1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 37 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Hybrid View

Sbs Ve Özel Okul Sınavları İçin Tüyolar

Hep sınavdan gidiyoruz ama ne yapalım madem Türkiye gerçeği gardımızı iyi alalım değil mi?

Var mı işe yarar tüyolarınız:

.Misal bir arkadaşım nlp uzmanı desteğinden faydalanmış inanılmaz konforlu olarak sınav dönemini atlatmış...

.Gene birisi Nişantaşında (bayağı pahalı)bir butik dersane keşfetmiş,servet döküyor ama Robert neredeyse garanti diyor

.Dersane seçerken okul müfredatına paralel gideni seçin diyorlar yoksa çocuk okul ve dersane adaptasyonsuzluğu nedeniyle bocalayabiliyormuş....

.Taşınma,yeni kardeş genelde dikkati dağıyor diyorlar.

. Süper bir puan için annenin işi gücü bırakıp koçluk yapması gerektiğini düşünenler var.

Doğru mu yanlış mı bilmem ama eteklerinizde böyle taşlar varsa döker misiniz?

Ben bu sınavda çok çalışkan ve zeki olduğu halde yanlış adreslere yönlenip yeteri kadar başarılı olamayan ya da tam tersini gözlemledim.Örneğin burs aldı diye kayıt olunan bir dersane çocuğun başarısını indirgeyebiliyor.Veya sınav sistemini özümseyememiş okul gene sınavda düşük puana yol açabiliyor.Bu sebeble takdik iyi çalışmanın yanında şart derim...

Özellikle Elif konu ile ilgili görüşlerini bekliyorumm...

Re: Sbs Ve Özel Okul Sınavları İçin Tüyolar

Esra'cım; ben yine Deniz'i bir dersaneden alıp diğer dersaneye götürmek üzere çıkyorum Gelince, sorduğun sorulara, dilim döndüğünce, kendi gözlem ve düşüncelerimle cevap yazacağım

Yeğenim geçtiğimiz hafta sınava girdi. Normalde çok başarılı bir çocuk olmasına rağmen, inanılmaz heyecanlanmış 3 kere tuvalete gitmiş kötü bir sınav geçirdi.

Heyecanı nasıl bastırabilecek ? ben de üzülüyorum. Bakalım önümüzdeki sınav nasıl olacak ?
    Bütün bir yıl ne zor şartlarda çalıştı, dersane, okul derken inanılmaz yıprandı. Ben çok üzülüyorum çocuklarımıza, ne olur çalışmalarının karşılığını alabilseler.

61 kişi okumuş sadece 2 yanıt Demek ki sınav konusu önemli değil...

Tonton Hoca Cihat Şener2den aktarımlarla devam ediyorum:
    Sınavda Başarılı Olmak Taktik İster...

Kiminiz aylardır kiminiz ise yıllardır çalışıyorsunuz. Önemli olan bu çalışmayı sınav kağıdına aktarabilmek. Bu yazıda size bunun için destek olabilecek yöntemler var. Bu yöntemlerle hataları en aza indirip kendinize avantaj sağlayabilirsiniz.

ÖSS'de kullanılacak küçük tekniklerle başarı oranını artırmak mümkün oluyor. En verimli sınav tekniğini araştıran uzmanlar turlama tekniğiyle zaman tasarrufu sağlanabileceğini, metinlerin altını çizerek dikkat sorununun çözülebileceğini, çalışma ortamında müzik sesi bulundurarak gürültü nedeniyle yaşanacak dikkat kaybının önlenebileceğini anlatıyorlar.

ÖSS'de her soru kitapçığı için dikkat edilmesi gereken bazı özel durumlar bulunuyor. Geçmiş yıllarda öğrencilerin en fazla yaptığı hataları derleyen uzmanlar bu hatalara düşerek puan kaybetmelerini engellemek için özel önlemler öneriyorlar. Rehberlik uzmanları tarafından geliştirilen garantili metotlar hata riskini önemli oranda azaltıyor.

