1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Kurallar esnemeli mi esnememeli mi?

Biliyorum her ebeveynin disiplin anlayışı ve önem verdiği kurallar farklı... Çocuklara uygulanan kurallar konusunda çoğu zaman anne ile baba bile hemfikir olmayabiliyor. Ama çocuklarınızı yetiştirirken uyguladığınız kuralları ne zaman, ne kadar, nasıl esnettiğiniz konusunda görüşlerinize ihtiyacım var çünkü bizim uyguladığımız kurallar artık alarm vermeye başladı.

Doğukan 8,5 yaşında ve genel olarak kurallara uyan bir çocuk(tu). Hatta konulan kurallar konusunda son derece otokontrollü olup bizim olmadığımız ortamlarda bile gereken neyse onu yapardı. Son zamanlarda ise yaşı gereği sürekli itiraz ve bizimle kavga halinde... İtirazları ve kavgalı hali genellikle fiziksel ihtiyaçlarının arttığı zamanlarda ortaya çıkıyor (özellikle akşam okuldan geldiğinde) ama bu halin genel tavır olarak yerleşmesini istemediğimiz için artık bir aksiyon almamız gerektiğini düşünüyoruz. Malum ergenlik dönemine girmeden sağlıklı bir iletişim kurmamız gerekiyor yoksa bizim için zor ve sıkıntılı bir dönem olacak

Aslında bazı kuralların zaman içinde pek geçerliliği kalmıyor ve tamamen ortadan kalkabiliyor. Bazılarını kaldırmak mümkün değil ama esnetilebilir diye düşünüyorum. Mesele esnetirken tutarsız olmamak...

Sizler tutarsız olmadan kuralları nasıl esnetebiliyorsunuz?

Mesela televizyon seyretme, psp oynama saatleri, yatma saati, yemek düzeni, temizlik alışkanlıkları vs. vs...

Son zamanlarda bazı kuralları esnetiyoruz. Doğukan'la birlikte karar verip bir anlaşmaya varıyoruz. Sonra Doğukan bununla yetinmeyip tekrar kırılma noktamızı veya sinirlerimizi zorlamaya başlıyor. Tabii bu durumda biz esnekliğimizi aniden kaybedip tutarsız olabiliyoruz

Geçen haftalar boyunca yatma saati konusunda tartışıp durduktan sonra artık haftasonu daha geç yatmasına izin verdik. Bu sefer sorun haftaiçi niye erken yatmak zorunda olduğu konusuna geldi. Nerdeyse her akşam aynı konu... Sonunda Doğukan'a bir çalar saat aldık. İstediğin saatte yat ama yatarken saatini kur sabah okula geç kalırsan biz karışmayız dedik. Hadi bu sorunu bu şekilde çözdük diyelim.

Buna benzer o kadar çok konu Doğukan'la aramızda sorun olmaya başladı ki şimdiden sinirlerimiz yıprandı. Maalesef esnettiğimiz kurallarla ilgili kırılma noktamızı o kadar zorluyor ki acaba hiç esnememeli miyiz diye bile düşünüyorum.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Blog Girişleri
    1

Re: Kurallar esnemeli mi esnememeli mi?

esnememeli...
    cunku sonunda cocukla bir guc savasina giriliyor maalesef.
    ben Ilgaz'i 3 yasina kadar yalniz buyuttum sayilir (esimin yogun tempolu isi nedeniyle) tek ebeveyn, kurallar, yatis kalkis yemek yeme oyun oynama krese gitme, eve gelme vs. saatleri hep belliydi. esim birkac aydir calismiyor ve evde benim oturttugum pekcok kurali, Ilgaz aglamasin diye yikti. sonra da bu cocuk niye hic benim sozumu hic dinlemiyor diye yakinip duruyor. onun olmadigi aksamlar mesela yemek yemede, yatip kalkmada, oyun oynamada, hatta diyaloglarimizda bile neredeyse hic sorun cikmiyor. fakat babasinda yakaladigi acigin farkinda oldugu icin baba-anne birlikteyken gidebildigi kadar gitmek istiyor

bence en onemli sey ebeveynlerin tutarli olmalari...

Bu konuda ben de çok muzdaribim.
    Bu yatış saatinde istisnasız her akşam aynı sorunu yaşıyoruz.
    Mızıldanması ağlaması..bir sürü şey.
    Yok çişim yok suyum yok ben korkuyorum vs vs vs..
    Aslında taviz vermek istemyorum vermiyoruz da ama akşamları yaşanan sahne beni bile korkutuyor. Zorla yatırıyoruz inanın.
    Bu konuda taviz veremem çünkü okula çok erken bir saatte gidiyor. Ve tam gün bir okul bütün günün performansını etkiliyor uykusuzluk.
    Ama bunun dışında ki durumlarda çok da kurallara uyarım diyemiyeceğim. yemek yemek istemediğinde çok zorlamam. genelde yer çünkü geçiştirmez. Ödevlerinde de çok gerekli olmayanları atlıyorum
    Çok daraltmıyorum babamız ikimizin yerine de daraltıyor
    Umarım siz de bir çözüm bulursunuz.

4. Re: Kurallar esnemeli mi esnememeli mi?

Kurallar duruma ve yerine göre esneyebilir.
    Ama sorun anne ve babanın ortak karar vermiş olması
    biri hayır derken diyeri evet diyorsa ortak nokta bulunamaz
    Zaten bunu sezen çocukta anında kullanmaya kalkıyor.

