1. Sayfa - Toplam 56 Sayfa var 1231151 ... SonuncuSonuncu
Toplam 555 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. 1. SINIFLAR 2010-2011 öğretim yılı

Kasim itibariyle 1. sinifimizda tam 31 cocugumuz var
    .................................................. ............

1) Leo 02.2003 (deniz.. - Isvicre)
    2) Efe 11.2003 (honan - Akdeniz)
    ............ [img][/img]resimsiz ...... 3) Dila 11.2003 (dila_sultan)
    ............ [img][/img]resimsiz ...... 4) Öykü 12.2003 (glo)
    5) Kemal 12.2003 (Serpil-Kemal - Hollanda)
    ............ [img][/img]resimsiz ...... 6) Zeynep 01.2004 (didem72 - Istanbul)
    ............ [img][/img]resimsiz ...... 7) Kaan 01.2004 (hayalperest)
    ............ [img][/img]resimsiz ...... 8) Naz 03.2004 (sanemnaz -Çanakkale )
    ............ [img][/img]resimsiz ...... 9) Emre 03.2004 (halide)
    10) Pelin 04.2004 (pinar_sev Kirklareli)
    11) Edip 04.2004 (medip - Istanbul)
    ............ [img][/img]resimsiz ......12) Irem 06.2004 (mer_ve)
    13) Deniz 06.2004 (Inci&Deniz - Istanbul)
    ............ [img][/img]resimsiz ......14) Hande 06.2004 (sibelalkan - Istanbul)
    ............ [img][/img]resimsiz ......15) Efe 06.2004 (ozlem-efe )
    ............ [img][/img]resimsiz ......16) Ömer 07.2004 (zehra_ )
    ............ [img][/img]resimsiz ......17) Arda 07.2004 (Utku&Arda - Adana)
    ............ [img][/img]resimsiz ......18) Zehra 08.2004 (mimoza_m)
    19) Tuana Eylül 09.2004 (G.BULUT -)
    20) Ada 09.2004 (göknil - Beyoglu Istanbul)
    21) Mert 09.2004 (Esra_Aytekin)
    22) Ege 10.2004 (pia - Istanbul)
    ............ [img][/img]resimsiz ......23) Semanur 2004 (nur2)
    ............ [img][/img]resimsiz ......24) Ece 2004 (denizgul)
    ............ [img][/img]resimsiz ......25) Asli 2004 (Ashley_34)
    26) Idil 2004 (idilnaz)
    27) Dila (zeynepdilara)
    28) Oguz 2004(seyda&oguz)
    ............ [img][/img]resimsiz ......29) Ece (ecebestos - Bursa)
    ............ [img][/img]resimsiz ......30) Selen 11.2004 (selen2004)
    31) Ezo 12.2004 (ezoferda)

31 Agustos 2010
    .....................
    Burasi 2010-2011, 1. sinif cocuklarimizin forumu olsun..
    Isvicre'de okullar 3 hafta erken basladigi icin ben bir ön start aldim.
    Ama artik iki hafta sonra Türkiye'deki cocuklarimiz da okula baslayacak.
    1. sinif anne babalarimiz lutfen forumumuza kayit olun..

17 Haziran 2010
    .....................
    Bu gun posta kutusundan bekledigimiz zarf cikti. 23 Agustosta baslayacak ilkokulumuzla ilgili bilgiler geldi.

Daha evvel ilcemizin ilkokullar muduruyle konusup bizim okul klübüyle ayni bahce icindeki ilkokulu tercih ediyoruz demistim. Istedigim sekilde yapmislar. Rahatladim. Ilcemizde bu yil 1. sinifa baslayacak 100 kadar ögrenci var. Bunu 5 sinifa bolmuslar. Bu siniflardan zaten 3 tanesi bu okul alaninda olacakmis.

Leo'nun sinifi 1B, her sinifa illaki anaokulundan bir kac arkadas koyuyorlarmis ki cocuklar tamamen yalniz hissetmesin ama hepsini de ayni sinifa koymuyorlar ki biraz daha farkli cocuklarla karsilassinlar diye.
    Bizimkinin ana sinifini bitiren 10 cocuktan Leo dahil 3ü 1B'ye düsmüs.

Sinifinda 21 cocuk var. 12 oglan 9 kiz. Sinif arkadaslarinin isim ve soyatlarini, telefon numaralarini ev adreslerini ögrendik simdilik.

Iki tane sinif ogretmenimiz var , cok komik ikisinin de ismi Barbara.. Bir zamanlarin moda ismiymis galiba Bu ögretmenlerle ilkokulun ilk 3 senesi berabar okuyacaklar.

Haftanin 3 gunu 21 cocuk beraber ders yapacaklar.
    Haftanin 2 günü ise 11 ve 10 cocukluk iki gruba ayrilip ayri ayri ders görecekler. Zürafalar ve Zebralar grup isimleri. Bizimmki Zürafalar grubunda .

Haftalik toplam 24 ders saati söyle bölünmüs:
    11 ders dil, cevre bilinci, hayat bilgisi ve resim dersi (bu derslerin bir kismini sinif beraber yapiyor, bir kismini de iki grup ayri yapiyor).
    1 ders yüzme (Yüzme dersleri iki sene evvel zorunlu oldu buradaki okullarda. Isvicre genelinde mi bizim belediyede mi bilemiyorum. Ama bir istatistik ülkede yüzme bilmeyenlerin sayisi artmis gibi bir alarm verici sonuc verince, bu dersi zorunlu yapmislardi) Yuzme derslerine sinif ogretmenlerinden biri ve ayrica bir de yuzme ogretmeni girecek.
    2 ders spor salonunda spor.
    2 ders muzik (Muzik ogretmeni, ana okulunda da muzik dersi aldiklari muzik ogretmeni, anaokulunda haftada 1 saat müzik vardi bu yil 2 saat olmus)
    4 ders matematik
    3 ders team teaching yaziyor. Nedir hic bir bilgim yok.
    1 ders din ve kultur (sasirrdimmmm)

Okul her gun sabah 8:10 da basliyor.
    Haftada iki gun 11:50 de, üc gun 15:20 de bitiyor.
    Her gün 11:50-13:40 arasi ögle yemegi molasi var. Leo okul klübüne gidiverecek o zaman. Ayni bahce icinde zaten. .

Her ders 45er dakika, tenefusler farkli farkli uzunluklarda.. 10, 15 ve 20ser dakikalik..

Simdilik bilgim bu kadar..
    Bu arada anaokuluz henüz kapanmadi, 2 Temmuzda müzikalimiz var ve 15 Temmuz'da kapaniyor. 5 hafta yaz tatilimizdens sonra ilkokullll ...

bu yil cocuklari ilkokula baslayacak olan arkadaslar, sizler de durum nedir?

Re: 2010-2011 ogretim yilinda ilkokul bire baslayacaklar . durumlar nedir?

gözünün yağını yiyim sistemin be, biz şu anda ne ile karşı karşıya olduğumuzu bilmiyoruz bile..
    aynen 'bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete' durumu

şimdilik tek bildiğim, edip anasınıfına gittiği okulda devam etmesini istediğimizden dolayı, adresimizin de tutmamasına rağmen eylülde açılacak olan ve okul müdürünün insatifi olan uygulama ile öğrenci nakli yaptırarak okula başlayacağı.

3. Re: 2010-2011 ogretim yilinda ilkokul bire baslayacaklar . durumlar nedir?

Evet Meric'cim Isvicre'liler her konuda oldugu gibi bu konuda da titiz ve dakikler. Sistem, Isvicre saatleri gibi tikit tikir isliyor...

Ama sizin okulunuz simdi nasil oluyor?
    Önce Edip'i ev adresinize yakin okula kaydedip, sonra nakil mi yapacaklar bu durumda?

4. Bunlar da anne olarak benim okul baslama ödevlerim

okul baslamadan evvel:
    ----------------------
    1. okul ici kurallari ögren, internetten ciktisini al.

2. leo'nun kiyafetlerini gözden gecir kücükleri at, bir kiyafet listesi yap, eksikleri al, okulda düzgün görünüm sergileyecek sekilde garderobunu düzenle.

3. evde calisma masasini gecen ay odasindan cikarip benim calisma odama almistim. benim calisma masami da bodruma indirmistim. Ama simdi iki calisma masasinin da ayni odada olmasi onu daha sevkli calistirir gibi geliyor. O nedenle calisma odamizi yeniden düzenleyip iki calisma masamizi karsilikli koyacagim. kitapligin bir rafini da bosaltim ona ders kitaplari rafi yapmayi planliyorum..bu arada calisma odamizdan ütü masasi ve baska ivir zivir esyayi cikarip .leo'nun karatahta sini oraya alacagim.

4. gecen yilin birinci sinif annelerinden, basta Demet olmak üzere, fikir al..

okulun ilk haftasinda:
    ----------------------
    5. iki sinif ögretmenleriyle ve brans ögretmenleriyle tanis..

6. sinif arkadaslarinin ve arkadaslarinin aileleriyle tanis, isimlerini ögren, hatta ezberle. isim özürlü olmak kötü bir sey..

7. ders yili icin gerekli malzemelerin listesini yap, satin al

8. her dersin icerigini, programini ögren. kitaplarini incele ve birinci yilda neler ögrenmeyi amacladiklari ögren takip et

9. okulun derslikleri, garderob alanlarini, spor alanlarini incele. oglusun günlerini nerede gecirdigini konusunda bilgilen.

10. okulun ilk günlerinde, okulda bol bol foto cek.

ders yili boyunca:
    ----------------------
    11. aksamlari eve gelince calisma odamiza gecip, 40-45 dakika o ders calisirken ben de almanca calisagim karsisina oturup.

12. her cuma aksami kiyafetlerini yikayip ütüleyip, haftaya temiz ve hazirlikli baslamak istiyorum.

Deniz'cim, şöyle ki, biliyorsun burada özel okul ve etüt-beslenme okullarına göndermediğin sürece okul seçme hakkı tanınmıyor.
    doğrudan "sistem"den adresinin bağlı olduğu okula götürüp çocuğa okula başlatıyorsun.
    tabi başlamadan evvel vardır yine şekilde kayıt işlemleri evrak anlamında.
    ben bizim çıktığımız okula göndermek istemiyorum çünkü sabahçı/öğlenci uygulaması var. çalışan aileler için bakıcı veya yakınını tahsis etmediğin sürece imkansız birşey, çok zalimce bana göre. çalışanı düşünüyoruz, o yüzden etüt-beslenme okulları yaptık derler ama istanbul genelinde 17 tane okul bu ve her okul yaklaşık 100 öğrenci alıyor bunlara.
    ben bu oklulda kura şansımı denemek istemedim, çünkü edip'in anasınıfına gittiği okulun hem fiziki şartlarından hem de eğitim süresinden memnunuz.
    sabah 8,30'dan akşam 16,00'ya kadar. o saaten sonra da teyzemize gidecek yine.
    bu okula kaydettirebilmemiz için okul müdürü ile görüştük, müdürlerin eylülde nakil isteme hakları oluyormuş, o da tabi beğendikleri, okulları için faydalı olabileceğini düşündükleri ailelerden yana kullanıyorlar tabi oylarını.
    olumlu etkileşim aldık.

haa, eylülde okullar açılırken hala kaydımız adresimize bağlı okulda görünecek ama çocuğu boşta bırakmayız merak etmeyin nakil ekranı açılana kadar okulumuzda "misafir" ederiz dedi

biz de buna umut bağladık, şans dileyin.

işte böyle bir sistemsizlik.

yurtdışında özel okullarla ilgili açmış olduğu forumdaki yazını dün akşam eşime okuttuğumda senin yazına da isviçre mi? tamam, okumama bile gerek yok dedi :-x
    karmaşık duygular içerisindeyim, o foruma da o yüzden sonra bir şey yazamadım.
    akşam evden bi teşekkür için öne çekerim en azından

6. Re: 2010-2011 ogretim yilinda ilkokul bire baslayacaklar . durumlar nedir?

bizim okulumuz belli oldu
    geçen yıldan beri istediğimiz bir okul, meriç in bahsettiği etüt beslenme okullarından biri..
    eşim dün gidip hem okul kaydını hem de servis kaydını kaydını yaptırdı.okul bize çok uzak olmasa da trafiğin yoğun olduğu bir noktada olduğundan eve geliş saati ben endişelendiriyordu, ancak bizim semte direkt servis varmış, o konudaki endişem de gitti..
    aslında detayları öğrenmek için ben gitmeliydim, ne sorsam ümit bilmiyor.ama birinci sınıflar için okullar bir hafta erken açılacağından tüm cevapları o zaman alırız.geçen yıl ümit katılmıştı, bu yıl ben izin alıp katılmak istiyorum 1 haftalık anne baba eğitimine

7. Re: 2010-2011 ogretim yilinda ilkokul bire baslayacaklar . durumlar nedir?

medip yazdı:
    Deniz'cim, şöyle ki, biliyorsun burada özel okul ve etüt-beslenme okullarına göndermediğin sürece okul seçme hakkı tanınmıyor.
    doğrudan "sistem"den adresinin bağlı olduğu okula götürüp çocuğa okula başlatıyorsun.
    tabi başlamadan evvel vardır yine şekilde kayıt işlemleri evrak anlamında.
    ben bizim çıktığımız okula göndermek istemiyorum çünkü sabahçı/öğlenci uygulaması var. çalışan aileler için bakıcı veya yakınını tahsis etmediğin sürece imkansız birşey, çok zalimce bana göre. çalışanı düşünüyoruz, o yüzden etüt-beslenme okulları yaptık derler ama istanbul genelinde 17 tane okul bu ve her okul yaklaşık 100 öğrenci alıyor bunlara.
    ben bu oklulda kura şansımı denemek istemedim, çünkü edip'in anasınıfına gittiği okulun hem fiziki şartlarından hem de eğitim süresinden memnunuz.
    sabah 8,30'dan akşam 16,00'ya kadar. o saaten sonra da teyzemize gidecek yine.
    bu okula kaydettirebilmemiz için okul müdürü ile görüştük, müdürlerin eylülde nakil isteme hakları oluyormuş, o da tabi beğendikleri, okulları için faydalı olabileceğini düşündükleri ailelerden yana kullanıyorlar tabi oylarını.
    olumlu etkileşim aldık.

haa, eylülde okullar açılırken hala kaydımız adresimize bağlı okulda görünecek ama çocuğu boşta bırakmayız merak etmeyin nakil ekranı açılana kadar okulumuzda "misafir" ederiz dedi

biz de buna umut bağladık, şans dileyin.

işte böyle bir sistemsizlik.

yurtdışında özel okullarla ilgili açmış olduğu forumdaki yazını dün akşam eşime okuttuğumda senin yazına da isviçre mi? tamam, okumama bile gerek yok dedi :-x
    karmaşık duygular içerisindeyim, o foruma da o yüzden sonra bir şey yazamadım.
    akşam evden bi teşekkür için öne çekerim en azından
    meriç cim sabahtan beri sana mesaj atmaya çalışıyorum ancak ekran donup kalıyor,bir okula kuraya katılacaktın diye hatırlıyordum, demek vazgeçtiniz..umarım istediğiniz okula yerleşiminiz problemsiz olur..şans edip cimin yanında olsun

8. Re: 2010-2011 ogretim yilinda ilkokul bire baslayacaklar . durumlar nedir?

Sans diliyorum Meric'cim. Umarim sorunsuz bir nakil yasarsiniz. Türkiye'de isler ne yazikki hep böyle.
    Ama sonuc itibariyle o ya da bu sekilde istedigini elde ediyorsun. Böyle müdürlere bagli olunca onlar rüsvet de aliyorlardir diye düsündüm simdi. Kötü niyetli miyim neyim?

Edip'in simdiki okulunda saat 16ya kadar okul mu yoksa yine etüt tarzi etkinlik mi oluyor?

Ayrica sözünü ettigin 17 tane etütlü okul olayini tuttum. Iyiki akil etmisler diyorum. Umarim sayilari gün gectikce artar da, ilerki yillarda böyle kura uygulamasina gerek olmaz.

Ben de isvicre'deki etüt ve okul olayini tam cözemedim. her kontonda ve belediyede degisik bir uygulama var. Burada bu tür konularda yerel yönetim karar verdigi icin her yöreninki farkli gibi.

Su günler de ben de diger bölgelerinki nasil diye merak sardim biraz. Örnegin Zurih merkez ilcesine bagli Affoltern semtinde arkadasim oturdugu icin biliyorum, ayni kantonda ama farkli belediyelerde oldugumuz icin, kantonal konularda yani ders sayisi ve dagilimi onun oglu ile Leo'nunki ayni. Ama ögrenci klübü olayi cok farkli.
    Onun oglunun okulunda okul ve etüt entegre ve saat 16ya kadar gidiyor, ayni sizinki gibi. ve inanirmisin o da sinavimisi bir degerlendirme yapilarak alindi. Cünkü onlarin oturdugu semtte, normal okullarda calisir halde düzgün bir ögrenci klübü (=etüt) yokmus mecburen bu entegre etütlü okula gönderiyor. Bir de okullarin kalitesi farkli imis.

Bizim belediyemiz prestijli altin sahil belediyesi. O sebeple egitim sistemi de oldukca düzgünmüs duydugum kadariyla. Ögrenci klübü de cok güzel isliyor. Belediye ait bir okul binasinda ögrenci klübü yoksa, cocuklar diger okul binasindaki ögrenci klübüne gidiyor. Daha minik cocuklari ögrenci klübünün personeli almaya geliyor okullarindan.
    Leo'yu da anaokulunun ilk yilinda gittigi kresin personeli, ikinci yilinda da ögrenci klübü personeli almaya geldi. Subattan beri kendi basina ya da arkadaslariyla gidip geliyor artik.
    Ögrenci klübü, seçmeli ve parali (ana okulda haftada yaklasik 27 saat oradaydi ve maliyeti ayda 1300 frankti, ilkokulda haftada yaklasik 24 saat orada olacak herhalde maliyeti 1150 frank civarinda olur). Yani evde nanny alternatifine göre de yari yariya daha ucuz bir alternatif.

Hem de orada sürekli yasiti cocuklarla oynuyor. Ögrenci klübü oldukca konforlu bir villa. alt katinda langirt, ziplama tramopini baska oyun malzemeleri var. üst katta yemek masalari ve resim yapmak kitap okumak icin alanlar var. bahcesi okul bahcesiyle ortak ve villaya ait top, bisiklet, rollerblade vs her türlü oyuncak mevcut. Hatta kücük bir süs havuzlari var, iyi havalarda mayolariyla ona bile giriyorlar. leo cok egleniyor.
    Okullarda ögle yemegi arasinin, 2 saate yakin olmasinin sebebi cogu cocugun eve gidip yemek yemesi. Ama calisan annelerin cocuklari ögrenci klübünde yiyor. Orada ögleden sonra saat 16:00 da bir de ara ögün yiyorlar.

9. Re: 2010-2011 ogretim yilinda ilkokul bire baslayacaklar . durumlar nedir?

göknil yazdı:
    bizim okulumuz belli oldu
    geçen yıldan beri istediğimiz bir okul, meriç in bahsettiği etüt beslenme okullarından biri..
    eşim dün gidip hem okul kaydını hem de servis kaydını kaydını yaptırdı.okul bize çok uzak olmasa da trafiğin yoğun olduğu bir noktada olduğundan eve geliş saati ben endişelendiriyordu, ancak bizim semte direkt servis varmış, o konudaki endişem de gitti..
    aslında detayları öğrenmek için ben gitmeliydim, ne sorsam ümit bilmiyor.ama birinci sınıflar için okullar bir hafta erken açılacağından tüm cevapları o zaman alırız.geçen yıl ümit katılmıştı, bu yıl ben izin alıp katılmak istiyorum 1 haftalık anne baba eğitimine
    süper ne güzel.
    istanbul'da sanirim okulun oturdugunuz semtte olmamasi normal bir sey.
    sokaklar servis otobüsü dolu. biraz amerika'yi andiriyor benim gözümle bakinca. amerika'da da sevis otobüsleri cok yaygin..
    bizimki avrupa usülü. cocuklarin bacaklarinin onlari tasiyacagi mesafede de, düzgün kalitedeki okullar var.

bir de ilginc sey anne baba egitim haftasi da yok bu okulda. 23 agustos pazartesi okul 1 saat gec baslayacaklarmis. yani 8:10 yerine 9:10 da.
    Ve de 9:10-9:55 arasi 1 ders, anne ve babalar katilimi olacak. Daha sonra 2 ders daha var ve o gün 11:50 de bitiyor. Sonraki günler ders plani dogrultusunda egitim basliyor. bakalim nasil gidecek

göknil yazdı:

meriç cim sabahtan beri sana mesaj atmaya çalışıyorum ancak ekran donup kalıyor,bir okula kuraya katılacaktın diye hatırlıyordum, demek vazgeçtiniz..umarım istediğiniz okula yerleşiminiz problemsiz olur..şans edip cimin yanında olsun
    göknil'cim, kusura bakma görmemişim
    sünnette konuşuruz uzun uzadıya

teşekkür iyi dilekelr için