1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 28 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Yokluk ve imkansızlık Doğu'ya mı özgü???

Dün gündüz TRT Avaz'ı izlerken, Balıkesir'in Harvan ilçesi Çakmak Köyü'nü anlattıkları programa takıldım... Hem programa hem konuya takıldım fena halde...

Köydeki evlerde su yok...

Köyün meydanında kadınlar kuyruk olmuşlar çamaşır yıkama sırası bekliyorlar... 3-4 adet çeşme ve ellerinde bizim "tokaç" dediğimiz, onların "döveç" dedikleri tahtalar çamaşır dövüyorlar... Sabunları toz halinden kalıp haline kendileri getiriyorlarmış... Bulaşıkları evlerinde taşıdıkları suyla tas tas idareli idareli yıkıyorlarmış... Hatta bir teyzemin anlattığına göre kışın kalın eldivenlerle yıkıyorlarmış çamaşırlarını...

"Allahım halimize, şu yaşantımıza şükretmemek mümkün mü?" diyerek izledim, şaşkınlık, üzüntü gibi karışık duygularla...

Ve sonrasında güzel haberi verdiler...

İlçe kaymakamı köy merkezine 3 otomatik çamaşır makinesiyle "çamaşırhane" açmış... Güzel bir de bekleme odası yapmışlar... Bekleme odasında TV izleyip, çay-kahve içebiliyor, birşeyler okuyup sohbet edebiliyorlar...

Köyün bazı kadınları onca zorluğa ramen yanaşmıyorlar otomatik makinede yıkamaya çamaşırları... Yılların alışkanlığından vazgeçemiyorlar kısacası... Alışacaklardır eminim, zorluklara değil ama insan kolaylıklara çabuk alışıyor...

Evlerde bulaşıklar taşıma suyla tas tas yıkanmaya devam edecek ne yazık ki... Bilinmez zamana kadar...

İçim buruk...
    İçim şaşkın...
    Sessiz çığlıklarla izledim...

Kimbilir duymadığımız, bilmediğimiz ne yokluklar, ne imkansızlıklar yaşanıyor yurdumda... Allah herkes için kolaylıklar versin inşallah!

Hamiş 1- Yokluk ve imkansızlıklar alıştığımız duyumlar gibi salt Doğu'ya özgü değilmiş...

Hamiş 2- Bu devirde hala evlerde su olmayan köyler varmışşşşşşş...

Re: Yokluk ve imkansızlık Doğu'ya mı özgü???

ülkerim yeni tarihli bir program mıydı acaba??bende şok oldum da

tabi ülker'cim bir doğu zannediliyor ama ne durumda olan yerler var en batı dediğimiz yerlerde bile maalesef
    buraya ilk gelişimizde 3000 nufusluk yerleri belediye yapmışlar seçim uğruna ama gel gör kasaba bile değil doğru dürüst sokak lambaları bile yok düşün yani gerisini köyünü,kazasını
    oyüzden çok kızıyorum doğu'da yaşam şartları kötü,ulaşım yol-eğitim vs...işte buna sığınarak propaganda yapanlara varya yani bu yüzden dağalara çıkıyorlarmış insanlar...külli yalannnnnnnnn!!!!
    türkiye'nin hemen hemen her yerini görmüş biri olarak en batı en uygar yerler dediğim yerlerde bile bu şartlarda olup yaşayan,okuyan,okumaya çalışan insanlar var neden bunlar dağlarda değil!!!!konu dışına çıktım galiba ama inan sinirleniyorum tutamıyorum kendimi :-x
    hatta devlet okusunlar diye ücretsiz servislerini ayaklarına getiriyor bilmumum gereçleri,besin, kırtasiye fen tüm kaynaklar karşılanıyor batıdaki yada merkezdeki okuldan hiç bir fark yok en doğunun köy okulunda bile

atacenksen yazdı:
    ülkerim yeni tarihli bir program mıydı acaba??bende şok oldum da
    Bu sorun üzerine araştırdım canım...

Maalesef ki yeni...

İlgili haberi internetten buldum...

İşte burda haberaktuel.com

ülker ben balıkesirliyim.programı izlemedim ama üzüldüm memleketimdeki bu duruma.
    yalnız istanbul gibi bir yerdede bu sıkıntılar yaşanıyor.daha yazın başında bende tv de görmüştüm.su yok yol yok.çocuklar perişan evler öyle içler acısı durumda.sözde istanbulda yaşıyorlar.

ameno66 yazdı:
    ülker ben balıkesirliyim.programı izlemedim ama üzüldüm memleketimdeki bu duruma.
    yalnız istanbul gibi bir yerdede bu sıkıntılar yaşanıyor.daha yazın başında bende tv de görmüştüm.su yok yol yok.çocuklar perişan evler öyle içler acısı durumda.sözde istanbulda yaşıyorlar.
    İstanbul'daki bahsettiğin yerler sanırım imar planı dışındaki yerler, gecekondu bölgeleri... Elbette ki üzücü...

