1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 24 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Hybrid View

üniversiteye hazırlananlara önerileriniz.

bu forum çok hoşuma gitti.ben üniversite okuyamadım.eşim her sene devam et bir seneyi tamamla git der.lise sondan terkim ya.bende hep tamam derim ama kısmet olmaz.
    oğlum erdi bu sene üniversite imtihanlarına hazırlanıyor.
    gidenler ne önerirsiniz.çocuklarımızın başarısı için neler yapmalıyız aileler olarak.çocuklarımız neler yapmalı başarı için.güzel paylaşımlarınızla bende oğlumu bilgilendiricem.

2. Re: üniversiteye hazırlananlara önerileriniz.

Aaa forumlar açılmış yaşasın

Öncelikle istersen liseyi de tamamlayabilirsin,bir tanıdığım üç çocuktan sonra kırk yaşlarında çok da rahatlıkla sınavlara girdi ve liseyi bitirdi.

Üniversiteye hazırlık şu an için takibimde değil ama öncelikle oğlunuz hangi mesleği istediğini biliyor mu ve o mesleğin bulunduğu okulları araştırdınız mı?

Bu ilk adım netleştikten sonra bence diğerleri sırayla gerçekleşir.

Sevgilerimle..

Re: üniversiteye hazırlananlara önerileriniz.

Hayatda hiçbişey için geç kalınmaş sayılmaz
    liseyi dışardan elbetde bitirebilirsiniz neden olmasın
    39 yşmda inşaallah bu sene üniversite sınavına gireceğim
    seneye de kızım inşaallah
    üç çocuk dan sonra yarım kalan hayallere devaaaaam
    oğlunuzun ideolü nedir

sınava girmene çok sevindim.darısı benim başıma.dilerim çok başarılı olursun.kızında oğlumla aynı zamanda giricek demekki.inşallah başarılı olsun tüm çocuklar.
    oğlum tıp istiyor.
    melekanne yazdı:
    Hayatda hiçbişey için geç kalınmaş sayılmaz
    liseyi dışardan elbetde bitirebilirsiniz neden olmasın
    39 yşmda inşaallah bu sene üniversite sınavına gireceğim
    seneye de kızım inşaallah
    üç çocuk dan sonra yarım kalan hayallere devaaaaam
    oğlunuzun ideolü nedir

5. Re: üniversiteye hazırlananlara önerileriniz.

Merhaba,
    Çok erken de olsa oğlum 9. sınıf öğrencisi olarak bir üniversite adayı.Yıllar önce ben de bu yollardan geçmiş biri olarak öncelikle lise öğrencilerine sistemli bir çalışma ve hedefi belirleyip netleştirmelerini öneririm.
    1986 yılında üniversite sınavına 2 aşamalı sınav sistemi ile giren ben lise 2 ve lise 3 sınıfta dershaneye gitmiş,her konu ile ilgili ek kaynaklardan yararlanarak hazırlanmıştım.Bunun karşılığında Düzce lisesi(tamammen taşra sayılıyor)mezunu olarak Yıldız Üniv.Endüstri mühendisliğini kazandığımda sınıfımızda(80 kişi)bir tane daha devlet lisesi öğrencisi(istanbul-maltepe) vardı,okul birinciliği kontenjanından aldığı ilave puanla ancak girebilmişti bölüme.Diğerleri anadolu lisesi öğrencileri idi.Sistemli çalıştım,öğrencilik hayatımıda dolu dolu yaşadım,bensiz ne gezi,ne de etkinlik olmazdı sınıfımda.

