1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 35 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
 1. #1

  Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

  İki tarafa da yazık, hakkıyla kazana da yeterliliği olmadığı halde yoğun bir programı okuyacak olanlara da. Sonuçta zarar gören yine çocuklar.

  ---------------

  Günlerdir kamuoyunda dillendirdiğimiz Anadolu Liseleri Skandalının boyutları gün büyüyor. Biz sadece birkaç örnek veriyorduk ancak taban puanları açıklarken Milli Eğitim Müdürlüğü onlarca farklı okulda söylediklerimizin ne kadar haklı olduğunu açıkça ortaya koydu.
  İstanbul’daki bazı Anadolu Liselerinin, 21-22 Eylül de yapılan, ek yedek yerleştirmeden önceki taban puanları ve ek yedek yerleştirmeler sonunda oluşan puanları ;
  Ek yedek yerleştirmelerden önceki puanı Ek yedek yerleştirmeden sonraki puanı
  Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi 475 civarında 330
  Nişantaşı Anadolu Lisesi 472 “ 360
  Şehremini Anadolu Lisesi 467 “ 324
  Üküdar Ahmet Keleşoğlu AL 460 “ 298
  Çamlıca Kız Anadolu Lisesi 420 “ 350
  Arnavutköy Anadolu Lisesi 383 “ 247
  Ergün Öner-Mehmet Öner AL 443 “ 416
  Bakırköy Yahya Kemal Beyatlı 450 “ 364
  Pertevniyal AL 483 “ 465
  Çemberitaş AL 465 “ 427
  Gaziosmanpaşa And.L 454 “ 243
  Kadıköy 50.Yıl Tarhan AL 445 “ 386
  Göztepe İhsan Kurşunoğlu AL 476 “ 350
  Kartal AL 471 “ 356
  Şişli AL 466 “ 375
  Silivri H.Sabriye Gümüş AL 474 “ 432
  Küçükçekmece F.Kerim Gökay AL 477 “ 436
  Esenyurt Nakipoğlu AL 464 “ 423
  B.Evler And.Lis 475 “ 453
  B.Evler Dede Korkut AL 475 “ 407
  B.Evler Füsun Yönder AL 443 “ 406
  Avcılar Süleyman Nazif AL 455 “ 432
  Bağcılar Akşemsettin AL 450 “ 348
  Çatalca AL 451 “ 390

  Milli Eğitim Bakanlığı 21-22 Eylül de, hiçbir hukuk devletinde olmayacak bir skandala imza atmış ve kamuoyunu yeteri kadar bilgilendirmeden, kime “istinaden” açıldığı belirsiz olan, ek-yerleştirmelerle, 450-500 puan la öğrenci alan en iyi Anadolu ve Fen Liselerine 250-300 puan alan çocukları doldurmuştur. Daha önce yapılan ek yerleştirmelerde, öğrenci velilerince de kullanılan, e-okul ve OGES (Ortaöğretime geçiş sistemi) yoluyla da ilan edilen ek yerleştirmelerin, buralarda bile duyurulmaması kafaları tamamen karıştırmıştır.
  3 yıldır, gecesi gündüzüne karışan, oyun çağında olmalarına rağmen, arkadaşlarıyla bile oynayamadan, aileleriyle birlikte bu sınava hazırlanan, dershaneden etüde, etüdden özel derse koşan çocuklar ve onların velileri büyük bir şok yaşıyor. Biz çalıştıkta ne oldu ? Bizden çok daha az puan alan çocuklar Anadolu Liselerine girdi, biz giremedik, diyorlar. Anadolu Lisesine giriş sınavı, Üniversite sınavından çok daha önemli, çünkü;Anadolu Lisesine giriş sınavı bir defa yapılıyor,Üniversite sınavına birden çok girme şansı var.Dolayısıyla; bu çocukların çalışmaya, yarışmaya ve yaşama dair inançlarına büyük darbe vurulmuştur. Aslında bu uygulamanın kazananı da yoktur, bu hengâmede Anadolu Liselerine sokulan düşük puanlı öğrenciler seviye bakımından zorlanacağı için, en az haklarının gasp edildiğini düşünerek büyük hayal kırıklığı yaşayan öğrenciler kadar mağdurdur.
  SORUMLULAR HESAP VERMELİ
  Bu yanlış uygulamaya kimler önayak olmuşlarsa mutlaka hesabını vermeliler. Sorun susarak, yok farz edilerek, olmamış kabul edilerek geçiştirilecek bir konu değildir. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Perşembe günü, Anadolu Liselerinin taban puanlarını ilan etmesiyle beraber, mağdur olan öğrenci ve veliler acı gerçeklerle yüz-yüze kalmışlardır.Olayın şokuyla ne yapacaklarını bilemeyen,ek-yedek yerleştirme mağdurları, hafta sonu şoku üzerlerinden attıktan sonra, asıl kargaşa Pazartesi yaşanmaya başlanacaktır. Binlerce öğrenci ve veli haklarının yendiği görerek, haksızlık ve hukuksuzluk karşısında ne yapacaklarını araştırmaya ve soruşturmaya başlayacaklardır. Bakanlık bu skandalın açıklamasını henüz yapamamıştır, ancak; Milli Eğitim Bakanı Sn.Nimet ÇUBUKÇU bir an önce olaya el koymalı ve bu iş temizlenmelidir.

