2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Re: BENDEN TARİFLER - ÖTELERDEN BERİLERDEN YEMEKLER...

slm canim tarifler iyi güzelde varsa elinde kolay serbetli tatliar bizimle paylasirsan sevinirim saatlerdir bakiniyorum buralardan heem kolay olsun diyorum hem güzel bulamadim bisiler

Re: BENDEN TARİFLER - ÖTELERDEN BERİLERDEN YEMEKLER...

isik98 yazdı:
    slm canim tarifler iyi güzelde varsa elinde kolay serbetli tatliar bizimle paylasirsan sevinirim saatlerdir bakiniyorum buralardan heem kolay olsun diyorum hem güzel bulamadim bisiler
    Bu tarife bir bak:

http://www.annecocuk.com/modules/new...rumpost1922823

Re: MUCADDARA - MERCİMEKLİ VE PİRİNÇLİ KAFKAS VE ORTADOĞU YEMEĞİ

ya diyet yapıyoruz şurda yasık yahu

MADAM BEKİ'DEN PEKMEZLİ KEK - SEFARAD MUTFAĞI

[size=large]MADAM BEKİ'DEN PEKMEZLİ KEK - SEFARAD MUTFAĞI[/size]

Kek malzemeleri:
    1 adet yumurta
    ¾ su bardağı toz şeker (1 su bardağından 2 parmak eksik toz şeker)
    Yarım su bardağı süt
    Yarım paket margarin (100 gr margarin – eritilip ılıtılmış olacak)
    2 çay kaşığı kabartma tozu
    1,5 su bardağı un

Yukarıdaki kek malzemelerinin hepsi derin bir karıştırma kabının içinde iyice çırpılarak karıştırılır. Pürüzsüz ve boza kıvamında bir kek hamuru elde etmemiz gerekiyor.
    Öte yandan evinizde hep kullandığınız kek kalıbınızı veya 25-30 cm çapındaki yuvarlak ya da bu boyutlara yakın kare, dikdörtgen kalıbınızı iyice yağlayın. Yukarıda hazırladığınız kek harcını bu kalıba boşaltın.

Bir taraftan fırını 175 derece sıcaklığa ayarlarken bir diğer taraftan da kekin üzerine koyacağımız sosu hazırlayalım. Bunun için derin bir kasenin içinde; pekmez, toz şeker, yağ, un ve tarçını karıştıralım. Bu katı kıvamlı karışımı tepsideki kekin üzerine yayalım. En üste ise dövülmüş ceviz içi ya da fındık içini serpiştirelim. Önceden ısıtılmış fırında 35-40 dakika kadar pişirip, hemen fırından çıkaralım. Soğuyunca dilimleyip servise sunalım.

http://www.yemektarif.com/yemek-tari...n-Pekmezli-Kek

5. Re: MADAM BEKİ'DEN PEKMEZLİ KEK - SEFARAD MUTFAĞI

sırada fasulye paçası var teşekkürler

ÇUFLETİKOS (PIRASA DOLMASI) - SEFARAD MUTFAĞI

[size=large]ÇUFLETİKOS (PIRASA DOLMASI) - SEFARAD MUTFAĞI[/size]

Malzemeler
    1 kg. pırasa
    Yarım kg. kıyma
    1 dilim bayat ekmek
    1 çay kaşığı tuz
    1 çay kaşığı karabiber

Kızartmak için:
    Sıvıyağ
    2 adet yumurta
    5-6 yemek kaşığı un

Üzerinin sosu için:
    1 yemek kaşığı salça
    1 su bardağı et suyu

Öncelikle pırasaların en üstte kalan kabuğunu çıkarıp, yeşil yaprakları ayıralım. Beyaz kısımlarını yıkayalım ve 7 cm. kalınlığında keselim. Daha sonra bir tencereye koyarak, üzerini geçecek kadar su ekleyelim ve hafifçe haşlayıp, süzelim. Bir bıçakla dikine yarıya dek kesip, yaprakları açalım.