ZOR SORUYA TAKILMAYIN

Uzmanlar öncelikle kolay soruların çözümünün yapılması gerektiği üzerinde duruyor. Rehberlik bölümleri, başarısı defalarca test edilen turlama tekniğinin sınav sırasında mutlaka kullanılmasını öneriyor. Turlama tekniği şöyle uygulanıyor

"Kolay sorulardan başlayın. Bu kendinize olan güveninizi sağlar, sınav kaygısını gidermenize yardımcı olur. Zor soruları ikinci tura bırakın.Turlama tekniği ile hata oranını düşürürken zaman kazanırsınız".

Öğrencilerin yaptıkları en büyük hatalardan birinin de soruları toptan çözdükten sonra cevap kağıdına aktarmak olduğu belirlenmiş. Bu kaydırma olasılığını çok yükseltiyor. Uzmanlar bunu önlemek için sınava girecek öğrencilere cevaplarınızı toplu bir şekilde optik forma işlemek yerine, tek tek kodlama yapmaları tavsiye ediyor.

Rehberler, ilke olarak en başarılı olunan testten başlanması önerisinde bulunuyorlar. Öğrencinin güçlü olduğu testte hata yapma olasılığının azalacağından panik ve heyecanının ortadan kalkmasının dikkatini toplamasını kolaylaştırdığını ifade ediyorlar.

TEST ÇÖZERKEN

ÖSS ardından yapılan araştırmalar öğrencilerin matematik testlerini çözerken farklı ibaresini gözden kaçırdıkları için hatalı şıklara yöneldiğini gösteriyor. Uzmanlar bu nedenle sorunun çok iyi okunmasını öneriyorlar.

"Soruları çözerken mutlaka verilenleri okuyun, soru kökünün ne istediğine dikkat edin. Sizden istenmeyen fakat doğruluk değeri bulunan şıkların da seçeneklere konulacağını asla unutmayın"

Teorik olarak her soru için 1 dakikalık süre vardır.

Ancak çok sayıda soru çözmeye alışkanlık kazanan öğrenciler için bilgi kullanımı refleks haline geldiği için ağırlıklı testlere daha çok zaman ayırarak yüksek puan almak hedeflenmelidir.

UZUN METİNLERİN ALTINI ÇİZİN

Türkçe'de en büyük tuzak uzun metinler olarak gösteriliyor. Anlama gücünü iyi kullanmaları için öğrencilerin satırların altını çizerek okumaları önem taşıyor. Ayrıca tüm seçeneklerin okunması yanıltıcı cevaplardan öğrenciyi uzaklaştırıyor. Hızlı okuyarak sözcükleri atlama hatasına düşmemek için altı çizili sözcüklere dikkat etmek gerekiyor.

Coğrafya sorularını çözerken öncelikle verilen bilgiye dikkat edilmesi, istenen cevabın olumlu mu olumsuz mu olduğuna bakılarak seçeneklerin elenmesi büyük önem taşıyor. Çünkü bu sorularda en fazla hata sorunun yanlış anlaşılmasından kaynaklanmış. ÖSS'de felsefe sorularının büyük bir kısmı uzun paragraflardan oluşuyor. Uzmanlar soru ne kadar uzunsa doğru bilgi için o kadar ip ucu verileceğini söylüyorlar.

GÜRÜLTÜYE ALIŞIN

Sınavın ardından yapılan araştırmalar öğrencilerin sınav salonundaki gürültü nedeniyle hata oranlarının yükseldiğini göstermiş. Sınav günü ne kadar sakin bir ortam yaratılmaya çalışılsa da bazı aksilikler çıkabileceği düşüncesiyle özellikle son bir ayda öğrencilerin kendilerini gürültüye alıştırmaları büyük önem taşıyor. Uzmanlar özellikle deneme testlerinin sessiz ortamlarda çözülmesini önermiyorlar. Test çözülen ortamda hafif de olsa radyo gürültüsü ile çalışmak gürültü nedeniyle dikkat dağılımını engelliyor.

