2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 30 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Re: Yeni okul yilimiz basladi. Anaokul 2. sinif...

Zamanla Leo alisicaktir. Oyle guzel aktiviteler yapiyorlar ki bir sure sonra erken gidip ona supriz yapiyim derken neden erken geldin diye bilir.

Aysima cocuk klubune 1 yil gitti Deniz, Okulun 30 metre ilerisindeydi.

Gecen yil artik gitmek istemedigini ve eve tek basina gelebilecegini soyledi. Yalniz okul ve eviminizin arasi bisiklet ile 4-5 dakika ki oturdugumuz semt cok sakin heryede bisiklet yolu, evimizden Aysima'nin okuluna kadar giden dumduz bir bisiklet yolu var.
    Bu yil 2. yil olucak haftanin 3 gunu yalniz eve geliyor, oglen yemeginde okulda kaliyor ama. Benim mesaim 4'de bittigi icin 1 saat sonra evde oluyorum yani Aysima 1,5 saat evde yalniz kaliyor.

Ekim sonundan itibaren Yasin'de ana sinifa basliyacak. Yasin icin kesin cocuk klubu dusunuyorduk diger yandan 4 yasinda ki bir cocuk icin tum gun okul sonrasi tekrar yuva cok gelicek diye endiseleniyorduk. Ama sefimin (4 cocuklu bir kadin) getirdigi supr bir teklif ile artik buna gerek kalmadi.
    3 tam gun calisiyorum suanda, Ekimin sonundan itibaren 4 yarim gun calismaya baslayacagim boylelike cocuklari okuldan kendim alabilicegim. Sosyal acidan cok iyi olucak cunku okul sonrasi arkadaslari ile sozlesebilicekler.

Re: Yeni okul yilimiz basladi. Anaokul 2. sinif...

tuh... sans iste...

Ben de gecen yil annem ve babami cagirmistim, 5 ay kaldilar, onlar burdayken ben part time calismaya basladim, boylelikle onlar gidince de Miray eve gelmis oldu ama Deniz icin boyle bir imkan yaratmasi zor, insallah kisa surede alisir Leo.

esragülsün yazdı:
    Ben sorunu nasıl çözmüştüm,yuva +bakıcı+temizlikçi formülüyle ...Hımm maliyetli mi evet,ama şu anki duruma bakarsam doğru yapmışım diyorum....

Sevgiler...

4. Re: Yeni okul yilimiz basladi. Anaokul 2. sinif...

Okul klübümüz güzel gidiyor.. Leo orayi cok sevdi. Eski kresinden bir sürü arkadasi var. Anaokulunda da müzik dersi olayini sevdi.

Tabi söylediklerinizi ben de anliyorum... mesai yapar gibi sabah 8.15 aksam 17.45 cocuk ev disinda.. Ve bu %80 calistigim icin. %100 calissam bunu bile basaramazdim. daha uzun birakmam gerekirdi..

Tabi ev disinda olmasi yüzünden, pazartesi sendromu oluyor cocukta calisan insanlar gibi. Anne hafta sonuna kac gün kaldi demeye basliyor.

Ama konuya iyi yönünden bakarsak, burada okul yili 4 dönem oldugu icin her 2.5 ayda 2 hafta tatil var. Biz de bu tatilleri leo'yla tatil yaparak degerlendiriyoruz. bu sekilde hayati cok monoton olmuyor.

Gelecek tatil, sonbahar tatili 5-18 ekimde Leo babasiyla Amerika'ya gidecek.

Simdi düsündüm de, hafta ici okul, hafta sonu aktiviteler, tatillerde seyahatler, cocugum evine, odasina hasret büyüyor.
    gerci pozitif bakarsak, büyünce evcimen bi adam olacaktir bu durumda

Ben seyahatin çocuğa çok faydası olduğunu düşünüyorum amma karbon ayak iziniz kimbilir ne oldu

Nekadar sık tatil de olsa 6-7 yaşındaki çocuğun rutininde dışarda mesai gibi durması olmamalı diyorum,ben köleyken en azından eve geldiğimde mert sıcak evde yayılmış,yardımcım da bana kocaman tepsimde harika bir salata veya çorba hazırlamış oluyordu,havluların,çarşafların değiştirildiğini ,yatakların toplanmış olmasını söylemiyorum bile Yani bana da yararı oluyordu....

