1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
    Blog Girişleri
    13

armut hakkında/ önemli

posta kutuma geldi bu mail.
    arastırmak lazım mutlaka ama alır almaz paylaşmadan edemedim.. bu yılın mahsulu olan armutlarda zehirli bir tarım ilacı varmış. konu bununla ilgili..

maili oldugu gibi ekliyorum..

merhaba
    simdi sabah sabah sacma gelmesin.. ama dun Bursa da ihracatcilar
    birliginde bir toplantiya gittim..
    ortalikta bir "armut" geyigi donuyordu.. sorduk nedir diye.. sonra iş
    ciddileşti.. ve bize dediler ki
    SAKIN ARMUT YEMEYİN !
    deveci armutu basta.. eger kendi bahcenizde yetistirmediyseniz asla armut
    almayin ve bu kış ..unutun
    çünkü, şu anda piyasadaki mahsulun TUMUNDE bir tarim ilaci kullanilmis,
    yikanarak gecmeyen , içeri nufuz eden bir ilaçmis. yuksek oranda
    kanserojenmis.
    bu sebepten bu yil ihrac edilen armutun TUMU GERİ DONMUŞ ve DONUYORMUŞ..
    ve ihracatcilar birligi de bu problem ile ugrasiyormus.. tabii sinirleri
    oyle bozuk ki isi artik espriye vermisler..
    ama resmen gozumuzun icine bakip " cok ciddi " eve gidin ve atin hepsini
    çöpe dediler...
    ben dun aksam gelir gelmez attim ve lal e de soyledim okulda vb. yemesin
    diye.
    sizinle de paylasmak istedim, direkt 1. agizdan aldigim bir bilgi olarak

EGE YAŞ
    MEYVE SEBZE
    İHRACATÇILARI
    BİRLİĞİ
    DUYURULARI

Konu

Armut ihracatı

Tarih

22 Ekim 2009 Perşembe

Sayın Üyemiz,
    DTM İhracat Genel Müdürlüğü'nden aldığımız 20.10.2009 tarih, 7218 sayılı
    yazıda, Almanya'da yayımlanan Die Welt gazetesinde yer alan "Türk
    Armutlarında Tehlikeli Zehir Belirlendi." başlıklı habere ilişkin Berlin
    Ticaret Müşavirliği'nden aldıkları yazıda, söz konusu haberde özetle;
    -Baden Württemberg eyaletinde yapılan kontrollerde ülkemiz armutlarında,
    Almanya'da uzun yıllardan beri, Avrupa Birliği'nde ise 2008 yılı başından
    itibaren yasak olan "Amitraz" isimli tarım ilacının tespit edildiği,
    -Anılan ilaçta sınır değer 0,01 miligram iken, 8 örnekte tespit edilen
    değerin kiloda 15,7 miligram seviyesinde olduğu,
    -Bu değerlerdeki uygunsuzluğun önlemsiz bırakılmasının mümkün olmadığı ve
    Federal Almanya ve AB çapında önlem alınması için girişimde bulunulduğu,
    -Bulguların AB'nin hızlı alarm sistemi olan RASSF'da da yayımlanacağı ve
    ilgililer hakkında hukuka aykırı işlem nedeniyle cezai ve idari soruşturma
    başlatılacağı
    hususlarına yer verildiği belirtilerek, konunun üyelerimize duyurulması
    istenmektedir.
    Bilgileriniz rica olunur.
    Özlem KATIRCIOĞLU
    Genel Sekreter Yardımcısı

Re: armut hakkında/ önemli

Ya of yaaa..

Bu sefer uuzn zamandır almadım diye alacağım tuttu .
    Hatta bu akşam yıkarken sinir oldum.Ne bunun üstü bir tülü gitmiyor. Mum gibi. Sinir oldum.Ama soyup az bir parça kızıma verdim .Huffff

3. Re: armut hakkında/ önemli

Bu durum Ekim´de ortaya cikmisti, hatta o zamanlar forum acmistim.. Buradan (Almanya) geri gönderildi Armutlar.. Annemi de uyardim sakin alma diye.. Bundan 4 sene evvel yesil biberde de benzer birsey yasanmisti, biz bir süre biberin kilosuna 5 euro ödedik, ´Türkiye´de sudan ucuz´ diyordu annem..

4. Re: armut hakkında/ önemli

Armudun kötüsünü geri gönderdiler !
    Eklenme tarihi: 22.10.2009 14:24:02 | Kaynak: Haber 3

Almanya'nın Baden-Württenberg eyaleti Türkiye'den gelen armutları yüksek dozda 'amitraz' maddesi kullanılması nedeniyle toplatarak imha etti. İki yıldır bu nedenle Türkiye'den armut ithalatı gerçekleştirmeyen Türk toptancılar, tüketicinin bilinçlenmesi ve denetlemelerin sıklaştırılması konusunda Türkiye Tarım Bakanlığı'na çağrıda bulundu.

KİMYASAL MADDEYE RASTLANDI

Baden-Württenberg eyaleti Tarım ve Gıda Bakanlığı, Türkiye'den ithal edilen armutlarda tehlikeli kimyasal maddelere rastlandığını belirterek bu meyvelerin tüketilmemesi gerektiği konusunda uyardı. Armutlarda insan sağlığına zararlı 'Amitraz' ilacının kullanıldığını tespit eden Gıda Maddeleri Denetleme Kurumu (WKD) bu maddenin tüketilmesinin uyku bozukluğuna neden olduğunu bildirdi. Eyaletin Tarım ve Gıda Bakanı Peter Hauk, olayın ortaya çıkmasının ardından bu ürünlerin Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ithalatının durdurulmasını talep etti. Satışa sunulan meyvelerin de toplatılıp imha edildiğini haber veren bakanlık, AB ülkelerini de bilgilendirdiklerini duyurdu.

