1. Sayfa - Toplam 5 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 45 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Matematik Eğitimi

Okullar açıldı. Herkese hayırlı olsun, başarılı ve güzel bir eğitim yılı geçer umarım.
    Uzun zamandır yazmıyorum forumda, okulların açılıp ilginin eğitime daha çok toplanmasını bekledim.
    Matematik eğitimi ile ilgili paylaşımlarda bulunmak istiyorum bol bol. Vaktim yettiği sürece, farklı başlıklar açmadan, yine bu başlık altında.... Umarım keyifle takip edip, istifade edeceğiniz bilgiler ve fikirler bulursunuz.
    Bunun dışında sorularınızı da yine buradan iletebilirsiniz. Lise öğretmeniyim ama ortaokul seviyesinde de çalıştım, her seviye için danışabilirsiniz.

2. Cevap: Matematik Eğitimi

İLKOKULLARDA MATEMATİK ÖĞRETİMİNDE DEVRİM

Bilimsel çalışma, ABD'de yeni geliştirilen matematik öğretim sisteminin akademik başarıyı artırdığını gösterdi

ABD'nin Florida eyaletinde ilkokul öğrencileri için geliştirilen yeni bir matematik öğretim sisteminin, öğrencilerin akademik başarılarını belirgin ölçüde artırdığı saptandı.

Matematik Biçimsel Değerlendirme Sistemi (MBDS) adlı yeni sistem, öğrencinin matematik problemine ilişkin çözüm stratejisini açıklamasının istenmesinin ardından öğretmen tarafından kavrayışındaki eksikliklere göre yönlendirilmesi prensibine dayanıyor. Öğretmenin kavrayışı hakkında sürekli değerlendirmelerde bulunarak öğrenciyi belirli öğretim hedefleri doğrultusunda bilgilendirmesi, biçimsel değerlendirme olarak tanımlanıyor.

Florida Eyalet Üniversitesi araştırmacıları tarafından bir yıl boyunca 5 bin anaokulu ve ilkokul birinci sınıf öğrencisi üzerinde yapılan bilimsel çalışma, biçimsel değerlendirmeye dayanan yeni sistemin, öğrencilerin ileriki yıllardaki matematik ve fen derslerindeki başarısı için esas teşkil eden temel matematik kavramları üzerindeki hakimiyetini artırdığını ortaya koydu.

Araştırma, öğrencilerin akademik başarısını geleneksel yöntemlere göre belirgin bir şekilde artırdığı gözlenen yeni sistemin ayrıca üçüncü sınıftan itibaren cinsiyete bağlı olarak öğrencilerin matematik başarıları üzerinde ortaya çıktığı belirlenen farkı da ortadan kaldırdığını gösterdi.

Florida'daki 31 okul ve 301 öğretmenin işbirliğiyle yapılan saha araştırması, MBDS ve geleneksel sistemi uygulayan rastgele seçilmiş biri şehirde, biri banliyöde ve biri de kırsal kesimde yeralan 3 bölgede bulunan okullarda yapıldı. Florida Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Araştırma Merkezi'den araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni sistem hakkındaki araştırma Florida Eyalet Üniversitesi'nden Doçent. Dr. Laura Lang başkanlığındaki bilim adamları tarafından yapıldı. Söz konusu bilimsel araştırma, Florida Eyalet Üniversitesinin internet sitesinde dün yayınlandı.

Lang, araştırmaya ilişkin yazısında, sınıflarda geçen 4 yıl içinde yaptıkları incelemelerde, öğretmenlerin günlük öğretim planlamasında genellikle büyük oranda matematik ders kitaplarına dayalı olarak hareket ettiklerini ve sık sık sadece verdikleri yanıtların doğru olduğu durumlarda öğrencilerine geri bildirimde bulunduklarını gözlemlediklerini belirtti. Yeni sistemi uygulayan öğretmenlerinse öğrencilerine kendilerine yöneltilen matematik sorularını ne şekilde çözdüklerini ve bu çözümün niçin doğru olduğunun düşündüklerini de sorduklarını kaydeden Lang, "Bunun sonucu olarak öğretmenler yanlış algılalamaları tanımlamada, öğrencinin kavrayışındaki boşlukları belirlemede ve yapacakları yönlendirmeleri buna göre ayarlamada daha donanımlı hale geliyor" dedi.

