1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 37 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

İlerleyen yaş, kilo muhafazası, kahve, sigara vs...

Ben hiçbir zaman zayıf bir kadın olmadım ama şişman da olmadım. Kilom yıllardır 55.5-57.5 (kış) aralığında seyreder. 55 ve hatta 54 olduğum zamanlar da var ama o kiloyu koruyamıyorum. Boyum da 1.64. Her nedense dışarıdan tahmin genelde 1.66-1.67 gibi oluyor. Eh görüntüden de biraz yırtıyorum. Ama asııl konum bu değil, bu bilgiler sadece giriş paragrafı.

Asıl konu, her gelen yaş ile birlikte kilo muhafazamın zorlaşması. 1969 Temmuz doğumluyum. Yani 42.5 yaşındayım. Tamam metabolizma ağırlaşıyor ama bu kadar mı olur yaw! Hormonal bir dengesizliğim yok,kan tahlillerim iyi falan filan...Gerçek anlamda yaşın getirdiği metabolizma ağırlığını hissediyorum artık...Bu alışılması gereken bir yol olmakla birlikte gerçekten çko garip. Ha bu arada bilenler bilir, olabildiğince haftada 2 kere tenis oynuyorum, yine 2 veya 3 kere tempolu yürüyorum, hiçbir şey yapamasam evde yoga kesdimden yoga, pilates allah ne verdiyse birşeyler yapmaya (yıllardır) gayret ediyorum. Beyaz un, beyaz şeker, tuz hayatımda yok. Gerçek anlamda yok şaka maka değil. Ay buna rağmen, eh ancak kilomu koruyorum ve ola ki bir gün sapıttım; aaaa birden bire kilom artıyor...Tamam geçici, tamam su toplamış oluyorum vs vs...Ancak demek ki bir hafta ipin ucunu kaçırsam al başına belayı. Uğraşıp duracağım vermek için. Bana bakıp "bünyenizden mi inceliğinzi" diyenlere de açık yüreklilikle "yok ya ne bünyesi, deli gibi dikkat ediyorum her lokmama" diyorum. Hakikaten öyle. Bunu neden paylaştım; hem içimi dökmek için hem de sitede genç hanımlar çok; en azından benden küçükler. Lütfen bu yaşlarınızda kilo kntrolünüzü yapın, aksi takdirde her yıl kilo muhafazası zorlaşacak.

Diğer konumda şu sigara kahve işi...Hani manken diyeti diyorlar ya...Gerçekten sigara ve kahve kilo muhafazası mı sağlıyor? Ben kahve içne birisi değilim. Sabah bir adet Türk kahvem vardır. Sigara da hiç içmedim. Daha doğrusu evliyken içki yanında ve dışarıda şu ince olanlardan bir tane tüttürürdüm ama hepsi o...Asla başlayacağımdan değil ama benim yaşlarımda olup kahve ve sigara içenler daha mı rahat kilo kontrolü yaparlar bunu merak ediyorum. Çünkü bakıyorum bazı insanlar kahve ve sigarayı çok tüketiyor ve gerçekten onlar zayıflar. Bünyeleri mi öyle, yoksa sigara ve kahve ikilisi böyle birşey sağlıyor mu? Bu da paylaşım ve sorum oldu.

Keyfe keder konular. Aklıma geldi yazayım dedim.

Sevgiler,

Figen

Cevap: İlerleyen yaş, kilo muhafazası, kahve, sigara vs...

