1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Banka konut kredileri hak.

Bilginiz vardır.Bankalar faiz indirimine girdi konut kredileri ile ilgili ev alıcaklar için güzel fırsat ama lutfen dosya masrafı adı altında alınan masrafa dıkkat etsinler, konut kredısı kullananlar da (benım gıbı) re-finansman yaptırabılırler..takipte olun..

Re: Banka konut kredileri hak.

bizde düşünüyoruz...1,07 ile almıştık,şu anda 0,99'a düşmüş...yılımızı da düşürüp yeniden yapılandıracağız...

peki bu mortgate icinde gecerlimi
    yeni yeniden yapilandirma

Böyle bir bilgi buldum

MORTGAGE REFİNANSMAN

Faiz oranlarındaki değişmeler mortgage yasasının getirdiği yeniliklerden biri olan refinansman olanağıyla tüketicilerin kredilerini yeniden yapılandırmalarına imkan sağlıyor. Bu durum tüketicilerin kafasında yeni soruların oluşmasına neden oluyor. Soruların cevabını vermeye çalışalım.

İlk olarak merak edilen konu sizin bize yöneltmiş olduğunuz soru, refinansman yapmalı mıyım? Refinansman yapma noktasında amacınız çok önemli:

Toplam ödemenizi mi düşürmek istiyorsunuz,
    Toplamda biraz daha fazla ödemeyi göze alarak aylık ödemenizi azaltıp yükünüzü hafifletmek mi istiyorsunuz?

Bu sorulardan da anlayabileceğimiz gibi refinansman aşamasında bakılan temel iki kriterimiz var, Toplam ödeme ve Aylık ödeme. Tabi bunun yanında yeni kredinizin getireceği maliyetleri unutmayalım. Biliyorsunuz ki refinansman durumunda bir önceki kredinizi kapatabilmeniz için kredi tutarının %2’si kadar bir ceza ödemeniz gerekir ve buna ek olarak yeniden kredi kullandığınız için tekrar dosya masrafı,başvuru ücreti,işletim ücreti gibi masraflar ödemek zorunda kalacaksınız. Sizin durumunuzu düşünürsek 20.04.2006 tarihinde kullandığınız krediniz, belirttiğiniz tarihte mortgage yasasının henüz kabul edilmemiş olması nedeniyle mortgage kapsamında yer almamaktadır. Bu yüzden siz %2 oranındaki erken kapatma cezasından muaf olacaksınız.

Merak ettiği bir diğer soru ise, Refinansman yapmayı düşündüğüm yeni bankam refinansman yapabileceğimi söylüyor,fakat mevcut kredimi kullandığım banka ise bunu kabul etmiyor, Ne yapmalıyım?

Mortgage yasası ülkemizde çok yeni oluğu için sistemin tam oturmaması durumuyla karşı karşıya kalıyoruz. Bu da yasal bir takım boşlukların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bu boşluklara değinmeden önce temel olarak mortgage kapsamını tanımlamaya çalışalım. Refinansman bir kredi yenileme olayıdır, yani mevcut bir kredinizi yeni bir kredi alarak finanse etmektir. Yani kredi değişimi söz konusu değildir. Bu şu demek, siz refinansman yaparken tekrar yeni bir kredi başvurusu yapıyorsunuz. Bu nedenle yeni krediniz için tekrar masrafları ödemelisiniz. Mortgage kapsamında, sabit faizden değişken faize geçme, farklı bankalardan kredilerin tek bir kredi altında birleştirilmesi, alınan kredinin para biriminin değiştirilmesi gibi konular vardır. Fakat bu hizmetlerden yararlanabilmeniz için mevcut kredinizi kullanmış olduğunuz bankanızı refinansman yapmaya ikna etmek olacaktır. Çünkü sizin daha önce kullanmış oluğunuz kredi için bankayla aranızda düzenlenmiş bir sözleşme vardır.Bu sözleşmede krediden yararlanan kişi olarak belirli bir vade için ödeme yapacağınızı taahüt etmiş oluyorsunuz. İşte bu noktada yapmanız gereken bankanızı bu sözleşmenin dikkate alınmamasına ikna etmek olacaktır.

5. Re: Banka konut kredileri hak.

birkaç hafta önce garanti den şirketimizin müşteri temsilcisi geldi..onunla konuştuk bu konuyu-ki kendisi de refinansman yapmış- bana söyledikleri şöyle:
    1-gene ekspertiz yapılması gerekiyor, ekstra masraf ödeniyor
    2-konut refinansmanı olduğu için %2 cezayı ödemiyorsun dedi,bana mantıklı gelmişti.
    3-bankayı değiştireceğine krediyi daha önceden aldığın banka ile konuş, indirim iste dedi..(biz 60 aylık kredi almıştık,33 ay borc kaldı yani biz toplamda ödeyeceğimiz faizin çok büyük kısmını halihazırda ödedik)
    aylık ödemede 100 tl olacaktı karımız, uğraşmaya değmez dedik..gerçi o zaman faizler bu kadar düşmemişti

Biz mayısta kullandık krediyi, biz de faydalanabilir miyiz ?

yapılıyor da arada birsürü komisyon geçiriyorlar

o zaman da karınız yarıya düşüyor

eğer taksit sayınız yarının altındaysa fazla kar olmaz ama daha yeniyseniz karınız olabilir

en önemlisi tüm masrafları sormanız arada atlayıp farklı söyleyiveriyorlar

Bankamla görüştüm. 2.682 tl bir ödeme istediler. Onu ödedikten sonra yaklaşık 19.000 TL'lik bir karim olacak. Başka banka ile de görüşmeyi düşünüyorum. şu an düşmüş haliyle faiz oranı 1.09

9. Re: Banka konut kredileri hak.

biz de refinansman yaparak kredimizi yeniden yapılandırdık.. ödeme miktarımızı biraz daha artırıp, ödeme süresini kısalttık..

çook iyi geldi bu bana..

faiz oranımız 1,11 olarak belirlendi.banka ile konuştuk daha indirin diye, masraf artar totalde aynı rakama gelir dediler..

öğrendiklerimi aktarayım:
    1-refinansmanı aynı bankadan yaparsan %2 lik cezayı ödemiyorsun, başka bankaya geçersen hem cezayı ödüyorsun hem de dosya masrafı gibi başka masraflar var..
    2-yeni konut kredisi alana oran 0,99 imiş ancak bunu bize uygulamıyorlar..çantadaki keklik olayı sanırım
    3-refinansman masrafı olarak istedikleri rakamı nakit ve hemen istiyorlar, onu yatırınca işlemlere başlıyorlar.
    4-çok talep varmış

Ben 1,5 yıl önce 1,85 faizle 36.000 TL lik konut kredisi kullandım. Bankaya geriye 72.000 TL ödemem gerekiyor. Tam kalan tutarı bilmiyorum ama, ana para borcum 27.000 faizli borcum 45.000 TL civarında. Biryerlerden 27.000 TL buldum mu dünya kadar faizi ödemeden evime sahip olabilicem.

Faizler düştü diye bankamı aradım (HSBC), size yapılan işlemler tekrar yapılacak o yüzden hiç cazip değil tavsiye etmiyoruz dediler. Emin olmak için birkaç banka daha aradım, onlarda aynı şeyi söyledi. Yeniden expertiz, yeniden hayat sigortası, Konut sigortasını kredi aldığınız banka bize devretmezse yeniden yaptırmanız gerekiyor, dosya parası vb. liste verdiler. Düşen faizi düşünürsek benim karım 3.000-4.000 TL civarında olacakmış. Eşimle değmez dedik. Aynı banka, aynı faize devam ediyoruz.