1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Ailesinde veya yakın çevresinde damak yarığı olan var mı?

Merhaba,
    6 aylık hamile olan ofis arkadaşlarımızdan birinin karnındaki kız bebekte damak ve dudak yarığı teşhis edildi. Bu sorunu yaşayan, çözen, bilen var mı?
    Teşekkürler

Re: Ailesinde veya yakın çevresinde damak yarığı olan var mı?

Birebir tanıdığım yok ama ta küçüklüğümden duymuşluğum var... Doğar doğmaz dikiş atıldığını ve hiçbir sorun yaşanmadığını duymuştum... Ancak o erkek bebekti ve iz kalırsa büyüyünce bıyık bırakır belli olmaz diyorlardı...

Tabi ben küçükken olduğuna göre nereden baksan 30 yıl önce... Şimdi tıpta çok daha verimli çözümler vardır muhakkak...

Diyeceğim, 30 yıl önce bile sorun olmadıysa, şimdi hiç sorun olmaz, üzülmesin arkadaşın...

3. Re: Ailesinde veya yakın çevresinde damak yarığı olan var mı?

Senin anlattığın sanırım dudak yarığı. Bu yavrucağızdaki damak yarığı; boğaz deliğinin üstünden başlayıp damak yukarısına kadar bir yarık. Bunun da ameliyatları varmış internetten baktığımız kadarıyla, zorlu süreçlere benziyor... Baba bu zorluklara göğüs germek istemiyor, anne ise her şeye rağmen diyor. Ortaokula giden iki oğulları var; gayet sağlıklılar onlar.

Bu problemi yaşayan birilerini bulsak görüşebilseler; birinden biri diğerinin dediğine ikna olabilir belki...

gules yazdı:

Senin anlattığın sanırım dudak yarığı. Bu yavrucağızdaki damak yarığı; boğaz deliğinin üstünden başlayıp damak yukarısına kadar bir yarık. Bunun da ameliyatları varmış internetten baktığımız kadarıyla, zorlu süreçlere benziyor... Baba bu zorluklara göğüs germek istemiyor, anne ise her şeye rağmen diyor. Ortaokula giden iki oğulları var; gayet sağlıklılar onlar.

Bu problemi yaşayan birilerini bulsak görüşebilseler; birinden biri diğerinin dediğine ikna olabilir belki...
    Hayır hayır, damak ve dudak yarığı birlikteydi... Ama görünen dudak olduğu için onun izinden bahsediyorlardı... Tabi ben duyduğumda çocuk 6 yaşlarında filandı... Dudağındaki izi farkedip sormuştum anneme... Basitleştirerek açıklamıştı ama sonrasında 2 anne konuşurken duydum detayları...

Dudak yarığı sorunu olan bi genç kızımız var yakınımda.,15 yaşına gelince bir ameliyat geçirdi.Şimdi bikaç operasyon daha geçiricek...Zor bir süreç,Allah yardımcıları olsun.
    Bişey sorcam,yanlış anlamışta olabilirim.Baba çocuğu bu durumdan dolayı istemiyor gibi anladım ben?

bende öyle anladım,umarım yanlış anlamışımdır...

kayınbiraderimin 2. çocuğu o şekilde doğdu...onlarınki doğumdan sonra anlaşıldı...1 yaşında ameliyatını oldu...şimdi çok iyi...doktoru konuşmada zorluk olabilir belki dmeişmiş ama şimdi 1,5 yaşında anne,baba,hala diyebiliyor...
    Katre yazdı:
    Dudak yarığı sorunu olan bi genç kızımız var yakınımda.,15 yaşına gelince bir ameliyat geçirdi.Şimdi bikaç operasyon daha geçiricek...Zor bir süreç,Allah yardımcıları olsun.
    Bişey sorcam,yanlış anlamışta olabilirim.Baba çocuğu bu durumdan dolayı istemiyor gibi anladım ben?

7. Re: Ailesinde veya yakın çevresinde damak yarığı olan var mı?

Evet, baba bundan dolayı istemiyor; ama şu anda babanın bu durumdaki bir bebeği isteyip istememesi hakkında yorum yapmam bir şeyi değiştirmeyecek.

leyla82; kayınbiraderiniz veya eltinizle arkadaşımı görüştürmemiz mümkün olabilir mi? Onlar bebekle ilgili yaşadıkları süreçleri, çocuğun yaşadıklarını paylaşabilirler mi? Telefon ya da email yoluyla erişimimiz mümkün olabilir mi? Eğer onlar bu konuda görüşmek istemezlerse de sizi ister anneyle ister babayla görüştürebilir miyim?

bebeğe geçmiş olsun...

bir baba sırf damak ve dudak yarığı var diye evladını nasıl istemez

böyle insanlar bence hiç baba olmamalı...

şimdi görüştüm kayınbiraderimle,onlarınki 2-2,5 cmlik bi yarıkmış o yüzden ameliyatı diğerine oranla daha rahat oldu dedi...sizin bebeğin durumundan bahsettim dediğiniz gibi çok zorlu bir süreçmiş bi kaç ameliyat gerekiyor onlarda dedi...istanbul'da oturuyorlar onlarda...doktor ismi istedim tam hatırlayamadı...bu konuda en uzman kişiydi dedi...akşama tekrar görüşeceğim doktor ismini alacağım...

görüştürmeye gelince anladığım kadarıyla çokta rahatlatıcı haberler veremeyecek oda...

allah kimseye vermesin,sabırlar diliyorum arkadaşlarınıza ve size....

10. Re: Ailesinde veya yakın çevresinde damak yarığı olan var mı?

Babayı 8 yıldır tanıyorum; iki oğluna çok iyi babalık yapıyor. Anne de baba da sağlıklı iki erkek çocuğunun yanında bir de kız çocukları olsun çok istiyorlar. Anne daha önce de 2 kız çocuk hamileliğinde sorunlar yaşamış; kız çocuklardan birinin hamileliğinde 6. ayında omuriliği tam gelişmediği için alınmış; diğer kız hamileliği de sonlanmamış ama onun nedenini bilmiyorum.

Şimdiki kız hamileliğindeki sorun damak yarığı ve bu sorunun maddi manevi getireceği zorluklardan korkuyor baba. Babanın maaşı fazla değil; gereken ameliyatları karşılayamayabilir... Tabi ki bizler de her zaman elimizden geleni desteği vermeye çalışırız ama 1-2 yıllık süreç değil bu anladığım kadarıyla. Belki bu süreci yaşamış birileriyle tanışıp konuşabilseler korktukları gibi bir şey olmadığını görürler ve bebecik hayatına devam edebilir...

Ben kendim insiyatif kullanamıyorum; ne bu sorun hakkında yeterli bilgim var (internet bilgileri haricinde) ne de bebek aldırma durumu yaşadım... Onların endişelerini aynı durumu yaşamış birileri giderebilir sadece...