Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: File devri!

File devri!

Ben ilk bu ulkeye geldigimde (1992) bi gunde cikan cop miktarina dumur olmustum.
    Nasil bir saskinlik ve kizginlik duydugumu anlatamam.
    Iste dedim dunyayi kirletenler bunlar! Sonra da coplerini getirip bizim gibi ulkelerde yakiyorlar, denizlere atiyorlar vs.
    O zamanlarda turkiyede herseyi paketleme cilginligi yoktu daha. Simdi biz de buyuk sehirlerde nerdeyse 1992 ingilteresiyle ayni durumdayiz.

Hatirliyorum 70lerin ortalarinda pazarlarda kagit kesekagidi kullanilirdi. Hatta teyzem ev butcesine katki olsun diye un ve su ile hazirlanan bir yapiskanla kesekagidi yapip satardi, biz de ona yardim ederdik. hala biliyorum kesekagidi yapmayi. ) sonra fabrikasyon sari kesekagitlari cikti,sonra da zehirli siyahtan zehirsiz beyaza donen doga katliami naylon poset cilginligi...

beni cilgina ceviren goruntu...en ucra doga koselerinde bile dallara dolanmis plastik posetler!

Bir suredir (bikac yil) buralarda(ingiltre) naylon poset dusmanligi basladi.
    Onceleri marketler naylon posetlerinizi yeniden kullanin, geri donusume atin falan diye kampanyalar yapiyordu. Kendi posetlerini dogada yokolabilen bi maddeden yapmaya basladilar.
    Sonra sonra marketler naylon posetlerden para almaya basladi. Parayi verince, haliyle 1 penny bile olsa, insan, nassi yani, niye parami cope atiyorum ki oluyor.Ya daha az poset kullaniyorsun ya da eskilerini yeniden kullaniyorsun.

Son bir yildir ise insanlar cilginlik halinde kumas,hasir, saglam naylon, file alisveris cantalarina yoneldiler. zaten kasiyerler de direct poset vermek yerine her musteriye posete ihtiyaciniz var mi diye sorup vicdan azabini korukluyor. parayla satilan marketlerde parana yazik ediyormussun gibi geliyor, bedava verilenlerde de bak yasadigin dunyayi korumuyorsun durumuna dusuyorsun sesiz sedasiz.

bugunlerde herkes alisverise kendi torbasiyla gidiyor.

ben de buyuk alisverislere ikeanin o buyuk mavi naylon hasir cantalari var ya, onlardan uc tane aldim olarla gidiyorum. cantamda da m&s'in renkli filelerinden iki tane tasiyorum. acil alisverislerde onlari kullaniyorum.

kendimi vicdanen daha iyi hissediyorum, unuttugum zaman ciddi vicdan azabi oluyorum naylon poset kullaniyorum diye.

zaman ve emek verilince degismez sandigin toplumsal davranislar bile kuzu kuzu degisiyor.

degismezse gelecek nesillerin hali yaman zaten!

Re: File devri!

hiç fazladan satıcıdan poşet, çanta almam. tek poşette işi bitirmeye çalışırım. bende kendime bir file alayım. iyi fikir.

Ben market posetlerini tekrar kullaniyorum, cop poseti olarak.

Ama yine de vicdanim sizliyor, cop poseti satin alsam onlar da naylon???

Siz coplerinizi nasil atiyorsunuz? Geri donusturulebilir malzeme var mi bu is icin?

evet alinanlar sonunda cop poseti olarak son buluyolar. bu da bir geri donusum yontemi. biodonusumu kolay posetlerden kullanmaktan ve geri donusum icin copleri ayirmaktan baska care yok.
    biz geri donusum icin ayirdiklarimizi koydugumuz siyah posetleri copculer geri veriyor. telef olana kadar kullaniyorum sonra da normal coplerin icine koyup atiyorum.
    geri donusturulmek icin siyah poset almiyorlar.

geleck yil organik copler, ev copleri ve geri donusum copleri icin ayri ayri cop kutulari verecekler herkese, direct onun icine atacagiz oradan da direct cop kamyonuna. simdi temizlik gorevlileri tek tek tesiyor copleri kamyona.

