Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Meme kanserini bulmak icin yeni bir test: HALO meme pap smear testi

Bugun genel kontrol icin jinekologuma gittim ve duvarda yazili bu yaziyi gorup dr'uma sordum. Artik senelik dr ziyaretlerinde memeye 5 dk masaj yapip sivi cikip cikmadigi kontrol ediliyormus ve meme ucundan cikan sivi da test ediliyormus.

Buyuk cogunlukla meme kanseri sut ductlarinda olustugu ve gelen sivi da ductlardan geldigi icin hem mr hem de mamogram/ultrason testlerine gore cok daha az yanlis sonucun goruldugu daha guvenilir bir testmis.

%50 bayandan sivi cikmiyormus ve bu normalmis. Cikanlarin ise %95'inde sonuclar normal oluyormus. Ama %5 bayanda ya kanser, ya da degisiklige ugramis hucreler, yuksek risk falan cikiyormus.Cikan sonuclara gore bayanlara meme kanseri olmamasi icin Tamoxifen vb ilaclar veriliyormus.

Butun bayanlara duyuralim arkadaslar. Turkiye'de olup olmadigini bilemiyorum cunku baktigim kadariyla bu isimlerle hic bir Turkce haber cikmadi karsima ama yakinda gelenceginden eminim....

ingilizce link: http://www.dukehealth.org/HealthLibrary/News/7450

Re: Meme kanserini bulmak icin yeni bir test: HALO meme pap smear testi

Mayıs ayı sonunda gittim meme muayenesine ama böyle bişeyden bahsetmediler sanırım Türkiye'de henüz başlanmadı, yoksa mutlaka doktorum bahsederdi.
    Öğrendiğimiz iyi oldu teşekkürler

Rica ederim, ben bunu uzerime vazife edindim, bu hayattaki misyonum bu; bilgilendirmek, duyduklarimi paylasmak, hastalara destek olmak. Malesef cogu kimse bu illet olmadan once onlem almayi ya da bu konuda bir seyler yapmayi dusunmuyor (cogu kimse bana dokunmayan yilan bin yil yasasin havasinda) ama olduktan sonra cirpiniyor... O asamaya gelmeyelim, dr kontrollerimizi, kendikendine muayenelerimizi ihmal etmeyelim... Bundan cok degil 6-7 yil once bu hastalik 10 kiside 1 rastlanirken bu rakam 8 kiside 1'e cikti...

4. Re: Meme kanserini bulmak icin yeni bir test: HALO meme pap smear testi

blgılendırdıgınız ıcın tesekkurler bende 6 ayda bır kontorolum var aksatırımıyım hıc cok onemlı konu bu doktor konturolumde sorıyım

Bilgilendirdiğin için sağol Serap , önümüzdeki kontrolümde doktora gittiğimde sorarım bende.

6. Re: Meme kanserini bulmak icin yeni bir test: HALO meme pap smear testi

Yok Serapcım.Türkiyede bu uygulama henüz yok.Annemde her yıl kontrolune gidiyor ama doktor hiç baksetmedi.Bu gidişinde sorsun bakalım .
    Teşekkürler aktarımın için.

7. Re: Meme kanserini bulmak icin yeni bir test: HALO meme pap smear testi

Her jinekolog kontrolümde doktorum rahim agzi kanseri kontrolü icin vajinadan pap-smear testi aliyor.

Ama meme ucundan cikan sividan pap-smear testi alindigini bilmiyorum. Sanirim benim doktorum da bilmiyor..

Ama bunu arastiracagim canim. Sagol uyardigin icin..

8. Re: Meme kanserini bulmak icin yeni bir test: HALO meme pap smear testi

Biraz arastirdim..

Neomatrix adinda gögüs hastaliklarinda uzmanlasmis bir amerikan tip firmasi "Halo" adini verdigi bu pap-smear test cihazini gelistirmis. Cihaz 5 dakika süreyle gögüsleri hafif sIkarak ve isi vererek meme kanallarindaki siviyi meme ucundan basincla cikariyor. Hic sivi cikmazsa durum iyi. Cikarsa da bu her zaman sagliksiz anlamina gelmiyor. Sivi test ediliyor.

Halo testi 6 Ekim 2005'de amerikan FDA(=yiyecek ve ilaclara onay veren amerikan saglik bakanligina bagli bir kurum) tarafindan onaylanmis. Test Serap'in da cok güzel anlattigi gibi meme ucundan gelen sivida hücre degisiklikleri varmi diye incelenerek yapiliyor. Tüm meme kanserlerinin %95 meme kanal sisteminde ortaya ciktigi icin bu sivda kanser mamografide görülmeden 8 yil evvel bile kesfedilebiliyormus..

Ekim 2008 tarihli bu yaziya göre bu testi amerikada yillik jinekolog kontrollerinde yaptirabiliyormussunuz. Ama henüz yeni oldugu icin saglik sigortalari giderleri ödemiyor dolayisiyla test icin cebinizden 100 dolar kadar ödüyormussunuz.

Avrupa'da ise sanirim daha kullanilmiyor. En azindan Isvicre'de kullanildigina dair bir internet yazisi bulamadim.

Gönül ister ki bu da rahim agzi kanseri icin yapilan pap-smear testi gibi standard olsun.

Amerikada her yil 11bin kisi rahim agzi kanserine ama 180bin kisi meme kanserine yakalaniyormus. Dünyada da durum yaklasik olarak ayni olmali..

Pap-smear testi sayesinde rahim agzi kanseri erken teshis edildigi icin de bu kanserden ölümler son 5 yildir %80 azalmis.
    Keske meme kanserinde de bu sayiya ulasilsa diyorum. Bu aletleri biz mi bir sirket kurup ihtal etsek ne dersiniz hanimlar.