Günde 2-3 (bazen hiç) sigara içen biriyim.Bu yıllardır böyle.Bu kadarını da içmeyeyim dedim ve geçen yıl sigarayı bıraktım.Bırakmada hiç zorluk çekmedim ve hiç canım istemedi.Ancak 7 ayda 10 kilo aldım.Çünkü sigarayı akşamları kahve yanında içen biriydim ,sigara olmayınca kahvenin anlamı olmuyordu ve akşamları sigara ve kahve yerine daha çok yemek , meyve , çikolata , gofret ne varsa yemeye başladım.
    Sonuçta bel bölgemde yağ katmanları oluştu , bel ağrım çekilmez hale geldi , eski kıyafetlere girememek psikolojimi yerle bir etti ve ben tekrar sigarayı her zamanki miktarında içmeye başladım.6 ayda 8 kiloyu geri verdim Buna itiraz edenler olacaktır ama açıkçası , içtiğim az miktarda sigaranın bana fazla kilodan daha az zarar verdiğini düşünüyorum.

Öncelikle kilo koruma konusundaki titizliğinden dolayı tebrik etmek isterim. Ben 30 yaşında olup bunu beceremeyen ve diyetisyenlerle çok sıkı fıkı olan biriyim. O nedenle kendim birebir örnek olamasam da teoride bu konuda yeterince bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum.

O anlamda sigara-kahve ikilisinin zayıf kalma ile direkt ilişkisi olmadığını düşünüyorum, sadece bizlerin birşeyler atıştırma ihtiyacı olduğu anlarda onlar sigara ve kahveye yöneliyorlarsa gereksiz atıştırma alışkanlığını edinmediklerinden gereksiz kalori alımının da önüne geçebiliyorlardır.

Ancak ayrıca kahvenin de şöyle bir etkisinin olduğunu söyleyebilirim. Kahve her zaman selülite sebep oluyor dese de, metabolizmayı hızlandıran bir içecek, bu anlamda özellikle metabolizma hızıyla ilgili problem olduğunda günde 2-3 fincan tüketilmesi önerilebilir (şekersiz)

sigaranın ise böyle bir özelliği kesinlikle yok. Ancak şunu söylemeliyim, Haftada maks. 4-5 adet sigara tüketen biri olarak sigara içmek benim bağırsaklarımı çalıştırıyor

daha bu sabah tartıldım ve yaz başından beri almış olduğum 4 kiloyu itinayla koruduğumu fark ettim
    oysa geçen yıla kadar rahatlıkla veriyordum (yaş35) akşam az yiyen biriydim ama son zamanlarda nasıl bir iştah açılması oldu inanılmaz yaw.
    sigara-kahve tüketimi kilo kontrolünde etkenmidir ? bünyeye göre değişiyor bence.
    ama senin bu kadar kontrollü yaşama rağmen ucu ucuna kilo kontrolünü sağlıyor olman sinir bozucu görünüyor olabilir ama ne güzel iradelisin bilinçlisin ki bir şekilde kilonu muhafaza ediyorsun.
    ben daha yürüyüşü bile proğramlamadım üşeniyorum sıkılıyorum.

Alıntı kemalfigen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben hiçbir zaman zayıf bir kadın olmadım ama şişman da olmadım. Kilom yıllardır 55.5-57.5 (kış) aralığında seyreder. 55 ve hatta 54 olduğum zamanlar da var ama o kiloyu koruyamıyorum. Boyum da 1.64. Her nedense dışarıdan tahmin genelde 1.66-1.67 gibi oluyor. Eh görüntüden de biraz yırtıyorum. Ama asııl konum bu değil, bu bilgiler sadece giriş paragrafı.

