3. Sayfa - Toplam 5 Sayfa var BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 45 sonuçtan 21 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Cevap: Matematik Eğitimi

http://www.kemalistgazete.net/gundem...zKpTg.facebook

mutlaka okuyun derim

aşağıya da kopyalıyorum yine de;

Birleşmiş Milletler’e bağlı Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) gerçekleştirdiği Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) eğitim araştırması dün Paris’te kamuoyuna duyuruldu. 65 ülke arasında yapılan ve matematik, metin anlama, fen bilimleri kategorilerinde başarıyı karşılaştıran araştırmaya göre Türkiye ortaöğretim kalitesinde 44. oldu. 15 yaşındaki öğrenciler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, Türkiye’nin Vietnam, Sırbistan, Estonya gibiülkelerin de eğitim ortalamasının altında kaldığını gösterdi. Matematik formüllerini anlama kategorisinde sondan üçüncü olunması dikkat çekti.
    Rapor, Türkiye'de neredeyse bütün gazetelerde ve internet sitelerinde yer aldı. ancak sözkonusu testte ne tür sorular sorulduğunu merak edip bunu yazan tek isim ise Hürriyet yazarı İsmet Berkan oldu.
    Berkan, dünya genelinde öğrencilere sorulan bir soruya Türkiye'de yüz öğrenciden sadece 1'nin cevap verdiği soruyu ve Türk eğitim sisteminin en temel sorununu yazdı.

İşte Berkan'ın o yazısı...

Çocuklarımızın sadece yüzde 1’inin doğru cevaplayabildiği soru
    Bu sonuçlar hakkında, ancak konuyla eğer ilgiliyseniz bazı köşe yazıları ve ufak tefek haberler gördünüz. Kapsamlı bir tartışmaya tanık olmadınız. Oysa eğitim konusu, 17.3 milyon öğrencisi olan Türkiye’de hemen hemen her aileyi yakından ilgilendiren bir konu.

Muhtemelen sadece Türkiye’nin PISA’da yine başarısız olduğunu okudunuz sadece. Biz kendi kendimizi dövmeyi, acımasızca eleştirmeyi ve sonra da ‘Bizden adam olmaz’ demeyi nedense seven bir milletiz; PISA sonuçları bize bir kez daha ‘Bizden adam olmaz’ dedirtti, bundan tatmin olan da oldu anlayacağınız.

Ama acaba PISA nasıl bir sınav ve nasıl oluyor da aynı anda hem Türkiye’de, hem Finlandiya’da, hem Amerika’da, hem Meksika’da hem Kore’de öğrencilerin bilgi ve becerisini tek bir testle belirleyip birbiriyle kıyaslayabiliyor?

Bütün bu ülkelerde eğitimin amacı, hedefi ve müfredatı birbirine benziyor mu ki, elimizde böyle bir kıyas imkanı oluyor?

Arkasında inanılmaz bir bilgi birikimi ve tasarım kabiliyeti olan PISA testi, sadece ve sadece bir temel varsayıma dayanıyor: Eğitimin amacı öğrenciye ‘eleştirel düşünme’ becerisini kazandırmaktır.

Ve PISA’nın ölçtüğü şey de bu esas olarak. Yani, PISA sonucuna bakıp ‘Matematik sınavında 448 aldık ne fena’ demenin fazla bir anlamı yok. Söylememiz gereken, ‘Matematik alanında eleştirel düşünme becerimiz, Şanghay’ın becerisi 613 puanken ancak 448 puan’ cümlesi.

Peki ama bizim eğitimimizin amacı öğrencilere, okulda edindikleri ve başka kaynaklardan da edinebilecekleri bilgiler ışığında eleştirel düşünceyi öğretmek mi?

PISA sınavının soruları daha önce gizliydi, bu yıl ilk kez sorular da açıklandı.

Bakın şu soru, matematikte en yüksek beceriyi belirleyen ‘6. aşama’ sorularından biri:
    ‘Helen, bisikletiyle evinden 4 kilometre uzaktaki nehir kenarına 9 dakikada gitti. Dönüşte 3 kilometrelik kestirme yolu kullandı, bu yolculuğu da 6 dakika sürdü. Helen’in nehre gidip dönmekte ortalama hızı ne oldu?’

Bu soruya ve aynı seviyedeki (6. seviye) diğer sorulara PISA testinin en başarılısı gözüken Çin’in Şanghay şehrinin 15 yaşındaki öğrencilerinin yüzde 31’i doğru cevaplar vermiş.

Buna karşılık Türkiye’den aynı testi alan 15 yaşındaki çocukların bu sorunun da yer aldığı 6. seviye konusundaki başarısı sadece yüzde 1.

Ben eminim bizim 15 yaşındaki çocuklarımız girdikleri türlü çeşitli merkezi sınavlarda matematik anlamında bu sorudan çok daha zorlarını çok daha yüksek bir başarı oranıyla doğru cevaplıyorlar. Ama iş okumaya, okuduğundan anlam çıkarmaya ve basit ilişkiler kurmaya gelince belli ki takılıp kalıyoruz.