Tuğcan ise henüz meslek seçmedi bir iki hedefi var ama en önemli hedefi yurt dışında üniversite okumak şimdilik.Bunda gittiği okulda öğretmenlerinin tavrının ve mezunların kazandığı okullarında büyük etkisi oldu.
    Biz lise 3 ve lise 4 ten önce dershane düşünmedik kendisi için ama o kendisine gelen tekliflerden Bakırköyde bir dershanenin derece yapacak çocuklar için özel açtığı ve tamamen ücretsiz(eve servisi dahil)ve sadece seçilmiş çocukların gittiği bir dershaneye devam etmek istediğini söyledi.3 haftadır gidiyor.Cumartesi 9,20 ve 14,20 arası.
    Sınıflarında 2 fen lisesi 10 anadolu lisesi(galatasaray,istanbul erkek ve kabataş) öğrencisi olmak üzere 12 çocuk var.Derslerde ileri oldukları için anadolu lisesi müfredatından ders başında Tuğcan ve diğer fen liseli arkadaşına 20 soruluk bir test veriliyor,1 yanlış ile bitiren derse katılmadan öğretmen eşliğinde birebir ödev yapabiliyor yada istediği konuyu tekrar edebiliyor.Biz şimdilik tüm ödevleri cumartesi bitiriyor ve evde birşey yapmıyoruz.1den fazla yanlış varsa derse katılıyor diğerleri ile.
    Erken ama hedefe yönelik bir çalışmaya başladı yani oğluşum umarım sıkılmaz,babası ile sıkılırsa 2 yıl dershaneye gitmeye bileceğini söyledik ,bakalım ne olacak.
    Umarım çocuklarınız hedeflerine yönelik,bıkmadan ve istekle çalışırlar.

elif bende ağaç yaşken eğilir atasözümüz gibi çocukların küçükten başlıyarak bilgi donanmasından yanayım.ama tabii bu arada abartmadan çocukluklarınıda yaşayarak.
    elifgencer yazdı:
    Merhaba,
    Çok erken de olsa oğlum 9. sınıf öğrencisi olarak bir üniversite adayı.Yıllar önce ben de bu yollardan geçmiş biri olarak öncelikle lise öğrencilerine sistemli bir çalışma ve hedefi belirleyip netleştirmelerini öneririm.
    1986 yılında üniversite sınavına 2 aşamalı sınav sistemi ile giren ben lise 2 ve lise 3 sınıfta dershaneye gitmiş,her konu ile ilgili ek kaynaklardan yararlanarak hazırlanmıştım.Bunun karşılığında Düzce lisesi(tamammen taşra sayılıyor)mezunu olarak Yıldız Üniv.Endüstri mühendisliğini kazandığımda sınıfımızda(80 kişi)bir tane daha devlet lisesi öğrencisi(istanbul-maltepe) vardı,okul birinciliği kontenjanından aldığı ilave puanla ancak girebilmişti bölüme.Diğerleri anadolu lisesi öğrencileri idi.Sistemli çalıştım,öğrencilik hayatımıda dolu dolu yaşadım,bensiz ne gezi,ne de etkinlik olmazdı sınıfımda.

Tuğcan ise henüz meslek seçmedi bir iki hedefi var ama en önemli hedefi yurt dışında üniversite okumak şimdilik.Bunda gittiği okulda öğretmenlerinin tavrının ve mezunların kazandığı okullarında büyük etkisi oldu.
    Biz lise 3 ve lise 4 ten önce dershane düşünmedik kendisi için ama o kendisine gelen tekliflerden Bakırköyde bir dershanenin derece yapacak çocuklar için özel açtığı ve tamamen ücretsiz(eve servisi dahil)ve sadece seçilmiş çocukların gittiği bir dershaneye devam etmek istediğini söyledi.3 haftadır gidiyor.Cumartesi 9,20 ve 14,20 arası.
    Sınıflarında 2 fen lisesi 10 anadolu lisesi(galatasaray,istanbul erkek ve kabataş) öğrencisi olmak üzere 12 çocuk var.Derslerde ileri oldukları için anadolu lisesi müfredatından ders başında Tuğcan ve diğer fen liseli arkadaşına 20 soruluk bir test veriliyor,1 yanlış ile bitiren derse katılmadan öğretmen eşliğinde birebir ödev yapabiliyor yada istediği konuyu tekrar edebiliyor.Biz şimdilik tüm ödevleri cumartesi bitiriyor ve evde birşey yapmıyoruz.1den fazla yanlış varsa derse katılıyor diğerleri ile.
    Erken ama hedefe yönelik bir çalışmaya başladı yani oğluşum umarım sıkılmaz,babası ile sıkılırsa 2 yıl dershaneye gitmeye bileceğini söyledik ,bakalım ne olacak.
    Umarım çocuklarınız hedeflerine yönelik,bıkmadan ve istekle çalışırlar.

