1. Sayfa - Toplam 6 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 54 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Çocuklarımız bu hale getiren önce biziz !

Son zamanlarda iyice kafamı kurcalar oldu bu konu.
    Ülker'in forumundan sonra da açıp ,dişincelerimi paylaşmak şart oldu

Ülker sormuş ya ne zaman kendi kendilerine banyo yapacaklar?

Ben de soruyorum size?

Çocuklarınızı arkadaşlarıyla oynaması için sokağa çıkmasına izin veriyor musunuz? Ben sokağa gönderemem ,ancak site bahçesinde belki.

Mahalle bakaklına yalnız gidiyorlar mı? Benimki hiç gitmedi,gönderemme de sanırım 10-11 yaşına kadar .

Karşıdan karşıya tek başına geçmesine izin verdiniz mi? Bu konu bizde zaten sabıkalı bir konu. Asla izin veremem .

Diyelim dışardayız .Bir şeyler yiyoruz .Bir şey eksik masada. Oğlum git iste dediğimde bizimki utanıyo,sıkılıyo ,konuşmaya ,istemeye utanıyor.

Yani kısaca ,aman onu yapma ,bunu yapma ,ona elleme ,buna elleme ,ben senin yerine yaparım diye diye çocukları biraz da biz bu hale getirdik .Yanlış mı?

Örnek çok ,aklıma geldikçe paylaşacağım.

Sizler de örnekler verirseniz ,görelim,konuşalım.

Re: Çocuklarımız bu hale getiren önce biziz !

Murat inanılmaz rahat çocuk konusunda. Hatta üye olsada buraya biraz paranoya olsa fena olmaz.. Ayşima'ya da yansıdı rahatlık.. Sitenin parkında tek başına oynuyor görüş alanımızda sitenin marketine gidiyor Oyun parkı balkonumuzun altında balkondan seyrediliyor.
    Geçen gün restaurantta garsonla sakız almaya yolluyodu zor tuttum çocuğu yuhhh artık o kadar da değil diye..

evet suçumu itiraf ediyorum anci..

kızım şu an 10 yaşında bakkala şunun şurasında üç ay önce başladı gitmeye..

kapı önü asla çıkamaz çünkü kapımızın önü işlek araba yolu yani ne bahçe nede park var maalesef..

ben mahalleden ötürü çıkaramıyorum yada bakkala gönderemiyorum...

artı bizde bir yere gittiğimizde dediğin gibi bir şey eksik dimi gönderirim gider ama çok utana sıkıla gider asla kendi başına hemen koşup getireyim yok..

yani bizdede durumlar farklı değil ama dediğim gibi birazda yer çok fark ediyor...

Gerçekten bazen benimde çok takıldığım bir konu bu....

Şimdi Mert 2002 doğumlu, Nisan 2010'da 8 yaşında olacak.

Yanlız sokağa çıkmıyor, çünkü izin vermiyoruz,dedesi ile birlikte iniyorlar arka bahçedeki parkta oynuyor.
    3-4 hafta kadar önce Pazar sabahı ekmek ve gazete alınacak, Mert dedi ki baba bu sabah ben gideyip markete, (bu arada market evimizin karşısında ama cadde geçmesi gerekiyor) eşimde bende öyle kaldık, eşim biraz bekle düşüneyip dedi, bana sordu be kesinlikle hayır yanlız caaddeden geçemez olmas dedim, babamız daha ılımlı yaklaşarak hani bakalım 1 ekmek 1 gazete al gel, karşıdan karşıya dikkatli geç dedi ve gönderdi, benide tembihliyor,balkondan bak ama kendini gösterme, Mert gidip istediklerimizi aldı geldi, ama o gelene kadar benim yüreğim pır pır öldüm...

Aslında bazı şeyleri yapmalarına izin vermeliyiz, uzaktan çaktırmadan takip ederek diyor babası, ama ben diyorum olmaz, zaman çok kötü, o da diyor bu erkek çocuğu kendi işini kendi halltemeyi öğrenmeli.....

Mesela geçen hafta babasının isteği üzerine kendi sütünü kendi hazırlamaya başladı, ısıtıp içiyor, amam babası tembihlerdi başında br büyük yokken oacğı açmak kesinlikle yasak diye.....

Formu takipteyim....

Hatice ,
    Oturduğum yerin avantajı ile böyle şeyler yapmıyorum,Tuğcan da da yapmamıştım(apartmanda oturduğum halde ozaman)
    İlk kez tek başına bakkala anasınıfına giderken göndermiştim büyüğü,bu yıl Tuğberk ide göndermeye başladım.Arkasından baksamda gönderiyorum.
    Bir yerde yemek yerken ilk siparişten sonra birşey unutulmuşsa yada kendi akıllarına sonradan gelirse gidip isterler.Açık havada olan,özellikle plaj gibi yerlerede herşey için kendi başlarının çaresine bakarlar.

