1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Çocuklarda; cinsellikle ilgili sorular!

Ceren bugün bombayı patlattı!

-Anne çok önemli bir sey sorabilir miyim?
    -Sor kızım?
    -Ama babama söylemek yok aramızda kalıcak sır...
    -Tamam söz kızım
    -Anne ben nasıl hamile kalındığı öğrendim
    -Nasıl? Ceren belkı yanlış bılıyorsundur.
    -Anne şimdi bir erkek bir kız popo popoya değerse hamile kalınıyormuş.buna da seksi deniyormuş
    -Nerden öğrendin Ceren?
    -Kuzenim Buse anlattı.(kuzen 9 yasında)
    -Oturduk nasıl hamile kalındığını konuştuk.Bunların büyüyünce yaşanabılıcegini, kendısını cınsel saldırılardan nasıl koruyacagını,Kötü niyetli bir çok insanın olabılecegını uzun uzun anlattık.

Sizlere benzer sorular geldımı nasıl cevaplandırdınız??

Re: 7 yaş Cocuğunda cinsellikle ilgili sorular!

Dün akşam eşimle biz de bu konuyu konuştuk.

Eşimden öneri geldi , oğlumuzla oturup konuşacağız. Oğlumdan henüz soru gelmedi ama ? (8.5 yaşında)

Kafasını karıştırmadan nasıl anlatacağız ? ben de bunu merak ediyorum. Eşime dedim, önce kendi aramızda bir konuşalım nasıl anlatacağımızı, gerekirse kitap destekli filan olabilir ?

Bu forumu açman iyi oldu Nurcan, hepimize fikir verebilir.

Bir de sorayım ; detaya girdin mi ? yoksa yüzeysel mi anlattın ?

Bir hafta önce de bir sorusu daha vardı.

-Anne erkeklerin ve kızların Popoları değişik dimi.
    -Evet kızım
    -Ben Anaokulunda bir kitapta görmüştüm.
    -Öyle mi?
    -Evet anne, erkeklerinki aynı düdük makarnaya benziyor.

bebisim yazdı:
    Dün akşam eşimle biz de bu konuyu konuştuk.

Eşimden öneri geldi , oğlumuzla oturup konuşacağız. Oğlumdan henüz soru gelmedi ama ? (8.5 yaşında)

Kafasını karıştırmadan nasıl anlatacağız ? ben de bunu merak ediyorum. Eşime dedim, önce kendi aramızda bir konuşalım nasıl anlatacağımızı, gerekirse kitap destekli filan olabilir ?

Bu forumu açman iyi oldu Nurcan, hepimize fikir verebilir.

Bir de sorayım ; detaya girdin mi ? yoksa yüzeysel mi anlattın ?
    Çok detaya girmedim.Evet popo popoya değiyor dedım sadece.
    Babanın yumurtası anneye gecıyor ve hamıle kalınıyor hamıle kalınca annede nasıl buyuyor ve doguyor bebek bunu ayrıntılı anlattım.
    Cok zor sorular ya Nasıl cevap vercegımı sasırdım bır an.

subbota yazdı:
    Babanın yumurtası anneye gecıyor ve hamıle kalınıyor hamıle kalınca annede nasıl buyuyor ve doguyor bebek bunu ayrıntılı anlattım.
    peki Nurcan, popo popya değiyor demişsin ya, şimdi kazara bir çocukla bu şekilde değseler, bu sefer de hamile kaldım mı korkusu yaşamaz mı Ceren ?
    Niye diyorum biliyor musun ? ortaokulda filandık, bir arkadaşım iki gözü iki çeşme ağlıyor. Ne oldu dedim ; hamileyim dedi. nasıl yani dedim ? ne zaman oldu bu deyince; bizim saf arkadaş, adetim gecikti de demez mi hey allahım anlatana kadar akla karayı seçmiştim bir de işin bu boyutu var

bebisim yazdı:
    subbota yazdı:
    peki Nurcan, popo popya değiyor demişsin ya, şimdi kazara bir çocukla bu şekilde değseler, bu sefer de hamile kaldım mı korkusu yaşamaz mı Ceren ?
    Niye diyorum biliyor musun ? ortaokulda filandık, bir arkadaşım iki gözü iki çeşme ağlıyor. Ne oldu dedim ; hamileyim dedi. nasıl yani dedim ? ne zaman oldu bu deyince; bizim saf arkadaş, adetim gecikti de demez mi hey allahım anlatana kadar akla karayı seçmiştim bir de işin bu boyutu var
    Meral'cım,
    Nasıl zorlandım anlatamam.
    Soyle dedım popo popoya değince dıyınce cerene evet dedım.ve bu eylemin büyünce olacagını ergenlık yasına geldıgınde Kendısının begendıgı sevdıgı ve deger verdıgı ve evlendıgı kısıyle olacagını da ayrıntılı anlattım.