  Enver DEMİR
  Türk Eğitim – Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı

  http://www.sendikal.net/sendikalarin-basin-aciklamalari/skandal-buyuyor/

 2. #2

  Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

  Kesinlikle adaletsiz bir uygulama. Sınıf seviyesinde düşüşlere neden olur, boşa zaman ve emek kaybı. Aynı şekilde üniversitelerdeki ek yerleştirmeleri de doğru bulmuyorum...

 3. #3
  Üyelik Tarihi
  05 Haziran 2002
  Bulunduğu Yer
  yıldırım/bursa
  Mesaj
  25.404

  Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

  birilerinin çocukları az puan almıştır

 4. #4

  Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

  Öncelikle daha önce de yazdığım gibi, delirdiğimi belirterek bu foruma cevap yazayım

  Şimdi Arkadaşlar, sistemi eleştirmeyin. Çocuklarınız çalışsın, başarılı cocuk için zaten sorun yok, 495 üstü almış ve iyi biryerlere girmiştir. Haksızlık felan gibi laflar etmeniz ne anlamsız, çalışsaydı çocuklarınız girseydi biryerlere, çalışmadan biryerlere girmiş çocuklardan size ne? Böyle hak arama, gibi şeylerle uğraşıp vakit kaybedeceğinize, üstelik çocuklarınızın şevkini kırıp, yarın öbür gün haksızlıklara karşı çıkacak , hak arayacak evlatlar yetiştireceğinize, oturun çocuklarınıza ders çalıştırın, ve öncelikle iyi bir puan alması gerektiğini, haksızlıklara karsı dik durmak gibi boş uğraşlarla vakit kaybetmemesini öğretin :lough:


 5. Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

  ya ben bu konuyu simdi gordum ve acayip moralim bozuldu. ve sinir oldum.

  bizim cocuklar esek gibi calisip iyi notlar almaya calissinlar , iyi yerlere girmek icin gezmesinler tozmasinlar sonra kaymak kesimin cocuklari totolarini zora sokmadan iyi okullara cup diye girsinler.

  bu ne ya zaten su askerlik olaylarina sinir oluyordum onlarin bu da tuz biber oldu.

  bu kadar kisinin ahini aliyorlar insallah cikar bir yerlerinden.. :-x

 6. #6

  Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

  Biraz da ciddi cevap vermem gerekirse, Bu ek kontenjan olayı, bildiğim kadarıyla, milli eğitim bakanlığının web sitesinde sadece bir gün duyurularak yapılmış ve birkaç saat içersinde de bu duyuru kaldırılmış. Basına, okullara yada duyurulması gereken yerlere duyurulmadan. Ve bu süreçte, örneğin, milli eğitim müsteşarını oğlu, çok düşük bir puanla,anadolu lisesine girmiş bulunmaktaymış.

