2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Re: Aile olmak nedir?

Yeşim_Yıldırım yazdı:
    Peki; zaman zaman hiç kendinize sorduğunuz olur mu, biz aile olmaktan uzaklaştık mı diye? uzaklaştığınızı hissederseniz ne yaparsınız?

Önemli not: Bu sorularımın benimle, bizimle ilgisi yoktur
    Ne mutlu ki bana, sorunuza hayır uzaklaşmadık, aksine daha da yakınlaştık diyebiliyorum. Yeni teyze oldum da.

Re: Aile olmak nedir?

Aile olmak...

Çok güzel, sıcacık bir kavram...

Keşke verilebilecek sıcacık bir de cevabım olsaydı...

aile olmaktan uzaklasmak(kadin erkek acisindan) olsa olsa bireyin ister istemez ozune donme cabalaridir.
    cunku aile olmak buyuk olcude kendinden vazgecmeyi gerektiren bir kurumdur ve bireyin -"ben" nerdeyim bu kurumda- diye bir noktada su kaynatmasi kacinilmazdir.

o noktada oturur kar zarar hesabi yaparsin. bu kar ask olur, para olur, statu olur, cocuklar olur, aliskanliklar olur, olur da olur.
    zarar da yalnizlik olur, maddi sikinti olur, mucadele korkusu olur, olur da olur...
    sonunda kurumun hesaplarinui yeniden sekillendirirsin, yeni muhasebe defteri acarsin, su kaynatmayi engelleyecek sekilde hesaplari tutmaya devam edersin.

ben kan bagiyla olusmayan aile kavramina pek duygusal bakamayanlardanim sanirim.
    zaten cocuklarla olan aile baginin temelinde onlari ozgurlestirme cabasi oldugundan mesela cocuklarin kendi hayatlarini yasamaya baslamalari aileden kavramindan uzaklasma degildir. cocuklarla paylasimin bitmesi uzaklasmadir.
    kadin erkek iliskisinde de paylasimin bitmesi uzaklasmadir ama bu kisinin "ben" olan ozune donme cabalari olarak da degerlendirilecegi icin bunu tersine dondurmek icin cocuklarinla oldugu gibi bir caba sarfetmek anlamli olmayabilir.

falan filan... karisik mevzu velakin!

bilmemgerek yazdı:
    aile olmaktan uzaklasmak(kadin erkek acisindan) olsa olsa bireyin ister istemez ozune donme cabalaridir.
    cunku aile olmak buyuk olcude kendinden vazgecmeyi gerektiren bir kurumdur ve bireyin -"ben" nerdeyim bu kurumda- diye bir noktada su kaynatmasi kacinilmazdir.

o noktada oturur kar zarar hesabi yaparsin. bu kar ask olur, para olur, statu olur, cocuklar olur, aliskanliklar olur, olur da olur.
    zarar da yalnizlik olur, maddi sikinti olur, mucadele korkusu olur, olur da olur...
    sonunda kurumun hesaplarinui yeniden sekillendirirsin, yeni muhasebe defteri acarsin, su kaynatmayi engelleyecek sekilde hesaplari tutmaya devam edersin.

ben kan bagiyla olusmayan aile kavramina pek duygusal bakamayanlardanim sanirim.
    zaten cocuklarla olan aile baginin temelinde onlari ozgurlestirme cabasi oldugundan mesela cocuklarin kendi hayatlarini yasamaya baslamalari aileden kavramindan uzaklasma degildir. cocuklarla paylasimin bitmesi uzaklasmadir.
    kadin erkek iliskisinde de paylasimin bitmesi uzaklasmadir ama bu kisinin "ben" olan ozune donme cabalari olarak da degerlendirilecegi icin bunu tersine dondurmek icin cocuklarinla oldugu gibi bir caba sarfetmek anlamli olmayabilir.

falan filan... karisik mevzu velakin!
    Ben olmak istemek her insanın en doğal hakkıdır da, niye biz olmak için evleniriz?Ya da iki tarafda ben olmayı isterse, sorun yok, bir taraf ister bir taraf istemezse ne olur, diye sorayım...

Bir başka soru daha var tabi bu düşüncede aklıma gelen... İki tarafta ben olmayı istiyorsa, yada tek taraf istese bile, evlilik devam etmeli mi?(maddi veya manevi zorluklar yoksa)Yani ben olarak yasamak isteryen kişi evliliğini devam ettirmeli mi, niye ettirir ki?

Biraz karışık yazdım ama, umarım anlatabilmişimdir

Aıle Cok ozel bır kurumdur benım ıcın.Once karı koca olur sonra aıle buyumeye baslar cocuklar da eklenır ıcersıne.

Insan hayatında her sey olabılır, bazen bazı seyler basma kalıp gıbı gıder, bazen anlamsız seyler yasanabılır, bazende aıleye comak sokanlar olabılır...

Hayat adına verılen mucadelede "maddı ve manevı" bazen kosturmaca maddı ımkanlardan dolayı kosturmaca olabılır ve bazen ınsan kendını sorgulayabılır.cunku bazı seyler ıhmal edılmıs olur. o zaman senın sordugun soru gundeme gelebılır.bız aıle olmaktan uzaklastık mı dıye soru sorulabılır ...

Hayat bu ınsan oğlu nelerle karsılasabılır bılemeyız.

O zaman hemen aıle bıreylerınden once esımle konusurum. bazı seylerın yolunda gıtmedıgını ve neler oluyor bıze dıyerek mutlaka konusma yaparım. uyarı yaparım ya da duzeltmek için ugras verırım. baktım sonuca gıdemıyorum cocuklarla konusurum. cozumlenmez ıse tum aıleyı toplar olay cıkarırım
    bıtmesı gerekıyorsa da bıtırırım...

Aılede bana gore "Ben" yoktur " Biz" vardır.

her kurumda oldugu gıbı aıle kurumunda da kurallar vardır.
    Zaten BİZ olmak ıkı kısının anlasması bırbırını sevmesı ve hayatı her sekılde bırlıkte yukleneceklerı anlamındadır.

Ben olduktan sonra aıle olmanın anlamı yoktur. bız olmalı.

Zor soru, düşüneyim ama yanıtlayabilir miyim? Söz veremem, ama bir aile varsa, o ailenin de bir eşeği varsa, " o eşek" benim işte...

Aile deyince huzur, mutluluk ve güven duygusu geliyor benim aklıma..Onlarla herşeye varım,iyi ve ya kötü her türlü zorluğa göğüs gerebilirim..

Birbirimizi tamamlamak olarak görüyorum ben aileyi..

Ve 40 yaşımda diyebiliyorm ki benim için ailem herşeyden önce gelir..

aile deyince akla ilk önce eş ve çocuklar olarak çekirdek aile gelir.
    bizim için aile deyince anne babalarımız kardeşlerimiz dahil geniiiiş bir aile geliyor aklımıza.
    eşlerin ikisi de aile olarak biz kelimesini kullanmaktan mutluysa, planlar kararlar beraber uygulamak için ortak alınıyorsa.çocuk zaten anne babanın ortak sevgisidir.
    eşler birbirinin sesini duymayınca görmeyince rahatsız oluyorsa benim ailem budur.

Mesela şimdi kociş traş olmaya gitti, kapıda ayrılamadık bi türlü. Biz bi aileyiz di mi