Özel okulların nasıl öğrenci alacağı konusunu anlatan Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, “Özel okullar son 5 yıldır Bakanlığın yaptığı sınavlarla öğrenci alıyor. Bundan sonra da böyle olması düşünülüyor. Başka bir sınava imkan verilmeyecek” dedi.

Basın toplantısının soru cevap bölümünde ise Bakan Avcı’ya, Galatasaray, Kabataş gibi önemli liseler ile özel okulların nasıl öğrenci alacağı konusu soruldu. Bakan Avcı, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük’ün cevaplamasını istedi. Küçük ise, özel okulların nasıl öğrenci alacağını şöyel açıkladı:
“2008 yılından itibaren böyle bir uygulama yok. Bakanlığın uyguladığı SBS’ye göre son 5 yıldır öğrenci alıyor, özel okullar. Fakat Baknalığın yaptığı 500’lü puanlama sistemi yerine başka bir puanlama ile öğrenci alıyorlar. Bundan sonra da böyle olması düşünülüyor. Ek bir sınav verilmeyecek, Bakanlığın yaptığı sınav sonucunda almak isterlerse buna imkan tanınacak. Ayrı bir sınava imkan verilmeyecek.”
Özel okullar sınav hakkı isteyecek
Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Eş Başkanı Cem Gülan ise, katıldığı birtelevizyon programında özel okullara ayrı bir sınav hakkı verilmemesine tepki gösterdi. Gülan, “Dünyanın hiçbir yerinde özel okulun nasıl öğrenci alacağına karışan bir ülke yok. Türkiye’de böyle bir durumdan söz ediyorsak, özel okulculuktan bahsetmek mümkün değil. Yeni sistem bu haliyle bizim için büyük bir sıkıntı. Mutlaka randevu alıp Bakanlık yetkilileriyle görüşeceğiz ve tek sınav yapma hakkı talep edeceğiz” dedi.

hurriyet.com.tr