Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Kardeş kıskançlığı

Şimdiye kadar ozi ile gayet güzel idare etmiştik.Ama birkaç haftadır kardeşine yapmadığını bırakmıyor.Her seferinde onu sıkıştırıyor, biz odadan çıkar çıkmaz üstüne atlıyor,onun oyununu bozuyor,yere itiyor vs...Elimizden geldiği kadar ikisinie de eşit durmaya çalışıyoruz ama niye bu kadar tepkisi artmaya başladı onu da anlayamıyorum.Rehber öğretmenimizle görüştüm.Sabır diyor da nereye kadar?.3.30da okuldan geldim, 11de bitti sabrım.Kızdım, ceza verdim.Tamam kardeş kıskançlığı olacak ama karşıma alıp konuşuyorum, sanki ben onunla konuçmamışım gibi arkamı döner dönmez kardeşinin üstüne atlıyor.Korkuyorum zarar verecek diye.Oyunlar kuruyoruz evde, Çağan'ı da ortak ediyoruz mecburen-çünkü günde bir kez uyuyor artık, çoğu zaman uyanık-,gayet güzel oynuyor, gülüyor, ama içinden başka düşünüyor belli.Tecrübeli annelerden yardım bekliyorum.Ne yapacağız?Bu olumsuz tavrı zamanla olumluya dönüşür mü?

2. Re: Kardeş kıskançlığı

Kiskanmadigi guzel bir sekilde oynadigi zamanlar bol bol iltifat kardesi ile ne guzel oynadinigi falan soyle, Cagan'nin abisini cok sevdigini, Ozan gibi abisi oldugu icin cok sansli oldugunu sIk sIk tekrarlamaya calis (illaki yapiyorsundur benim ki bir hatirlatma).
    Bir sekilde kiskancliklarini Cagan'a zarar vermedigi surece gormemezlikten gelmeye calis. Daha cok olumlu seylerini gor cok azda olsa bunlar.

Birde Aysima'nin cok hosuna giderdi o okuldayken Yasin'nin onu cok ozledigini ve surekli onu aradigini soylerdik inanilmaz mutlu olurdu.
    Yapabiliyorsan Ozan ile basbasa bol bol zaman gecirin. Aklima gelen bunlar biz o yaslarda fazla sorun yasamadik buyuduler simdide inatlasma basladi.

3. Re: Kardeş kıskançlığı

Kolay gelsinnn diyeyim öncelikle.
    Bizddeki durumda kıskançlık.Ama ikiside aynı yaş.Bu daha zor ,daha yorucu .Sizinki bir ssüre sonra gececektir ama bizimki hiç bitmeyecek saırım.

Sürekli bir rekabet,ssürekli ben daha güzel yaptım,ben daha üstünüm hallleri.Kıskanma zaten 2 yasından beri var.Müdahele etmiyorum çogu zaman kavgalarına,eşit duruyorum,kıyaslamıoyurm falan ama buluttann nemm kapıyor ikisideee.

Çok zorr çok.
    Yardımcı olamadım pek,dert döktümm

Re: Kardeş kıskançlığı

Bence küçüğün hayati tehlikesi olmadığı sürece karışmayın. Küçüklerde çok güzel başedebiliyor bazenBüyük çocuğunuzla birebir zaman geçirin. Babayla sizle birebir etkinlikler yapsın. Küçük üzerinde sorumluluklar verin abiye. Yemeğini yedir,altını değiştir vs.Mutlu iyi geçindikleri zamanları kutlayın.Ne yaparsanız yapın mutlaka olacak ama önemli olan "kardeş kıskançlığı işte" diyipte çocuğun anlatmak istediği şeyi kaçırmamak.Belki ihmal edildiğini anlatmaya çalışıyordur yada başka şeyleri.Bunu kaçırmamak lazım.Zarar vermeye başladığında konuyu ilgiyi başka bir şeye kaydırın kızmak yerine "a hadi gelin kurabiye yapalım" gibi. Kolay gelsin.

Yazinizi okuyunca cocuklugum aklima geldi.
    Kardesimle aramizda 5 yas var ve aynilarini hatta daha kotulerini ben kardesime yapardim
    Nasil vazgectim bilmiyorum ama hatirladigim annemler tarafindan uyarilinca daha da azitirdim
    Uyarmak onu hircinlastirir belki, ufakligi korumak daha dogru olur bence en azindan biraz daha.

bende muzdaribim kardeş kıskançlıgı fakat

bizim küçük fena

abiyle konuşsak hemen arada

derse oturuyoruz bir rahat vermiyor

benimde sabrımın taştıgı zamanlar hiç te az degil

bende sabır diyorum ve genelde karışmıyorum .

Erdem kıyamazdı ama şimdi oda aştı kendini

o vuruyor o aglıyor sonracıma şikayet

roler degişiyor

sabır arkadaşım konuşmak işe yarayacaktır
    zamanla
    oturacak inşallah