1. Sayfa - Toplam 12 Sayfa var 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 113 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
    Blog Girişleri
    13

yabancı ebeveynlerin çocuk yetiştirme yöntemleri

her ailenin kendine özgüdür evet..
    fakat onların bizden çok daha rahat olduklarını gözlemlemişimdir hep.

hemen örnek vereyim
    tatildeyiz, bir anne ve 3-4 yaşında bir çocuk, şezlongda uzanmışlar, anne kızına kitap okuyor.
    gayet sakinler..
    bizimkilerin oturup kitap okuması ya da dinlemesi ender görülen bir durum.. kanları kaynıyor minnoşların

bize bakıyorum; hele ki çocuklar kumda oynuyorlarsa;
    başına güneş geçecek çocuuum..
    dikkat et suya çok yaklaşmaaaa
    kime diyoruuuummmm...

tabii bunlar, oturduğumuz yerden yüksek tonla çocukla iletişim kurma yöntemi

çocuk istemediğimiz bir davranışta bulununca da, yer, zaman gözetmeden çata çat kavga edip, bağırabiliyoruz

yemek saatleri..
    çocukların önünde bir tabak. onlar da anne babaları gibi çatal bıçak kullanarak yiyorlar yemeklerini, sessiz, sakin..

biz, elimizde tabak, büyük ihtimal peşlerinde koşuyoruz yesinler diye.
    öyle değilse, masadayız hep birlikte ama çocuğa yine biz yemek yediriyoruz. 6 yaşına kadar yedirilen çocuk var mıdır?
    belki vardır, bilemedim ama yabancıların çocukları çok daha küçükten kendileri yemeye başlıyorlar.

anneler her şekilde rahatlat..
    geçen yıl şubat ayı çok soğuk ve karlıydı hatırlarsınız.
    kuzenimin arkadaşları geldi hollanda'dan 4 günlüğüne. onlarla bir gün geçirdim.
    karı koca ve 23 aylık bir çocukla gelmişlerdi.
    ve kadın 8 aylık hamileydi!
    ben hayatta cesaret edemem o kadar küçük bir çocukla ve 8 aylık hamilelikle yurtdışına çıkmaya. hele ki karlı buz gibi bir mevsimde.
    nasıl bir cesaret, nasıl bir rahatlık.. kuzenime sıkı sıkı tembiledim, aman sıkı giyinsinler, çok soguk burası falan diye gele gele içinde ince yünlü bir kazak ve ince bir ceketle gelmişti hatun, cocuga giydirdiklerini söylüyorum, içinde sadece bir tulum body, üstünde astronot gibi olanlar var ya, ondan.
    ben herhalde kat kat giyinir ve giydirirdim

dolmabahçe sarayını gezdik birlikte.. herkes nasıl garipser bakıyordu kadına ve yanındaki çocuğa.
    hamile ve minicik çocuk ve dolmabahçe???
    aslında ben özendim onlara.
    çok ince eleyip, sık dokuyoruz.
    çok şey kaçırıyoruz o arada...

çocukları yetiştirirken de öyle.
    tez canlıyız, herşeyi onlar yerine biz düşünüp yapıyoruz, sorumluluk vermeyi erteliyoruz, yapacaklarını biz söylüyoruz..
    bir şirin sözlerine kanıveriyoruz
    sert olamıyoruz, oluyoruz ama yarım bırakıyoruz yufka yüreklilikten.
    disiplinli olmayı bir türlü başaramıyoruz, bir yerden mutlak fire veriyoruz.

herşeyiyle yolunda giden ebeveyn çocuk ilişkileri de var elbette.
    hatta yabancıların içinde de, görünen resme ragmen, yanlış giden şeyler vardır ilişkilerinde.
    belki bu disiplin çocukları farklı yerden vuruyordur bilemiyoruz.
    ama benim dikkat çekmek istediğim, onların sakinlikleri, çocuklara sorumluluk, veriyor olmaları ve belki birazcık soğukkanlı oluşları...

kanımız sıcak bizim
    bazen denge kurmakta zorlanmamıza sebep olacak kadar..