ben iki sene önce çok heveslendim okuluma gidip müdürle bile konuştum.eski müdür zamanında beni okulu bırakırken tekrar dönerim diye devamsızlıktan kaldı yazmış sağolsun bir kaç imtihana girip diplomamı alıcaktım.
    ama sürpriz bir kuzu girdi hayatımda.
    bazen diyorum herhalde dünyaya geliş amacım annelik.
    şaka bir yana gerçekleştiricem bu hayalimi inşallah.
    oğlum ise tıpbı kazanmak istiyor.en yüksek puanı tutturucam diyor.ama korkuyorum dersane ve ev hiç kafasını kaldırmıyor.
    esragülsün yazdı:
    Aaa forumlar açılmış yaşasın

Öncelikle istersen liseyi de tamamlayabilirsin,bir tanıdığım üç çocuktan sonra kırk yaşlarında çok da rahatlıkla sınavlara girdi ve liseyi bitirdi.

Üniversiteye hazırlık şu an için takibimde değil ama öncelikle oğlunuz hangi mesleği istediğini biliyor mu ve o mesleğin bulunduğu okulları araştırdınız mı?

Bu ilk adım netleştikten sonra bence diğerleri sırayla gerçekleşir.

Sevgilerimle..

Sakın dalga geçiyorum sanıp ,saldırmayın önce onu söyliyim ..

Bendeniz 41 yaşımdan sonra ,(ne zaman belli değil ama) mutlaka bir üniversite daha ya da yüksek lisans yapacağım ,taktım bu seneki o kadar düşük puana,boş kontenjanlara ..Benim neyim eksik ?

Çalışmadan olmaz ama çalışacak heves te yok ..Bulacağım bir çaresini görün bakın. 50 yaşıma gelmeden olacak

niye dalga geçtiğini sanalımki hatice.ne güzel benim dayım pttde müdürdü.kırk yaşından sonra iki üniversite daha bitirdi.
    bende istiyorum ALLAH ömür verirse 50 yaşıma gelsemde bitiricem üniversiteyi ve belki mesleğimi yapamıcağım ama savcı olucam.
    Anci yazdı:
    Sakın dalga geçiyorum sanıp ,saldırmayın önce onu söyliyim ..

Bendeniz 41 yaşımdan sonra ,(ne zaman belli değil ama) mutlaka bir üniversite daha ya da yüksek lisans yapacağım ,taktım bu seneki o kadar düşük puana,boş kontenjanlara ..Benim neyim eksik ?

Çalışmadan olmaz ama çalışacak heves te yok ..Bulacağım bir çaresini görün bakın. 50 yaşıma gelmeden olacak

bu gün bir arkadaşım geldi.sohbet ederken üniversiteyi kazanan bir çok yakını olduğunu yalnız başka illerde kira ve masrafları çok olucağı için gitmediklerini bu yüzden açık öğretim okuduklarını söyledi
    bu nasıl bir düzen parasızlık yüzünden istediği yeri kazansada okuyamamak.
    hani her şey çocuklarımızı okutmak için değilmiydi.
    kimi gençlerde çalışıp para kazanayım diye açıköğretim okuyomuş.yani hem işe gidip hem okuyolar.çok şaşırdım bu gün yine kafam karıştı.
    bunun başka yolu yokmu dedim.hani kazandığı üniversiteyi okusalar devlet orada onlara imkan sağlamıyormu.o zaman bu gençler neden üniversite imtihanlarına bu kadar sıkı hazırlanıyor.açık öğretim okucaksa çünkü onun puanı azmış.işte böle kafam karıştı iyice soğudum bu düzenden.