Bu yıl Tuğcanın okulunun açıldığı gün,açılış töreninden sonra çocukların sınıflara çıkması,öğretmenleri ile tanışması vs için tüm gün abinin okulunda idik.
    Okul bahçesi çok büyük,kocaman meşe ağaçları var.
    Meşe palamudu topladı Tuğberk bir sürü,ben velilerle sohbet ediyorum gelip benden poşet istedi,yoktu yanımda.Okulun arka tarafında kantin var dedim ,kantin ne dedi,yiyecek içecek satılan yer şurdan gidersen görürsün diye tarif ettim ve kantinden poşet istemesini söyledim.
    Yanımdaki velilerden biri Bursada bir anadolu lisesinde ing. öğretmeni imiş şaşkınlıkla daha küçük gidip istmeye çekinir dedi,çekinirse döner dedim.
    Bizimki 10 dk sonra poşet ve lolipop ile dönünce şok oldu.

Tuğcanda daha üzerine düşerdim,özgür bıraksam bile hep gözüm üzerinde idi(yarı özgürlük)şimdi daha rahatım.
    Tuğcan hep arkadaşlarından önce tek başına münübüsle bir yerlere gitmeye,kamplara gitmeye başladı.Şimdi yatılı,başının çaresine bakabilecek ,özgüvenli bir ergen.
    Tuğberk inde abisi gibi olmasını arzu ederim,ama o biraz daha serbest ve dışa dönük bir çocuk,umarım özgürlüğü abartmaz.Fakat bu kayıp çocuk olaylarında ki artış ta canımı sıkmıyor değil.

hurka yazdı:
    evet suçumu itiraf ediyorum anci..

kızım şu an 10 yaşında bakkala şunun şurasında üç ay önce başladı gitmeye..

kapı önü asla çıkamaz çünkü kapımızın önü işlek araba yolu yani ne bahçe nede park var maalesef..

ben mahalleden ötürü çıkaramıyorum yada bakkala gönderemiyorum...

artı bizde bir yere gittiğimizde dediğin gibi bir şey eksik dimi gönderirim gider ama çok utana sıkıla gider asla kendi başına hemen koşup getireyim yok..

yani bizdede durumlar farklı değil ama dediğim gibi birazda yer çok fark ediyor...
    Tamam yer de önemli ama düşünüyorum da biizm çocukluğumuzda her şey daha bir güzeldi. Biizm annelerimiz biizm kadar düşünmezdi bizi. Bütün gün sokaklardaydık.
    Üstelik bol yokuşklu bir yerde büyüdüm.Yokuşu çıkan her kamyonun arkasına tırmanır ,yokuşu çıkınca da atlardık kamyondan ,şoförün haberi olmazdı. Duvardan ağaca atlar ,aşağı düşme korkusunu yaşamazdık.Annem de acaba çocugum sokakta nerde ,camda bekleyeyim düşüncesi taşımazdı .

Ne bileyim ,biz mi çok korumacıyız ,annelerimiz mi çok rahatmış ? Ama şu var ki bizim bu kadar korumacı olmamız da çok iyi değil.

Yahu oğluma diyorum ki biz sokaklarda büyüdük,aval aval suratıma bakıyor. Ona göre sokağa çıkmak site bahçesine ya da annesiyle ya da babasıyla parka gitmek .

Üzülüyorum ben yahu.

dün ilk kez ben arabada beklerken nilsu indi ve ekmek alarak geri geldi. büyük bir adım oldu bizim için onun dışında yalnız bir yere gönderemem. hatta mümkün olduğunca gözümün önünden ayırmamaya çalışıyorum. iyice aklı erene kadar da bırakamam.

Tamam biz bütün gün sokakta oynardık arkadaşlarımızla, akçam ezanı okundumu eve girerdik ama o zaman dışarısı bu kadar tehlike değildi, birde şimdi biizm veletlerin herbir ....tan haberleri var, biz öyle kendi halinde arkadaşları ile masumca evcilik - doktorculuk - ip atlamaca v.b. oynayan coçuklardık, bunlar kadar akıllı değildik herhalde.....

Sitenin bakkalına gönderiyorum arkasından bakıyorum tabi .İnanılmaz hoşuna gidiyor ve mutlu oluyor.
    Yalnız parka falan yollamam tek başına sitenin güvenliğinden emin değilim.Yalnız benimle gider parkta da karışmam göz ucuyla izlerim.
    Evde ona işler veriyorum geçende bana bayağı yardım etti
    Banyo yapmasına da izin veriyorum ,müdahale etmiyorum.

Birçok konuda kendi başının çaresine bakabiliyor.
    Cumartesi erken kalkmış kahvaltılıkları çıkarmış,meyve suyu doldurmuş bardaklara.Kalkınca bana " anne çay yapamadım,ateşle oynamamak için " dedi.Öyle hoşuma gitti ki,ben de çay yapmadım kızım ne hazırladıysa artık

Bizim mahalle bakkalı uzakta.Yani arkasından baksam bile göremem .Dolayısıyle de bırakamam .Zaten o da zavallım ürkek oluyo dışarda. Evdeki haliyle alakası yok. Evde kurt ,dışarda kuzu