Sınav öncesi çözeceğiniz hazırlık testlerinde kullanabileceğiniz bu yöntemler alışkanlık haline gelirse sınavda sonradan üzüleceğiniz hatalardan sizleri koruyabiliyor.

Uzmanlar, dersine aynı şekilde çalışan iki gencin ÖSS'de farklı puanlar almalarında en önemli nedenin dikkatsizlik olduğuna dikkat çekiyor. Bunu önlemek için her deneme sınavını ÖSS gibi düşünmek ve alışkanlık kazanmak gerektiğinin altını çiziliyor..

Esra düşündüğüm ve bildiğim kadarı ile yanıtlayayım seni, madem özellikle görüşlerimi bekliyorsun.
    Taşınma, yeni kardeş vb dikkat dağıtacak unsurlar engellenemiyor ise sınava girecek çocuğun en az zarar göreceği şekilde düzenlenmeli.Ama asıl dikkat dağıtacak unsurlar okul dönemi düzensiz bir yaşam.Çocuk düzen sever,disiplin ve düzen başarı getirir.Yemek ,çalışma ve yatma saatleri düzensiz çocuklar başarılı olamaz.Çocuk odasında çalışmaya çalışırken içeride onun dikkatini çekecek ve içinde olmasını isteyecek tv,misafir vb şeyler çocukların başarısız olmasının sebebidir.
    İyi bir dershane ve başarılı ve çocukla iletişimi iyi olan danışman öğretmen çok yararlı.Bunları buluncaya kadar veli kontrolü ve arayışı kesinlikle sürdürmeli.Tuğcan yapamadığı soruları ve konuları öğretmenlerinden önce benimle tartışmaktan ve çalışmaktan hoşlanır.Bu sebeple özellikle sosyal ve fende unuttuğum konuları çok çalıştığım olmuştur.Şükür ki matemetik ve Türkçede gerekmedi.Bunu baba ile yapmaktan hoşlanan çocuklarda da baba zaman ayırmalı mutlaka.
    Okul müfredatını değil sınav müfredatını ve soru tipini takip edebilen dershane iyidir bence.Çocuğun arada kalmaması için aile destek olmalı.Olamıyorsa yardım almalı.
    Şimdilik söyleyeceklerim bunlar.Sınav öncesi işsiz kalmamda (nisan 10)Sınav öncesi Tuğcana destek olmak isteğimin önemi büyüktür.Geçen yıl sbs öncesi ücretsiz izin almıştım.

Ama asıl dikkat dağıtacak unsurlar okul dönemi düzensiz bir yaşam.Çocuk düzen sever,disiplin ve düzen başarı getirir.Yemek ,çalışma ve yatma saatleri düzensiz çocuklar başarılı olamaz.Çocuk odasında çalışmaya çalışırken içeride onun dikkatini çekecek ve içinde olmasını isteyecek tv,misafir vb şeyler çocukların başarısız olmasının sebebidir.

Bu sözlerinin altına imzamı atarım.Çok doğru...Ama basit gibi görünen bu gerçeğin altında neler yatar iyi bilirim.Herşeyden önce anne,baba disiplinli olacak ki bu olabilsin

Bizim okulumuz sınav sistemine uygun çalıştığından(Bilfen)dersane uyumu derken farklı birşeyi kastetmiştim.Neyse 6.sınıf biraz erken gibi geliyor bana...Belki 2.dönem olabilir diyorum...

Bugün Cihan Hocanın (hayatımız sınavın tontonu)bir cümlesi ilgimi çekti.Şu an amacımız sistemin yanlışlığını bahane edip bunun üzerine yatmayacak çocuklar yetiştirmek diyor ki çok hoşuma gitti.Seninle paylaşayım dedim...Zaten baksana eğitim konusu bilmemneli pasta veya kadın günü ya da şuyunuz kaç,nasıl totomu zayıflatayım forumlarından daha çok ilgi çekmiyor.Belki çocuğumuz henüz küçük diyorlar ama özelimde daha mert 3 yaşında iken bile eğitim sistemiyle uğraşıp dururdum...Demek ki pek fazla insan uğraşmıyor ki hala bu haldeyiz...Ne diyeyim her toplum hakettiğini yaşar....

