1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. METABOLİZMA NEDİR ? NASIL HIZLANIR NASIL YAVAŞLAR?

Metabolizma hızını kontrol altına alarak zayıflamak ve zayıf kalmak mümkün…
    Kimi insan aşırı yemesine rağmen kilo almaz, kimisi de çok az yer ama yedikleri hep kiloya dönüşür. Burada devreye giren metabolizma hızıdır. Metabolizmanın, yavaş veya hızlı çalışmasının sebeplerini, nelere yol açtığını, kısacası metabolizma ile ilgili her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Metabolizma hızı nedir?
    Metabolizma hızı bir insanın herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan gün içinde harcadığı enerji miktarıdır. Yani hareket halinde olmadığımız durumlarda organlarımızın çalışması ve sindirim gibi işlevler için harcanan enerjiyle bağlantılıdır. Bazal metabolizma hızı adı verilen bu oranın bilinmesi kalori ihtiyacının belirlenmesi ve kilo kontrolünün sağlanması açısından çok önemlidir.

Bazal metabolizma hızı hesaplama formülü
    Kadınlar=655+(9.6 x Kilogram olarak ağırlık)+(1.7 x santimetre olarak boy) - (4.7 x yaş)
    Erkekler=66+(13.7 x Kilogram olarak ağırlık)+( 5 x santimetre olarak boy) - (6.8 x yaş)

Eğer metabolizmamız hızlı çalışıyor ise yediklerimiz kolayca enerjiye dönüşür ve hızlı bir şekilde yakılır. Tam tersine metabolizmamız yavaş çalışırsa aldığımız besinlerin enerjiye dönüşümü zorlaşır ve yakamadığımız kaloriler kiloya dönüşür.

Ayrıca, hareketsizlikten oluşan kas kaybı metabolizma hızının yavaşlamasına, düzenli egzersiz yaparak kas gücüne sahip olmak ise metabolizmanın hızlanmasına yol açar. Bu nedenle metabolizma hızımızı ölçtürüp, bu oranı dikkate alarak bir yaşam düzeni oluşturursak, kilomuzu da rahatlıkla kontrol altına alabiliriz.

Metabolizma hızı neden yavaşlar?
    Diyetisyen Şefika Aydın metabolizma hızının kişiden kişiye değiştiğini ve birçok faktöre bağlı olduğunu belirtiyor. Aydın, bu faktörlerin yaş, cinsiyet, hormonal durumlar, menopoz, kişinin egzersiz seviyesi ve kalıtımsal özellikler olduğunu söylüyor. Bunların yanı sıra genetik etkilerin, metabolik hastalıkların, yağ ve kas düzeylerinin, ateşli hastalıkların, hamileliğin ve uzun süreli diyetlerin de bazal metabolizma hızını etkilediğini söylüyor.

Yaşımız ilerledikçe vücudumuz daha fazla kilo ve yağ edinir, daha çok kas kaybederiz. Bu nedenle metabolizma hızımız da yaşımız arttıkça azalmaya başlar. Doktor Haluk Saçaklı “27 yaşından itibaren her 5 senede bir metabolizmamız %3 yavaşlar. 47 yaş ve sonrası ise %12 yavaşlama söz konusu olur” diyor. Bunun da ayda 1 kilo yağlanma anlamına geldiğini belirtiyor. Saçaklı, 30 yaşından itibaren her yıl 250 gram kas yitirirken, 750 gram yağlandığımızı söylüyor.

Metabolizma hızında cinsiyetin etkisine gelince, erkeklerin kas oranı kadınlara göre daha yüksek olduğundan, metabolizmaları da daha hızlı çalışır. Kadınların metabolizması hızı erkeklere oranla daha yavaştır.

Metabolizma hızını yavaşlatan önemli bir faktör sık ve bilinçsiz yapılan diyetler. Hızlı kilo alıp vermeler metabolizma hızımızı olumsuz yönde etkiler. Uzmanlar, sürekli ağır diyetler yapılmasının metabolizma hızını yüzde 30 oranında azalttığını belirtiyorlar.

Metabolizmanın yavaşlaması nelere yol açar?
    Metabolizmanın yavaşlaması ve vücudun yağlanmasıyla birlikte sağlığımızı tehdit eden birçok hastalık ortaya çıkar. Doktor Haluk Saçaklı, “Kandaki yağların artması ve damar çeperlerinin yağla tıkanması kardiovasküler olumsuzluklara neden olur. Bu da kalp krizi riskinin artması demektir “ diyor. Saçaklı, metabolizmanın yavaşlamasının aynı zamanda diyabet hastalığının çok daha çabuk ortaya çıkmasına neden olacağını belirtiyor.