Asıl konu, her gelen yaş ile birlikte kilo muhafazamın zorlaşması. 1969 Temmuz doğumluyum. Yani 42.5 yaşındayım. Tamam metabolizma ağırlaşıyor ama bu kadar mı olur yaw! Hormonal bir dengesizliğim yok,kan tahlillerim iyi falan filan...Gerçek anlamda yaşın getirdiği metabolizma ağırlığını hissediyorum artık...Bu alışılması gereken bir yol olmakla birlikte gerçekten çko garip. Ha bu arada bilenler bilir, olabildiğince haftada 2 kere tenis oynuyorum, yine 2 veya 3 kere tempolu yürüyorum, hiçbir şey yapamasam evde yoga kesdimden yoga, pilates allah ne verdiyse birşeyler yapmaya (yıllardır) gayret ediyorum. Beyaz un, beyaz şeker, tuz hayatımda yok. Gerçek anlamda yok şaka maka değil. Ay buna rağmen, eh ancak kilomu koruyorum ve ola ki bir gün sapıttım; aaaa birden bire kilom artıyor...Tamam geçici, tamam su toplamış oluyorum vs vs...Ancak demek ki bir hafta ipin ucunu kaçırsam al başına belayı. Uğraşıp duracağım vermek için. Bana bakıp "bünyenizden mi inceliğinzi" diyenlere de açık yüreklilikle "yok ya ne bünyesi, deli gibi dikkat ediyorum her lokmama" diyorum. Hakikaten öyle. Bunu neden paylaştım; hem içimi dökmek için hem de sitede genç hanımlar çok; en azından benden küçükler. Lütfen bu yaşlarınızda kilo kntrolünüzü yapın, aksi takdirde her yıl kilo muhafazası zorlaşacak.

Diğer konumda şu sigara kahve işi...Hani manken diyeti diyorlar ya...Gerçekten sigara ve kahve kilo muhafazası mı sağlıyor? Ben kahve içne birisi değilim. Sabah bir adet Türk kahvem vardır. Sigara da hiç içmedim. Daha doğrusu evliyken içki yanında ve dışarıda şu ince olanlardan bir tane tüttürürdüm ama hepsi o...Asla başlayacağımdan değil ama benim yaşlarımda olup kahve ve sigara içenler daha mı rahat kilo kontrolü yaparlar bunu merak ediyorum. Çünkü bakıyorum bazı insanlar kahve ve sigarayı çok tüketiyor ve gerçekten onlar zayıflar. Bünyeleri mi öyle, yoksa sigara ve kahve ikilisi böyle birşey sağlıyor mu? Bu da paylaşım ve sorum oldu.

Keyfe keder konular. Aklıma geldi yazayım dedim.

Sevgiler,

Figen
    Figen , hızlı yazacam karışık olabilir başta söyleyim ben 65 doğumluyum, ve zayıfım. bolca sigara ve kahve içiyorum. Öncelikle, evet, sigara ve kahve ikilisi insanı zayıf tutuyor, çünkü, daha az yiyiyorsun, acıkmıyorsun. Bunu nerden biliyorsun dersen, ilk gençlik yıllarımda, toplu, balık eti denilen bir yapıp vardı. İş ortamı, hayat şartları yaşananlar felan sigara kahve (kahve yerine çaya da olabilir) ikilisine başladıktan sonra hızla zayıfladım ve böyle de gidiyor. Ama hiç kimseye zayıflamak için böyle bir yöntemi tavsiye etmem. Sonuçta sağlıklı şişmanlık mı, sağlıksız zayıflık mı gündeme geliyor ki, bunun cevabı herkes için aynıdır.Gerçi ben burada istisnayım, o yüzden yazımın devamında yazacağımı lütfen bu yazdığımla çelişkili algılamayın.

Evet ben sigara , cay/kahve ikilisini çok tüketiyorum, ama ciğerlerim de, kan değerlerim de, her türlü sağlık değerlerim de hep normal seyrediyor.Spor, yazları keyif amaclı bisiklete binmek dışında (bu da spordan sayılmaz) spor yapmıyorum. Tatlı, abur cubur severim, yerim. Yemek secerim, ama sanırım, vucudumun ihtayıcı olan seyleri dengeli yiyorum ki, daha önce de yazdığım gibi değerlerimde, sağlık ölçümlerimde hersey yolunda (kolestrol dışında).Çok kilo verdiğimi hissettiğimde, cevizdi, fındık, fıstıkdı gibi şeylere biraz daha ağırlık veriyorum.

