2. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 35 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

Çok şey söylenebilir ama karmaya inanıyorum,yani eden bulur,haksızlıkla bir yere giren oraya yakışmaz veya oranın ona hayrı olmaz diyorum.

Benim kişisel çözümüm şu:Birkere bahsettiğin okulların hiçbiri hedef listemizde değil,şimdilik 3 devlet okulu gündemimizde:

1.İstanbul Lisesi
    2.Atatürk Fen Lisesi
    3.Kadıköy Anadolu Lisesi

ve elbet Robert,Üsküdar Amerikan,Koç Lisesi

Bu okulları çok dikkatli takip edeceğim,hem internetten ve gerekirse hergün kapılarına gidceğim Şu ana kadar herhangi bir olumsuz duyum almadım ama özetle okulların yanına kamp kuracağım)Ve diyorum ki atıyorum Atatürk Fen Lisesine hakkıyla giren küçük dahilerin yanında 400 puanla giren çocuğun vay haline o yüksek matematik,fizik okunurken ne yapacak,kendini nerelere atacak??Dersiniz ki sınav tam ölçüyor mu nekadar ölçmesede üç sınavda da 500e yakın puan almak ve okul ortalamasını 500 getirmek + okulda da dereceye girmek bir ölçüttür...

Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

yogicmom yazdı:

Çok şey söylenebilir ama karmaya inanıyorum,yani eden bulur,haksızlıkla bir yere giren oraya yakışmaz veya oranın ona hayrı olmaz diyorum.

Benim kişisel çözümüm şu:Birkere bahsettiğin okulların hiçbiri hedef listemizde değil,şimdilik 3 devlet okulu gündemimizde:

1.İstanbul Lisesi
    2.Atatürk Fen Lisesi
    3.Kadıköy Anadolu Lisesi

ve elbet Robert,Üsküdar Amerikan,Koç Lisesi

Bu okulları çok dikkatli takip edeceğim,hem internetten ve gerekirse hergün kapılarına gidceğim Şu ana kadar herhangi bir olumsuz duyum almadım ama özetle okulların yanına kamp kuracağım)Ve diyorum ki atıyorum Atatürk Fen Lisesine hakkıyla giren küçük dahilerin yanında 400 puanla giren çocuğun vay haline o yüksek matematik,fizik okunurken ne yapacak,kendini nerelere atacak??Dersiniz ki sınav tam ölçüyor mu nekadar ölçmesede üç sınavda da 500e yakın puan almak ve okul ortalamasını 500 getirmek + okulda da dereceye girmek bir ölçüttür...
    Ben de aynen bunu dedim, ilk mesajımda, kafanızı niye böyle, haksızlıktır felan gibi şeylerle meşgul ediyorsunuz ki, çalışsın çocuğunu, çalıştırım çocuğunuzu, alsın 500 puan, kurtarsın kendini, haksızlıkmış başkalarının hakkı yenmiş felan gibi şeylerden size ne, nasılsa kendinizi kurtarmışsınızdır

3. Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

yine kimler cocuklarina kiyak yapmistir...zaten bu babalar yuzunden cocuklar masallah bu yasta koca bir servet sahibi olmuyorlar mi , yuzlerce sirketi yonetmiyorlar mi...masallah cocuklarda ne cevher varmis ama biz bir gorememisiz. cocuklari o kadar zeki ama hic sinavlarda bilmem hangi bakanin, milletvekilinin cocugu birinci oldu diye hic gormuyoruz. ama yati katlari iyi bir isleri hemencecik oluyor..

ben biryerden cikacagina cok inanirim. Allah kul hakkınla bana gelmeyin demis. bunu bilmiyorlar galiba...