Esasen iki basit toplama ve bir çarpma işlemiyle doğru sonuca, yani ortalama saatte 28 kilometre cevabına ulaşılan sorunun bizim çocuklarımızı neden zorladığını bulursak, eğitimdeki kocaman sistem sorunumuzu da bulmuş oluruz.

Cevap: Matematik Eğitimi

bende dun okumustum bunu...gercekten halimiz icler acisi cikmis...

Ben çok şaşırdım buna. İlkokul 5. sınıfta benzer soruları çözerdik, ortalamanın üzerindeki çocuklar çok koşlay çözerdi bu soruları benim zamanımda. Eğitim gittikçe kötüye gitmiş belli ki. Çocukları büyük büyük sulara atıyoruz ama küçük sularda boğuluyorlar demek ki. Bu kadar basit bir soruda nasıl bu kadar düşük başarı olur aklım almıyor!!!

4. Cevap: Matematik Eğitimi

Türkiye'de matematik eğitimi gerçekten çok kötü. Ayrıca sınıf öğretmenleri matematik eğitimi konusunda bilinçlendirilmeli ve desteklenmeli. Birinci kademede daha çocuklara matematik kaygısı yükleniyor. Hem eğitim sistemi ve daha ziyade matematik müfredatı, hem de öğretmen yetersizliği. Devamı da öylece geliyor. 6. sınıftan itibaren bir şeyleri toparlamak çok zor. 6. sınıf belki son bir şans, ondan sonrası öyle devam ediyor (çok az istisnalar hariç).

Bu arada konu ile ilgisi yok ama lise eğitimi araştırmaya başlayanlar için de bir haber yayınlıyorum.

http://www.dogakoleji.com/haber-ve-e...daki-basarisi/
    Konu Murat tarafından (14 Aralık 2013 Saat 00:09 ) değiştirilmiştir. Sebep: link düzeltildi

sifre soruyor portal..

Alıntı Napier Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de matematik eğitimi gerçekten çok kötü. Ayrıca sınıf öğretmenleri matematik eğitimi konusunda bilinçlendirilmeli ve desteklenmeli. Birinci kademede daha çocuklara matematik kaygısı yükleniyor. Hem eğitim sistemi ve daha ziyade matematik müfredatı, hem de öğretmen yetersizliği. Devamı da öylece geliyor. 6. sınıftan itibaren bir şeyleri toparlamak çok zor. 6. sınıf belki son bir şans, ondan sonrası öyle devam ediyor (çok az istisnalar hariç).

Bu arada konu ile ilgisi yok ama lise eğitimi araştırmaya başlayanlar için de bir haber yayınlıyorum.

http://www.dogakoleji.com/haber-ve-etkinlikler/detay-sayfasi/article/acarkent-doga-ib-okulu-oegrencilerinin-ib-sinavlarindaki-basarisi/

6. Cevap: Matematik Eğitimi

www.dogaibschools.com

Benim okulun web sayfası, buradan da yine verdiğim linkin içeriğine hatta daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Re: Cevap: Matematik Eğitimi

Alıntı cat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sifre soruyor portal..
    Lİnkte hata vardı. Düzelttim.

