1. Sayfa - Toplam 25 Sayfa var 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 245 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Şeker Anne-Babalar, Şeker Çocuklar: Diabetes Mellitus Forumu

Yönetimin desteğiyle Diabetes Mellitus-kısaca Diyabet veya Şeker Hastalığı- ile ilgili forumumuzu açıyorum.

Yardım, yemek, deneyim paylaşımı, üzüntüler, sevinçler, ani ataklar, Reischi mantarı, aklınıza ne gelirse yazabilirsiniz.

İnce düşüncesi için site yönetimine teşekkür ederim.
    Nilgün

Re: Şeker Anne-Babalar, Şeker Çocuklar: Diabetes Mellitus Forumu

Hayırlı olsun Nilgün.

Mesela, başka bir forumdaki şeker oranı hakkındaki linki ekleyelim.
    yiyeceklerdeki şeker oranı

Eşim şeker hastası..
    2008 in yaz tatili.. Antalya da bir oteldeyiz..Ben diyetteyim.. Eşim ve çocuklar dondurma ve tatlıları götürüyorlar.. Ben brokoli ile idare ediyorum.. Sürekli tatlı yiyen eşim 10 günde 6 kilo veriyor.. Ben 1 kilo.. Arabayla Trabzon a dönüyoruz..Yol boyunca eşim sürekli su içiyor.. Her akpet de duruyoruz.. Çocuklar hala akpet görünce baba durmayacakmısın diyorlar 1 aylık süre içinde eşim 92 kilodan 80 kiloya düştü.. Hemde yiyerek..

Tansiyon ve kolestrol problemi için 25 yaşından beri ilaç kullanıyordu.. Hızlı zayıflama, bol su , aşırı terleme ve sık idrara çıkma olunca hemen doktoruna gitti.. (Babası 50 yaş sonrası şeker hastası)Böylece şekerle tanışmış olduk.. İlk aşamada her ikimizinde psikolojisi etkilendi.. Yemek listemiz hemen değişti.. Her akşam koşu bandında yürümeye başladı.. Sürekli şekerini ölçer oldu.. Boy 180cm kilo 74 e düştü..İlk aylar şeker takıntılı geçti.. Kontrole gittiğinde doktor ne yapıyorsan devam et fakat kendini biraz rahat bırak dedi.. Sonraki kontroldede aynı şeyi söyleyince daha rahatladık..Şimdi arada sırada sütlü tatlılar yiyor.. Bazen kaçamaklar yapıyor..

Her şey normale döndü artık.. Sporun çok etkisi var.. Spor öncesi ve sonrası şeker değişimi inanılmaz boyutta..Yiyeceklerden pilav hiç yaramıyor.. Şekeri hemen çıkıyor..İlaçlarla şimdilik dengede değerleri.. Umarım böyle devam eder..

En küçük diyabetli benim kızım

1.5 ay öncesine göre daha iyiyiz..

çok güzel bir forum olmuş
    3 yıllık tip 1 diabetli olarak bu forumu çokkk tuttum çokk.

kısaca hikayemi anlatiyim bari
    3 yıl önce haziran ayında bir hafta içinde 15 kilo verdim, birşey yiyemiyor mide ağrıları çekiyor, inanılmaz su içiyor ve gece ha bire wc kalkıyordum. her yarım saatte bir uyan ve wc git gel yat kalk vs.. birde devamlı uykum geliyor iş yerinde hiç bir şeyi anlamıyor çalışamıyordum. gözlerim açık ama uyuyor gibiydim.
    sonunda mide sorunudur diye düşünerek dr gittim. chekup,tahlil,tetkik boğaza hortum ne varsa yaptım.
    en son şeker yüklemesi için bir kliniğe giderken gözlerimin kapanması sonucu arabamı kaldırıma vurdum. ve orda arabayı bırakıp eve gidip yattım.
    diğer sabah şeker yüklemesi için kliniğe gittiğimde labaratuvar hemşiresi beni bekliyordu. elimde glikoz ve su şişesi ile içeri girip ismimi söylediğimde, size glikoz yüklemesi yapamayız çünkü sizin şekeriniz çok yüksek, muhtemelen diabetsiniz eğer yükleme yaparsak ölebilirsiniz lütfen doktorunuzu arayın görüşelim dedi. aradım hemşire doktorumla önceki gün yapılan tahlil değerlerini görüştü ve teli bana verdi.

