1. Sayfa - Toplam 5 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 43 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Pamuk gibi poğaça tarifi pls

Cumartesiye misafirlerim geliyormuş.
    Şimdiden paçalarım tutuştu neler hazırlasam diye.

Nedendir bilmem hiç beceremiyorum doğru düzgün poçaça yapmayı.
    Biliyorum çok soranlar oldu ama yemek tarifleri bölümünde hiç birini bulamadım.
    Bir kez de bana denenmiş güzel poğaça tarifi yazarsanız sevinirim.
    Diğer tariflerede açığım (Salata, Meze, Kurabiye Tatlı vs. vs.)

Güzel ikram yapmayı sevdiğimden şimdiden araştırma içerisine girdim. Bu sefer doğru ,düzgün bir poğaça yapmak istiyorum....
    Yardımlarınızı bekliyorum....

Re: Pamuk gibi poğaça tarifi pls

sureklı yaptıgım ve sonuctan cok memnun oldugum bır pogaca tarıfım var daha pazar gunu yenı yaptım annemlere kahvaltıya gıderken.

KATMER POGACA

Malzemeler

1 su bardağı süt
    1 çay bardağı sıvıyağ
    1 yumurta (akı içine, sarısı üstüne)
    20 gr yaşmaya (veya 1 yemek kaşığı kurumaya)
    2 çay kaşığı tuz
    2 çay kaşığı tozşeker
    Aldığı kadar un (yaklaşık 3,5 su bardağı kullandım)

Arasına; 75 gr tereyağ (oda sıcaklığında yumuşatılmış)
    100 gr beyaz peynir

Yapılışı

Mayayı çok az ılık suyla erittim. Ilık süt, sıvıyağ, tuz, şeker, yumurta akı ve un ile ele yapışmayacak yumuşaklıkta hamur yaptım. Mayalanmasını beklemeden 8 parçaya ayırdım. Her parçayı tabak büyüklüğünde açıp, üzerine yumuşak tereyağından ince bir tabaka halinde sürdüm. Hamurları üstüste dizerek, her parçada bu işlemi tekrarladım. En üsttekine yağ sürmedim. Üstüste dizilmiş hamurları fazla ezmeden yavaş yavaş 60-70 cm çapına gelinceye kadar büyüttüm. Sigara böreği sarar gibi kesip, arasına peynir koyarak sardım. 30-40 dakika mayalandırıp, üzerine yumurta sarısı sürdüm ve 180 derecede üzerleri kızarana kadar pişirdim.

ilkgün pastane puaçası tadında olan ertesi gün hemen bayatlayan ama dondurucu kısmına atıp misafir geldiğinde tost makinasında (üstüne bastırmadantabi) ısıtırsanız tazecik olan bi poğaça tarifi;

3 su bardağı ılık süt,1,5 bardak sıvı yağ, 3 yumurta akı, 1 paket yaş maya, 3 yk şeker, 1yk tuz hepsini karıştır sonra üzerine 1 kg unu eleyerek ekle cıvık ele yapışan bir hamur oluyo....kabarana kadar bekle kabardıktan sonra açma şeklini ver tepsiye diz ve bi yarım saatda tepside mayalandır ardından yumurta sarısını üzerine sürüp susamı ekleyip fırına sür...harika bir puaça oluyor...

POGACA
    Malzemeler;

1 bardak ılık süt
    1 bardak ılık su
    1 bardak sıvıyağ
    4 yemek kaşığı şeker (orijinalinde 6 kaşık bana fazla geldi)
    4 çay kaşığı tuz
    1 paket instant maya (diğer mayalarla denemedim)
    6,5 - 7 bardak un
    1 yumurta sarısı
    Varsa bir tatlı kaşığı mahlep

Bu tarifi Ulker efenin -annesi vermisti
    denemedim hic
    Ilik firsatta yapicam

Ben kiyir kiyir pogaca sevdigim icin
    alttaki tarifi yapiyorum Surekli
    nefis oluyor kolay kolayda bayatlamiyor

PEYNIRLI POGACA
    yarım paket margarin (oda sıcaklığında)
    yarım su bardağı sıvıyağ
    1 su bardağı yoğurt
    2 yumurta (sarısı üzerine)
    1-2 çay kaşığı tuz
    1 paket kabartma tozu
    1tatlı kaşığı sirke
    İç malzemesi:
    250-300 gr. beyaz peynir
    yarım demet maydonoz
    Yapılışı:
    Geniş bir kaba 2-2,5 su bardağı unu eleyin. Ortasına bir çukur açarak oda sıcaklığında yarım paket margarini, 2 yumurta beyazını (sarıları poğaçaların üzeri için), tuz, yoğurt, sirke, kabartma tozu koyup karıştırın.
    Hamur kulak memesi kıvamına gelinceye kadar azar azar un ilave edin ve yoğurun. İç harçı için çatalla beyaz peyniri ezin ve ince kıyılmış maydonozu ekleyerek iyice karıştırın. Ceviz büyüklüğünde parçalar kopartarak avcunuzda yassı bir şekil verin ve ortasına iç malzemesini yerleştirerek iki ucu birleştirin.
    Üzerine yumurta sarıların sürerek pişirme kağıdı serilmiş tepsiye dizin. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında kızarana kadar pişirin…

ELA yazdı:
    sureklı yaptıgım ve sonuctan cok memnun oldugum bır pogaca tarıfım var daha pazar gunu yenı yaptım annemlere kahvaltıya gıderken.

