1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Elif Şafak'ın AŞK'ı

Elif Şafak'ın yeni romanını okudunuz mu? Ben okudum ve beğendim...

Kitap aslında roman içinde roman kurgulamasıyla yazılmış.Anlatım önce ingilizce yazılıp sonra Türkçe'ye çevrildiği için zaman zaman yavanlaşıyor.Ama konu öylesine sağlam ki eksikleri hoşgörürüyorsunuz..

Boston'da üç çocuk annesi Ella'nın 40 yaşında yeniden işine geri dönüp Aşk Şeriatı adı altında kitabı raporlaması ve kitabın yazarıyla yaşamaya başladığı aşkı dinlerken,bir yandan da kitaptaki Mevlana VE Şems aşkına şahit oluyoruz...

Açıkçası beni Ella'nın aşkı okadar şaşırtmadı ama Mevlana ve Şemsin ruh yoldaşlıkları birkez daha etkiledi....Tabi arka fonda sufi yaşantısı,ölüm tanımı,kadına bakış açısı,şan şöhrete bakış,ilime bakış anlatımları da çok hoş...

Elif Şafak'ı haddim olmayarak bir kere daha tebrik ediyorum.Son 2.5 yılına 2 çocuk ve harika 2 roman sığdırabilmiş olmasını ,kadınların o müthiş bölünmüşlük gerçeğini aşabilmesini takdirle anıyorum...

Sizler romanı okudunuz mu,sevdiniz mi?

Sevgiler....

Blog Girişleri
    1

Re: Elif Şafak'ın AŞK'ı

esragülsün yazdı:

Son 2.5 yılına 2 çocuk ve harika 2 roman sığdırabilmiş olmasını ,kadınların o müthiş bölünmüşlük gerçeğini aşabilmesini takdirle anıyorum...

...
    romani okumadim ama bu "bolunmusluk" tanimi dikkatimi cekti..sizofren bir egilim mi var kadinlarda acaba? ayni anda birden fazla role burunmek , bir bozuklugun/mutasyonun gostergesi midir?

CemileZipak yazdı:
    esragülsün yazdı:

Son 2.5 yılına 2 çocuk ve harika 2 roman sığdırabilmiş olmasını ,kadınların o müthiş bölünmüşlük gerçeğini aşabilmesini takdirle anıyorum...

...
    romani okumadim ama bu "bolunmusluk" tanimi dikkatimi cekti..sizofren bir egilim mi var kadinlarda acaba? ayni anda birden fazla role burunmek , bir bozuklugun/mutasyonun gostergesi midir?

Cemile, bu duygusal kaosunun içinde yaptığın başarılı tespiti ayakta alkışlıyor ve ayın yorumu seçiyorum.

Okudum.
    Elif Şafak'ı ve dilini severim.

Bu kitabını okurken ister istemez sürekli Ahmet Ümit'le kıyaslama yaptım.

İkisinin de aynı zamanlarda aynı konuda kitap çıkarmaları, Ahmet Ümit'in kitabını da kısa bir süre önce okumuş olmam böyle bir kıyaslamaya mecbur bıraktı.

Farklılıklar var, benzerlikler de var, geçmiş zaman anlatımında Ahmet Ümit az daha dersini daha çok çalışmış izlenimi bıraktı bende, neden dersen bilemeyeceğim şimdi, sadece his.

Elif Şafak'ın Aşk'ında günümüz kısmı, Ella'nın günlük yaşamındaki anlatımı çok basit geldi, sıradan basit bir kitap okurmuş gibi hissettim, Elif şafak'a da yakıştıramadım. Ama kitap içindeki kitapta aynı sevdiğim tadı aldım. Bir de kendi dilini bu kadar güzel kullanan bir yazar neden ingilizce yazar onu kavrayamıyorum, kendisi dillerle böyle oynamayı çok sevdiğini söylüyor ama ben bir Türk yazarıyla aramda çevirmeni yadırgıyorum, kendisi çevirmene yardımcı da olsa.

5. Re: Elif Şafak'ın AŞK'ı

Inci&Deniz yazdı:
    Okudum.
    Elif Şafak'ı ve dilini severim.

Bu kitabını okurken ister istemez sürekli Ahmet Ümit'le kıyaslama yaptım.

İkisinin de aynı zamanlarda aynı konuda kitap çıkarmaları, Ahmet Ümit'in kitabını da kısa bir süre önce okumuş olmam böyle bir kıyaslamaya mecbur bıraktı.

Farklılıklar var, benzerlikler de var, geçmiş zaman anlatımında Ahmet Ümit az daha dersini daha çok çalışmış izlenimi bıraktı bende, neden dersen bilemeyeceğim şimdi, sadece his.