Gene de şanslısın çoğu single mom işini %80e bile getiremiyor,umarım daha da iyi olur...İstemek yeterli

Aynurcum çıkmazları biz yaratıyoruz...Korkmadan üstüne git,bu ülkede henüz açlıktan ölen yook...Yaptığına inanınca mucizeler oluyor

Ben ilk karar vermeye zaman mı,para mı dan başladım..Genel müdürün porchu vardı,binecek vakti yoktu Mesela bugün ben canım istemediği için çalışmadım,oğlumda modern sanatlar müzesi gezisi yaptım(7 tl)+cihangirde bir kafede takıldık (20tl) ve modernin cafesinde bir kahve içip gelen harika gemiye bakıp dünya turumuzun planlarını kurduk...

Sevgilerimle...

Ne harika...Hollanda zaten çok şirin bir ülke...Keşke Türkiye de de annelerin 4 yarım gün şansları olsa...

8. Re: Yeni okul yilimiz. Anaokul 2. sinif...-- artik 3 hafta oldu alistik....

Okullarimiz acilali 3 hafta oldu. Rütine girdik..

Anaokulu:
    Pazartesileri spor, salilari müzik dersleri var.
    Bunun disinda kalan zamanda, ilk iki aylik dönemde (17 Agustos - 16 Ekim) tema "kedi". Kedilerle ilgili seyler ögrenip resim yapiyorlar.
    Gelecek carsamba ilk veli toplantimiz olacak.

Bu üc hafta icinde trafik polisimiz bir defa, dis hemsiremiz yine bir defa ziyarete gelmis. Anaokulu 1. sinifta yil boyunca 3-4 ziyaret yapmislardi. Bu yilda yine böyle olur sanirim..

Biri nasil dis fircalandigini gösteriyor. Digeri de cocuklari alip sokakta karsidan karsiya gecmeyi yola nasil bakilacagini nelere dikkat edilecegini ögretiyor.

Okul klübü:
    Daha cok bakicilik yapiyor. Egitsel bir faliyet yok. Yemeklerini orada yiyorlar ve de su anda havalar hala sicak oldugu icin genelde bahcede oynuyorlar. Bahcede bir süs havuzu var cocuklar arada oraya giriyor. Mayo da biraktik bu sebeple.

Okul klübümüze ilk okul cocuklari da gitti icin Leo toplama yapmaya ilgi duymus. Klüpte bir kara tahta var. Almaya gittigimde bana toplama yaptirdi. Kafasina göre tahtaya toplanacak rakamlar yazdi "239 + 586 =" gibi. ben biliyormuyum diye aklinca kontrol etti. Cok hosuma gitti.. + ve = isaretlerini yerim ben senin diye de bir güzel sevdim..

Kendi aktivitelerimiz:
    Bu hafta sonu müzeler gece acik. Bu her yil 1 hafta sonu uygulanan ilginc bir müze gecesi.. Gece 19-02 arasi insanlar müze geziyor. Bu sene 19-22 arasindaki cocuklar icin olan programa Leo'yu da birakip kendim müze gezecegim. Ilk defa böyle geceyi sehirde gecirmek hosuna gidecek diye düsünüyorum..

9. Re: Leo'nun anaokulu 2. sinif güncesi...-- Diger velilerle tanisma toplantimiz ..

Anaokulunda 1. ve 2. siniflar beraber ayni sinifta okuyorlar. Leo 2. sinifa gectigi icin yeni 1.ler sinifimiza katildi. Su anda 17 kisiler. 10 cocuk 1. 7 cocuk 2. sinifta..

Bu yeni cocuklarin aileleriyle de tanistigimiz bir aksam gecirdik..

Saat 19:30 bulustuk. Ögretmenleri ilk bir ayda cektigi resimlerlerden dia show hazirlamis. cocuklari beslenme cantalarindan yemeklerini yerken, bahcede oynarken, resim yaparken, hortumla islanip kum havuzunu suyla doldurup harc kazarken, agaclara cikarken, spor salonunda renkli bantlarla ve hulahop cemberlerle oynarken, bahcede salincak sallanirken, dis hemsiresi dis fircalamayi ögretirken, kizlar sapkalarini giymis kahve fincanlariyla evcilik oynarken... vs bir sürü resim cekmis.. cok güzeldi..

Ardindan dedi ki her cocuk ailesini cizdi ve duvara yapistirdim. simdi gidin bakalim kendi cocugunuzun resmini bulabilecekmisiniz.. isimleri kagidin arkasinda yaziyor.. bir görüste sip diye oglusumun resmini buldum.. tarzini cok iyi bellegime yerlestirmisim.. Leo ilk siraya babasini uzun boylu siyah sacli yakisikli cizmis. ortaya kendini cizmis. Saga da beni. Ben biraz kisa boylu (resimde Leo nerdeyse benim omzuma geliyor) ve sisman görünüyorum. oysa ben ex kocayla ayni boyda ve oldukca ince bir kadinim. Oglusko beni acaba önemsiz mi algiliyor da böyle kisa ve en sonra cizmis diye düsünmeden edememedim.