Yapılan bilimsel çalışmaların erkek öğrencilerin ilkokul 3. sınıftan itibaren matematik derslerinde kız öğrencilere göre daha başarılı olduğunu gösterdiğini kaydeden Lang, yeni sistemin ise bu farkı kapatma potansiyeli taşıdığını belirtti.

İlkokul 2. ve 3. sınıf öğrencileri üzerinde yapılan bir piltot çalışma yeni sistemi uygulayan 3. sınıf kız ve erkek öğrencileri arasında matematik derslerindeki başarı seviyelerinde belirgin istatistiki fark bulunmadığını ortaya koydu.

Florida Eyaleti Eğitim Kurumu'nun açtığı "Race to the Top" adlı yarışmayı kazanarak araştırmacılarına 2,9 milyon dolarlık fon kazandıran sistem, Florida eyaletinin de aralarından bulunduğu ABD eyaletlerinde kabul edilen Ortak Temel Eyalet Standartlarını uygun olarak geliştirildi.

Cevap: Matematik Eğitimi

Napier guzel paylasimlariniz icin cok tskler. bende matematigin cocuk icin cok onemli oldugunu dusunuyorum ve her firsatta matematigi daha da iyi olsun istiyorum. sabah sabah bu paylasimi gordum internette okurken cok guldum kendimi buldum . site ile de paylasmak istedim :

Bir öğrenci velisi, 'Matematik Dünyası' dergisine şu soruyu yöneltiyor.
    "5 yaşındaki çocuğuma matematiği sevdirmek için neler yapabilirim?"
    Ve 'Matematik Dünyası' dergisinin cevabı;
    "O'na bol bol kitap okuyun, hikaye ve masal anlatın, özellikle geceleri yatmadan önce, ama gün boyu da. Kendisi de kitap karıştırsın. Bol bol resim yapsın ve kaliteli müzik dinlesin. Birlikte oyun oynayın. Onunla konuşun, tartışın, düşünün, şakalaşın. Arkadaşlarıyla oynasın, spor yapsın, takım sporları özellikle. Denize girsin, plajda kumla oynasın, balığa çıksın, gülsün eğlensin. Sinemaya ve tiyatroya gitsin. Dayak yemesin, azarlanmasın, horlanmasın, saygı duyulsun, "kes sesini" denmesin. Televizyon seyrettirmeyin ve matematiğin "m"sini anmayın.Bütün bunlardan sonra matematik profesörü olmazsa gelin benden hesap sorun."

Matematik Dünyası, 2005 Güz, Yıl 14, Sayı 3, s.6-7.http://www.matematikdunyasi.org/arsiv/PDF/05_3_05_07_OKURLARDAN.pdf

Çok güzel bir cevap ancak hiç TV seyrettirmemek için evde TV olmamalı, aksi halde o TV muhakkak pazarlık konusu olur, ödül olarak ister çocuk. Ayrıca, çocuğa tamamen yasak koysak da kendimiz izliyoruz; bazı sinema kanallarına keyifle takılmamam mümkün değil mesela benim, en basitinden haber izliyoruz. Düzenli takip ettiğim ve keyif aldığım diziler var (House, Grey's Anatomy, Big Bang Theory)...Bunların bana birşeyler kattığına da inanıyorum, misal İngilizcem körelmiyor bu sayede, alt yazısız izliyorum özellikle; ayrıca eşimle birlikte keyifli paylaşımımızın olduğu, bizi çocuktan önceki dönemimize götüren değerli ortak zevklerden bunlar. Şimdi evde akşamları 1-2 saat TV izleyen anne-baba varken çocuk nasıl izlemeyecek? Benim kızımda şimdidien ciddi bir sinema-tiyatro sevgisi ve bilgi birikimi var. Disney'in izlemediği filmi kalmadı ve hatta bu yaz o kadar çok istedi ki; Euro Disneyland'a götürdük onu, hayal dünyasını zenginleştiren mutluluk anlarını uzatan zevkler bence bunlar. Henüz ödevlerimiz yok tabii bu sayede de rahatız ancak günde 1-2 saat veya 1-2 çizgi film/sinema izlettirmeyi zararlı bulmuyorum ben açıkçası. Gördüğüm kadarıyla TV'den uzaklaştırılan çocuklar bilgisayar/telefon oyunlarına daha çok meylediyor. Angry Birds oynayacağına, ödevleri tamamladıktan sonra, özellikle sıklıkla eve kapandığımız kış mevsiminde, akşamları resim çizerken (benim kızım resim çizerken çizgi film izlemeyi seviyor ) Şirinler'i izlemesinde bir sakınca görmüyorum.
    Alıntı cat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Napier guzel paylasimlariniz icin cok tskler. bende matematigin cocuk icin cok onemli oldugunu dusunuyorum ve her firsatta matematigi daha da iyi olsun istiyorum. sabah sabah bu paylasimi gordum internette okurken cok guldum kendimi buldum . site ile de paylasmak istedim :

