1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 39 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

size bir bilmecem var çocuklar (evde yoğurt yapımı)

ev tapımı yoğurdun kilosuna dün 6 lira verince azıcık bünyem ve bütçem sarsıldı

benim bunu yapanlardan neyim eksik dedim

gittim sütümü aldım

kaynattım

4 kavanoza paylaştırdım

şimcik ılınmayı bekliyoruz

sanırım karşılarında oturup bekleyince süre uzuyor

ben bu yoğurtlar ılınıp

içlerine maya yı koyup sarıp sarmalayacağım ya

sonra o şekilde kaç saat bekleteceğim

çok gençkene yapardım

şimdi unuttum

Cevap: size bir bilmecem var çocuklar (evde yoğurt yapımı)

Aylin ablacım önce dikkat et çok ılımasın parmağını yakacak ılıklıkta olsun..sonra üşüyor tutmuyor.zira iki yıldır tutmayan yoğurt denemelerimin sebebi buymuş.. sonra mayasını kattt..ben minik bir çelik tencerede uyutuyorum.çelik ısıyı muhafaza ettiği için galiba kolayına üşümüyor.üstünede bir delikli süzgeç koyuyuyorum(neden bilmiyorum)sarıp sarmalayıp 3.5 4 saat bekletiyorum.genelde de hazır yoğurtlar gibi tutuyor.ama bu hafta sonu 4 saat sonra açtım baktım uyumamış.tencerede hala sıcak bi 4 saat daha beklettim.her zaman aynı sürede uyumuyor demekki..tutana kadar beklet en iyisi yardımcı olabildim mi bilmiyorum..şimdiden afiyet olsun..

teşekkürler

kavanozda olmazsa ben de bir daha sefere tencerede denerim

Neden kavanoz...

Amaç ne...

Sütü tencerede kaynat,
    Başka bir tencereye boşalt(buradaki amaç ne onu da ben bilmiyorum )
    Serçe parmağın sütün sıcaklığına dayanabilince, parmağını gıdıklar gibin olunca mayayı sütün içine kat.
    Sütü şöööyyyleeee bir saat yönünde karıştır,
    Bir adet de kesme şeker salıver içine...
    Sar sarmala ve min 2 saat, max 6 saat içinde güzel bir yoğurdun olsun.
    Sonra buzdolabına koy ve 24 saat kadar bozma yoğurdu...

Olduysa eğer afiyet olsun, eğer olmadıysa süt bilki bozuktur

benim bir yoğurt makinası alasım var ama biraz daha ucuzlamasını bekliyorum sanırım t..l 300tl filandı. inci memnundu bir ara anlatıyordu. öyle kaynatıp, ılınmasını bekleyip sonra mayalayıp sarıp sarmalayıp vs vs ne zamanım var ne sabrım var..

kolay gele diyorum aylin, ama bir tüyo vereyim; genelde az sulu olur ev yoğurdu. ben onu tülbentle süzerim, suyu da kıymetlidir, çorbaya, ekmeğe, poğaçaya filan katarım. süzme yoğurt kıvamına kadar süzdürüp kahvaltıda yemeye de bayılırım..

yoğurdumu kendim yapıyorum, 500gr. lık iki cam kabım var onlarda. günlük şişe sütten yapıyorum ve mis gibi oluyor yoğurt.

sokak sütçüsünden almadığım için 100dereceye kadar kaynatmıyorum. sütü çelik tencerede ısıtıyorum, serçe parmağımla ısı kontrolü yaptıktan sonra altını kapatıyorum. içine 2 cay kaşığı toz şeker ilave edip karıştırıyorum. sonrasında 1 çorba kaşığı mayalık yoğurdu ısıttığım sütle açıyorum ve tencereye ilave edip şöyle bir karıştırıyorum, cam kaplarıma sütümü paylaştırıp sarıp sarmalayıp 4 saat ılık yerde muhafaza ediyorum. 4 saatten fazla bekletirsem eğer yoğut hafif ekşi olabiliyor. mümkünse ılık yerdeyse bekletme süren 4 saati aşmasın.
    yoğurdu buzdolabına koyduktan sonra üzeri açık şekilde 24 saat bekletilmeli.

tamam teşekkürler...

akşam 8 gibi bir bakayım nasıllar diye

Alıntı V!LDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neden kavanoz...

Amaç ne...

Sütü tencerede kaynat,
    Başka bir tencereye boşalt(buradaki amaç ne onu da ben bilmiyorum )
    Serçe parmağın sütün sıcaklığına dayanabilince, parmağını gıdıklar gibin olunca mayayı sütün içine kat.
    Sütü şöööyyyleeee bir saat yönünde karıştır,
    Bir adet de kesme şeker salıver içine...
    Sar sarmala ve min 2 saat, max 6 saat içinde güzel bir yoğurdun olsun.
    Sonra buzdolabına koy ve 24 saat kadar bozma yoğurdu...

Olduysa eğer afiyet olsun, eğer olmadıysa süt bilki bozuktur

vildan herzanki gibi döktürmüşsün

ben daha cumartesi mayaladım sütü kaynatıp ılıttım sonra 3 yemek kaşığı yoğurdu sütle sulandırdım
    sonra içine katıp iyice karıştırdım kapağını kapatıp güzelde sardım 24 saat sonra açtım buzdolabına koydum iyice soğuduktan sonra yemeye hazır

Ben oğluma günlük yoğurt mayalıyorum.
    Büyük cezvede sütü iyice ısıtıp cam kavanoza aktarıyorum.Serçe parmağımın dayanacağı sıcaklıkta oluyor sütün ısısı.Sonra 1 tatlı kaşığı dolusu yoğurdu içine karıştırıyorum ve kavanozun ağzını kapatıyorum.2 tane minik mutfak havlusuna sarıp, kalorifer peteğinin üzerine koyuyorum ve mayalanmasını bekliyorum.Kalorifer iyi yanıyorsa 2 saatte bile mayalanıyor yoğurt.Gayette koyu kıvamlı tutuyor.Ama vakit varsa daha uzun sürede bekletilebilir.