2. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 37 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Re: Sbs Ve Özel Okul Sınavları İçin Tüyolar

Benim yigenımde gecen hafta ki sınavda kendi kendıne çalısması ıle 90 net yapmıs.

Dersaneye gitmiyor.Evde yalnız çalısıyor gereklı gördügü konularda annesınden ve okul ogretmenlerınden yardım alıyor. (annesıde ögretmen bu arada)

cumartesı gunu sınava gırecek çocuklarımıza basarılar diliyorum.

Hersey istedıklerı gıbı olsun.

2. Re: Sbs Ve Özel Okul Sınavları İçin Tüyolar

Katılanlara tekrar tşk ederek başlıyorum.Harry'cim Sbs annesi olmasan da hatta anne olmasan da bu konulara katılman sakıncalı değil tam tersine harika Keşke daha çok insan katılsa,neyse ilgi gösterilen forum konularına girmeyeyim gerçekten bazı gerçeklere kırılıyorum...

Şu an anladığım kadarıyla Sbslerde 90 ın altında net yapanın,okul başarısı düşük olanın,üç senede bu başarıyı gösteremeyenin şansı pek yok...Elbet var da aile parayı bastırırsa veya han hamam bırakırsa gibi....

Yani tam anlamıyla karşılaştığımız veya karşılacağım gerçek 100 soruluk bir sınavda en az 90 NET HATTA A LİGİ İÇİN 100 NET yapmak....Bilmem doğru anladım mı?Henüz 5.sınıf annesi olarak bu durum bana korkunç geliyor....

Bu arada Harrycim hırslı anne ,deli kadın ne derlerse desinler umrumda değil,belki bize bunu diyenlere bizim de söyleyecek güüzeel laflarımız vardır

Esra\'cım henüz sınava girmedik, sınav sonucumuz ne olacak bilmiyorum ama, şu aşamada gözlemlediklerimi ve düşüncelerimi yazayım

Daha önce bir forumda da yazmıştım, yöntemler çocuğa, kişiye göre değişken, tabi ailelere de...Bence burada önemli olan çocuğu tanımak.

Kendi tecrübelerimden, Deniz\'den örnek vereyim. Deniz biliyorsun Türkiye\'nin iyi denen okullarından birine gidiyor. Okulda 1. ve 4. lük arasında gidip gelen bir öğrenci. Okul zamanı haftasonu verilen ödevler dışında(onları yapmak mecburi olduğu için yapıyor) ders çalışmaz. Yine 6. sınıf için söylüyorum Evde hemen hiç test çözmedi.Ki vakti de yoktu. Okuldan eve gelip, 1 saat kadar dinlendikten sonra haftada 5 gün sutopuna gitti. Hafta sonları da 1 yarım gün dersane, sonrasında okul ödevleri ve bir günde oyun , gezme...

Bugüne kadar, onun da bize hep söylediği bizimde fark ettiğimiz, Deniz dersi derste öğreniyor. (Örneklemeyi Deniz\'den yapıyorum, çünkü her çocuğun farklılığını anlatmaya çalışıcam).

Bu seneye kadar, bizim düşüncemiz, 6. sınıfta dersaneye gerek olmadığı, 6 sınıf sonundaki duruma göre, 7. sınıfa dersaneyi düşünmemiz yolundaydı. Ama Deniz\'de hedefler büyük olunca, ve daha da önemlisi, arkadaşları dersaneye gidince, bizde gönderdik. Dersane bilgimiz ve tecrübemiz hiç yoktu. Hatta sitede bu konuda birçok forum açmıştım

Bu sene ilk dersane deneyimizde, yanlış tercih yaptığımızı görmüş oldum. Çünkü gönederdiğimiz dersane belki çok iyiydi, belki bircok çocuğun ve velinin isteklerini karşılıyordu ama bizim için yanlış tercihti.Çünkü yıl içersinde , ana amaç, okul müfredatına destek, okul notunu yükseltmeye yönelik eğitimdi. Oysaki bizim okul bilgisine takviyeye ihtiyacımız yoktu. Zaten bilgi sorunumuz yoktu. Bizim derdimiz test çözme tekniklerni öğrenmesi, dikkatsizlikten kaynaklanan hataları bertaraf etmeyi öğretmesiydi dersanenin, ama bunu yapmadı dersane...

Hatta gecenlerde Deniz dediki, bu sene SBS de iyi bir puan alırsam, dersane bizim öğrencimiz diye övünecektir ama, onların bunda bir payı olmayacak, ben almış olacam bu puanı

7. sınıf için, biraz daha akıllandık; sınıfta Deniz\'in dikkatini dağıtacak faktörlerin (başka çocuklar) daha az olacağı butik bir dersane bulduk. az kişi olduğu için Deniz\'in eksikliklerinin ve ihtiyacının daha doğru tesbit edilip, ona uygun eğitim verileceğini umut ediyoruz. Bu dersanenin dediği, biz okula takviye yapmayız, bilmediği bir konu olursa bize gelirse anlatırız ama, bizim işimiz okula destek olmak değil, biz SBS ye hazırlarız. Test çözdürürüz, test çözmede başarısını arttırmaya çalışırız. Bizim de istediğimiz buydu, yaşayıp göreceğiz, dedikleri gibilermi.

