Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Dışarıdan Türkiye

Gezi kanallarını ve programlarını izlemeyi çok seviyorum.İzlediğim bir kanalda İsveç ya da İsviçre olacak çocuklar için kitabevleri açmışlar.Kitap sevgisini aşılamak için insanlar küçük bebeklerini dahi getirmişlerdi.Her yaşa göre kitaplar vardı.O emekleyen bebekleri görünce şaşkınlıktan dilimi yutacaktım.

Bir ülkeme bakıyorum bir Avrupaya çok ilkel geliyor artık Türkiye

Avrupaya hiç gitmedim.Şartlar uygun olmadı bir türlü.

Daha önceden bu konu açıldımı bilmiyorum ama Avrupada yaşayan arkadaşlarımdan orası ile Türkiye arasında ne gibi farklılıklar ya da benzerlikler olduğunu öğrenmek istiyorum.
    Konu senveben tarafından (02 Nisan 2012 Saat 11:00 ) değiştirilmiştir.

Cevap: Dışarıdan Türkiye

bende çok merak ediyorum,diğer ülkelerden bakılınca Türkiye'nin nasıl gözüktüğünü..Haberlerde nasıl bahsedildiğini(bahsediliyor mu)

Ben de yurtdışına hiç gitmedim ama Avrupa'yla aramızda eskiden dağlar kadar fark vardı,şimdi o dağlar bile ufukta kaldı,eminim.

GAGS şaka programları var,basit şeyler bazıları,o şakalardan sonra şaka yapılan şaka yapana sarılıyor bizim burda olsa kelle gider.gags programlarına bir bakın aramızda hoşgörü farkını görün.Trafik,çevreyi pisleme vs dersek etrafını pislemede bir başkasına saygısızlıkta bir eşimiz daha bulunmaz toplum olarak. Biz kiiim avrupalılık kim.

Naçizane gittiğimde gördüklerimi anlatabilirim;

Günlük yaşamda insan ilişkilerinde garip bir denge var,kimse kimsenin yaşamına karışmıyor,bireysel yaşıyorlar ama haklarına son derece saygılı davranıyor.Kimse sıranızı almaya kalkmıyor mesela,trafikte korna çalmıyor,en soldan da gidiyor olsanız (otobanda dahi) selektör yapılmıyor,sağ şeritten gidip önünüze geçen yok,sanki çok ayıp bişey böyle davranmak..

Heryer 8de kapanıyor,ama kitapçılar 12lere kadar açık,çok katlı kitapçılar var,içlerinde binlerce kitap bulunabiliyor,işin ilginci de koltuklar konmuş bolbol,oturup saatlerce kitap okuyabiliyorsunuz almak zorunda değilsiniz,yeter ki okuyun yeter ki bilgilenin..

Sizi hiç tanımayan kişiler günaydın ı iyi akşamları eksik etmiyor dilinden,yiyeceklere kapalı kutularda da olsa dokunmak ayıp,bizim buradaki gibi elleyerek satın alma huyu asla yok

Günlük yaşam trafikten tutun,bireysel işlere kadar tıkır tıkır yürüyor,en güzeli de stres yok,devlet herşeyi planlamış,her anlamda halkının arkasında,şehir yaşamı en ince ayrıntısına dek planlanmış,otobüsler akıllı duraklarda yazan dakikada gelmiş oluyor,bekleme yok,metrolarda turnike yoktu mesela,ilginç gelmişti bana..

Hemen herşeyin müzesi var,burası gibi sadece tarihi eserler değil,teknoloji-bilim-savaş-deniz-uzay-dünyada yaşam vb...Dünyanın heryerinden toplanmış materyallere gözleri gibi bakıyorlar.Deli gibi soru soran çocuklar için mükemmel kaynaklar,gidip gördüğünüzde ufkunuz açılıyor,içleri öğrencilerle dolu

Ben ne zaman gitsem kendimi güvende hissediyorum,huzur dolu tıkır tıkır işleyen bir yaşam hoşuma gidiyor hep.Stressiz keyifli bir yaşam için yaşanası yerler,bizden geçti ama sonraki neslin yolu açık
    Konu Tılsım tarafından (06 Nisan 2012 Saat 23:38 ) değiştirilmiştir.

Nasıl görünecek, İslam ülkesi, araplar erkekler 4 kadına kadar alabiliyormuş diye biliyorlar. Erkekler esmer ve bıyıklı. Kadınlar da kapalı.
    Bu tarafları bilenler modern kesime " beyaz avrupalı" olarak ayırıyorlar bizi.
    Bugün oğlumun okulunda bir kızın kucağında erkek arkadaşı yatıyordu ve tüm hocalar da oradaydı (9. sınıflardandı kız). küçük şeylerle uğraşmıyorlar. Amerika'da ayak uzattın sakız çiğnedin vay bana saygısızsın muhabbeti yok.

