1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. IQ su yüksek çocuklar

Selam.İlk defa yazıyorum becerebilecekmiyim bilmiyorum ama bilgilerinize ihtiyacım var.4 yaşındaki kızımın IQ sünün yüksek oldugunu düşünüyorum ve eğitimi için doğru şeyler yapmak istiyorum.yardım ederseniz sevinirim.

2. Cevap: IQ su yüksek çocuklar

Annelerin %99'uyla aynı hisleri taşıyorsunuz...Panik yapmayın, bir süre sonra geçer inşallah...

Cevap: IQ su yüksek çocuklar

ölçen yerler var. bulunduğunuz yerde RAM varsa oraya gidin danışın. seneye ana okuluna gönderecekseniz ve o zaman öğretmeni de sizinle aynı fikirde olursa okul kanalıyla zaten RAM a yönlendirilir ve ölçümü yapılır. çıkan sonuca göre nasıl hareket edeceğinizin bilgisini de oradan alabilirsiniz..

Bu yeni neslin IQ'su birbirinden yüksek değil sadece bizden daha yüksek.
    o yüzden hepimiz çocuklarımıza ileri zekalı diye bakarak üzüldük.

oysa ortada olan tek şey, etraflarında onları stimule eden çok fazla etkileyenin bulunması.
    tv, internet, ipadler, iphonlar falan..

üzülmeyin geçecektir.

Eşim Rehberlik araştırma merkezi kurum müdürü.Onların çalışmalarından biliyorum ki RAm lar ,ailelerin çocuklarını kategorize etmemeleri için zeka testi uygulamasını isteğe göre yapmıyorlar.Ancak okul gönderdiğinde yapıyorlar.Bizanslı arkadaşımızın dediği gibi şimdiki çocuklarda uyaran çok fazla.Ve çocuklar bizi şaşırtacak davranışlar gösterebiliyor, daha fazla şey bilebiliyorlar. Eşim bu işin içinde olduğu için Ezo'da farklılığı tespit etti.Ancak biz zeka testi uygulaması yerine,sosyal zeka ve yetenek üzerinde teste tabi tuttuk.Ancak bu uzman o gün olmayınca diğer arkadaş zeka testi yaptı kısa süre.Evet 2 yaş ilerde çıktı ancak tam da sizin çocuğunuzun yaşındaydı ve şunu söyledi uzman: Algının en açık olduğu dönemde ve uyaran çok fazla.Şu an 2 yaş ilerde olabilir zamanla (9-10 yaş gibi) bu seviye normale inebilir.Zaten bizim için zekasından çok duygusal ve sosyal kısmı önemliydi. Yüksek IQ lu çocuklar için çok fazla seçenek bulunmuyr.1 tane üstün zekalılar okulu var ancak bunun için de oldukça yoğun testlerden geçiyorlar.Ayrıca eğitiim de o kadar farklı olamayabiliyor.Kızım normal devlet okuluna gidiyor, dersleri normal, ancak sosyal yönü oldukça iyi.
    Aileler yanlış düşünür demiyorum.Siz faklı görüyorsanız bence farklıdır da.Sosyal yönünü destekleyin, ilgi alanlarını tespit ederek o yönde geliştirin derim.

benim kizimda 9 aylik iken puzzle yapmaya baslayinca wavvv falan olduk. oturup tikir tikir yapiyordu. 2 yasinda 48 li puzzlelari , 4 yasinda da 96 li puzzlelari yapiyordu. ama acikcasi teste hic ihtiyac duymadik..ama onun spor ve muzik yonlerinin uzerine durduk hocalarinin yonlendirmesi ile simdiki gelisiminden de cok memnunuz..

Şimdiki çocuklar çok akıllı ,uyaranlar çok çünkü.

