1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 31 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

"Yonca Filizi" yiyen var mı ?

Ben ilk defa bu hafta duydum beslenme uzmanımızdan .

Yonca tohumu filzilenmeye başladığında MUCİZEVİ bir besin haline geliyormuş.

Meğer bazı süpermarketlerde satılıyormuş hiç dikkatimi çekmemişti .Diyet listemizde ara öğünlerde bir çimdik yonca filizi yemeye başladık .Çekine çekine aldım "hayatta yiyemem" zannediyordum ,ama gayet güzelmiş tadı .

Soya filizinden sonra yonca filizi de artık Türkiye’de hemen tüm süpermarketlerde görünmeye başladı.

Tohumlar filizlendiğinde enzim aktiviteleri, antioksidan özellikleri, vitamin değerleri ve protein miktarı artarak büyüme ve yaşam enerjisi ile dolu 3-4 günlük mini bitkilere dönüşüyor.

Çoğu tohum gibi yonca tohumu da son derece besleyici ve zengindir ve yine her tohum gibi yonca tohumları da filizlenmeye başladığında besleyici değeri ve fito-farmasötik özellikleri mucizevi bir hızla artar.

Doğal mineral deposu yonca tohumları çimlenmeye başladığında vitaminler de oluşmaya başlıyor ve 4 günlük yonca filizi çoğu bitkinin tüm gelişim süresince bulundurmadığı kadar fazla kalsiyum-magnezyum-çinko-molibden-fosfor-potasyum-sodyum-manganez-silika-vitamin A-B-C-E ve K içerir derecede zenginleşiyor.

Yonca filizlerini beslenmeye dahil etmek de çok kolay çünkü günlük tükettiğimiz çoğu besin ile kolayca lezzet uyumu sağlıyor.

Yer fıstığı ile karıştırarak besin ve lezzet dengesi çok iyi bir kombinasyon oluşuyor

http://www.ozgunform.com/saglikli-mutfak/nefis-tarifler/yer-fistikli-yonca-filizi-salatasi/

Var mı yiyen,bilen ,duyan ?

Re: "Yonca Filizi" yiyen var mı ?

Yoncayı bilirim ama filizinin yendiğini ilk kez duydum
    Ziraatte yonca yem bitkilerinin kraliçesi olarak bilinir, korunga da kralı

Utku&Arda yazdı:

Yoncayı bilirim ama filizinin yendiğini ilk kez duydum
    Ziraatte yonca yem bitkilerinin kraliçesi olarak bilinir, korunga da kralı
    Bende ilk duyduğumda/ve eve getirdiğimde içimden bir önyargıyla şöyle düşündüm Beyhancım ;
    "Yonca bir ot değil mi ? otun filizini mi yiyeceğim yani diye çekindim .

Ama yukardaki yazıyı yazan Özgü hanım (beslenme uzmanımız ) ,faydasını ,içeriğindeki vitaminleri bir çimdik bile yesem ne kadar çok şey kazanmış olacağımızı anlattı,kafama yattı .

Ben diyette oldugum için bir çimdik yedim ama ,aslında bir kap salatası yapılıp yeniyormuş.

Migrosa gittim ,bunun satıldığı reyona yöneldim , baktım herkes kapış kapış alıyor ."millet biliyormuş meğer" dedim

Dur bakayım burada da varsa ben de alayım..

Avrupa' da çok yaygın olarak tüketilen ve vitamin yönünden diğer filizler gibi zengin olan bu lezzetli bitki ince, beyaz renkli, çıtır dokuludur. Fındığı andıran ferah bir tadı vardır. Yonca filizleri salatalara, sandviçlere, omletlere farklı bir lezzet ve doku katmak için kullanılır. Başka sebzeler ile birlikte sote edilerek yemeklerin yanına garnitür olarak servis edilebilir. Her türlü yemeği, çorbaları, ordörvleri ve tabakları süslemek için çok güzel bir malzemedir.

Alfalfa filizleri yüksek miktarda protein, manganez, kalsiyum ve beta-karoten (Kalp hastalıkları ve kansere karşı çok yararlı), klorofik , A, C ve K vitaminleri içerir. Uzak doğuda asırlardır, böbrek taşı düşürmeye yardımcı olmak, vücuttaki fazla suyu atmak, romatizmal rahatsızlıkları hafifletmek, şişkinlik ve gaz gidermek için kullanılmaktadır.

[size=medium]Yonca Filizi'nin bazı şifalı özellikleri[/size]

• İdrar yolları hastalıklarını gidermekte faydalıdır.

• Böbrek taşı ve kumu düşürmekte yardımcı olur.

• Karaciğeri destekler.

• Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar.

• Sindirim sistemini çalıştırır.

• Şişkinlik ve gaz’ı giderir.

• Kan şekerini dengeler.

• Romatizmaya karşı etkilidir.

• Saman nezlesine faydalıdır.

• İyi bir iştah açıcıdır.

Yarın sabah ,oğluşuma omlet yaparken içine koyacagım ,bakalım sevecek mi

acaba evde uzun saksılara yonca ekip filizlenince toplasak olabilermikine?....yoncaya da para vermeyelim artık

Yabancilar muptelasi burada.
    Ben sevmiyorum.
    Ama simdi bakinca goruyorum ki
    epey sifaliymis..

bu soya filizi yonca filizi ile aynimi bilemedim... ben bunu sebzeli sigara boreginde kullaniyorum. beyaz lahana havuc rendesi ve tavuk eti ile cok guzel lezzet olusturuyor.

Soya filizi daha büyük ve kalın .

Yonca filizi ,tel kadayıf gibi incecik minik minik .
    ikiside vardı markette aynı reyonda .orda farkettim ben de .

10. Re: "Yonca Filizi" yiyen var mı ?

Yonca filizi değil ama bildigimiz bugday filizini yani bildigimiz çimi yiyorum.
    Erkan Topuzun açıklamasından sonra annemle evdeki uzun saksılara ektik.Taze taze biçip salatalara koydum bir kış boyunca.Çoçuklarada yedirdim salatalarında.

Yoncayı duymamıştım hiç.Onuda eksek olur heralde anneme anlatayım hemen yarın