Bizde, babam benim gibiydi, kilolu değildi, annem yaşlandıkça kilolu oldu. Benim bu konudaki gözlemim, düşüncem, evet yaşlandıkça metebolizma yavaşlıyor ama, kilo sorunu biraz genetik, biraz da yeme içme ile ilgili. Bazen kilolu arkadaşlara bakıyorum, benimle birlikte benim yediğim zamanlarda, benim yediğim kadar kadar yeseler kilo sorunu olmaz gibime geliyor, yada ben onlar gibi yesem kilo alırmışım gibi.

bence birçok şey gibi bu da genetik.. yani kilo olayı, alması vermesi de..
    ama şunu üstüne basarak söylemek isterim; 3-5 kilo fazla olsun ama ciğerler (ve de tüm beden de tabii) temiz olsun..

ah bu arada 1,64 boya 55-57 kilo ve zayıf değilim diyorsun ya.. yazık ediyorsun bence.. bizim genel sorunumuz bence kendimizi hiçbir zaman yeterince zayıf görememek.. gayet ince bir hatun olduğundan kuşkum yok benim..

dun k3endimce biraz hayal kirikligi yaratan bir haber aldim,hemen pastirma koydum ekmek arasi yedim
    sonra aksama dogru canim sIKILDI baktim yine dolabin onund ekei gibi surtunuyorum
    mutlu olunca mutlaka iyi bir kahve guzel bir sandvic ya da salatayla taclandirmaliyim
    yorgunsam zaten oyle bricco da guzel bir lazanya beni simartir
    tatliya cipse falan dusukun degilim ama battaniye altinda nuttella kavanazuyla ask yasamayi seviyorum,malum bu yasta artik battaniye altina kocayla pek girilmiyor gunduz vakti
    cips falan hic sevmem bu ara gece koltukta sizip uyaninca canim deli gibi tuzlu tuzlu cips istiyor ve varsa evde yiyorumda isin kotusu.

hali hazirda u donusu yapacak durumdayim oyle abarti kilo almadim ama aldim

uykum duzensiz onun da etkisi cok

bir an once spor hayatima doinmeyi temenni ediyor,bu isi sen gibi rutin haline getirmislere tepriklerimi gonderiyorum.
    hayat yiyince yiyisince guzel,bu kafayla nasi kilo kontrolu saglanir bilmiyorum ama fena da gitmiyom hani

sigaraya gelince icin kararir be o kadar kave sigara icersen,bi bak kacinin cildi guzel oyle yasayanlarin.
    sigara 1 1.5 yildir on and off iciyorum bi ise yaramiyo ben de yemegin ustune iciyom genenlde belki ondan

9. Cevap: İlerleyen yaş, kilo muhafazası, kahve, sigara vs...

Sigara konusunu bende hep merak etmişimdir? iştahı azalttığını duymuştum.

Genellikle sigara içenlerde zayıf
    Konu senveben tarafından (31 Ocak 2012 Saat 12:40 ) değiştirilmiştir.

10. Cevap: İlerleyen yaş, kilo muhafazası, kahve, sigara vs...

Ben 1.59 boyunda 50 kilo 34 yaşındayım. Genel kilom 52-54 arası gider gelir. Bu ara ana bir kilo kaybıyla 48'e düşüp, tekrar 50 olmayı başardım. Yersem, normal düzenimin üzerine çıkarsam anında kilo alırım. Yemek ölçülerim azdır, ekmek nadiren yerim ama anormal boyutta tatlı düşkünüyüm. Tatlı da sınırım yoktur.Sigaraya gelince son 3 aya kadar günde 3-5 arası içerken,3 aydır bu sayı 10 lara ulaştı. Ani iştah kaybıyla 15 gün içinde 6 kilo verdim.
    Kısacası yemeği azalttığımda kilo verip, artırdığımda da hemen kilo alabiliyorum.

Lisedeyken 62 kiloydum, o yıllardan kalma kilo kompleksim halen vardır.Nutella kavonozuyla vedalaşınca kendiliğinden kilo verdim.

Bu arada bana göre boy ve kilonuza bakılınca gayet zayıf bir bayansınız.