Metabolik sendrom: Tansiyon, kolesterol ve şeker sorunları
    Metabolik sendrom adı verilen hastalık ise modern çağ hastalığı olarak biliniyor. Yaşam koşullarının değişmesi nedeniyle 50-100 yıl önce rastlanmayan metabolik sendrom ortaya çıkıyor. Daha çok masa başında oturan, düzensiz beslenen ve stres altında çalışan insanlarda görülen metabolik sendromun belirtileri ise bel çevresinde genişleme, tansiyon, kolesterol ve kan şekeri seviyelerinde yükseklik. Bu belirtiler fark edildiğinde önlem almak için hemen harekete geçilmeli. Çünkü metabolik sendrom şeker hastalığı, kalp krizi, hipertansiyon, kanserde artış, kan yağlarında birikme, obezite, koroner damar hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa neden olabiliyor.

Metabolizmamızı nasıl hızlandırabiliriz?
    “İnsan kendine baktığı sürece kas erimesini ve metabolizma yavaşlamasını engelleyebilir” diyor Dr. Haluk Saçaklı. Saçaklı ayrıca bir insanın 25-30 yaşında kas gücü neyse, düzenli egzersizler yaparak 55-60 yaşında da aynı kas gücüne sahip olabileceğini belirtiyor. Dolayısıyla düzenli spor yapmak metabolizma hızını artırıyor.

Uzmanlara göre, sağlıklı beslenerek, planlı ve uzman kontrolünde diyet yaparak, fiziksel aktiviteyi artırarak ve yeteri kadar su tüketerek metabolizma hızımızı artırabiliriz. Bu sayede hem ileriki yaşlara sağlıklı girmek hem de kilo kontrolü de sağlamak mümkün oluyor.

Metabolizmayı hızlandırmak için öneriler:

Günde 6 öğün beslenmeye çalışın. Tüm diyetisyenlerin 6 öğünün önermelerinin sebebi metabolizma hızının yavaşlamasını engellemektir. Almamız gereken enerjiyi 6 öğüne bölerek hem daha az acıkmış, hem de sık ve az yemek yiyerek vücudu sürekli çalıştırmış oluruz. Böylece, metabolizma hızı yavaşlamaz. Diğer yandan uzun süre aç kalmak metabolizma hızını düşürür. Bu nedenle, ara öğünlerde meyve, ayran ve diyet bisküvi ürünleri tüketilmesi büyük önem taşır.
    Bol su için. Böylece dolaşım, sindirim, solunum sistemleriniz dengeli çalışacak, metabolizma hızlanacaktır.
    Düzenli egzersiz ve dengeli beslenmeyi bir yaşam biçimine dönüştürün.
    Bol yeşil çay için. Yeşil çay kalp basıncını artırmadan metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
    Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. Kahvaltı öğününü atlamak metabolizmanın daha geç ve daha yavaş çalışmasına neden oluyor.
    Hareketli olun. Hareket etmek için gün her türlü fırsatı değerlendirin. Hareketsizlik, metabolizma hızımızı düşürür. Bu nedenle günde 30 dakika yürüyüş yapın.
    Diyet yapıyorsanız mutlaka bilinçli ve düzenli bir şekilde yapın. Hızlı kilo alıp vermelerden kesinlikle uzak durun.
    Protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Özellikle süt ürünlerini mutlaka diyetinizde bulundurun. Bu metabolizma hızınızı %10 oranında artıracaktır.

2. Re: METABOLİZMA NEDİR ? NASIL HIZLANIR NASIL YAVAŞLAR?

Fundacigim, cok guzel bilgiler paylasiyorsun, cok tesekkurelr. Metolizba hizi 3,8 gibi bir sayi cikti. Bu ne anlama geliyor bilemedim. Yazida kacirdigi yer yoksa, bulamadim.

3. Re: METABOLİZMA NEDİR ? NASIL HIZLANIR NASIL YAVAŞLAR?

Canım bana yaşını ve özel değerlerini yazmalısın
    DMT yazdı:
    Fundacigim, cok guzel bilgiler paylasiyorsun, cok tesekkurelr. Metolizba hizi 3,8 gibi bir sayi cikti. Bu ne anlama geliyor bilemedim. Yazida kacirdigi yer yoksa, bulamadim.

Re: METABOLİZMA NEDİR ? NASIL HIZLANIR NASIL YAVAŞLAR?

yeşil çay da metabolizmayı bayağı hızlandırıyor.. bir bardak içtim resmen ishal etti yaw.. hergün içenler böyle etkiyle karşılaşıyormu acep ?