  Şimdi bir bakış açısıyla, diğer kişilerde, her saat başı milli eğitim sitesini takip etselerdi, duyuru yapıldı da denilebilir. Ya da milli eğitim görevi böyle bir ek kontenjan hakkını toplumun her kesiminin duyucağı bir sekilde, (basın , okullar vs. duyurmalıydı da denebilir.

  Yorum size ait.

 7. #7
  Üyelik Tarihi
  17 Mart 2006
  Bulunduğu Yer
  Avrupa Yakası
  Mesaj
  12.914

  Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

  aa olamaz böyle birşey. gerçekten olamaz. ortada körpecik çocukların emeği var. emek hırsızlığıdır bu. buna seyirci kalmayalım lütfen. bu kadar puan farkı ile o liselere nasıl alırlar. allahım yaa vicdan da kalmamış !

 8. #8

  Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

  Ay bu forumu sevdim, yazdıkca yazasım geliyor

  Hafızanızı biraz yoklarsanız, bu sene 7. sınıflar SBS sınavına gireceği gece yarısı (Ben görene rastlamadım ama)tv lerde alt yazı gecerek,7. sınıfların sınavı ile ilgili yapılan duyuruyu duyurudan sayan, duyuru yapılmışya daha ne, diyen halkımız, şimdi niye duyuru yapılmamış diyor ki, anlamakta zorlanıyorum :lough:

 9. #9

  Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

  Burda sorun sanırım ek yerleştirme değil 2. ek yerleştirme ve duyuru yapılmamış.

  Bunca kontenjan boşluğu varken neden ilk ek yerleştirmede doldurmamışlar ki. Fazlaca safdil bir soru oldu değil mi.

  Böyle olacaksa merkezi yerleştirmenin bir anlamı kalmamıştır, her okul kendi sınavını yapsın, torpil işlese de okul başı 3-5'i geçmez, yine daha adil bir sistem olur.

 10. #10

  Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

  DeMaya yazdı:
  Burda sorun sanırım ek yerleştirme değil 2. ek yerleştirme ve duyuru yapılmamış.

  Bunca kontenjan boşluğu varken neden ilk ek yerleştirmede doldurmamışlar ki. Fazlaca safdil bir soru oldu değil mi.

  Böyle olacaksa merkezi yerleştirmenin bir anlamı kalmamıştır, her okul kendi sınavını yapsın, torpil işlese de okul başı 3-5'i geçmez, yine daha adil bir sistem olur.
  Mine, ben de 2. ek yerleştirmeden bahsediyorum. Duyuru yapılmış, ama dediğim gibi, birkaç saatlik ve tek bir web sitesinde.Dediğim gibi , kesinlikle duyuru yapılmış ama sonradan kaldırılmış, ve web sitesinde arşivde bile yok duyuru. Sonuçta, kuralına uydurulmuş ve duyurulmuş :lough:

Benzer Konular

 1. Anadolu liseleri arasında nakil işlemleri nedir, nasıldır?
  Konuyu Açan: zehra_, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 14 Aralık 2010, 11:25
 2. Cevap: 18
  Son Mesaj: 14 Haziran 2010, 12:19
 3. özel yabancı anadolu liseleri hakkında bilgi ricası
  Konuyu Açan: NRY, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 14 Haziran 2010, 08:05
 4. ANADOLU LİSELERİ KAYIT PARASI!!!!!!!!
  Konuyu Açan: narin, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 04 Eylül 2003, 22:42
 5. Cevap: 5
  Son Mesaj: 30 Temmuz 2003, 16:15

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Dosya Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
 
 

Bu site Lidya.Net tarafından hazırlanmış ve yayınlanmaktadır © 1998-2012. Bu sitede yayınlanan yazılar, kaynak ve yazarı belirtilmek kaydıyla kullanılabilir.
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren AnneCocuk.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan ve yazdıkları yazılardan kendileri sorumludur.
AnneCocuk.com ile ilgili yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 2 (iki) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve size geri dönüş yapılacaktır.