Bu sirada David Leo'yu arkadastan almak icin ayrildi. Bu sekilde sunumumu kendim yapmak durumunda kaldim. Gerci 17 cocuktan belki 5-6 sinin babasi vardi. Digerlerinin anneleri gelmisti sade. Hepimiz cocuklarin cizdigi aile resmini göstererek kendimizi ve cocuklarini tanittik. Okulun ilk ayinin nasil gectigini anlattik.

Leo'nun cizdigi resim benim boyum ve kilom disinda uyumlu ve güzeldi. Yani bosanmis aile cocugunun yasadigi tarz bir trauma resimden okunmuyor. Kendisini kücük önemsiz, anneye yada babaya daha yakin cizmemis. Tam ortada gayet belirgin cizmis.
    Bir kadinin cocugu acayip büyük elli anne baba cizmisti. Kendini de acayip minik cizmisti. Cocugu acaba dövüyorlar mi diye düsünmedim degil. Kadin zaten biraz asabi duruyor. Bir de yine ikinci sinifta Luca diye bir cocuk var. Bu cocugun abisi özürlü. Cocuk abiyi cizmemis. Annesi baya üzüldü. Büyük oglum özürlü ama son 3 haftadir biraz rahatsiz ve rehabilitasyon merkezinde diye mi acaba cizmedi gibi acikladi. Ben de üzüldüm onun icin.

Daha sonra cocuklara 12 tane kedi (ilk dönem temalari kedi ya) boyatmis ögretmenleri. Bu kedilerin her birinde ana okulunu tanitma amacli bir baslik yaziyor.

Bunlar kisaca söyle:

1- Orman günü... Iki haftada bir cumalari ormana gidiyorlar. O günler yanlarina beslenme cantalarinda seker getirmeleri serbest. Bir de ormanda ates yakip pisirmek icin sosis.. Yagmurluysa da yagmurluk almayi unutmamak gerekiyor orman gününde..

2- Yemek Pisirme... Anaokulu 2. siniflar yilda 4-5 kere ögle yemegi pisirip yiyecekler. Gecen sene Leo 1. sinifta oldugu icin bu aktiviteye dahil degildi. Normalde 11:45 de anaokulu biterken, 1. siniflar gidecek 2. siniflar ögretmenleriyle yemek pisirip yiyecekler ve saat 2ye kadar anaokulunda olacaklar.

3- Proje... Gecen yil bir aylik hummali bir calisma sonunda Miro sergisi yapmislardi. Ben de hatta resimlerini annecocuka eklemistim. Bu yil yine Paskalya civarinda (nisan) bir kac ay hazirlanip bir Müzikal yapacaklarmis. Cok memnun oldum buna. Leo bayilacak. Miro olayinda da cok gurur duymustu yaptiklarindan. Bu müzikal icin veliler yardim edebilecekleri konularda isimlerini yazdirdilar. Sahne dekoru, müzik, isik, kostüm dikme gibi. Ben sahne dekoru ve resim konusunda kendimi listeye ekledim..

4- Aktiviteler... Özel günlerde bazi aktiviteler var. Noel baba geliyor. Yada Kasimda turplarin icini oyup el lambalari yapip onlarla yürünüyor falan. Onlar hakkinda bilgi verdi.. Beni bayiyor bu aktiviteler. Ama iste geleneksel seyler yapacagiz yine..

5- Motorik ve Logopedi... Motorikle ilgili bir pedagog cocuklarin bazi hareketleri yapip yapamadiklarini spor salonunda inceleyecek, yapamayanlari calistiracak. Ayrica bir logoped gelip cocugun dil gelisiminin dogru olup olmadigini inceliyor. R ve S harfleri söylemek gibi. Gecen sene bunlardan Leo da hic bir sorun yok. Gecen sene zaten her ikisi de cok harika hic bir extra ders gereksinimi yok demislerdi.

6- Almancasi yabanci dil olan cocuklara özel ders... Buraya sonradan gelmis yabanci cocuklar icin bir kativite. Gerci bizim mahallemizde yabanci cok az. Leo da burada dogdugu icin bu da gerekli degildi gecen sene. Bu sene sinifina yeni gelen bir danimarkali ailenin cocugu bu dersi alacak.