Dersanelerle ilgili diğer bir gözlemim de; dersanelerim başarısı, dersanelerinde ne kadar zeki, başarılı öğrenci olmasına bağlı... Yani bir dersanede, iyi okullarda okuyan, yada zeki, yada çalışkan, başarılı öğrenciler kayıtlı ise o dersane başarılı oluyor. Ama o çocukların büyük bir çoğunluğu (tabiki istisnalar vardır, çocuklar değişken olduğu için) zaten hangi dersaneye giderlerse gitsinler başarılı olacaklardır.

Velinin koçluğu konusuna gelince; bilemiyorum. Biz Deniz\'e kendi gelip bize soru sormadıkça, yardım istemedikçe, arada küçük küçük fikrimizi söyleyip onunla tartışmak dışında öyle büyük bir koçluk yapmadık. Yapsaydık daha mı iyi olurdu bilmiyorum.Ama bu sonrada olacak birsey gibi gelmiyor bana. Daha okulun ilk yıllarında başlamak lazım sanki, çünkü çocuk büyüyünce hadi ben sana koçluk yapayım, günde bu kadar test çözeceksin, ben de kontrol edecem dersen, çocuk hemen tepkisini koyar.

Geleyim düzen konusuna; bu da yine ailenin tarzına, düşünce sitemine göre değişken. Biz aile olarak pek düzenli bir hayata sahip değiliz. Düşünce sistemizde de , Çocuğun bir robot olmadığını ve bir robot gibi yetişmemesi yaşamaması gerektiğini düşünüyoruz. Bebekken de Deniz\' hiç bir zaman, yemek saati geldi yemek yesin, uyku saati, oyun saati, sokakta 10 dakika (bu laf olsun diye verilmiş bir zaman dilimi örneği)dolaşıp temiz hava alıp eve gelmesi lazım gibi kurallı büyütmedik. Şimdi Deniz\'in hayatındaki, mecburen olan değişmeyen kurallar, okula gidiş gelişleri, Dersaneye gidiş gelişleri, sotupuna geliş gidişleri. Bunlar dışındaki zamanlarda yapılanların hiçbir standardı yok. Bizce doğrusu ve olması gereken bu...Yine bizce , bu Deniz\'in başarısını etkilermi, etkiliyormu sorusunun cevabı, bilmiyoruz, belki, ama robotlaşmasındansa, bunların bizce Deniz\'in gelişmesinde başka faydaları olacaktır. Ama dediğim gibi bu her aileye göre, her tarza göre, her çocuğa göre değişir ve bu kesin doğru olandır diye birsey olduğunu zannetmiyorum.

Ben böyle yazıyorum ama, SBS sonuçlarından sonra ne yazacağım bilmiyorum Umarım Deniz\'in de, SBS ye girecek bütün çocuklarına sınavdan sonra yüzleri güler

Düzenli olarak yaptıkların düzensizliklerinden daha fazla Yeşim.

Benim ise düzensiz yaptıklarım düzenlilerden daha fazla.

Bu yüzden ikimizin birbirinin tersi şeyleri savunmamız gerekirdi.

Bu düzende robotlaşmayan senin değil benim Deniz oluyor o zaman.

Yemeği saatsiz yemekle olmuyor düzensiz ve robotlaşmaktan uzak yaşanmıyor maalesef.

Su topuna beş gün gitmesi gerekirken senin keyfin istemedği için haftada bazen bir gün götürmek, okula istemiyorsan gitme demek ve hatta yataktan kalkamadığın için göndermemek (çocuk burada kendisi kalkıyorsa gibi bir komediyi katmayacağız konuya değil mi) düzensizliktir.

Çocuk arkadaşlarıyla ayda bir kez oynayabilirse, bu düzensizliktir.

Bu yüzden kendine düzensiz dersen sen, buradaki annelerin çoğunu düzensizlikten de beter diye aşağılamış olursun.

harry_potter yazdı:
    Düzenli olarak yaptıkların düzensizliklerinden daha fazla Yeşim.

Benim ise düzensiz yaptıklarım düzenlilerden daha fazla.

Bu yüzden ikimizin birbirinin tersi şeyleri savunmamız gerekirdi.

Bu düzende robotlaşmayan senin değil benim Deniz oluyor o zaman.

Yemeği saatsiz yemekle olmuyor düzensiz ve robotlaşmaktan uzak yaşanmıyor maalesef.

