1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Ortak Kampanya

Çocukluğumdan bu yana hiç sevmedim hayvanat bahçelerini ve hayvanlı sirkleri!

Çocuklarım da sevmiyor.

Türkiye ile Yunanistan harika bir kampanya başlatmışlar.

HAYIR! demekten onur duyacağım bir şey.

Buyrun:

Birçok insan, sirkleri ve hayvanat bahçelerini çocukları için şirin bir eğlence, hayvan sevgisini geliştirici birer araç olarak görür. Bu renkli dünyanın arkasında yatan korkunç eziyetleri ve sefaleti düşünmez veya görmezden gelir. Olumsuz koşulların, sirklerde uygulanan şiddet dolu eğitim yollarının yanı sıra, unutulmamalıdır ki söz konusu hayvanlar insanları eğlendirmek amacıyla birer tutsak konumundadır.

Filler günün on sekiz saatini aktif geçiren, günde 30 mil kadar yürüyebilen, göllerde serinlemekten hoşlanan, sürü içinde yaşayan, oldukça sosyal hayvanlardır. Ayılar kısıtlanmaya en zor dayanan hayvanlardan biridir. İyi yüzücü olan ve saate 35 mil koşabilen ayılar meraklı, enerjik fakat bir o kadar da utangaç yapıdadır. Gösteri zamanı dışında filler sirklerde günün yüzde yetmişinde, büyük kediler yüzde doksan dokuzunda zincire vurulu ve kafeslere kapalıdır. Sirkte kendisi için tahsis edilen alan, bir kaplanın doğal yaşam alanından on sekiz bin, aslanınkinden ise on yedi bin misli dardır. Bütün bu sayısal ifadeler durumun vahametini gösterir. Rahatça hareket edememeye ve sürekli dayak tehdidine bağlı olarak bu hayvanlarda stresi ve psikolojik bir mahrumiyeti işaret eden sürekli kafa sallama, bulundukları yerin zeminini tırmalama gibi anormal davranışlar görülür.

Sirkler şehirden şehre ülkeden ülkeye sürekli gezdikleri ve çoğunlukla seyahat halinde olmaları nedeniyle hayvanların gereksindikleri su, yiyecek, veterinerlik hizmetleri gibi temel ihtiyaçlara erişim kısıtlıdır. Hayvanlar saatlerce küçük kafeslere tıkılmış hareketsiz ve bağlı olarak, aşırı sıcak ya da soğuk havaya maruz kalarak yolculuk ederler. Yine de sirklerde eğitim adı altında uygulanan zalim öğretme tekniklerine kıyasla bu rahatsız yolculuklar bir dinlenme bile sayılabilir. En azından dayak, zorlama bir süreliğine de olsa ortadan kalkmıştır.

Sirk hayvanları şovlarda sergiledikleri zorlanma gerektiren numaraları isteyerek öğrenmezler. Kimse de durduk yere alevler içindeki bir çemberden atlayan bir kaplan ya da dans eden bir fil göremez. Değişen kademelerde kamçılama, elektrik şoku verme, fillere kanca şeklinde bir alet batırma veya bu aletle darp etme gibi bedensel cezalandırma teknikleri kullanılarak hayvanlar kendilerine emredileni yapmak zorunda bırakılır. Bedensel cezalandırmanın yanı sıra su, yemek vermeme, hayvanı kafesinde tek başına bırakma da direnen hayvanların direncini kırmak için başvurulan yollardandır. Zincir, kırbaç, sopalar, kanca, ip, ağızlık gibi gereçler bu canice eğitimin vazgeçilmezleridir.

Günümüzde sirklerin çoğu İtalya’dan yola çıkıp dünyanın çeşitli yerlerine doğru ilerlemektedir. Bizim payımıza düşenler ise Yunanistan’da gösteriler yaptıktan sonra ülkemize giriş yapar. Bunların arasında en yoğun şekilde hayvanlarla gösteriler yapanlar Circo Florilegio, Circo Colliseum Roma ve Circo Mediterraneo’dur. Çeşitli yasal olmayan durumlarından dolayı İtalya, Yunanistan ve Türkiye’deki hayvan hakları koruyucuları tarafından sıkı takip sonucu bazı cezalar almış olan şirket isimlerini değiştirip tekrar tekrar değişik isimlerle karşımıza çıkmakta.

Türkiye ve Yunanistandaki Sivil Toplum Örgütlerinden Ortak Kampanya !

Tüm bunlara dur diyebilmek için Haytap ile Yunanistan Hayvan Hakları Dernekleri Grubu 2009 Haziran ayında ortak bir kampanya hazırladı. Bu kampanya çerçevesinde Türkiye ve Yunanistan’da belediyelere ve çeşitli kurumlara gönderilen sirk karşıtı posterler iki ülkede de birçok yere asıldı. Amaç, halkın ve özellikle de çocuklarını bu sirklere götüren ailelerin bu konuda bilinçlenmelerini sağlamanın yanı sıra, iki ülke üzerinde yapacakları yolculukları sırasında sirklerin aynı afişlerle karşı karşıya kalmaları ve tepkinin büyüklüğünü hissetmeleridir.
    Türkiye’de, Yunanistan’da ve tüm dünyada Hayvanlı Sirklere Hayır!