KATMER POGACA

Malzemeler

1 su bardağı süt
    1 çay bardağı sıvıyağ
    2 çay kaşığı tuz
    2 çay kaşığı tozşeker

100 gr beyaz peynir

Yapılışı

Mayayı çok az ılık suyla erittim. Ilık süt, sıvıyağ, tuz, şeker, yumurta akı ve un ile ele yapışmayacak yumuşaklıkta hamur yaptım. Mayalanmasını beklemeden 8 parçaya ayırdım. Her parçayı tabak büyüklüğünde açıp, üzerine yumuşak tereyağından ince bir tabaka halinde sürdüm. Hamurları üstüste dizerek, her parçada bu işlemi tekrarladım. En üsttekine yağ sürmedim. Üstüste dizilmiş hamurları fazla ezmeden yavaş yavaş 60-70 cm çapına gelinceye kadar büyüttüm. Sigara böreği sarar gibi kesip, arasına peynir koyarak sardım. 30-40 dakika mayalandırıp, üzerine yumurta sarısı sürdüm ve 180 derecede üzerleri kızarana kadar pişirdim.
    Çok güzel bir şeye benziyor. O gün olmasa bile mutlaka deneyeceğim.
    Üstelik çok güzelde tarif etmişsin.
    Teşekkürler, Ellerine sağlık...

derensima yazdı:
    POGACA
    Malzemeler;

1 bardak ılık süt
    1 bardak ılık su
    1 bardak sıvıyağ
    4 yemek kaşığı şeker (orijinalinde 6 kaşık bana fazla geldi)
    4 çay kaşığı tuz
    1 paket instant maya (diğer mayalarla denemedim)
    6,5 - 7 bardak un
    1 yumurta sarısı
    Varsa bir tatlı kaşığı mahlep

Bu tarifi Ulker efenin -annesi vermisti
    denemedim hic
    Ilik firsatta yapicam

Ben kiyir kiyir pogaca sevdigim icin
    alttaki tarifi yapiyorum Surekli
    nefis oluyor kolay kolayda bayatlamiyor

PEYNIRLI POGACA
    yarım paket margarin (oda sıcaklığında)
    yarım su bardağı sıvıyağ
    1 su bardağı yoğurt
    2 yumurta (sarısı üzerine)
    1-2 çay kaşığı tuz
    1 paket kabartma tozu
    1tatlı kaşığı sirke
    İç malzemesi:
    250-300 gr. beyaz peynir
    yarım demet maydonoz
    Yapılışı:
    Geniş bir kaba 2-2,5 su bardağı unu eleyin. Ortasına bir çukur açarak oda sıcaklığında yarım paket margarini, 2 yumurta beyazını (sarıları poğaçaların üzeri için), tuz, yoğurt, sirke, kabartma tozu koyup karıştırın.
    Hamur kulak memesi kıvamına gelinceye kadar azar azar un ilave edin ve yoğurun. İç harçı için çatalla beyaz peyniri ezin ve ince kıyılmış maydonozu ekleyerek iyice karıştırın. Ceviz büyüklüğünde parçalar kopartarak avcunuzda yassı bir şekil verin ve ortasına iç malzemesini yerleştirerek iki ucu birleştirin.
    Üzerine yumurta sarıların sürerek pişirme kağıdı serilmiş tepsiye dizin. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında kızarana kadar pişirin…
    Benim için bayatlamaması önemli.
    Muhtemelen akşamdan yapıp ertesi gün fırında ısıtıcam.
    Çünki ev işleri filan derken ben acayip stres olurum.
    Sanki yetiştiremeyecekmişim gibi telaşlanırım.
    Teşekkür ederim.

Kızım_Aleynam yazdı:
    ilkgün pastane puaçası tadında olan ertesi gün hemen bayatlayan ama dondurucu kısmına atıp misafir geldiğinde tost makinasında (üstüne bastırmadantabi) ısıtırsanız tazecik olan bi poğaça tarifi;

3 su bardağı ılık süt,1,5 bardak sıvı yağ, 3 yumurta akı, 1 paket yaş maya, 3 yk şeker, 1yk tuz hepsini karıştır sonra üzerine 1 kg unu eleyerek ekle cıvık ele yapışan bir hamur oluyo....kabarana kadar bekle kabardıktan sonra açma şeklini ver tepsiye diz ve bi yarım saatda tepside mayalandır ardından yumurta sarısını üzerine sürüp susamı ekleyip fırına sür...harika bir puaça oluyor...
    Teşekkür ederim.
    Hepsini aynı güne yapamasamda mutlaka deneyeceğim.

Galiba ben unu fazla koyuyorum (Cıvık olacak demişsinya) ya da sıcak suyla mayalama yapıyorum. O yüzden pek beceremiyorum bu işi.
    Yaptığım herşey çok güzel oluyor (poğaça dışında).

Teşekkür ederim...

Evet geçenlerde bende nette aradım bu tarıfı buldum denedım gercekten lezzetli

ELA yazdı:

KATMER POGACA

Malzemeler

1 su bardağı süt
    1 çay bardağı sıvıyağ
    2 çay kaşığı tuz
    2 çay kaşığı tozşeker

100 gr beyaz peynir

Yapılışı

9. Re: Pamuk gibi poğaça tarifi pls

ELA yazdı:

KATMER POGACA
    Güzel görünüyo. İlk fırsatta denicem

kısır
    poğaça
    kek
    makarna salatası
    yufka böreği yada sigara böreği
    böyle bi menü sunmak istedim size ben genelde bunları yapıyorum kolayıma geliyo...ama görüntü olarakda güzel oluyor...
    biiki ufak tefek ilavelerle gayet güzel olabilir.