet bu kesin dogrudur dememeli bence birazcik instinct gerekiyor. Isvecte bir arastirma yapmislar ve cocuklarin 50% 3 yasina kadar anneyle babyla yatiyormus. Bazi kültürlerdede hepsi bir odada yatiyorlar . Bu kadar yaygin birsey olan yalnis olabilirmiki?
    Bence anne baba olarak kendilerine soru sormak gerek. Rahatsiz oluyormusunuz? Uykunuz bozuluyormu ? Cocugunuz cok uyaniyormu? Esinizle ayni fikirdemisiniz? Ask hayatiniz etkiliyormu ?
    Gibi bir kac soru. Eger Evet veya hayir diyorsaniz ona göre cözüm bulmak gerek. Herkes kendi bilmeli!

Tamamen katılmıyorum!

Ben tamamen katılmıyorum! Yazıyı yazan psikiyatrist 60'lı ve 70'li yılların ekolünü benimsemiş. Buralarda yapılan araştırmalarda, çocuğun yalnız kalmaktan korktuğu için, aynı yatakta değil, ancak anne ve babasıyla aynı odada en az bir yıl yatmasının, çocuğun güven duygusunun gelişmesi açısından önemli olduğu saptanmış. Ana-çocuk sağlığı merkezlerinde uzmanların bize önerdiği de bu zaten. Burada çocuklar hep aynı odada yatıyorlar bebekliklerinde. Aynı yatakta yatmak önerilmiyor tabii. Alev iki yaşına yaklaşıyor ve iki yaşına bastığında kendi odasında yatmaya başlayacak, yeni ve büyük yatağında. Bebekliği boyunca ağladığında, hasta olduğunda onun hemen yardımına koşmak önemliydi. Sabah uyanınca yanında bizi görmesi de öyle...

Kübra

Bende aşağı yukarı senin gibi düşünüyorum.
    Gerçi Sude 6-12 ay arası bizimle yattı ciddi bir ameliyat geçirdiği dönemde yanımıza alıştı diyebilirim.
    Karyolası bizim odamızda 4-5 aydır kendi yatağında uyuyor tabii uyuyana kadar başında hikaye anlatmam gerekiyor...
    Gece veya sabaha karşı uyanıp yanımıza gelmek istiyor. Şimdilik böyle idare ediyoruz.
    Havalar iyice ısınınca odasındaki yatağa alıştırmaya çalışacağım....
    Neyse zor olacak belki başta ama başka alternatifi yok ya alışacak ya alışacak