Bir öğrenci velisi, 'Matematik Dünyası' dergisine şu soruyu yöneltiyor.
    "5 yaşındaki çocuğuma matematiği sevdirmek için neler yapabilirim?"
    Ve 'Matematik Dünyası' dergisinin cevabı;
    "O'na bol bol kitap okuyun, hikaye ve masal anlatın, özellikle geceleri yatmadan önce, ama gün boyu da. Kendisi de kitap karıştırsın. Bol bol resim yapsın ve kaliteli müzik dinlesin. Birlikte oyun oynayın. Onunla konuşun, tartışın, düşünün, şakalaşın. Arkadaşlarıyla oynasın, spor yapsın, takım sporları özellikle. Denize girsin, plajda kumla oynasın, balığa çıksın, gülsün eğlensin. Sinemaya ve tiyatroya gitsin. Dayak yemesin, azarlanmasın, horlanmasın, saygı duyulsun, "kes sesini" denmesin. Televizyon seyrettirmeyin ve matematiğin "m"sini anmayın.Bütün bunlardan sonra matematik profesörü olmazsa gelin benden hesap sorun."

Matematik Dünyası, 2005 Güz, Yıl 14, Sayı 3, s.6-7.http://www.matematikdunyasi.org/arsiv/PDF/05_3_05_07_OKURLARDAN.pdf

5. Cevap: Matematik Eğitimi

Tecrube ettigimi size yazayim.
    Ogrencilere, velilerin matematik basarisi beklentilerini dile getirmeleri veya bunu hissettirmeleri cogunlukla aksi yonde işliyor.
    Bizim ulkemizde, ozellikle ilk yillarda yani kucuk siniflarda matematik dersleri cok daha ileri duzeyde. Ulkenin ekonomik kosullari ve hayat kosullarina da bagli olarak velilerin tutumlari da bu gercegin ustune eklenince, ogrencilerde kucuk yaslarda matematik kaygisi yuklenmeye başlıyor. Sonraki zamanlarda kurtaracam diye canim cikiyor. Ortaokullara girerken biraz cevirdigim cocuklar oldu ama butun ogrencilere dokunmam, yani net sonuc alacak sekilde durumu tersine cevirebilmem ne yazik ki imkansiza cok yakin. Neden? Veliler benim yapmaya calistigimin aksi yonunde kurek cekiyor kimi zaman. Cocukla ilgili bazi ozellikler de yine amacima ulasmamda etken olabiliyor. Bir yas seviyeeinden sonra artik gerçekçi hedef yapabileceginin en iyisini yaptirmak.
    Cok yuzeysel oldu, genis bir zamanda yine yazismak uzere...

Merhaba, Matematik konusunda yardımlarınız için sitemiz adına tesekkür ederim

Daha vakit var ama (Deniz, oğlum şu anda lise 2 de) Şimdiden aklıma takılıyor, sizin yorumun ne olur diye size de bir sorayım isterim. okuduğu Fransız lisesinde, matematik, fen gibi dersler Fransızca okutuluyor. Aslında bu bütün yabancı okullarda bildiğim kadarıyla böyle. Üniversite sinavında bu derslerde türkçe sınava girecekler doğal olarak. Lise 3 -4 gibi üniversite hazırlık kursları başlayacaktır bizim içinde. Muhtemelen okul ve gecmiş dönem öğrencileri bu konuda bilgi vereceklerdir bize ama ben merak ediyorum. Herhangi bir dersanede türkçe matematik kursu bunlara matematik terimlerini türkçe anlamayı öğretebilirmi sizce , yoksa bu konuda özel dersanelere mi göndermemiz gerekecektir?

Tesekkürler

7. Cevap: Matematik Eğitimi

Rica ederim seve seve. Benim için büyük bir zevk.

Bu aslında önemli bir sorun. Kendi branşımdan daha ziyade fen alanında hatta. Fen derslerinde, ama özellikle de biyolojide çok daha fazla terim var. Fransız okulu öğrencilerinden, üniversiteye hazırlanırken zorluk çektiklerini duyuyorum. Hatta öğretmenlik tecrübem bir yana, kendi öğrenciliğimde de arkadaşlraımla konuşurken bunu öğrenmiştim.

