2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Re: 7 yaş Cocuğunda cinsellikle ilgili sorular!

Ben sıkıştığım noktalarda okul rehberinden yardım alıyorum.
    bebisim yazdı:
    Dün akşam eşimle biz de bu konuyu konuştuk.

Eşimden öneri geldi , oğlumuzla oturup konuşacağız. Oğlumdan henüz soru gelmedi ama ? (8.5 yaşında)

Kafasını karıştırmadan nasıl anlatacağız ? ben de bunu merak ediyorum. Eşime dedim, önce kendi aramızda bir konuşalım nasıl anlatacağımızı, gerekirse kitap destekli filan olabilir ?

Bu forumu açman iyi oldu Nurcan, hepimize fikir verebilir.

Bir de sorayım ; detaya girdin mi ? yoksa yüzeysel mi anlattın ?

5 yasindan beri biliyor,nasilsa oyle biliyor.
    cok ta dogal karsiliyor.ustunde de durmuyor ama biliyor ha tam olarak birlesme olayini bilmiyor,detayiyla ama bu organlarin neye yaradigini,bebegin nasil olustugunu,olusmazsa neler oldugunu kadin bedeninde biliyor.

Okulda ders olarak gördüler. Herşeyi doğru bir şekilde biliyor. Ayrıca ikinci ders olarak da kendilerini nasıl koruyacakları öğretilmiş. Arada bir kendisini koruma hakkında tekrarlar yapıyoruz.

edip bizimle bu gibi konuları konuşmaktan çekiniyor, aslında hiç ters tepki vermedim, aksine hep büyükler arasında birbrlerine karşı duygualrını ifade ediş biçimi gibi anlattım.
    kendi izlediği filmlerde bile, transformers mesela, öpüşme sahnesi gördüğünde elleri ile gözlerini kapatır.

derken, bunu yapan edip okulda öğretmenine sınıfın ortasında bakın neler demiş:
    - öğretmenim, kızlarla erkekler öpüşür mü?
    - edip, büyüdüğün zaman annen baban seninle bunalrı konuşur ama biz şimdi okulda bunları öğretmiyoruz (hönk :lough: bu benim)
    - ama öğretmenim, ben gördüm tvde, adama dili ile kadının ağzına dilini sokuyordu (bunu da dili ile göstererek anlatmış)...adamın dilinin ucunda yüzük vardı, dili ile yüzüğü kadının diline geçirdi ve evlenme teklif etti... çok güzeldi, çok eğlenceliydi.

sanırım ileride evlenemyi düşüneceği kızlar için fantezi kıtlığı yaşamayacak

yok mu arkadaslar cocukların cınsellıkle ılgılı soruları ve cevaplarınız???

medip yazdı:
    derken, bunu yapan edip okulda öğretmenine sınıfın ortasında bakın neler demiş:
    - öğretmenim, kızlarla erkekler öpüşür mü?
    - edip, büyüdüğün zaman annen baban seninle bunalrı konuşur ama biz şimdi okulda bunları öğretmiyoruz (hönk :lough: bu benim)
    - ama öğretmenim, ben gördüm tvde, adama dili ile kadının ağzına dilini sokuyordu (bunu da dili ile göstererek anlatmış)...adamın dilinin ucunda yüzük vardı, dili ile yüzüğü kadının diline geçirdi ve evlenme teklif etti... çok güzeldi, çok eğlenceliydi.

sanırım ileride evlenemyi düşüneceği kızlar için fantezi kıtlığı yaşamayacak
    Meriç,
    Edip Tuğberkten ay farkı ile büyük,ne izliyor böyle tv de.
    İlerde ki fantezilerine sevinemezdim ben senin yerinde olsam.

elifgencer yazdı:
    Meriç,
    Edip Tuğberkten ay farkı ile büyük,ne izliyor böyle tv de.
    İlerde ki fantezilerine sevinemezdim ben senin yerinde olsam.
    Elif, senin yerinde olsam o kadar emin olmazdım.
    Bak ne demişim, bizimleyken asla konuşmadığı şeyleri bizim olmadığımız ortamlarda rahatlıkla ifade edebiliyor.
    Ne izliyora gelince akşamları bizimle beraber aşkı memnu izlemiyor elbet, hoş onu zaten bizde izleyen yok. Ama çocukların izlediği filmlerde bile (tamam transformers pg 13 olarak yayınlandı biliyorum) buna benzer masumca sahneler olabiliyor.

Analttığı sahneye gelirsem izlediğim hiç bir filme gördüğümü hatırlamıyorum ama bir şekilde denk gelmiş demek.

geçen gün bize "siz de esra erol'a (böyle miydi adı izdivaçtakinin) mı çıkıp evlendiniz" diye sordu. onu da büyük teyzesinde izlemiş bolbol, evde çocuğumun başında olmadığım durumlarda bu kaçınılmaz oluyor tabi.

sana bir örnek daha, okuld ayaşadığımız üzücü bir olay üzerine ben bundan sonra davranışlarını kötü etkiliyor diye BEN10 izlemesini yasakladığımı söylemiştim ama okulda film izleme saatinde izlemişler, izletmişler.

Ne anlatmak gerekir tam olarak bilmiyorum ama bu işi okula bırakmayıp anne babanın anlatması gerektiğini duymuştum.
    Bir de şu anda verdiğimiz mesajlara çok dikkat etmek lazımmış. Mesela ben oğlanın elini pipisinde görünce bir iki defa oğlum elin kirlenir demiştim o bile büyük hataymış meğer. Çocuğun cinselliği pis bir şey olarak kanıksamasına neden olurmuş.

9. Re: 7 yaş Cocuğunda cinsellikle ilgili sorular!

Ben bir çocuk gelişimi kitabında okumuştum,çocuklara kendi vücuduyla ilgili bilgiyi ebeveynler vermeliymiş çünkü çocuk en çok onlara güvenirmiş,örnek olarak mesela baba oğluyla konuşarak sorularına cevap verip karşı cinsi ona anlatmalıymış,aynı şekilde anneler de kızlarıyla,bu konuyuda 7 yaşına kadar anlatmak gerekiyormuş,cinsel eğilim 3-7 yaş arası beliriyor gençliğini etkiyormuş,bu konuları önce kendi kafamızda tabu olmaktan çıkarıp çocuğumuza öyle yaklaşmalıyız.ilerdeki sağlıklı toplum adına

Tuğcan nasıl doğdum vs dediğinde ona göre cümlelerle evlendikten sonra babası ile benim onu çok istediğimizi,sonra onun karnımda büyüdüğünü,dr karnımı keserek onu çıkarttığını anlattım.Her sorduğunda ertelemeden basit cümlelerle anlatınca konu abarmadı bizde.
    Aynı şeyler kız ve erkekler hakkındaki sorularında da oldu.
    Nihayet 5. sınıfta vücudundaki değişikliklerle ilgili bilgi verme zamanında ,güç bela Semih i ikna edip,üst kata banyosuna gönderdiğim bir akşam yaklaşık 10dk sonra alı al aşağıya indi adamcağız.
    Bana oğlumuzun yeterince bilgili olduğunu,merak etmememi söyledi,aralarındaki konuşmayı özetledi Okulda her konuda bilgi sahibi olduğunu görüp mutlu olmuştuk.
    Tuğberk i de abiye havale etmeyi planlıyoruz. Onunda soruları,abartılmadan ve basitçe yanıtlanıyor.