Cocukken olamayacagını kötü insanların olabılecegını kendısını nasıl koruyabılecegını Benımle her turlu sırrını paylaşabılecegını vs
    cok zor ya ınsan yanlıs bır sey soyler kafasını karıstırım dıye korkuyor.

Büyük oğlum 5yaşından beri biliyor.Ama nasıl biliyor;'bir varmış bir yokmuş' denen çizgifilm türü bir program var,bunda vücudun tüm işlevleri öyküleştirilerek anlatılıyor,orada bahsedilmiş,bize sordu,biz de 'evet,sperm ve yumurta birleşiyor'dedik,ayrıntıyı sormadı,

Daha sonraları yine başka bir bilim programında 'kromozomlar' anlatılmış,oradan da XY olayını öğrenmiş,sanırım bu bilgi ile kafasında konu daha da pekişmiş.Şu anda bildiği bu kadar,(10yaş),ama zamanla bazı programlarda öpüşenleri-yataktakileri falan gördüğünde de 'ne yaptıklarını' sormuyor,bildiğini düşünüyorum..

ha bir de eşim 2sene önce çizgi resimlerle erkek-kadın cinsiyet farklarını-üremeyi anlatan almanca bir kitap almıştı,çocuklara böyle bir eğitim vermek için yapılmış bir kitap,bizimki onu da okudu,sanırım ordan da öğrendi birkaç eksik parçayı..

Ufak 7 yaşında o da abisiyle olan bu tür sohbetlerin küçükkenden beri içinde oldugundan sanırım hiç sormadı!

gecen gun sex ve turevi sozcuklerin ayip oldugunu beyan etti bizim kiz. okuldan arabayla eve gelme suresi 5 dk da konuya yuzeyinden degdik lakin biraz bilgilendirme lazim sanki!
    taylan ve ben itiraz ettik. sex ayip degil, olur olmadik yerde hakkinda konusmak ayip diye.
    sex nedir ki ozge dedim: hani birbirlerinin ustune yatiyorlar, giyisilerini cikariyorlar, opusuyorlar falan dedi. himm! bu kadarini biyerlerden-kesin tvden- ogrenmis!
    birbirlerindfen hoslanan insanlar sevisirler/sex yaparlar dedim. iiiiiiyyk ben sevmiyorum dedi. sesi hesap sorar tonda ama aglamakli siz de babamla yapiyor musunuz dedi...

taylan(9,5) kafa salliyo nasi anlatacaz bu kiza edalariyla- 9 yasinda ben ona bi kitapla herseyi anlattim yasina uygun verilen butun detaylarla,o yuzden cok bilge ve cool cinsellik konusunda taylan-
    ben de basladim gulmeye sen nasil dogdun saniyosun ozge dedim. tamaam ama ondan sonra niye yapiyosunuz diye posta koyuyo. sonunda dedi ki gozleri dolmus dehsete kapilmis bir tiyatral edayla sakin ben etraftayken yapmayin, iyyykkk dedi.
    yok yapmayiz dedim ama anlatmak icin de yeteri kadar olgun gelmedi. bizim kiz bildigini sakinmaz gider okulda sabah toplantisinda bakin ben ne ogrendim diye yerli yersiz anlatir alimallah!

simdilik oyle biraktim. onun yasina uygun kitap bile henuz uygun gelmez ozgeye. bi yil daha beklicem detay anlatmak icin.
    biz de o etraftayken yapmayiz gayri
    artik o da buyuyunce kac cocuk istiyosa ona gore yapar!

:lough:

Utku nedense basit sorular sorardı ve anlatırdım ama Arda çok cin..Her şeyi soruyor..
    Geçen gün banyodan çıktım.
    -Anne senin pipin yok dimi dedi
    -Ben de evet yok, erkeklerin pipisi kızların va...nası olur dedim.
    -Bakayım mı, hem ben senin çocuğunum ayıp olmaz dedi
    -ben yok hayır dedim..Ama sana kitaptan göstereyim dedim.
    sonra unuttu gitti..

Gelmez mi böyle sorular. Hem de nasıl?

Ben anlayabilceği dilde herşeyi anlatıyorum. Şu anda herşeyi biliyor sanırım. Bir ara bu tür sorular için bir kitap almıştım okul rehberinden. Benden önce oğlum göz attı. Boşuna okuma hepsini biliyorum dedi))))