Çözüm :

Çift dilli eğitim alsın, bunu okul vermiyor tabi, hele ki bir Fransız okulu. O halde; 10. sınıftan başlayarak Türkçe konu anlatımlı kitaplardan konu okusun ve soru çözsün. Bir özel ders veya dershaneye bırakmaya gerek yok bu işi. Dershanede sınıf ortamında, bildiği varsayılarak kullanılan kavramların kullanıldığı cümleler, bazı derslerde bazı konuları anlamasını güçleştirecek. Duya duya pek çok kelime ve kelime grubunun türkçesine aşinalık kazanacak ve bu anlamda iyi bir telafi olacak, ama bazı dersleri kaçırıyor olabilecek.

11. sınıfa hazırlık olarak, bu sene türkçe ek kaynaklar kullanmasını o yüzden tavsiye ediyorum. Bu çalışmalarda tek başına zorlanırsa, okulda da ilgili ders hocaları hep "native speaker" olup soramıyorsa takviye gerekecek. özel ders olmasa bile gideceği dershanede bire bir ders alma olanağı rahat ise tercih edilebilir.

dediğim gibi, bu daha ziyade fen dersleri için, matematikte bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. zorlanabilir, ama aşması gayet rahat.. biraz iş yükü olacak sadece.

Eksik cevapladığım bir nokta varsa, yazın lütfen.

Alıntı Yeşim_Yıldırım Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, Matematik konusunda yardımlarınız için sitemiz adına tesekkür ederim

Daha vakit var ama (Deniz, oğlum şu anda lise 2 de) Şimdiden aklıma takılıyor, sizin yorumun ne olur diye size de bir sorayım isterim. okuduğu Fransız lisesinde, matematik, fen gibi dersler Fransızca okutuluyor. Aslında bu bütün yabancı okullarda bildiğim kadarıyla böyle. Üniversite sinavında bu derslerde türkçe sınava girecekler doğal olarak. Lise 3 -4 gibi üniversite hazırlık kursları başlayacaktır bizim içinde. Muhtemelen okul ve gecmiş dönem öğrencileri bu konuda bilgi vereceklerdir bize ama ben merak ediyorum. Herhangi bir dersanede türkçe matematik kursu bunlara matematik terimlerini türkçe anlamayı öğretebilirmi sizce , yoksa bu konuda özel dersanelere mi göndermemiz gerekecektir?

Tesekkürler

8. Cevap: Matematik Eğitimi

Matematik Dersine Çalışmak

Dün bir 9. sınıf öğrencim, kümeler konusunuanlamadığını dile getirdi. Ona, konuyu iyi öğrendiğini bildiğimi, problemçözmede takılıyor olmasının konuyu anlamadığı anlamına gelmediğini vedemoralize olmaması gerektiğini açıkladım (kullandığım cümleler tabiki böyledeğildi)

Bu gün yanıma gelerek, tavsiye ettiğim şekildeçalıştığını, baya bir zorlandığını ama şimdi gayet iyi bir duruma geldiği, kümeproblemlerini çözebildiğini sevinerek anlattı.

Bu günkü konum, daha ziyade ortaokul ve liseöğrencileri için gibi duruyor, ama küçük yaş grubu velilerinin de okumasınıisterim.

Öğrencilerin soru çözemediği durumlarda konuyuanlamadıklarını hissetmeleri, gerçeğin görülüp etkili bir çözüm üretilmesineengel olabiliyor. Veliler de yanlış yönlendirilmiş oluyor kendi çocuklarıtarafından.

Matematik elde kağıt-kalem satır satır düşünülerekçalışılacak bir ders. Aksi bir durumda bu derste gerçek ilerleme adımlarınınatılması zor oluyor. "ders derste öğrenilir" yargısına da 6. sınıf vesonrası için katılmıyorum. ders aslında derste öğrenilmez, derste öğrenilmeyebaşlanır. evdeki çalışma süreci ve metodu öğrencinin bu dersteki durumunu çokciddi boyutta etkiliyor. Öğrencilerimi de velilerimi de yönlendirmeyeçalışıyorum. Ancak bu konuda öğrencinin tutum geliştirmesi her zaman mümkünolmuyor. Bununla ilgili detaylar ise ayrı bir konu. Çok uzun yazarakokunabiliritemi düşürmek istemiyorum

guzel bilgiler icin cok tskler...cok faydali oluyor. bende ders derste ogrenilir ama evde de tekrar sart kuralini benimsedim. o gun bir konu ogreniyorlar mesela eve gelince hemen o konu ile ilgili mutlaka soru cozdurmeye calisiyorum. boylece daha pekismis oluyor.