Belki biraz gıcık olacağım ama çocuğun okuduğu kitabın,gittiği okulun giydiği ayakkabı markasından önemli,bağımsız eğitimli anneninde 36 beden kırışıksız bilmenneli pasta yapan anneden daha güzel olduğunu düşünüyorum...3-4 kişide olsa eğitim ,sınav konulu forumlarıma ilgi duyan arkadaşlarıma iyi ki varsınız ülkemin güzel kadınları diyorum....İyi ki varsınız da içime ümit serpiyorsunuz...

esragülsün yazdı:
    Şu an amacımız sistemin yanlışlığını bahane edip bunun üzerine yatmayacak çocuklar yetiştirmek diyor ki çok hoşuma gitti.Seninle paylaşayım dedim...Zaten baksana eğitim konusu bilmemneli pasta veya kadın günü ya da şuyunuz kaç,nasıl totomu zayıflatayım forumlarından daha çok ilgi çekmiyor.Belki çocuğumuz henüz küçük diyorlar ama özelimde daha mert 3 yaşında iken bile eğitim sistemiyle uğraşıp dururdum...Demek ki pek fazla insan uğraşmıyor ki hala bu haldeyiz...Ne diyeyim her toplum hakettiğini yaşar....

Belki biraz gıcık olacağım ama çocuğun okuduğu kitabın,gittiği okulun giydiği ayakkabı markasından önemli,bağımsız eğitimli anneninde 36 beden kırışıksız bilmenneli pasta yapan anneden daha güzel olduğunu düşünüyorum...3-4 kişide olsa eğitim ,sınav konulu forumlarıma ilgi duyan arkadaşlarıma iyi ki varsınız ülkemin güzel kadınları diyorum....İyi ki varsınız da içime ümit serpiyorsunuz...

Ben de bu sözlerin altına imzamı atarım Esra.(zaten bir diğer forumada yazdım sistemi eleştireceğimize bu sistemde de sağlam duracak donanımlı çocuklar yetiştirmeliyiz)İyiki sen ve senin gibi bir elin parmaklarını geçmeyecek kişilerde var bu sitede.

henü SBS annesi degilim ama konuyla ilgili forumları takip ediyorum....

şimdiden hazırlık yapmak lazım.........

Blog Girişleri
    13

ilk önce çocuk, sonra aile, sonra dershane.
    bu üçlü çark doğru şekilde çalışınca başarısız olmak mümkün değil..

sınava girecek tüm çocuklara bol şans..

Nüfus: Arapgir Fiziken:Konya Ruhen: MALATYA (0 RH +)

Öncelikle aile disiplini olmalı ki çocukta düzeni oturtsun..Biz de okul dönemi başlayınca sadece cuma akşamları misafir kabul edilir yada gidilir bunuda herkes bilir..

Miray 2 haftadır raporlu ve dershanede hızlı soru çözüm tekniklerine giriyor...Sürekli rehber öğretmen kontrolünde +Fen hocası koç desteği veriyor..Ancak hedefi hala GSL

Bunun dışında pazar günleri 2 saat ortak zamanımız var onun istediği şekilde değerlendiriyoruz hergün yarım saat keman çalışıyor ancak 2 haftalığına keman dersine ara verdik..Dershaneden saat 5 gibi çıkıyor yaklaşık yarım saat birlikte pastane keyfi yapıyoruz..

Aşamadığımız tek konu acaba yapabilir miyim yapamaz mıyım sorunu ve bazen takılıp ağlaması ve mide kasılmalarıydı onu psk. destekle çözdük sayılır..

Esra,

Yalnız şu da var large ebeveynlerin çocukları aileden daha bi large oluyor ve sınav stresi falan ASLA!!olmuyor..

Gülhan,

Meb int. sitesinden yerine bakabilirsin..

Hepsine sonsuz başarılar diliyorum