Ama bu köy... Ya ifade edemiyorum duygularımı... Nasıl anlatsam???...

Hani "orda bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür, gitmesek te kalmasak ta o köy bizim köyümüzdür" ya... E hani???... Hani bizim köyümüzdü??... Üstelik uzakta da değil, gitmenin kalmanın mümkün olduğu kadar yakın, Balıkesir'de???... Balıkesir'in, Havran ilçesinin, Çakmak Köyü bizim köyümüz değil mi??.. Bizimse, hani suyu???... Bizimse....

Ya anlatamadım biliyorum... Anlayın işte!

ülker canım çok etkilenmişsin sen.anladım ne demek istediğini.
    keşke senin etkilendiğin gibi böyle yerlerin belediye başkanlarıda etkilensede sorunları halletse.
    istanbuldaki yerlere gelince oy için oralara insanların yerleşmesine izin verenler seçildikten sonra adam olmayı insan olmayı unutuyorlarda ordaki insanları köylerden perişan duruma düşürüyorlar.ama kimsenin ahı kimsede kalmaz er geç hesap vericekler bir gün.
    yokluk valla ne doğu tanır ne batı.en gelişmiş ülkelerde bile yokluktan sokaklarda yatan insanlar görüyoruz.onların üzerlerinden başka yıkıcak elbisesi bile yok.
    sen ben gibi kişiler ancak üzülmekle kalırız keşke yapıcak bir şeylerimiz olsaydı.
    efenin_annesi yazdı:
    ameno66 yazdı:
    İstanbul'daki bahsettiğin yerler sanırım imar planı dışındaki yerler, gecekondu bölgeleri... Elbette ki üzücü...

Ama bu köy... Ya ifade edemiyorum duygularımı... Nasıl anlatsam???...

Hani "orda bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür, gitmesek te kalmasak ta o köy bizim köyümüzdür" ya... E hani???... Hani bizim köyümüzdü??... Üstelik uzakta da değil, gitmenin kalmanın mümkün olduğu kadar yakın, Balıkesir'de???... Balıkesir'in, Havran ilçesinin, Çakmak Köyü bizim köyümüz değil mi??.. Bizimse, hani suyu???... Bizimse....

Ya anlatamadım biliyorum... Anlayın işte!

ülker canım çok etkilenmişsin sen.anladım ne demek istediğini.
    keşke senin etkilendiğin gibi böyle yerlerin belediye başkanlarıda etkilensede sorunları halletse.
    istanbuldaki yerlere gelince oy için oralara insanların yerleşmesine izin verenler seçildikten sonra adam olmayı insan olmayı unutuyorlarda ordaki insanları köylerden perişan duruma düşürüyorlar.ama kimsenin ahı kimsede kalmaz er geç hesap vericekler bir gün.
    yokluk valla ne doğu tanır ne batı.en gelişmiş ülkelerde bile yokluktan sokaklarda yatan insanlar görüyoruz.onların üzerlerinden başka yıkıcak elbisesi bile yok.
    sen ben gibi kişiler ancak üzülmekle kalırız keşke yapıcak bir şeylerimiz olsaydı.
    Birçok kişiye göre elimizden gelebilen en büyük şeyi yapabiliyoruz canım...

Üzülebiliyoruz...

İnsan yanı kalmayanlara göre çok şey değil mi bu?...

Bu konuda söylenecek çok şey var ya haytlık olmadan zor

10. Re: Yokluk ve imkansızlık Doğu'ya mı özgü???

Sürekli tayinci bi eşim var.Bende işim gereği sık sık araziye çıkarız ki bunlar genelde köylerdeki tarlalardir..tayinler dolayısı ile güneydoğuyada gördüm batıyıda işim gereği de buralardaki köyleri..

Yokluk, imkansızlık, milenyum çağında taşdevrini yaşamak yurdun her köşesinde var malesef.Ancak ön plana çıkan çıkarılan sadece doğu köyleridir..

Bırakın Balıkesiri ben Ankaranın suyu olmayan köyünü gördüm..

Şuan bulunduğum şehirde de durum farklı değil..

Söylenecek çok şey var bu konuda ama ben sadece bütün bunların sadece doğuya özgü bişey olmadığını söylemekle yetineceğim.