benim de çok içim acıyor bu poşet kullanımına.
    alışverişe gittiğim zaman özellikle bir torbada toplamaya gayret ediyorum ne kadar ağır olsa da.
    az bir çey adlıysam da, hele ki 1 parça şeyi de olduğu gibi kendi el çantama atarım öylece. dün mesela, tabaklı piliç bonfile almıştım kıyamadım ve doğrudan çantama attım öylece, umarım çantamda tavuk suyu çorbası olamz diyerek

diğer yandan, daha önce de bu konu ile ilgili gelen mailler ya da yine yanlış hatırlamıyorsam füsun'un açmış olduğu bir alışveriş çantası forumundan sonra kendime bir alışveriş torbası edinip çantama atayaım düşünceme rağmen tembellik edip ihmal etmişimdir.
    hiç olmazsa hemen şimdi her hangi bir naylon poşeti bile çantama katlayıp atsam kardır. mesajımı yazim hemen gidiyorum

bir de şu naylon torbalardan çöp poşeti meselesi var, di mi? marketlerden aldığımız ve benim hiç kullanmadığım çöp torbalarının bu poşetlerden ne farkı var, cahilliğimi bağışlayın ama bilmiyorum. hani aynı işe yarıyorlarsa bu da ayrı ve lüzumsuz bir plastik torba üretimini arttırmaya teşvik değil midir?

bir diğer sorum da, bu alışveriş torbalarını gereksiz yere çöpe atmaya kıyamadığımdan hep çöp torbası yaparım. e bi yere kadar ne kadar dikkat etsem yine de artıp birikiyor. bunları doğrudan plastik geri dönüşüm konteynerlerina atsam atık niyetine işe yarar mı?

ha yine yeri gelmişken daha önce onlarca forumda sorup cevabıı alamadığıms orumu buraya da üşenmeden tekrra yazıyorum şöyle ki:
    karton meyve suyu kutuları hangi atık grubunun kutusuna atılır? kağıt atıkları mı? ki kağıt atık kutusunda ıslak ve yağlı olmayan kağıtlar atılır yazıyor. e, bu meyve suyu, süt kutuları da haliyele içi az biraz ıslak kalıyor. ucunda da plastik bir kapak olunca şüphe ediyorum.
    ama cevap alamadığım için ben hala kağıt atıkları ile yok ediyorum kendilerini. lütfeeeeeeennnnnnnnn aydınlatınız artık

annem istanbulda kagit atik kutusuna atiyor o sut kartonlarini.
    babam butun geri donusumleri derli toplu cop konteynerina atip bizim eskiden beri bildigimiz cop toplayicilarinin istifade etmesini istiyor. o belediyenin yaptigi daha dogrusu ihale ettigi bu is yuzunden o cop toplayicilarin ekmeksiz kalacagini dusunuyor.
    netekim taksim civarinda belediyenin geri donusum ihalecisi o cop toplayicilari dayak vs, zorbalikla tehtid ediyormus copleri toplamamalari icin.

zaten de yillar once bir alman firmasi turkiyede geri donusumun zaten yapildigini ve bu ise girmenin karli olmadigini soylemis. geri donusumu de yapan bizim coplerden atik toplayicilar.

o cop torbalari plastik olarak geri donusturulur bence...yani burada siyah olmayanlari plastik atiklarla atabiliyoruz. ya da marketlerin konteynerlari var kasalarin yakininda oraya atabiliyoruz.

burada kagit cam plastik ev copleri beraber toplaniyor. kendileri ayristiriyor sonradan. yani ben kutulari ve plastik siseleri kapaklari acik bir sekilde atiyorum cunku kapagi kapali olanlar fazla yer kapliyor ve sikistirilirken daha cok enerji harcanmasina neden oluyor-mus.

nette arastirdim da turkiyede file ureten satan bi yer yok-mus.

bende

bende öyle herşeye poşet istemem marketten - pazardan yada herhangi mağazadan yanımda olanı kullanırım. Fazla kullanılmasın diye ortalıkta sevmiyorum. çöplerim içinde aşağıdaki markayı alıyorum. biraz çevre dostu sanırım.

http://www.bioplast.com.tr/bio-bozunur-urunler.html

malesef plastik çok girdi hayatımıza

bilmemgerek yazdı:
    .....
    nette arastirdim da turkiyede file ureten satan bi yer yok-mus.
    Evet malesef ben de bir ara çok aramıştım file ama bulamamıştım.

Blog Girişleri
    13

arin
    forumunun ilk metnini mail listemdekilerle paylasmamda sakınca var mı?
    sorunu da ekleyecegim..
    geri dönüş olursa iletirim sana..

savaşların, sınırların, sınıfların olmadığı hayal ülkesinden

apartman köşesine bir geri dönüşüm kutusu koyulması için nereleri aramadım dönen olmadıbile
    vazgeçtim sonra apartman köşesinden sokak köşesine olsun dediim tınnnn

hayy dediiim içimdeen daa çok sey dediimmm

file edineceğim ilk bulduğum yerde Arın