8. Cevap: Re: Cevap: Matematik Eğitimi

Düşük maliyetler, kısa okul saatleri, ile yüksek akademik başarıyı; bireyselliğe, bağımsızlığa önem veren, öğrencilerine kendi eğitim programını kendi düzenleme sorumluğunu yükleyen eğitim anlayışıyla bol boş zamanı, eğlenerek öğrenmeyi birleştiren Fin eğitim sistemi hala eğitimin rüya ülkesi olmaya devam ediyor.
    İşte size Fin eğitim sistemiyle ilgili 9 şaşırtıcı gerçek.
    -1-
    Finlandiya’da zorunlu okula başlama yaşı 7.
    Yaşları ne olursa olsun, çocuklar okula kendileri yürüyerek ya da bisikletle gidiyor.
    Fin kültürü çocukların bağımsız yetişmesini önemsiyor. Çocuklarını okula getirip götüren, ders çalıştıran ebeveynler diye bir şey yok.
    -2-
    Fin eğitim müfredatı basit ve genel bir çerçeve tanımlamaktan ibaret.
    Öğrenciler, kendi ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda kendi eğitim-öğretim programlarını şekillendirme haklarına sahipler. Öğretmenler de öyle.
    -3-
    Finli öğrencilere eğitim hayatlarının ilk altı yılında hiçbir şekilde not verilmiyor. Sekizinci sınıfın sonuna kadar not verme zorunluluğu yok ve öğrenciler standardize edilmiş bir sınav sistemine tabi değiller. Sadece 16 yaşlarındayken ülke genelinde bir sınava giriyorlar.
    -4-
    Öğretmenler gün boyu sınıfta ortalama dört saat ders veriyor. Haftada iki saati ise mesleki gelişimleri için eğitimlere katılmak için ayırıyorlar.
    İlk okulda öğrencilerin ders dışı/teneffüs olarak geçirdikleri zaman toplam 75 dakika. Amerika’da bu oran 27 dakikaya kadar düşüyor. Türkiye’de ise ortalama 45 dakika.
    -5-
    Tüm öğretmenlerin en az master derecesi var ve üniversite başarısı en yüksek %10’luk dilim arasından seçiliyorlar. Öğretmenlik toplum gözünde statüsü en yüksek mesleklerden biri.
    Finlandiya öğretmenleri başarılı-başarısız olarak yargılamayan bir kültüre sahip. Eksikleri bulunan öğretmenlerin, yeni eğitim-öğretim programlarıyla kendilerini geliştirmesinin önü açılıyor. Hiçbir öğretmenin performans nedeniyle işten atılma korkusu yok.
    -6-
    Öğrencilere ödev verilmiyor çünkü öğrenmenin yeri okuldur.
    Her çocuğa bir birey olarak değer veriliyor. Çocuklardan biri yeterince iyi öğrenemiyorsa öğretmenleri bunu hemen fark ediyor ve çocuğun öğrenme programını onun bireysel ihtiyaçlarına göre düzenliyor. Aynı şey, okula uyum göstermeyen, sıkılan ya da öğrenim durumu programın ilerisinde olan çocuklar için de geçerli.
    Öğretmenlerin yüksek eğitim düzeyi, çocukların her türlü gelişimini gözlemleyebilmelerini ve esnek çözümler yaratabilmelerinin en önemli nedeni. İstatistiklere göre çocukların ortalama %30’u eğitim hayatlarının ilk dokuz yılında özel programlarla destekleniyor.
    -7-
    Fin okullarında spora bol bol yer var ama spor karşılaşmaları yapacak takımlar yok. Rekabet, üstünlük kazanmak Fin kültüründe değer verilen bir şey değil.
    -8-
    Finlandiya’da özel okul yok ve eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından destekleniyor.
    Finlandiya’da okullar birbirleriyle rekabet etmiyor, aksine dayanışıyor. Okulların hemen hemen tümünün başarı düzeyi aynı. Bu yüzden okulun bir diğerine göre ayrıcalığı yok.
    Eğitim “herkes için eşit imkanlar sağlamak” demek. Eşitlik kavramına olağanüstü değer veriliyor. Tüm çocuklar zeka ve becerileri ne olursa olsun aynı sınıflarda okuyor.
    -9-
    Pek çok Avrupa ülkesi ve Amerika’yla karşılaştırıldığında Finlandiya’da eğitime ayrılan bütçenin daha fazlası sınıf ortamına yansıyor. Çünkü öğretmenler de, yöneticiler de hemen hemen aynı maaşı alıyor. Bu yüzden Finlandiya’da eğitim maliyetleri çok daha düşük.
    Ancak 15 yıllık kıdemli bir öğretmen ortalama bir üniversite mezunundan daha iyi kazanıyor.

9. Cevap: Re: Cevap: Matematik Eğitimi

… Finlandiyalı çocukların okul yaşamı, Finlandiya’nın bizzat uygulamakta olduğu gençlik ve eğitim politikalarının sonucudur; PISA testlerinin değil. Fin eğitim sisteminde okuma becerileri, bilim ve matematik okur yazarlığı kadar sosyal bilimler, görsel sanatlar, spor ve pratik becerilerin geliştirilmesi de önemli. Finli çocuklar anaokul ve ilkokul hayatları boyunca oyun oynar ve zevk alarak öğrenirler. Finli öğretmenler de, ebeveynler de matematik ve ya fen derslerindeki soyut kavramları öğretmenin en iyi yolunun müzik, drama ya da spor uygulamaları olduğunu düşünür. Akademik ve akademik olmayan öğrenme biçimleri arasında kurulan bu denge çocukların okuldaki mutluluğunu sağlamanın büyülü formülüdür. PISA testleri, okul yaşamının çok önemli olan bazı kıstaslarını değerlendirme dışında bırakıyor.
    Pasi Sahlberg

10. Cevap: Matematik Eğitimi

Tekrar merhaba.
    Uzun zamandır yazmıyordum. Okullar açılınca daha fazla gelen bakan olur umuduyla tekrar başlıyorum...

Çocukların matematik dersleri nasıl gidiyor? Velilerin genelde en çok önem verip, öğrencileri en çok takip ettikleri ders bu.

Matematik eğitimi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Daha ziyade, benim sorum, neleri merak ediyorsunuz okuldaki ve derslerdeki süreçle ilgili? Hoşunuza gitmeyen neler?

Eğitim sohbetleri yapma fırsatı buldum bir yerde. Belki. Şimdiden ben yine de konuşmamın ve paylaşımlarımın içeriğini belirlemeye çalışıyorum. Aklımda var bir sürü konu, ama detayda kalan neler var, buradan yazmak istedim. Forumun bu başlığı hareketlensin isterdim. Matematik eğitimi üzerine burada yazılar dönsün. Nasıl olur?

(Bu yazının altında da tekrar tanıtayım kendimi. Lise matematik öğretmeniyim. Özel bir okulda çalışıyorum. Eğitime kafa yormayı ve araştırmayı seviyorum.)