Blog Girişleri
    1

Re: yabancı ebeveynlerin çocuk yetiştirme yöntemleri

itiraf ediyorum ben de dun aksam kendimi parkta ilgaz'a aman oglum dikkat et, duseceksin, yavas annecim, dikkat et yavrum derken buldum kackere. parktaki cogu kadin bir banka oturmus cocuklarini ve beni (!) seyrediyorlardi

buldumcuk anne olunca boyle olur zaaaar

Ay Nuray bilmiyorum o cocuklar da garip bir sekilde bir komutla muma donuyolar nasi bisey cip mi takiyolar cocuklara dogumla beraber valla bilmiyorum.
    Ben doven de gordum,bagiranda itekleyen de ama genel tablo evet cok sakinler,biz gibi incik cincik her halti aciklamiyolar "yapma ali veli" diyolar cocuklar da yapmiyo

Biz her hafta yuzmeye gidiyoruz ve emre iki ing cocukla cok iyi anlasiyor biri emreden az buyuk oteki de az kucuk.
    Ben emrenin yuzmesi bitince havalarin soguk oldugu gunlerde hemen sarip sarmalayip sicak sut soyluyom mesela,bu cocuklar babalariyla gelmis oluyolar,adam kilini kipirtatmiyor,cocuk titreyrek havuzdan cikiyor aglamakli geliyor babanin yanina adam hic istifini bozmuyor.
    Cocuk guc bela havluya sarip kendini isinmaya cabaliyor.
    Bi ez hatta bi turlu beceremedi,havada soguk aglamaya basladi.
    Adam kalkti kizdi ama yine cool bir sekilde "aglaya bisey yok " seklinde ve yardim etmedi.
    Cocuk sonunda becerdi sarinmayi ve oturup aglamayi da kesti
    Bazen ulan bu bebeleri evde dovuyolar mi yoksa bile diye geciriyom
    Bi kez de ayni kardesler kavga ettiler,adam birini havuzun obur kosesine yolldi oburunu digerine ve cocuklar dinleyip ayrildilar,sadece eliyle isaret etmesi yetti

Valla bilmiyom isin sirri ne...
    bende oyle cok mic mic bi ana degilimdir ama bu kadar cool da olamiyorum valla.

aynen oyle Nuraycim. ya biz tam bi sentez halinde cocuklari yetistiriyoruz. biraz ordan biraz burdan. tatillerde ben (despot anne ), bana mudahale edildiginde anlayis gostermeye calisiyorum. ama zaman zaman zorlaniyorum. yazin kaynar sicaginda benim cocuklarim incecik kiyafetler giyerken baska bi cocugun corap giymek zorunda birakilmasina bakiyorum. e diyolar sizin cocuklar niye hic hastalanmiyorlar onlar sasiriyorlar.

aksam en gec 22 de bizim cocuklar anne biz uyuyacagiz deyince onlar bana
    gece 01 de onlarin cocuklar ortada cirit atinca ben onlara

sabah anne ve cocuklar 08 de kalkinca onlar bana

saat 11 olmasina ragmen ne anne ne cocuklar kalkmayinca ben
    onlara

masada yemegini yemeyen cocugu masadan kaldirip gonedrince onlar bana

masada yemegini yemeyen cocugun pesinde elinde tabakla dolasinca ben onlara

mumkun mertebe kapi onunde kum- tas ve toprakla oynamalari icin tesvik ederken onlar bana

ustleri kirlenmesin diye cocuklari oynatmayanlara ben

liste cok uzun. benim dogrum bana, onlarin dogrusu onlara aslinda.

Blog Girişleri
    1

yabancilarin az giyinmeleri konusunda da haklisin. dun bir ingiliz kiz gordum. bir turk oglanla arkadaslik ediyor, konusuyorlardi metroda. incecik bir penye giymis, ayaginda da acik ayakkabilar vardi tamam yani, dun hava bayagi bi guzeldi ama temmuz ayinda da degiliz yahu

Blog Girişleri
    13

camomile yazdı:

Biz her hafta yuzmeye gidiyoruz ve emre iki ing cocukla cok iyi anlasiyor biri emreden az buyuk oteki de az kucuk.
    Ben emrenin yuzmesi bitince havalarin soguk oldugu gunlerde hemen sarip sarmalayip sicak sut soyluyom mesela,bu cocuklar babalariyla gelmis oluyolar,adam kilini kipirtatmiyor,cocuk titreyrek havuzdan cikiyor aglamakli geliyor babanin yanina adam hic istifini bozmuyor.
    Adam kalkti kizdi ama yine cool bir sekilde "aglaya bisey yok " seklinde ve yardim etmedi.
    ay kıyamam ben o çocuğa
    sen iyi dayanmışsın, ben gider sarardım havluya çocuğu
    babaya da iki çift laf edermiydim blemedim tırstım valla

ama bak işte, çocuk neyi öğrendi, soğuktan donsam da kendi işimi kendim görmeliyim.
    aslında hayatta hep yalnız başımıza olduğumuz öğretiliyor çocuğa o yaslardan.
    ama biz havada, karada, yağmurda, çamurda her zaman arkanızdayız evladım, yaslanın bize, diyoruz..
    işte olmuyor o zaman, bir dolu sorun yaşanıyor büyürken..

ama tabii aynı zamanda çocuğa güven duygusu da gerek..
    yok, kesin dediğin gibi ya cip var, ya evde dövüyorlar

Ya tamam da anne tarafindan sarilip sarmalanip sevilen cocugun hissettigi guven duygusu nolucak?
    Hepimiz sevilmek icin olmuyor muyuzu hayat boyunca.
    Gorunurde cok guclu,cok ayaklari yere basan kisilerde olsak icimizde hep sevgiye ac bi taraf yok mu Nuraycim?
    E benim cocugum da okulda islerini kendi goruyor,evde de cogu zaman oyle...
    Bi kacini da bi kac yil sonra ogrensin diyorum ama bi yandan da bazen "off bee dus yakamdan" diyorum boyle relax aileleri gorunce :roll:
    NRY yazdı:
    camomile yazdı:

ay kıyamam ben o çocuğa
    sen iyi dayanmışsın, ben gider sarardım havluya çocuğu
    babaya da iki çift laf edermiydim blemedim tırstım valla

ama bak işte, çocuk neyi öğrendi, soğuktan donsam da kendi işimi kendim görmeliyim.
    aslında hayatta hep yalnız başımıza olduğumuz öğretiliyor çocuğa o yaslardan.
    ama biz havada, karada, yağmurda, çamurda her zaman arkanızdayız evladım, yaslanın bize, diyoruz..
    işte olmuyor o zaman, bir dolu sorun yaşanıyor büyürken..

ama tabii aynı zamanda çocuğa güven duygusu da gerek..
    yok, kesin dediğin gibi ya cip var, ya evde dövüyorlar

Blog Girişleri
    13

aycicek yazdı:
    liste cok uzun. benim dogrum bana, onlarin dogrusu onlara aslinda.
    kesinlikle herkesin bir doğrusu var..
    ben çocuklar küçükken esnek değildim hiç.
    kendi doğrularım herşeyin üstündeydi.
    uyku saatini kaçırmaması gerek diyorsam kacırmayacak!
    halbu ki ne var yani, bir kere de uyumasın.. müdahale edildiğinde de gerilirdim fena halde.
    ikinci çocukla birlikte esneklik geldi.

ama farklı konularda onlarla kıyasladığım zaman yine rahat olmadığımı, geniş düşünemediğimi görmüşümdür.

ama dediğin gibi yeri gelir onların doğruları yanlış görünür bize, bazen de bizimkiler onlara

Blog Girişleri
    13

cigdemay yazdı:
    yabancilarin az giyinmeleri konusunda da haklisin. dun bir ingiliz kiz gordum. bir turk oglanla arkadaslik ediyor, konusuyorlardi metroda. incecik bir penye giymis, ayaginda da acik ayakkabilar vardi tamam yani, dun hava bayagi bi guzeldi ama temmuz ayinda da degiliz yahu
    bugun hava sıcak..
    istanbulda denize giriliyor olsaydı kesin denizde görürdük turistleri
    içlerinde hararet var sanırsam

Blog Girişleri
    1

NRY yazdı:
    cigdemay yazdı:
    bugun hava sıcak..
    istanbulda denize giriliyor olsaydı kesin denizde görürdük turistleri
    içlerinde hararet var sanırsam
    atesli pandalar