Sirklerde Hayvan Kullanımına Hayır...

2. Re: Ortak Kampanya

Re: Ortak Kampanya

destekliyorum

Bir de doğal ortamından koparılarak evlerde beslenmeye çalışılan(aslında eziyet edilen )hayvanlar için böyle bir kampanya başlatılsa ne güzel olur.Antalya da Sibirya kurdu beslemeye çalışan biri vardı.Zavallı hayvanın çektiği işkenceyi düşünebiliyor musunuz?Sıcakta.

Kendimi bildim bileli, hayvanat bahcesi ve sirklerdeki hayvanciklara hep uzulmusumdur. Daha cocuktum babama acsak ya kapaklarini biraksak ya disari derdim(misim)

Sirke bir kere gitmistim, rahmetli babamin israrlarina ragmen bir daha da gitmek istememistim.

bu kampanyaya KATILIYORUM.

Link var mi Turkan hanimcim.. Varsa, oylama seklindeyse ya da mail farketmez oradan hayir demek isterim.

Savaş Karakaş'ın yunuslarla ilgili belgeselinden sonra hep aklımda bu konu.
    Ben de destekliyorum ama varolan bahçe ve sirklerdeki hayvanlar bu paralarla yaşıyor.
    Ne olacak o hayvanlara?
    Artık doğal yaşama da dönemezler.

Türkân'cım,link verirsen seve seve katılırım!

8. Re: Ortak Kampanya

Sevgili İlayda,

www.haytap.org bu kampanyayı bilgilendirme amacıyla elinden geldiğince tüm görsel ve yazılı basını kullanarak yapıyor.

Sirk Gerçeği Dramı

Haytap Sirklerde Hayvan Kullanımına Karşı Duyuru ve Bilinçlendirmeye yönelik mesaj ve görseller içeren bilgilendirme kampanyası başlattı !

Kampanya görselleri yurt dışında bazı STO dernekleriyle de karşılıklı paylaşılarak etkisi yaygınlaştırılacak.

Sirk hayvanları şovlarda sergiledikleri zorlanma gerektiren numaraları isteyerek öğrenmezler. Kimse de durduk yere alevler içindeki bir çemberden atlayan bir kaplan ya da dans eden bir fil göremez. Değişen kademelerde kamçılama, elektrik şoku verme, fillere kanca şeklinde bir alet batırma veya bu aletle darp etme gibi bedensel cezalandırma teknikleri kullanılarak hayvanlar kendilerine emredileni yapmak zorunda bırakılır. Bedensel cezalandırmanın yanı sıra su, yemek vermeme, hayvanı kafesinde tek başına bırakma da direnen hayvanların direncini kırmak için başvurulan yollardandır. Zincir, kırbaç, sopalar, kanca, ip, ağızlık gibi gereçler bu canice eğitimin vazgeçilmezleridir.

Fil kancası olarak da bilinen bu alet filleri "yola getirmek" için bir eğiticinin demirbaşıdır. Bir filin derisinin kalınlığı vücudunun bölgelerine göre değişir. Bu kanca derinin ince ve bir böcek ısırığını fark edecek kadar hassas olduğu kulak araları, burnun içi, çene altı ve ayak çevrelerine batırılır.

Sirklere ve hayvanat bahçelerine danışmanlık yapan bir fil terbiyecisi olan Alan Roocroft, Managing Elephants adlı kitabında şöyle yazar: "Bir file bedensel cezalandırma uygulanırken bu ceza o şekilde zorlayıcı olmalıdır ki fil bunun gerçek bir ceza olduğunu sezebilsin. Üstün pozisyonu sağlayabilmek için eğitici fili iyice sindirmelidir. Asi bir fili zap etmek için yeterli miktarda kas gücünü temin etmek için 8 tercihen 10 yardımcıya gerek vardır. Fil bir kere hareketsiz hale getirildikten sonra tahta bir sopanın darbelerine maruz kalır." Yine birer fil terbiyecisi olan George "Slim" Lewis ve Byron Fish konuya devam ediyorlar. ".....böyle bir durumda ise fil korku ve bıkkınlık emareleri gösterecektir: gözleri dolar ve gözlerinden yaşlar akar. En sonunda fil teslim olur....Karşısındakine kıyasla çaresiz olduğunun farkındadır."

Fazla söze gerek yok, insanlık utancı denilen şey bu olmalıdır.

Alıntı : Elif Erdoğan / Birikim

9. Re: Ortak Kampanya

gülhan.e yazdı:
    Türkân'cım,link verirsen seve seve katılırım!
    Gülhan'cığım, bu bir imza kampanyası değil, şimdilik.

Belki daha sonra destek isterler.

Ben takipcisiyim.

Sağolasın.

Sağolasın, Türkân'cım. Haberim vardı benim de. Sirklerden nefret ederim. Gösterilerini izleyebileceğim tek sirk, şnsan sirkidir!