Pırasalar haşlanırken, bu arada biz dolma harcını hazırlayalım. Kıymayı, kabuğu alınarak ıslatılmış ve suyu sıkılmış bayat ekmek içi, yumurta, tuz ve karabiber karıştıralım. Sonra da pırasa yapraklarını bu harçla dolduralım. Hazırladığımız dolmaları önce una, sonra da çırpılmış yumurtaya bulayarak, kızgın yağda kızartıp, bir süzgece alalım.

Yağları süzülen pırasa dolmalarını bir tepsiye dizelim. Ayrı bir kapta et suyu, salça ve tuzu karıştırarak bir sos elde edelim ve bu sosu dolmaların her tarafına gezdirelim. Hafif ateşte 5-10 dakika pişirelim ve sıcak sıcak servis yapalım.

http://www.yemektarif.com/yemek-tari...i--cufletikos-

Komşuyani (Gürcü Usulü Ayvalı Et) - SEFARAD MUTFAĞI

[size=large]Komşuyani (Gürcü Usulü Ayvalı Et) [/size]

Malzemeler
    1 kg kuşbaşı dana eti
    Yarım kg puli eti
    2 adet kuru soğan
    1 adet domates
    1 kg. ayva
    1 kahve fincanı toz şeker
    1 çay kaşığı tuz

Burada karşımıza değişik bir et çıkıyor: Puli eti. Sığırın kol kısmından alınan, kemiksiz, sinirli ve adeleli bir bölümdür Puli eti. Jöleli, lokumlu bir ettir, daha çok yaşlılara, çocuklara yönelik yemeklerde kullanılır.

Önce kuşbaşı etleri ve yine kuşbaşı doğranmış puli etini yemeklik kıydığımız kuru soğanla birlikte pişirelim (1 bardak su koyup). Etler yumuşayıncaya, kabuklarını ve çekirdeklerini temizlediğimiz ayvaları dilimleyerek (elma dilimi şeklinde) tencereye ekleyelim. Rendelediğimiz domatesi, toz şekeri, tuzu ve sıcak suyu da katalım. Ayvalar pişince yemeğimizi sıcak sıcak servis yapalım.

http://www.yemektarif.com/yemek-tari...ulu-Ayvali-Et-

MİDİLLİ ADASI USULÜ AYVALI ET - EGE MUTFAĞI

Yukardaki Sefarad yemeği Gürcü usulü ayvalı etin Midilli Adası'nda yapılan versiyonu:

[size=large]MİDİLLİ ADASI USULÜ AYVALI ET [/size]

Malzemeler : 1 kilo et ( yıkanmış ve porsiyonlara bölünmüş ) , 2 ayva ( boyuna dilimlenmiş ve kabukları ile çekirdekleri alınmış ) ,4 orta boy patates ( dörder parçaya bölünmüş ) , 2 yemek kaşığı domates salçası, 1 büyük soğan ( rendelenmiş ) , 2 parça çubuk tarçın, 1 çay fincanı Midilli zeytinyağı,tuz ve karabiber.

Bir tencerede etleri zeytinyağı ile, pembeleşinceye kadar sote ediyoruz, sonra rendelenmiş soğanları yavaş yavaş ekliyoruz. Daha sonra da, tencereye ( etleri örtecek kadar ) su ekliyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Yarı yarıya kaynadığında da, domates salçasını ve sırası ile ayva dilimlerini, patatesleri, tuzunu, karabiberini ve tarçını ilave ediyoruz. Kısık ateş üstünde, yemeğin salçası koyulaşıncaya dek, kaynamaya bırakıyoruz.

http://www.lesvos.gr/nomos/lesvos_to...gastronomy.htm

kübra tarifler süper,kızıma gel bunları yaz dedim sırayla yaparız.bana anne yazıyım ama ayda bir tane tarif yap yoksa 100 kilo oluruz diyor.eşim ise ekmek bile alma rejime başlıcam demiştim bırakıp mantı ve boşnak böreğini yaptığım için bu kübra hanımdan allah razı olsun diyor.ben halimden memnunum seviyorum hamur işlerini.ama kızımın bir ricası var anne kübra ablaya söyle meyvelerle yapılan kilo aldırmayan tarifler yazarmı diyor.

Aylar önce açmıştım bu forumu. Yukarıya çekmek istedim.