Elif Şafak'ın Aşk'ında günümüz kısmı, Ella'nın günlük yaşamındaki anlatımı çok basit geldi, sıradan basit bir kitap okurmuş gibi hissettim, Elif şafak'a da yakıştıramadım. Ama kitap içindeki kitapta aynı sevdiğim tadı aldım. Bir de kendi dilini bu kadar güzel kullanan bir yazar neden ingilizce yazar onu kavrayamıyorum, kendisi dillerle böyle oynamayı çok sevdiğini söylüyor ama ben bir Türk yazarıyla aramda çevirmeni yadırgıyorum, kendisi çevirmene yardımcı da olsa.
    Inci cim tum soylediklerine katiliyorum iki kitap hakkinda..Gunumuzdeki ask hikayesi biraz beyaz dizi tadinda idi .Ama Mevlana ile Sems in bolumleri yazarin kendi tarzinda idi ..Tum kitaplari gibi guzeldi ..
    Bana Bab i Esrar dan daha guzel geldi ama ..
    Ayrica o kadar cok eski Turkce kelime vardi ki bunlar Ingilizce de nasil ifade edildi ayrica Ingilizce halini de merak ediyorum ..Kendi dilinde neden yazmaz ben de anlayamiyorum ..
    Ama rahat okunmasi ve sicak bir tat birakmasi acisindan guzel bir roman olmus .

Blog Girişleri
    1

pia yazdı:
    CemileZipak yazdı:
    esragülsün yazdı:

...

Cemile, bu duygusal kaosunun içinde yaptığın başarılı tespiti ayakta alkışlıyor ve ayın yorumu seçiyorum.

ben de seni

Kitabını okumadım. Baba ve Piç, Pinhan, Siyah Süt romanlarını okuyup para harcadığım için parama yanıyorum.

Aynı zamanda kendisi benim ile aynı mahallede oturur. Neden ingilizce yazmış sorusuna çok ciddi bir şekilde takılmak gerektiğini düşünüyorum. Kendi ülkesinde kendi diline yabancılaşması neden? Dilimiz mi kısır? Üçüncü dünya ülkesi dili mi? Ve daha birçok soru sorulabilir.

Eğer kişiliği hakkında da yazıyorsak; kendisi ile tanıştım ve kendisinin eski çocuk bakıcısı ile de tanıştım. Fakat kadının anlattıklarını değil sadece kendi gözlemlerimi yazacağım.

Kendi evinin önünde yaz sıcağında çocuğunu puset içinde unutması bana garip gelmişti. Siyah Süt'ü okumamıştım ya da daha yazmamıştı bilemiyorum.

İki çocuk sığdırmış gerçekten hayatına. Yani bir yerlerde sığıntı şeklinde çocuklar olduğu aşikar.

İstanbul'un en pahalı sitesinde oturan, asla kendi mahallesinde köyün içinden ekmek dahi almamış bir insan tabiki Baba ve Piç'i yazacaktı. Yoksa yurtdışında prim toplaması mümkün değildi.

Bahsettiğiniz kitabı okumadım. Bu güne kadar kendisine kazandığım paralar yeter de artar bile.

Benim kurabileceğim düzeyde cümleler, asla yüklemle bitmeyen, özne ile başlamayan hayatlar.

Çok sığ çok sıradan bir şekilde incitmeye, aşağılamaya dayalı kitaplar.

Üzgünüm. Çok tepkiliyim kendisine. Birgün kadın olduğunu farkederse belki çok güzel işler çıkarabilir. Şimdilik sadece oturduğu lüks sitedeki lüks villanın aidatını ödemek dışında derdi olduğunu sanmıyorum.

Elif Şafak'ın "aşk" dışındaki tüm kitaplarını okudum..
    Ama dilini ve kurgusunu sevemedim..Samimi gelmiyor kaleminden dökülenler..
    Yine de bu kitabını okumayı düşünüyorum..
    Ki eleştirmeye hakkım olsun...

9. Re: Elif Şafak'ın AŞK'ı

Sevgili Harry Potter,

Kendisi neden ingilizce yazdığını açıkladı,ama açıkçası ben de anlayamadım bir yazar en çok anadiline hakim olmaz mı?Amma çeviride tabi ki katkısı var,yoksa osmanlıca bir yığın kelimenin romana katılması sanırım mümkün olmazdı.

Bir de tabi ünlü dediğimiz insanları gerçekte tanıyınca şaşırma durumu var Aslında hernekadar kadın olmanın bölünmüşlüğünden bahsetse de ben onun bir villada,yardımcılarıyla yaşadığı bölünmenin 8-6 çalışıp para kazanmak zorunda olan 2 çocuk annesi kadından farklı olduğunu zaten farkettim...

Tasavvufla ilgileniyorsan kitap hoşunuza gidebilir özetle ben beğendim..

Sevgiler...

10. Re: Elif Şafak'ın AŞK'ı

Ben de size katılıyorum,yani Mevlana-Şems aşkı çok daha etkileyiciydi.Sanırım yazarın da yoğunlaşmak istediği kısım buydu o sebeble Ella'yı fazla irdelemedi...

Bir de bu romanda ilk defa reklam ajansıyla çalışmış(serdar erener)ve ilk defa saçlar dağıtılıp,beyaz gömlek giyilmiş Tabi bir de daha ilk baskıda 100.000 çıkması da çok iddialı...