1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Hamur Tarhana Yapımı...

Var mıdır bilen??

Birkaç kez yemişliğim oldu..Hatta çok beğenince acıyıp bir-iki yapımlık elime de tutuşturdular ama yapamam diye hiç tarif istemek aklıma gelmedi...

Var mıdır yapan,tarifinin güzel olduğundan emin olan..:??Özellikle Kastamonu,İnegöl tarafları biliyor bunu galiba....

Re: Hamur Tarhana Yapımı...

Tarhana tarhanadir,hamurunu nasil seversen oyle yaparsin,hamur tarhananin farki kurutulmadan hamur seklinde dondurucuda saklanmasi sadece.Kesinlikle bencede boylesi daha lezzetli,kurudukca tadi bozuluyor,keskinlini yitiriyor sanki.
    Benim annemde bana hamur olarak verir hep sagolsun.
    annem once bayagi bol miktarda yogurdu disarda birakip eksitir,bi kac gun sonra bu yogurda bolca rende domates,yesil biber,sevdigin baharatlat(kekik,pul biber,yedi cesit baharat karisimi ve mutlaka boy tohumu) ve un koyarak yogurur.
    bu hamur bolca unlu birakilir ve her seferde bekledikce unu ceker yeni un koyarak hergun yogurup yine ustunu ortup bekletir olana dek.
    hamur eksiyp tarhana tadini alincada bir pisirimlik hamurlari paketleyip kaldirir.
    Bizim tarhananin ozelligi mutlaka boy tohumunu tereyaginda kavurup koymaktir,yoksa tadi cikmaz boyun ve bol domates konmasidir.
    Bu sene benimde tarhanam az kalmis bende yapcam,ilk denemem olcak insaallah becerebilirim
    ha bide biz bu paketleme isinden once tarhana hamurundan ince bazlamamsi ekmekler yapip tavada pisirir yeriz o da cok guzel olur,dene derim
    benimkisi zonguldak tarifi

3. Re: Hamur Tarhana Yapımı...

bizim yörede de çok yapılır.onun bir domatesli sebzeli yani birde yoğurtlusu oluyor.

bizim yörede yoğurtlusu yapılır.ekşimiş yoğurtla yarmayı pişirler.bulamaç olacak.soğuyuncada elle şekil verip tahtalara kor ve güneşte kuruturlar.güneşte daha lezzetli oluyor

onunda iki yemeği yapılır bizde.

birkaç tane alınmır.güzelce yıkandıktan sonra üstünü geçek kadar suda bekletilir.yumuşayınca karıştıra karıştıra pişirilir ki topaklanmasın.ayrı bir tavada da soğan kavrulur.pişen tarhananın üzerine dökülür.eşim buna bayılır.

ikinciside çorbası.yine aynı şekilde ıslatıldıktan sonra gene kaynatılır.topak olmayacak kesinlikle.su ilave edilir.içinede haşlanmış nohut koyulur.hepsi kaynatılır.en son tuzda sarmısak dövülür .oda çorbaya ilave edilir.kışın mis gibi yumuşacık bir çorba.

4. Re: Hamur Tarhana Yapımı...

Füsun,normal kurutulmuş tarhanaya yumurta koyuyorlar ama hamur tarhana da olmaması lazım...
    Evet haklısın işte,hamur tarhananın tadı daha başka oluyor,ben daha çok beğeniyorum..Zaten kurutulmuşunu istesem de beceremem,becerebilsem de hayatta uğraşmam...

Bo boy tohumu dediğin şey nedir acaba??İlk defa duydum...

cemen diye de satarlar,bizim oralarin olmazsa olmazdir tarhanada.
    obur tarhanayada biz yumurta koymayiz ama,ilk senden duyuyorum.
    katmer yazdı:
    Füsun,normal kurutulmuş tarhanaya yumurta koyuyorlar ama hamur tarhana da olmaması lazım...
    Evet haklısın işte,hamur tarhananın tadı daha başka oluyor,ben daha çok beğeniyorum..Zaten kurutulmuşunu istesem de beceremem,becerebilsem de hayatta uğraşmam...

6. Re: Hamur Tarhana Yapımı...

Canımıniçi,kurutulmuş olarak çok çeşitli tarhana var..Belki hamur olarak da yapılanlar farklıdır bilemiyorum ama ben hamur olanından istiyorum..)

Yarmanın çorbasını yaparız biz,yoğurtlu yoğurtlu..Yazın güzel oluyor..)Hatta geçenlerde burada tarifi verilen ayra aşına benzer bir çorba oluyor onunla...

7. Re: Hamur Tarhana Yapımı...

camomile yazdı:
    cemen diye de satarlar,bizim oralarin olmazsa olmazdir tarhanada.
    obur tarhanayada biz yumurta koymayiz ama,ilk senden duyuyorum.
    katmer yazdı:

Tamamdır..Çemen baharatını biliyorum..Pastırma kenarını kemrienler daha iyi bilir...

Tariflere netten baktım,yumurta var hamurunun içinde..Ama kurutulanda elbet...)

KIzlar ne kadar hamaratsınız.Hiç tarhana yapmadım,hep hazıra kondum.
    Sizleri okuyunca tarhana yapma hevesim geldi.

Bizde hep kuru tarhana yaparlar ama hamur tarhananın daha lezzetli olduğunu duymuştum.bu forumu takip edicem.

9. Re: Hamur Tarhana Yapımı...

Ne hamurunu ne de kurutulmuşunu yapmadım,bilmiyorum.

Annem ve kayınvalidem yapıyor tarhanamı.

10. Re: Hamur Tarhana Yapımı...

Esra_Aytekin yazdı:

Ne hamurunu ne de kurutulmuşunu yapmadım,bilmiyorum.

Annem ve kayınvalidem yapıyor tarhanamı.

biz de kızlarımızın annesi,gelinlerimizin kayınvalidesi olacağız...Bir an önce öğrenmek lazım gibime geliyor..