Geçen akşam evde oğlumla beraberken gereksiz yere yalan söyledi ve en sevdiği çizgi film oynamaktaydı .Bizde her konuda esneklik olabilir yatma saati derse ara verme vs. vs.
    (şu anda aklıma gelenler) ama yalanın hiç bir şekilde affı ve esnekliği yoktur.ve bunuda adı gibi bilir neyse laf ağzından çıktı bir kere hemen tv kapadım ve yaptığı hatayı anlattım yatma saatine 1 saat olmasına rağmen yatmaya gönderdim. Babamı görmedenmi yatacam dedi diretince hemen gitti yattı. Babası gelince kalkmak istedi (Durum telde babaya daha önce bildirilmişti)
    Oda taviz vermedi. Eşim daha esnektir mesela ben daha katı
    orta yolu bulmaya çalışıyoruz . Ama yatma saati 21:00 dir mesela ama 10 dakikadan birşey olmaz diyebiliyoruz Ama 50 dakikadan çok şey olur yani gene siz çocuğunuza göre kendinizi ayarlayacaksınız. Dur demesini bilmeli
    Lastik gibi dahada uzatmak isterse çocuk gerektiğinde canı yanmaması için kesmesinide bilmeli

bazen bunlar kuralolduğu için çocuklar karşı çıkabliyor onların hayatın akışına bırakı kural değil de böyle olması gerekli şeklinde yansıtıldığında çocuklar daha rahat kabullenebiliyor ben evde çok fazla kural koymam zaten evin genel uyulması gerek şeyler vardır ama kural buna uyacaksın diyince çocuklar zıtlaşabiliyor benim tarzım biraz farklı kuralseverler beni yadsıyabilir ))

elif nerdesinnnnnnnn verdiğin hiç bi dersi çalışmadım kurallar yıkılmak için vardırrrrrrrrrrr

cigdemay yazdı:
    esnememeli...
    cunku sonunda cocukla bir guc savasina giriliyor maalesef.
    ben Ilgaz'i 3 yasina kadar yalniz buyuttum sayilir (esimin yogun tempolu isi nedeniyle) tek ebeveyn, kurallar, yatis kalkis yemek yeme oyun oynama krese gitme, eve gelme vs. saatleri hep belliydi. esim birkac aydir calismiyor ve evde benim oturttugum pekcok kurali, Ilgaz aglamasin diye yikti. sonra da bu cocuk niye hic benim sozumu hic dinlemiyor diye yakinip duruyor. onun olmadigi aksamlar mesela yemek yemede, yatip kalkmada, oyun oynamada, hatta diyaloglarimizda bile neredeyse hic sorun cikmiyor. fakat babasinda yakaladigi acigin farkinda oldugu icin baba-anne birlikteyken gidebildigi kadar gitmek istiyor

bence en onemli sey ebeveynlerin tutarli olmalari...
    Çiğdem,

Daha küçük yaşlarda çocuğun düzenini benimseyebilmesi için kuralların esnememesi gerektiğine ve ebeveynlerin bu konuda tutarlı olması gerektiğine ben de katılıyorum. Ancak Doğukan yaşı gereği kuralları zorladığı bir dönemde. Ve bazı konularda ona hak veriyorum. Haftasonu geç yatmanın 8.5 yaşındaki bir çocuk için fiziksel olarak hiç sakıncası yok aslında. Bu yüzden bazı kurallar zaman içinde anlamını yitiriyor. Yani çocuğa haftasonu da mutlaka 9.00'da yatacaksın diye diretmek sadece aramızdaki ilişkiyi bozuyor maalesef...
    Tabii bir kuralı esnetmek onun diğer kuralları da zorlayabileceği mesajını vermiş oluyor. İşte işi bu kısmı bizi çok zorluyor

ohooo sen 8.5 yaşında böle yaparsan yarın 12-13 yaşına gelince düşünemiyorum çok sıkımayın çocukları yazık

Banu-Korkmaz yazdı:
    ohooo sen 8.5 yaşında böle yaparsan yarın 12-13 yaşına gelince düşünemiyorum çok sıkımayın çocukları yazık
    İşte benim endişem de bu zaten. Şimdiden böyleyiz, ergenliğe gelmeden ortayolu bulmalıyız diyorum. Ama tutarsız olmadan nasıl esneyeceğiz onu bilemiyorum...

benim oglum da 8.5 yasında.
    o da bazı kuralları sorguluyor su ara. biz de endenlerini acıklıyoruz, ancak cok ısrarlı oldugunda , odevlerini ypmış ve ders calısmıs olması kosuluyla esnetiyoruz veya kuralları değiştiriyoruz anlaşarak.
    karsılıklı inatlasınca daha kotu oluyor ve cocuk tavır alıyor.
    ben empati kuruyorum, kendi cocuklugumu hatırlamaya calısıyorum ve bircok konuda esnek olmaya calısıyorum.
    kuralalrda değişiklikleri beraber yapıyoruz, artık buyuyor ve bu yuzden buna izin veriyoruz. tabi kontrollu olrak. bu sekilde hiç ınatlasma yasamıyoruz.
    gercekten ergenlik oncesi iyi iletişimde olmak onemli, hele de benimki gibi hiç anlatmak istemeyen, az paylaşımcı ama cok duygusal bire cocuk ile.

bu arada yeni kararlar aldıgımızda da , bunlrı da kırmaya -esnetmeye calısıyor demişsiniz.

bizde boyle bir durum olmuyor. yeni kararları beraber aldıgımızda mutlu oluyor ve uyguluyor. 1-2 deneme yapsa da, ona kendi kararı oldugunu hatırlatıyorum, sen bu sekilde istemiştin degil mi diyorum. sorun olmuyor.yani yeni kararların uygulanmasında kararlı ve tutralı davranıyoruz.