NORMAL ORANIN ÜSTÜNDE

Amitraz hakkında bilgi veren bakanlık, bu bitki ilacının bitkilerde kullanılmasının Almanya ve AB genelinde yasak olduğunu bildirdi. Maddenin, tarımsal ürünleri böceklere karşı koruma için kullanıldığı belirtildi. Normal standartlarda kilogram başına 0.2 miligramı geçmemesi gereken kimyasal maddenin Türk armutlarında 1.5 olarak tespit edildiği öğrenildi.

TÜRKİYE'DE KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Stuttgart Hali'nde yaklaşık 10 ton Türk armudunun imha edildiği dile getirilirken, Berlin Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Hüseyin Öztürk açıklama yapmaktan kaçındı. Hüseyin Öztürk, konunun çok yeni olduğunu ve Baden - Württemberg Eyaleti Tarım Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yazılı bilgi istediklerini söyledi. Türkiye'de bu konuyla ilgili bir kriz masası oluşturulduğunu ifade eden müşavir, basına açıklama yapmak için henüz erken olduğunu söyledi.

TÜRK TOPTANCILAR TÜRKİYE'DEN ARMUT ALMIYOR

Stuttgart sebze ve meyve halinde ithalat ve ihracat yapan sebze ve meyve toptancıları ise iki yıldır Türk armudu satmadıklarını ifade etti. 16 yıldır sebze ve meyve ihracatıyla uğraşan Süzen GMBH şirketinin kontrolden sorumlu müdürü Galip Süzen, "Bu konu yeni bir konu değil. Üç yıl önce de ortaya çıkmıştı. Biz iki yıldır Türkiye'den armut almıyoruz. İspanya ve İtalya'dan alarak satıyoruz. Üç yıl önce aynı ilaçtan dolayı iki palet armudumuz imha edilmişti." şeklinde konuştu.

ARMUT MARKASI YERLE BİR OLUYOR

Bu olayın Türkiye'nin imajını ciddi manada zedelediğini kaydeden Süzen, Türk Tarım Bakanlığı'nın konuya bir an önce çözüm bulması gerektiğini söyledi. Süzen, "Bozulan imajla birlikte Türk şirketleri de itibar kaybına uğruyor. Türkiye'den gelen Deveci marka armudun çok iyi bir imajı oluşmuştu. Bu kadar emek verip marka haline getirdiğimiz armut bir ihmalden dolayı maalesef yerle bir oluyor." dedi.

ARMUTTA İKİ YILDIR AYNI SIKINTI VAR

Yazhan GMBH satış müdürü Ahmet Hasanoğlu ise, "15 yıllık şirketiz. Sebze ve meyvenin yüzde doksanını Türkiye'den ithal ediyoruz. Türkiye'den gelen armutta iki yıldır aynı sıkıntı var. İki yıl önce üç palet armudumuz imha edildiğinden beri Türk armudu satmıyoruz. Bu yıl da armut sezonu açılınca kontrollerde aynı sıkıntı ortaya çıktı. Demek ki o zamandan beri hiç bir önlem alınmamış." dedi.

SIKI DENETİM ŞART

Onur İmpex'in sahibi Hüseyin Güner de diğer şirketler gibi iki yıldır Türk armudu satmayan esnaflar arasında. 18 yıldır bu işi yaptıklarını kaydeden Güner, Türkiye'nin özellikle AB ülkelerine ihracat yapan şirketleri ve ihracat ürünleri eken çiftçileri daha çok bilimçlendirmesi gerektiğini söyledi. Güner, "Bugün armutta çıkıyor, önceleri de patlıcan, biber gibi ürünlerde çıkmıştı. Bu işin çözümü kesinlikle Türkiye'deki üreticilerin bilinçlenmesi ve sıkı denetimden geçer." diye konuştu.

ELKA Obst und Gemüse Gmbh şirketi sahibi Malik Ejder Şendal da Türkiye'den ihracat yapan şirketlerin ihracat yaptıkları ülkenin standartlarını iyi bilmesi gerektiğine işaret etti

Haber

5. Re: armut hakkında/ önemli

Bende Tuna kabız oluyor diye alıyordum.Gerçi severek yemiyor ama az az oyalayarak zorla yedirdim çocugumaa

Blog Girişleri
    13

öne alıyorum..
    konuyla ilgili arkadaşlarımız varsa bilgilendirebilirler mi bizi?

Normalde aramam da yemem de.

Ama dün işyerinde öğle yemeğinde çıkan hem de tam tarifteki gibi kocaman bir deveci armudunu kabuklarını da soymadan mideye indirdim.Offf yani of

Herşeyi mevsiminde yemek gerekiyor artık.

9. Re: armut hakkında/ önemli

eşimin en sevdiği meyvelerden biri
    bu sene oldukça fazla tükettik ((

nuray canim bende gecen hafta sonu armut aldim hic aldigim bir sey degil aslinda ama brandon 3 tane yedi bende 3 tane simdiye kadar, hangi ulkede uretildigine bakmamistim posetide attim hay allah simdi hepsini copemi atsam bir iki tane var hala