1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Ölüm kampından çocuk ressamlar

Ölüm kampından çocuk resimleri

II. Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarında yaşamını yitiren Yahudi çocuklarının yaptığı resimlerden oluşan ''Çocukların Öyküsü-Terezin'den Resimler 1943-1944'' adlı sergi, 19 Nisan'da İstanbul Kuledibi'ndeki Schneidertempel Sanat Galerisi'nde açılacak. Küratörlüğünü Süzet Sidi'nin yaptığı sergide, Çek Cumhuriyeti Prag Müzesi koleksiyonunda bulunan resimlerden örnekler yer alacak.

Prag'a 60 kilometre uzaklıktaki Terezin Toplama Kampı'na 1941-1945yılları arasında yollanan ve burada ölen çocukların resimleri, 18 Haziran 2004 tarihine kadar izlenime açık kalacak.

Sergide, çocukların Terezin Kampı'na gelişleri, öncesindeki hayatlarına dair anıları, peri masallarından, çiçeklerden, tabiattan etkilenerek yaptıkları resimlerin yanı sıra, kamptaki günlük yaşama ilişkin resimler de yer alıyor.

Serginin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftası'nda açıldığına dikkat çekilen basın bülteninde, bu serginin, gelecek nesillerin bir daha benzer olaylarla karşılaşmamaları için ''insanlığı uyaran bir miras'' niteliğinde olduğu ifade edildi.

GİZLİCE YAPILAN RESİMLER

Resimlerin çoğunda çocukların evlerine dönme özleminin ifade edildiği belirtilen basın bülteninde, Terezin Kampı'ndaki çocukların sadece yüzde 4'ünün evlerine dönebildiği belirtildi.

Prag Müzesi koleksiyonunda, toplama kampındaki çocukların 4 bin resminin bulunduğu bildirilen bültende, özetle şu bilgilere yer verildi. "Yaklaşık 15 bin çocuk Terezin Kampı'ndan başta Auschwitz olmak üzere çeşitli ölüm kamplarına yollanarak Nazi ideolojisinin kurbanı olmuştu. Konuları ve tarzlarıyla izleyenleri etkileyen resimler, kamplarda öğretmenler tarafından gizlice gerçekleştirilen eğitim çalışmaları sırasında yapıldı. Resim derslerinin organizatörü eğitimcive ressam Friedl Dicker-Brandeis'ti. Brandeis, çocukların büyük çoğunluğunun kaderini paylaştığı ve yaşamını 1944'te bir ölüm kampında yitirdi.''

Schneidertempel Sanat Merkezi (Kuledibi Terziler Sinagogu)
    Tel: 0 212 249 01 50

www.hurriyetim.com dan alıntı

2. Çocuklar ölmesin..

İdeolojiler uğruna çocukların katledilmesine katlanamıyorum..
    Eğer yüreğim kaldırırsa mutlaka gidip görmeye çalışacağım..

Re: Ölüm kampından çocuk resimleri

BÖYLE BİR SERGİYİ KALDIRAMAM
    O ÇOCUKLARIN YÜZLERİNDEKİ ACIYI GÖRMEYİ İSTEMEM
    GEÇEN AKŞAM YABANCI KANALLARDAN BİRİNDE BİR HABER İZLEDİM YAPILAN KATLİAM SONRASI PARÇALANMIŞ İNSAN PARÇALARI,ÇOCUKLARIN BEBEKLERİN CANSIZ MOR KESİLMİŞ BEDENLERİ ETKİSİNDEN KURTULAMADIM NORMALDE BU TÜR YAYINLARI VERMİYORLAR SEYRETTİĞİMDE ÇOK ŞAŞIRMIŞTIM
    BİLMİYORUM BEN TANIMASAM BİLE KÜÇÜK ÇOCUKLARIN ÖLÜMLERİNE DAHA ÇOK ÜZÜLÜYORUM DAYANAMIYORUM BÜYÜK İNSANLAR ÇOK FAZLA ÜZMÜYOR AMA O KÜÇÜK BEDENLER KAHREDİYOR BENİ

sorry

sergide kamptaki çocukların resimleri var,ölü çocuk fotoları var mıdır bilmiyorum.

bende kararsızım gidip gitmemekte ama tereddütümün bir sebebi de o sanat merkezinin bendeki kötü anısı ...

-Sergide, çocukların Terezin Kampı'na gelişleri, öncesindeki hayatlarına dair anıları, peri masallarından, çiçeklerden, tabiattan etkilenerek yaptıkları resimlerin yanı sıra, kamptaki günlük yaşama ilişkin resimler de yer alıyor-

ÇOCUKLAR ÖLMESİN,ŞEKERDE YİYEBİLSİNLER..

DAHA ÖNCE AUSSCHWİTZ KAMPINI GÖRMÜŞ BİRİ OLARAK,YÜREĞİMİN KALDIRABİLECEĞİNİ SANMIYORUM.....

BUNU ÇOCUKLARINIZA ANLATMALISINIZ!!!

Sevgili Arkadaşlar!