Su topuna beş gün gitmesi gerekirken senin keyfin istemedği için haftada bazen bir gün götürmek, okula istemiyorsan gitme demek ve hatta yataktan kalkamadığın için göndermemek (çocuk burada kendisi kalkıyorsa gibi bir komediyi katmayacağız konuya değil mi) düzensizliktir.

Çocuk arkadaşlarıyla ayda bir kez oynayabilirse, bu düzensizliktir.

Bu yüzden kendine düzensiz dersen sen, buradaki annelerin çoğunu düzensizlikten de beter diye aşağılamış olursun.
    Burçin Okula bugün gitme demek mümkün değil, çünkü bu yaşta bu benim elimde değil, kendi istediği için gidiyor, bu su topu ve dersane için de geçerli...Sabah kalkma konusuna anlatmaya utanıyorum Deniz sabahları erkenden uyanır. o kadarki, hafta sonları çoğunlukla o kalkar ve bir süre sonra bize hadi kalkın der, yada hiç demez beklerki biz uyanalım Arkadaşlarıyla, istisnalar dışında haftada bir gün oynar (okul zamanı) oynar .

Seniz düzensizlik diye anlatıkların Abartılı bir düzensizlik oluyor sankim

Ama hep diyorum, bu tip olaylar, bakış açıları, kişilere göre okadar değişkenki, doğrusu nedir bilinmez

Arkadaşlarımın çocuklarından bazıları hazırlık döneminde hızlı okuma-hafıza teknikleri kurslarına gittiler.

www.megaegitim.com

Burada tavan yapan forum konularına benim de bozuk attığım çok oluyor ama nasıl ki iki çocuğu birbiriyle kıyaslamak doğru değilse, bunu yetişkinlikte de sürdürmek gerekiyor Kaldı ki, bir annenin çocuğunun okulu ve eğitimiyle ilgilenmesi için kırışıklarıyla uğraşmaktan veya pasta yapmaktan vazgeçmesi de gerekmiyor)

Bu sene ikinci defa SBS'ye girecek yeğenim nedeniyle, uzaktan da olsa yanlışları görüp sisteme atıp tutanlardan biriyim. Ama farklı görüşleri, özellikle Elif, sen ve paylaştığınız diğer kişilerin görüşlerini okudukça, sistemle uğraşmanın zamanı olmadığını daha çok anlayabiliyorum. Her çocuk birbirinden farklı, kimi yanlış sistemde bile dengelerini iyi kurup, en az hasarla atlatabiliyor bu dönemi. Yeğenim bazı şeylerden hasar gördü, belki planlamayı yanlış yaptı(lar), belki kapasitesini tam kullanamadı. Yanımda yakınımda olmadıkları için tam olarak neler yaşadıklarını bilmiyorum tabii ama geçen gün tek istediğim artık kitapları duvara fırlatmak diyince cidden kötü hissettim kendimi.

Oğlum için daha çok zaman var ama elbette iyi bir okulda okumasını, iyi bir eğitim almasını istiyor ve hepinizden şimdiden çok faydalanıyorum.

Inci&Deniz yazdı:
    geçen gün tek istediğim artık kitapları duvara fırlatmak diyince cidden kötü hissettim kendimi.
    Bunu hepsi istiyor İnci.Bu gün Tuğcan evde malum sınavımız yarın.Biraz önce başbaşa balkonda kahvaltı ettik.Şimdi odasında yaprak testlerini yırtarak poşetlere doldurup atacakmış.Test kitaplarına kıyamadı.Geçen yılki gibi koliliyerek ihtiyacı olan okullara gönderecek.Kütüphanesinide elden geçirip Haticenin gönderdiği çizgi romanlardan okuyacakmış bugün.

Esra; ben de SBS annesiyim.Utku 6 .sınıfta ve yıl ilk kez sınava girecek..

Ama şimdi sınava gireceği okula bakmaya gidiyoruz.Gelince bende fikirlerimi yazarım..

elifgencer yazdı:
    Inci&Deniz yazdı:
    geçen gün tek istediğim artık kitapları duvara fırlatmak diyince cidden kötü hissettim kendimi.
    Bunu hepsi istiyor İnci.Bu gün Tuğcan evde malum sınavımız yarın.Biraz önce başbaşa balkonda kahvaltı ettik.Şimdi odasında yaprak testlerini yırtarak poşetlere doldurup atacakmış.Test kitaplarına kıyamadı.Geçen yılki gibi koliliyerek ihtiyacı olan okullara gönderecek.Kütüphanesinide elden geçirip Haticenin gönderdiği çizgi romanlardan okuyacakmış bugün.

Tuğcan harika bir çocuk, Deniz'in de birgün onun gibi çalışkan, sistemli ama hayatı da ıskalamayan bir çocuk olmasını bütün kalbimle isterim.

Çizgi romanlarının da tadını çıkarsın.
    tekrar başarılar dilerim