7- Her persembe yüksek almanca... Bilindigi gibi bu ülkede isvicre almancasi adinda kaba bir dialekt konusuluyor. Ama okul yönetmeligince tüm cocuklar ilk okula baslamadan evvel yüksek almanca ögrenmek zorundalar ve bu sebeple her persembe anaokulunda, ögretmenleri cocuklarla, Cocuklar da birbiriyl yüksek almanca konusmak zorunda. Bu konuda da Leo muhtesem. Cünkü yan komsum alman ve dolayisiyla Leo, onun cocuguyla cocuklugundan beri yüksek almanca konusuyor. Hatta bizim evde yüksek almanca "Felix'in dili" olarak gecer. Leo yüksek almancayi diger isvicreli cocuklar gibi agir isvicre sivesiyle degil tam bir alman tonuyla konusuyor. Bu konuda cok grur duyuyorum cünkü Leo'nun isvicre almancasi da tam bir zürihli sivesiyle.

8- Davranis kurallari... Okuluda cocuklarin bazi davranislari ögrenmesi icin 6 önemli davranis kuralini cocuklara programliyacaklar. Ilk kurali bitirmisler. Ilk kuralin ismi "DUR". Bir arkadasi dur dedigi anda cocuk ona karsi hircinlik yapiyorsa/ vuruyorsa vs hemen durmali. Diger kurallar neymis bilmiyorum valla. Bu gecen sene yönetmelikte yokmus ama bazi cocuklar cok yorucu oldugu icin okul aile birligi koymus.

9- Veli toplantilari... Yilda 2 defa ögretmen ve veli bire bir görüsecek. 1. siniflarin ilk toplantisi kasimda olacakmis. 2. siniflarinsa ocakta..

10- Cocuklarin dogum günleri... eger ertesi gün bir cocugun dogum günüyse, o gün beslenme cantasi getirmeye gerek yok cünkü pasta yiyecekler. Bunu eve haber vermek icin cocuklarin ellerine tükenmez kalemle bir nokta ciziyor ögretmenleri, yada kendileri ciziyorlar. Bu hatirlarinda kalsin mahiyetinde.. bu kurali biz zaten biliyorduk.

11- Eve mektupar... bu da yine eline nokta cizmek gibi ögretmen cocuktan eve metup gönderiyor. her hangi bir bilgi iceren bir mektup.. cocukla akillarinda tutup versinle diye. .aslinda o mektuplar cok önemli konularda degil. daha cok cocuga bu eve kagit götürüp getirme olayini kavratmak icin..

12- Okul aile birligi... iki veli seciliyor. gecen yildan bir veli zaten devam ediyordu. ikinci veliyi sectik..
    ......

Bunlar da bittikten sonra cocuklarimiz icin bir seyler yapmaya sira gelmisti.. 1. siniflar yildiz grubu 2. siniflar ay grubu diye adlandiriliyorlar bizim sinifta. Kartonlardan 2. sinif velileri ay birinci sinif velileri yildiz kestik. Yanimizda cocugun bir fotografini getirmistik. Orada renkli kalemler, grapon kagitlar, ufak stickerler vs gibi bin bir türklü malzemeyle cocuklarimiza dogum günlerinde verilecek olan minik ayi /yildizi yaptik. Kapagi aciliyor ve cocugun resmi var icinde. üzerini her veli kendi gönlüne göre süsledi.. Ben kapagin cevresine tüm afrika hayvanlari stickerlerini yaptistirdim. Sari ve turuncu renkleri kullandim ve kapagin üzerine Leo 7 yazdim (subatta 7 dolduracak bunu alirken)

Tüm bunlar bittikten sonra ögretmenimizin bizim icin hazirladigi, cips, kek, meyve suyu ve kahveyi icip diger velilerle sohbet ettik. Hepsi cok hos insanlar... Bir irlandali baba vardi, bir ispanyol anne, esi isvicreli, bir danimarkali anne, iki alman ve ben türk . Digerleri isvicreli.. Ikinci sinif velilerini zaten taniyordum.. Birinci sinif babalarin bir kaci benim meslektasimdi. anneler genellikle ev annesiydi.. bir anne cocuk doktoruydu.. yeni cocuklarin aileleriyle de tanismak güzeldi..

Saat 22:15 de ayrildim..

Re: Leo'nun anaokulu 2. sinif güncesi...-- ilk veli toplantimiz bu aksamdi.. 2. sayfa

Okurken kendimi o an sınıfta hissettim , hatta orada çocuk olasım geldi.

Herşeyin güzel gittiğine ve gidiyor oluşuna sevindim.

Bu arada resimdeki büyük elli aileye ve düşüncelerine çok güldüm.