Kısacık bir süre için de olsa hepinize selamlar. Mesajlara bakmak için siteye şöyle bir girmiştim ki, Mine'nin Soykırım kurbanı çocukların yaptığı resimlerden oluşan sergi haberini okudum. Bu bende bir çağrışım yaptı, Soykırım'ı konu alan önemli bir kitap hakkında.

Bu kitabın adı BUNU ANLATMALISINIZ. Kitap, İsveç Başbakanlığı'na bağlı 'Yaşayan Tarih' adlı bir enstitü tarafından birçok dilde basılmış ve isteyenlere ücretsiz olarak dağıtılmakta. Biz birkaç dilde birden istemiştik, yolladılar. Çok güzel bir kitap. Herşeyden önce, demokrasi ve özgürlükleri savunan bir forum oluşturmuş bu enstitünün son derece objektif olan bakış açısıyla yazılmış. Yalnızca antisemitizmi değil, insanlıkdışı olan her türlü tutumu kınayan bir dili var. Belgeler, resimler ve fotoğraflar var. Kitap Türkçeye de çevrilmiş, İsveç'de yaşayan Türk tolumu için. Enstitüyü aradım. Kitabı Türkiye'ye de ücretsiz yollayabileceklerini bidirdirdiler bana. İstiyorsanız, adresinizi özelime yazın, ben adresleri topluca yollayacağım faksla. E-postayla sipariş almıyorlar. Okumaya, kitaplığınızda bulundurmaya değer bir yapıt. Çocuklarınıza Soykırım konusunda bilgi vermek için son derece güvenilir bir kaynak.

Hepinizi çok özledim... İşlerimi yoluna koyar koymaz yeniden düzenli olarak gireceğim siteye.

Sevgilerimle

Enstitünün İngilizce linki.
    http://www.levandehistoria.org/default.php?cat=27&s=flh

Re: BUNU ÇOCUKLARINIZA ANLATMALISINIZ!!!

Kübracım,
    üniversitede "İnsan haklarının temel felsefesi" diye bir ders almıştım.ve bir Soykırımla iligili bir prezantasyon yapmam gerekiyordu...(Sana yazmış mıydım bunu hatırlayamadım)

Ben de seçtim:Yahudi soykırımı...Herkes Balkanları Bosnayı seçmişti..o sıralar gündemdeydi çünkü...Ama o konuda kimsenin elinde gazete yazılarından başka bir şey yoktu..bir kaç foto falan...

Oysa ben çok şanslıydım(!)
    Schneider Tempel da o sıra "Auschwitz'den" diye bir sergi var..kalktım gittim,fotoğraflar...giysiler,orada kullanılan mahkum formaları...

bir de soykırımı yaşamış türk yahudilerinin video çekimleri...
    ağlaya ağlaya gezdim,not tuttum,yazdım...hem de sessiz ağlama değil orada gezen herkes gibi hıçkıra hıçkıra...

çok iyi bir sunum yaptım ama günlerce kabus gördüm.dünyaya küstüm.herşey anlamsız gelmeye başladı.kendime gelmem uzun sürdü.

o yüzden bu konu hem içimi acıtır hem de sorumlu hissettirir bana kendimi...insanlık sorumluluğu yani...6 milyon kişinin sorumluluğu gibi...

içim acısa bile gitmeliyim diyor kalbim yine...

kitabı nasıl edinebilirim.adresim sende var,oraya sen mi ulaştırırsın ben mi ulaştırayım...

sevgiler...

9. Re: Ölüm kampından çocuk resimleri

arkadaslar,

firsati olanlara sergiye gitmelerini oneriyorum. evet, haklisiniz ben okurken bile zor dayandim. ama gitmek lazim. eger yapilan vahseti gorme cesaretini gosterebilirsek, belki boylesi vahsetlere sessiz kalmama cesaretini de gosterebiliriz diye dusunuyorum.

simdi belki bazilariniz bana karsi cikacak, kirilacak...biz zaten duyarliyiz, bizi sucluyor musun diyeceksiniz. hayir oyle demek istemiyorum.

kendimden de biliyorum ki, insan kendi rahat yasami icinde aci ceken insanlari yeterince farkedemiyor. belki farkediyor ama durumun aciliyetini, yakiciligini hissedemiyor.

gecen gun esimle yolda yururken " ona kendimi suclu hissediyorum" dedim. "aaa neden ki , ne oldu?" diye sordu." dunyada bir suru insan aci cekerken ben rahat yasamimdan utaniyorum" dedim. sasirdi, "herhalde karim bu ulkede yasadigi sorunlardan azicik tirlatti" diye dusundu.

yasamimdan utaniyorum demeyeyim de, onlar icin en azindan bir sey yapamadigimdan utaniyorum. bir seyler yapmaya calistigim donemler de oldu, zaten o zamanlar da "neden daha cok sey yapamiyorum" diye uzulurdum.

gidin arkadaslar, benim icin gidin ve sonra hissettiklerinizi bos bir zamaninizda, yalnizken dusunup yeniden adlandirmaya calisin...

umarim asla yasanmaz boylesi vahsetler, yasanmakta olanlarin da bir an once bitmesini dilerim tum kalbimle...

10. .

.