drum hemen ünv hastanesine yanına gitmemi acil hastaneye yatmam gerektiğini söyledi.

şaşkın ve endişeli bir şekilde klinikten çıkarken kapıda bayılmışım, uyandığımda bir sürü insan bana bakıyordu
    taksi çağırttım eve gittim, ablamları aradım beni hastaneye yatırıyorlar gelin dedim. eşyalarımı hazırladım ve 15 gün hastanede yattım.

hastanede bir dizi tetkik ve kontroller yapılıyordu,2 defa şeker koması geçirdim orda. hastanedeki en zor anlardan biri kan gazı denen illetin alınmaya çalıştığı o eşsiz acıydı, bacak arandan kocaman bir iğne sokmaya çalışıyorlar taa en derindeki atar damara ığğğ aklıma geldikçe deliriyorum.

orda öğrendim daibetin ne olduğunu nasıl olduğunu. 15 gün sonra eve çıktım, ilk iğnemi vurduğum zaman ellerim titriyordu, gözlerimden yaşlar boşalıyordu neden ben neden ben diye....

offf gerisinide anlatıcam...
    haa bu arada bu üstten anlatım ona göre )

Güzel forum olmuş..

3 yıldır tip 2 diyabet hastasıyım..
    diğer bir adıyla hipoglisemi / insülin direnci

aşırı halsizlik, gece uyanıp tatlı yeme isteği ile başladı.
    doktora gidip şikayetlerimi söyleyince şeker yüklemesi yapıldı, tokluk kan şekerimin aşırı düştüğü ortaya çıktı.
    şimdi, şeker tamamen yasak, aşırı yemek yasak,az, sık ve sağlıklı beslenmeye çalışıyorum, birde ilacım var tabi..kan şekeri düşüklüğünü dengeleyen bir ilaç.

herkese geçmiş olsun, şeker hastalığı sağlıklı yaşamı gerektiren bir hastalık..
    o yüzden fenada değil hani
    allah beterinden korusun diyorum..

Diyabet hastası değilim çok şükür ancak forumunuza destek amaçlı yazayım dedim.

Gerçi kayınvalidem de diyabet hastası ama ne diyet yapıyor ne dikkat ediyor yiyeceklerine. Üstelik 110 kğ

Rutin kontrolü öncesi 1 hft kadar dikkat eder yemez perhizine uyar , aklı sıra doktoru yanıltacak.

Hepinize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum arkadaşlar.

İki haftadır diyabet hastasıyım.

Diyetisyen ölçümünde belimde fazladan 18 kilo yağ olduğunu öğrendim.
    1600 kalorilik bir diyete girdim.

Henüz parttime olamadım, spor yapamıyorum, biraz gerginim.

Evdekiler hala benim makarna, pilav yemeyeceğime inanamıyor.

Sade ben değil, onlar da değişecek sanırım.

Hele annemle babamı hiç söylememeyeyim.

Annem öğrenince çok üzüldü, babamsa "nereden kaptın o hastalığı?" dedi.

Ne diyeyim, depresyon sınırındayım.

Katkılarınız ve desteğiniz hep sürsün, emi...

Sevgiler.

gebelik şekeri ile başladı benim hikayem

gebelik esnasında çok sıkı bir diyet ile insilüne gerek kalmadan aştım

şimdilerde risk grubunda olduğum için dikkatli yaşıyorum

bazen çok zor gelsede