5. Re: METABOLİZMA NEDİR ? NASIL HIZLANIR NASIL YAVAŞLAR?

Bazal Metabolizma Hızı, dinlenme halindeyken vücudun sarfettiği enerjidir. Bir günde sarf edilen KKalori cinsinden ifade edilir.

Kesin istirahat koşullarında bulunan, fiziksel ve ruhsal olarak bütünüyle rahatlamış ve yaklaşık 12 saattir aç olan bir insanın yanlızca nefes alma kalp atışı,kan dolaşımı, vücut sıcaklığının belirli bir düzeyde tutulması gibi hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereksinim duyduğu enerji miktarıdır. Bazal metabolizma hızını etkileyen çeşitli faktörler vardır:

Yaş: Gençlerde bazal metabolizma hızı yüksek, yaşlılarda ise daha düşüktür.
    Uzun, ince yapılı kişilerde bazal metabolizma hızı daha yüksektir.
    Çocuklar ve hamilelerde bazal metabolizma hızı yüksektir.
    Yağsız dokulara sahip kişilerde bazal metabolizma hızı yüksek, yağlı vücutlarda ise daha düşüktür.
    Ateşli hastalıklar bazal metabolizma hızını arttırır.
    Stres hormonları bazal metabolizma hızını arttırır.
    Dış ortamın sıcak veya soğuk olması bazal metabolizma hızını arttırır.
    Oruç veya şiddetli açlık durumunda bazal metabolizma hızı azalır.
    Bir tiroid hormonu olan tiroxin bazal metabolizma hızının ayarlanmasında anahtar rolu oynamaktadır.Tiroxin üretimininin artması durumunda bazal metabolizma hızı da artmaktadır.
    Bazal metabolizma için harcanan enerji vücut enerjisinin yaklaşık % 60-70 ini oluşturur. Bu sebeple alınacak kalorinin hesaplanabilmesi için Bazal Metabolizma Hızının hesaplanması önem taşımaktadır.

Biz size Bazal Metabolizma hızınızı hesaplayabilmeniz için Harris-Benedict Denklemini veriyoruz:

Erkekler= 66 + ( 13.7 x Kilogram olarak ağırlık) + ( 5 x santimetre olarak boy ) - ( 6.8 x yaş )
    Kadınlar= 655 + ( 9.6 x Kilogram olarak ağırlık) + ( 1.7 x santimetre olarak boy ) - ( 4.7 x yaş )
    Kafanızı bu formüllerle karıştırmamanız için otomatik Bazal Metabolizma Hızı Hesaplayıcısı hazırladık. Bazal Metabolizma Hızınızı merak ediyorsanız Aşağıdaki interaktif hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

http://medicorium.com/bazal-metabolizma-hesapla

Fundacım ben bu oranlara göre hesaplamadım ama diyetisyenimdeki alet ölçmüştü.

Yaşım: 29
    Kilo: 82 yada 83 artık bilmiyorum
    Boy 167

Metabolizma hızı: 1582 cal.

Ne diyosun bu işe

nilsubensu yazdı:
    yeşil çay da metabolizmayı bayağı hızlandırıyor.. bir bardak içtim resmen ishal etti yaw.. hergün içenler böyle etkiyle karşılaşıyormu acep ?
    Ben her gün içiyorum Suzan ama öyle bir yan etkisiyle karşılaşmadım
    Ancak birlikte içtiğim iş arkadaşım bayırsaklarıma iyi geldi, her gün tuvalete çıkıyorum dedi.

V!LDAN yazdı:
    nilsubensu yazdı:
    Ben her gün içiyorum Suzan ama öyle bir yan etkisiyle karşılaşmadım
    Ancak birlikte içtiğim iş arkadaşım bayırsaklarıma iyi geldi, her gün tuvalete çıkıyorum dedi.

Bu arada arkadaşımın gittiği diyetisyen, hergün 2 fincan yeşil çay içiminin günde ekstra 70 calori yakılmasını sağladığını söylemiş. Ben de o günden beri düzenli içmeye çalışıyorum (yani 4-5 gündür

paylaşımın için çok sağol.çok faydalı bilgiler..

yemek alışkanlığımda hiç bişey değişmedi.ama artık bazı günler mecburiyetten işten eve yürüyorum.yaklaşık 20 dakika.inanılmaz bişekilde doğumdan sonra bi türlü kaybolmayan göbeğim kayboldu.önceden azcık fazla yiyim hemen tartıda kendini belli ederdi.şimdi resmen yiyorum yiyorum aynı kilodayım)

10. Re: METABOLİZMA NEDİR ? NASIL HIZLANIR NASIL YAVAŞLAR?

Canım 3,8 ilginç bir birim neyle hesap ettin bunu normalde 1200-1600 gibi rakamlar çıkar ama?
    DMT yazdı: