1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Semizotu anamı ağlattı!

Çok seviyoruz ama yıkaması ayıklaması rezil birşey.Dün yarım günümü aldı diyebilirim.Yani şöyle ayıklanmışı yok mudur ıspanak gibi?Dün çıldırmamak için kendimi dışarı attım, gerçi sonuç müthişti, ekşi ekşi, lezzetli ama ben de beni kaybediyordum.Abartmıyorum, saatlerim mutfakta geçer normalde ve bayılırım oraya ama bu çok sinir bir iş.
    Siz ne yaparsınız?

Re: Semizotu anamı ağlattı!

Ben genelde salatasını yapıyorum ve çok kalın olmayan dallarını da yiyorum..O yüzden daha kısa sürüyor ama yemeğini yapmaya kalksam herhalde ben de deliririm...

Bizde yardımcı hanım yıkıyor genelde ama geçen hafta sonu pazardan gelince ben yıkadım. Organik pazardan yabani semizotu aldım. Onlar daha yere sarmaşık şeklinde yayılıyorlar belki biliyorsunuzdur. Biz şöyle yapıyoruz; çürüğünü vs. ayıkladıktan sonra büyük bir leğene ıslatıyoruz. 10 dk. kadar kalıyor. Suyu döküyoruz ve bir taraftan da akan suyun altından parça parça geçirip kevgire alıyoruz. Daha sonra leğene tekrar su doldurup bu sefer deniz tuzu ilave ediyoruz. Tuz toprağın dibe çökemsini sağlıyor. Tekrar suda bekletiyoruz. Ve yeniden akan suyun altından parça parça geçirip kevgire alıyoruz. Son olarak leğeni su ile doldurup içine elma sirkesi koyuyoruz ki bu da kalan börtü böcek yumurtasını etkisiz kılıyor. Bir süre bekleyip tekrar akan suyun altından geçirip sonlandırıyoruz.

Eğer aldığınız semizotu bağı, hem çamurlu hem de çok ince ince saplardan oluşuyorsa o zaman temizlemesi gerçekten çok zor oluyor.

Not: Bizde de salatası yapılıyor. Demir sorunum olduğundan yoğurtlu değil, domatesli, fesleğenli, maydanozlu hazırlıyorum.

Kolay gelsin,

Figen

Migrosta var yıkanmış ayıklanmış vaktim az sa ondan alıp sirkeli suda bekletip kullanıyorum..

Market ve ya pazardan aldıysam saplarını alt bölüme yakın yerden kesip atıyorum kalanıda önce tuzlu suda sonra sirkeli su da bekletip yıkıyorum... 3-4 kez öyle kullanıyorum.

kemalfigen yazdı:
    Bizde yardımcı hanım yıkıyor genelde ama geçen hafta sonu pazardan gelince ben yıkadım. Organik pazardan yabani semizotu aldım. Onlar daha yere sarmaşık şeklinde yayılıyorlar belki biliyorsunuzdur. Biz şöyle yapıyoruz; çürüğünü vs. ayıkladıktan sonra büyük bir leğene ıslatıyoruz. 10 dk. kadar kalıyor. Suyu döküyoruz ve bir taraftan da akan suyun altından parça parça geçirip kevgire alıyoruz. Daha sonra leğene tekrar su doldurup bu sefer deniz tuzu ilave ediyoruz. Tuz toprağın dibe çökemsini sağlıyor. Tekrar suda bekletiyoruz. Ve yeniden akan suyun altından parça parça geçirip kevgire alıyoruz. Son olarak leğeni su ile doldurup içine elma sirkesi koyuyoruz ki bu da kalan börtü böcek yumurtasını etkisiz kılıyor. Bir süre bekleyip tekrar akan suyun altından geçirip sonlandırıyoruz.

Eğer aldığınız semizotu bağı, hem çamurlu hem de çok ince ince saplardan oluşuyorsa o zaman temizlemesi gerçekten çok zor oluyor.

Not: Bizde de salatası yapılıyor. Demir sorunum olduğundan yoğurtlu değil, domatesli, fesleğenli, maydanozlu hazırlıyorum.

Kolay gelsin,

Figen
    Dün bizde de semizotu vardı, tek farkı ben soğuk çorba yaptım. Temizleme işi hemen hemen aynı. Önce çamurlu saplarını keserek attım. Kalan kısmı dağıtmadan akan suyun altında tutarak topraklı çamurlu kısımlarını döktüm. Sonra suda beklettim. Suda bekleyince toprak kum ne varsa dibe çöküyor zaten. Sonra sirkeli suda beklettim, sonra akan suda tekrar yıkadım tertemiz oldu. Tuzlu suda bekletmeyi ilk defa duydum, birdahaki sefere bende öyle yaparım.

semizotunu kendim yetistiriyorum. terbiyeli temiz olun diyorum ( sakaydi )

hergun taze gidip bahceden aliyorum.
    once ayiklayip kisa bi sure sirkeli suda bekletiyorum. bol su ile iki - uc kere yikayip suzgecte bekletiyorum. ve ben semiz otunu seviyorum :

ben semizotunu hep organik yerim köyümüzden gider toplarız burdan pazardan alınanların hiç tadı yok ne yediğimi anlayamıyorum o nedenle almıyorumda köyden toplarım zaten çürüğü falan olmaz oh mis gibi ıslatırım suya 3-4 yıkamada toprağı akar gider... sonra çıtır çıtır doğrar pişiririm ama sarımsaklı yoğurtlu salatasını daha çok seviyorum ağzım sulandı şimdi nam nam

hiç uğraşmam

dibini direk kesip sonra çok kalın dalları hariç bol bol yıkayıp doğrarım.

salata yapacaksam en büyük yapraklılarını seçerim

bence sen de öyle yap.
    tek tek uğraşılmaz

9. Re: Semizotu anamı ağlattı!

bende akşam ıspanak ile uğraştım

Çamurlu dibi olduğu gibi kesip atarım öncelikle.

Sonra da yaprakları b,ir leğen suya basar bir süre bekletirim.Yapraklardaki çamurlar da dibe çöktükten sonra delikli kaba aldığım yaprakları iyice yıkadıım mı işlem tamam.

Ama çamurlu dibi de yıkamaya kalkarsan kesinlikle başedemezsin.