Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
  1. 2 pratik yemek:SOYA SOSLU TAVUK ve SOYA SOSLU PATATES

Ne zamandır aklımdaydı,şu meşhur SULTAN AHMET KÖFTECİSİ'nde yediğimiz SOYA SOSLU TAVUK MENÜ deki soya soslu tavuk tarifini yapmak.Bugün Migrostan kızartmalık tabak piliçten aldım.Ardından soya sosu ve yanında hediyesi üzüm sirkesi eve geldim.Hemen tarifi uyguladım,nefis oldu, diyebilirim.Yanında SOYA SOSLU PATATES,PİRİNÇ PİLAVI ve KÖZLENMİŞ KIRMIZI BİBER ile servis yaptım.Sizlerle tarifi paylaşmak istedim resimlerinide çektim inşallah resim koymayı becerebilirim Şimdi tarifler,
    SOYA SOSLU TAVUK
    MALZEME:700 gr piliç eti /gögüs yerinden beyaz et)
    3 yemek kaşığı üzüm sirkesi
    3 yemek kaşığı soya sosu
    1 paket kabartma tozu
    3 yemek kaşığı mısır nişastası
    pul biber,kekik,tuz
    Tüm malzemeyi bir kasede karıştırın.Bir yandan tavukları parmak boyu ve incelikte doğrayın.Geniş çukur bir kasede tavuklarla iyice karıştırın.En az 30 dakika-(ben 45 dakika beklettim)bekletin.Bir teflon tencerede 4-5 yemek kaşığı sıvıyağ ile tavukları ara ara karıştırarak kapağı kapalı olarak kızartın.Yaklaşık 15-20 dakikada pişiyor.Afiyet olsun.Yanına pirinç pilavı yaptım ben,tavsiye ederim.Yine diğer yandan soya soslu patates yaptım tarifini veriyorum.
    SOYA SOSLU PATATES
    3 adet büyük boy patates
    3 yemek kaşığı soya sosu
    kırmızı toz biber
    tuz,karabiber,4-5 yemek kaşığı zeytinyağ
    Patatesleri kabuklarıyla birlikte sıcak suyla iyice yıkayın,ince elma dilim şeklinde doğrayın.Bir kapta tüm malzemeyi harmanlayın.Fırın tepsisine pişirme kağıdı serin ve patatesleri yayın.Fırında 30 dakika 200 derecede pişirin.Afiyet olsun...

Re: 2 pratik yemek:SOYA SOSLU TAVUK ve SOYA SOSLU PATATES

Afiyet olsun Gülşahcım.
    İyice hamaratlaştın bakıyorumda son zamanlarda
    Tarif için teşekkürler .
    Deneyecegim .
    Ama tek çekincem şu soya sosu .
    Nedir bu soya sosunun özelligi ?
    Nedendir bilmiyorum,sanki soya sosu damak tadıma uymacak,agzımın tadını kacıracak gibi hissediyorum :roll: (her türlü sos olayı bana uymuyor da )
    Nasıl bir tadı var ?
    Tuzlu ?Ekşi?Tatlı ?
    Kokusu var mı ?(kokuya karsı hassasım )

Sirke,tavukta koku yapmmıyormu ? yemekte sirke kokusu oluyormu ?

Son soru ,hiç tavuk kızartmadım daha önce (genelde fırında yaparım et yemeklerini ) ,kızartılınca yumusak oluyormu ? sert olmazmı ? :roll:

Tariflerinin devamını bekliyorum

3. Re: 2 pratik yemek:SOYA SOSLU TAVUK ve SOYA SOSLU PATATES

Demetcim inan bana damak zevkimiz aynı,bizim evdede tavuk hiç kızartılmaz,sirke yemeklerde olmaz kokusunu hiç sevmeyiz fakat bu bambaşka bir şey.Soya sosunun kesinlikle kokusu yok,fakat inanılmaz lezzetli.Eğer dediğim gibi alışveriş merkezlerinde SULTAN AHMET KÖFTECİSİ'nde bu menüden yediysen hiç bir farkı yok diyebilirim.Tavuğu teflonda çevirdiğimiz için fazla yağ konmuyor ve arada sırada kapağını kapatım sonra açıp çevirdim.Lokum gibi yumuşak oldu.Herhalde mısır nişastası var diye.Yada soya sosu yumuşak yaptı onu bilmiyorum.Bende yaparken acaba diyerek yaptım fakat tahminimden güzel oldu.Mutlaka dene derim ben.

Evet ,kırmızı et yemediğim için,tavuk tercih ederim geneldesultanahmet köftecisinde bahsettigin tavuktan yemişliğim var.sevmiştim de.

deneyecegim.teşekkürler

5. Re: 2 pratik yemek:SOYA SOSLU TAVUK ve SOYA SOSLU PATATES

begonvil yazdı:
    Evet ,kırmızı et yemediğim için,tavuk tercih ederim geneldesultanahmet köftecisinde bahsettigin tavuktan yemişliğim var.sevmiştim de.

deneyecegim.teşekkürler
    Afiyet olsun şimdiden

Tarif güzel görünüyor..

Benim çok pratik bir tarifim var;

tavuk gögüs etini kare kes,üzerine bolca soya sosu koy iyice karıştır kapagını kapat arada karıştırarak dolapta 1gece dinlendir..tuza gerek yok,teflonda az yağda varsa mısır unuyla yoksa normal unla çevirerek kızart.

pamuk gibi yumuşacık oluyor.

fırında elma dilimli patatesi de,kabuklarını soymadan yeşil ambalajlı tuzotve az zeytinyağıyla bolca karıştırıp yağlı kağıt serilmiş tepsiye koyup iyice kızaartın bu kadar

7. Re: 2 pratik yemek:SOYA SOSLU TAVUK ve SOYA SOSLU PATATES

Tılsım yazdı:
    Tarif güzel görünüyor..

Benim çok pratik bir tarifim var;

tavuk gögüs etini kare kes,üzerine bolca soya sosu koy iyice karıştır kapagını kapat arada karıştırarak dolapta 1gece dinlendir..tuza gerek yok,teflonda az yağda varsa mısır unuyla yoksa normal unla çevirerek kızart.

pamuk gibi yumuşacık oluyor.

fırında elma dilimli patatesi de,kabuklarını soymadan yeşil ambalajlı tuzotve az zeytinyağıyla bolca karıştırıp yağlı kağıt serilmiş tepsiye koyup iyice kızaartın bu kadar
    Tarifler için teşekkürler,bunuda en kısa zamanda denerim mutlaka