Alıntı Napier Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Matematik Dersine Çalışmak

Dün bir 9. sınıf öğrencim, kümeler konusunuanlamadığını dile getirdi. Ona, konuyu iyi öğrendiğini bildiğimi, problemçözmede takılıyor olmasının konuyu anlamadığı anlamına gelmediğini vedemoralize olmaması gerektiğini açıkladım (kullandığım cümleler tabiki böyledeğildi)

Bu gün yanıma gelerek, tavsiye ettiğim şekildeçalıştığını, baya bir zorlandığını ama şimdi gayet iyi bir duruma geldiği, kümeproblemlerini çözebildiğini sevinerek anlattı.

Bu günkü konum, daha ziyade ortaokul ve liseöğrencileri için gibi duruyor, ama küçük yaş grubu velilerinin de okumasınıisterim.

Öğrencilerin soru çözemediği durumlarda konuyuanlamadıklarını hissetmeleri, gerçeğin görülüp etkili bir çözüm üretilmesineengel olabiliyor. Veliler de yanlış yönlendirilmiş oluyor kendi çocuklarıtarafından.

Matematik elde kağıt-kalem satır satır düşünülerekçalışılacak bir ders. Aksi bir durumda bu derste gerçek ilerleme adımlarınınatılması zor oluyor. "ders derste öğrenilir" yargısına da 6. sınıf vesonrası için katılmıyorum. ders aslında derste öğrenilmez, derste öğrenilmeyebaşlanır. evdeki çalışma süreci ve metodu öğrencinin bu dersteki durumunu çokciddi boyutta etkiliyor. Öğrencilerimi de velilerimi de yönlendirmeyeçalışıyorum. Ancak bu konuda öğrencinin tutum geliştirmesi her zaman mümkünolmuyor. Bununla ilgili detaylar ise ayrı bir konu. Çok uzun yazarakokunabiliritemi düşürmek istemiyorum

Alıntı Napier Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rica ederim seve seve. Benim için büyük bir zevk.

Bu aslında önemli bir sorun. Kendi branşımdan daha ziyade fen alanında hatta. Fen derslerinde, ama özellikle de biyolojide çok daha fazla terim var. Fransız okulu öğrencilerinden, üniversiteye hazırlanırken zorluk çektiklerini duyuyorum. Hatta öğretmenlik tecrübem bir yana, kendi öğrenciliğimde de arkadaşlraımla konuşurken bunu öğrenmiştim.

Çözüm :

Çift dilli eğitim alsın, bunu okul vermiyor tabi, hele ki bir Fransız okulu. O halde; 10. sınıftan başlayarak Türkçe konu anlatımlı kitaplardan konu okusun ve soru çözsün. Bir özel ders veya dershaneye bırakmaya gerek yok bu işi. Dershanede sınıf ortamında, bildiği varsayılarak kullanılan kavramların kullanıldığı cümleler, bazı derslerde bazı konuları anlamasını güçleştirecek. Duya duya pek çok kelime ve kelime grubunun türkçesine aşinalık kazanacak ve bu anlamda iyi bir telafi olacak, ama bazı dersleri kaçırıyor olabilecek.

11. sınıfa hazırlık olarak, bu sene türkçe ek kaynaklar kullanmasını o yüzden tavsiye ediyorum. Bu çalışmalarda tek başına zorlanırsa, okulda da ilgili ders hocaları hep "native speaker" olup soramıyorsa takviye gerekecek. özel ders olmasa bile gideceği dershanede bire bir ders alma olanağı rahat ise tercih edilebilir.

dediğim gibi, bu daha ziyade fen dersleri için, matematikte bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. zorlanabilir, ama aşması gayet rahat.. biraz iş yükü olacak sadece.

Eksik cevapladığım bir nokta varsa, yazın lütfen.
    Tesekkür ederim Ben de acaba türkçe yardımcı kitaplar alsammı diye düşünmüştüm, sonra ek külfet olurmu acaba dedim, ama yazdıklarınızdan sonra almaya karar verdim.