Alıntı rostovian Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nasıl görünecek, İslam ülkesi, araplar erkekler 4 kadına kadar alabiliyormuş diye biliyorlar. Erkekler esmer ve bıyıklı. Kadınlar da kapalı.
    En gıcığıma giden de bu,arap ülkeleri gibi sanılmak..Böyle düşünmeleri için ne yaptık acaba (

Ben de Türkiye'den enstantaneler gösterip de cami, siyah çarşaflı bayanlar, Eminönü vs. gösterdikleri zaman sinirlenirdim.
    Bizim gözümüze aşina gelenler aslında dışarıdan bakıldığında ne yazık ki böyle...
    Türkiye hem Avrupa Birliğin'nde hem Arap Birliği'nde Araplarla ne alakamız var deyince bizim o birlikte ne işimiz vara geliyor. Ancak Arap asıllı o kadar Türk var ki. Ayrıca gittiğimiz yön de ne yazık ki onu gösteriyor.
    Biz modern görünümlü olacağız diyenler var ise çok yanılıyorsunuz. Şu anda size verilen hakların çoğu elinizden alınacak haberiniz yok. Benim üniversiteden yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmeyen beni erkek arkadaşı gibi kabul eden, annemi çok seven Arap arkadaşım şimdi Suudi Arabistan'da karısı ve çocuklarını oranın kurallarına göre yetiştiriyor çünkü toplum onu gerektiriyor diyor.
    O yüzden bayanlar Allah'a sığınacağım diye başka şeylere alet olmayın. Dininiz kalbinizde zaten k..nız başınız açık kalmış kimsenin umrunda olmamalı, buna bakan insanlar zaten Allah katında belasını bulacak insanlardır.

Arap asıllı Türk gerçekten o kadar çok ki.. ama maalesef yanlış bilgi .. o garip kıyafetli kişilerin hemen hiç biri Arap asıllı Türk değil.

Alıntı rostovian Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ancak Arap asıllı o kadar Türk var ki. Ayrıca gittiğimiz yön de ne yazık ki onu gösteriyor.

Su an Türkiye dışarıdan ekonomisi en güçlü (dünyada 2.) olarak görülüyor ingiltereden - benim okudukalrim bunlar BBC ve guardian, esimin yeteri miktarda musterileride bunu söylüyor , açıkcası şimdiye kadar turkiye ye gitmekten korkan 2 kisiye rastaldim, 1995 yılından beri buradayım. Türkiye yi ucuz buluyorlar ama okadarda değil, Antalya'yi pahalı bulup ispanyaaya giden insanlar biliyorum, aynı zamanda istanbulu cok pahalı bulanlaida biliyorum (taksiler hariç) benim cevremdkiler böyle, bütün İngiltere ne düşünür bilmiyorum, domestic sorunları bizim gibi derinlemesine bilmelerine imkan yok, yani insanların içler acısı durumunu doğru düzgün türkiye Tur'u yapan biliyor maalesef

10. Cevap: Dışarıdan Türkiye

Tabi detayli olarak çok iyi tanidiklari söylenemez..

Örnegin bizim gördügümüz gazetecilerin yargilanmasin, ergenekon, cuntacilarin yargilanmasi gibi konulari sadece "demokraside olur böyle pürüzler, bak ne güzel iste artik askeriye gelmiyor, tam demokrasi geldi" diye yorumluyorlar..

Türkiye'yi zaten hic Avrupa kadar batili bir yer olarak görmedikleri icin türbanli basbakan eslerini hiç yadirgamiyorlar. "Türkler zaten basörtü takiyordu ki!" diyorlar. Cumhuriyet Türkiye'sinin detayli evriminden haberdar degiller tabi..

Türk ekonomisinin iyi ve güclü oldugunu düsünüyorlar. aslinda öyle de zira iç dinamigi olan bir ülke Türkiye. alti sifir atildiktan ve enflasyon durdurulduktan sonra emerging markets yani gelismekte olan ülkeler arasinda yeri oldukca saglam.. burada da aslinda aslinda artan gelir farkliliklarini gözardi ediyorlar ya da nüfus artisi ile kamcilanan gelismenin örnegin nüfus artisi durduruldugunda birden tepe taklak olabilecegini. Ya da eskiden de ic dinamigi oldugu halde enflasyonik yapidan kurtulamadigini, bugün devletin tüm mal varliginin satilarak yapilan girdilerin ekonomi carkinda yenip yutuldugu icin para piyasasinin bunlarla destekle ancak kendine geldigini.. Bunlari göremiyorlar. Demotrafik, dagilim konularini hic göremiyorlar..

Atatürk'ü zaten sindirememisti avrupalilar içlerine. cünkü fazla avrupaiydi onlarin türkleri yakistirmak istedigi konumdan. o sebeple tayyibi iyi sindirdiler. O tam görmek istedikleri gibi bir badem biyik türk.

Kadin haklarinin icine edildigi konusunu da göremiyorlar. Son yillarda kadinlara karsi islenen suclarin arttigini. Zira türkiye'deki kadin haklarinin zaten eskiden kagitta olup özde olmadigini sanirlardi. Oysa kagitta olan bir cok sey türk kadinin bugünkü yerine getirdigini bilmiyorlar. Simdi arka sandalyelere oturtulduklarinda avrupali, "Aaa, zaten hep öyle degil miydi?" diyecektir. Türk kadini kendini daha iyi anlatabilmeli. Bu eksik tamamen..

Kürtleri hala daha cok tutar avrupa. Türkler tü kaka, kürtleri ezen barbar millet. Kürtler zavalli ezilen üvey evlat. Ben kürtlerin cok basarili lobi yaptigini düsünüyorum. Ezilmediler demiyorum. Cok ezildiler. Ama ezilmelerini son kurusuna kadar kullandilar da. Türkiye'nin batisinda yasayan zavalli türk köylüsü ayni sekiilde cikarcilik yapamadi asla. Onlar daha magrur.

Simdilik bu kadar..
    Insanin disaridan resmi neyse, aslinda kendisi de tam olmasa da birazcik odur.
    Yani disaridan resmimiz kötüyse biz onu yaratmakda pay sahibiyizdir.
    Sadece kendimizi suclayabiliriz ve bu resmi sadece kendimiz degistirebiliriz..
    Onun icin ayaga kalkip nasil görünmek istedigimizi düsünerek hareket etme vakti belki de!!!
    Konu Linde tarafından (16 Nisan 2012 Saat 12:20 ) değiştirilmiştir.