Ama yine de bazı çocuklar çok daha farklı olabiliyor,benim bildiğim ''hızlı öğrenme ve hızlı çözümleme yeteneği',yaratıcılıkları,kalıba girmemeleri''gibi özelliklerinin bu tür çocukları ele verdiği.İlgi alanlarının tesbiti ve bunun geliştirilmesi çok önemli,ne yazık ki Tr'de bununla ilgili bir kurum yok,oysa milyonları bulan ü.z.çocuk var

Bana göre mutlu çocuk başarılı çocuktur,mutlu olmasının ilk şartı da yetenekleri doğrultusunda hobi edinmesi ve kendisini geliştirmesidir(huzurlu aile yaşamının gerekliliğine değinmiyorum bile)

8. Cevap: IQ su yüksek çocuklar

size katılıyorum.Zaten bende yetenekleri doğrultusunda mutlu olacağı şeyler yaparak gelişmesinden yanayım. Daha bu yaşta eğitim disiplinine girmesinide istemem.Eylülde 5 yaş anaokuluna başlayacak.DEvlet okullarında durum nasıl bişlmiyorum aslında endişemde buydu.Çocukları yeteneklerine göre çeşitli hobilere yönlendiriyorlarmı yada bu konuda velileri bilgilendiriyorlarmı diye.Eminim anaokulu devlet okulu anaokulu deneyimi olanlar vardır.Durum nasıl ac

Aslında sadece devlet okulunda değil, herhangi bir özel okulda da çocukları yeteneklerine göre yönlendirmeleri "tam olarak" söz konusu değil. Tırnak içinde tam olarak diyorum zira bazı okullarda buna ortalamanın üstünde önem verdiklerinden ve bazılarında da şans eseri öğretmen konuyla ilgili duyarlı olduğundan ötürü üstün yetenekli olarak görülen çocuklar ayrıştırılabiliyor. Bu ayrıştırma neticesinde de bir çıt daha özel muamele görüp, velileri ile konuşulabiliyor. Diğer taraftan diyelim ki çocuğunuz gerçekten "çok çok üstün" yani sadece çevresindeki ortalamaya göre değil de genele göre de acayip birşey (herhangi bir konuda), o zaman bence çok endişelenmeyin zira eninde sonunda ortaya çıkar. Ama bahsettiğim hakikaten üstün yetenekli olmak. Hani müzik öğretmenlerinin çoğu, çocukları piyanoda yetenekli görür ve her eve piyano alınır :=) Bunun tadından birşeyden bahsetmiyorum. Bir defasında ünlü heykeltraşımız Mehmet Aksoy'un söyleşisine katıldım. Mehmet Aksoy kasaba ilkokuluna giderken, resim öğretmeni tarafından keşfediliyor ve yönlendiriiliyor. Demek istediğimi anlatabildim mi bilmiyorum...Çocuk özelse, farkedilir. Onun ötesinde arkadaşların da yazdığı gibi her gelen jenerasyon bir öncekinden daha uyanık oluyor. İşte bu yüzden, hele hele aileye uzun süredir yeni bebek gelmediyse, doğan bebeğin gelişimi aileye çok çok özel görünebiliyor. Sizin durumunuz da böyledir demiyorum yanlış anlamayın. Sadece doğru değerlendirme yapmak gerek. Dediğim gibi o da zaman içinde çıkar ortaya.

Son bir not, benim oğlum Robert Kolej'in yuvasına gitti. O dönemde oğlum için "IQ'su için şu anda birşey söyleyemeyiz ama şu bir gerçek ki çoklu zekası kesinlikle yaşıtlarının üstünde" denildi. Şimdi muhtemelen IQ testi yapısa o da yüksek çıkacak. Zira ben kendiminkini bilmemekle birlikte babasının IQ test sonucu epeyce epeyce yüksek. Şu anda 6. sınıfta. Öğretmenleri de Robert'te söylenene paralel şeyler söylüyorlar. Ve fakat ben test yaptırmayacağım. Su akar yolunu bulur...Aslolan mutlu bir çocuk ve büyüdüğünde de mutlu bir yetişkin olması.

10. Cevap: IQ su yüksek çocuklar

Yorum yapan herkese teşekkürler...