Blog Girişleri
    13

barış kadıköy anadoluyu kazandığı günden beri kabataş lisesi puanlarının peşindeydim..
    ek kontenjanlardan hep haberim oldu, aradım, kesmedi gittim konuştum..
    her defasında aslolanın puan olduğunu söylediler. barışın ortalaması 485.4 idi, onlar 489'dan açmışlardı kapıyı..
    özel okullar son sınav sonucuna göre aldıkları ve son sınavda çok fazla tam puan alan olduğu için bursla ya da paralı olarak özel okullara çok kayan oldu, bu yüzden kontenjanla ilgili bir sıkıntı hiç olmadı.

ek yerleştirmeler ve nasıl yapılacağı (ilkinde ilk tercih geçerli olacak dendi, sonrakilerden birinde tekrar başvurulacak dendi, sonra sadece istediğiniz okulu yazıp verin dendi, bunların hepsini yaptık)
    bize dershane tarafından mesajla bildirildi. arayıp detay öğrendim vs..

ne kadar başvuru yaptıysak barışın puanına bir türlü düşemedi okul..
    düşe düşe 487 ye düştü en son..
    artık kontenjan doldu, son puanımız da budur dendi.

barış'ın istememesine rağmen eve yakın olduğu için (5 dk) peşinde koşmuştum bu okulun..
    bir şekilde ikna ederiz dedik..
    ama olmazsa da demek ki hayırlı olan kadıköy anadolu deyip, üzülmeyeceğim demiştim..
    barış istemediği için sorun yok..
    fakat çok çok isteyip, hem yakınlık, hem hedef bakımından çaba gösteren çocuklara gerçekten çok yazık oldu..
    şu anda 460 puanla okuyan var diye biliyorum..
    nasıl oldu, ne yaptılar da oldu bilmiyorum..

çocukları için iyi birşey mi yaptılar yapanlar? hayır.
    çocuk kendi seviyesinin üstünde bir eğitimle başarılı olamaz.. belki çok çabalar, olur ama seviyesi ve puanının karşılığı bir okuldaki başarısı ve mutluluğuyla kıyaslanmaz herhalde..

bu arada, okulların çıtaları da düşecek, çocukların başarıları da, eğitimciler de zorlanacak..

çok fazla emek verip, tek hedef edililen okullara hakedenlerin alınmamasını ben de kınıyorum.

umarım ki hak yerini bulur..

Nüfus: Arapgir Fiziken:Konya Ruhen: MALATYA (0 RH +)

Konu epey zamandır gündemde...Sonuç sıfır bi mok olmaz..Daha fazla da yorumum yok :-x :-x

[size=large]NİMET ÇUBUKÇU SESSİZLİĞİNİ BOZMALI[/size]

07.10.2010 14:19

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan henüz ses yok.
    İlköğretimden orta öğretime geçişte öğrencilerin lise seçme hakkını belirleyen SBS'de MEB’in bir günlüğüne el altından tercih hakkı açması ile ilgili Odatv’nin haberine henüz bir yanıt verilmedi.
    Konu ulusal televizyon kanallarına da yansıdı, ama nafile...
    Öğretmenler konuştu, öğrenciler konuştu, MEB dışındaki yetkililer konuştu, ama bu bir günlük tercih hakkının neye ve kime “istinaden” açıldığı hala belli değil.
    MEB inatla susuyor. Mağdur mağdur olmuş artık, kaşımayın, deniyor...
    Üç sene boyunca yarış atı gibi okuldan dershaneye, dershaneden etüde etütten özel derse koşan çocuklar büyük yıkım ve şok içersindeler. Psikolojileri bozuldu.
    Bir kısım çocuk torpille her şey olur inancında artık. Diğerleri çalışsak ne olacak ki nasılsa bir yolunu bulur ailem yırtarım. En korkuncu da; çalıştık da ne oldu bizden çok daha az puan alanlarda aynı okula girdi.
    Yazık değil mi vicdanınız sızlamıyor mu haksız yere telef ettiğiniz, çalışmaya ve azme karşı inançlarını yok ettiğiniz bu çocuklara.
    Kolay yoldan emek vermeden istediği her şeyi elde edeceğine inanan bir gençlik yetiştirmek marifet midir.
    Diyelim ki MEB bu yaptığı haksızlığı telefi etmek adına bir tercih hakkı daha açtı ve tarihini önceden duyurdu sitesinde, okullara, ulusal basına yani olması gerektiği gibi yaptı. Yine de nafile, olan oldu telafisi yok, çünkü kontenjanları doldurdu.
    Zaten konuştuğum ailelerden hiçbiri çocuğunu okuduğu yerden alıp, yeni bir okula verme niyetlisi değil. Dersler başlamış, sınıflara oturulmuş, öğrenci alışmış... Ne yapsınlar şimdi?
    Haksız da değiller elbet. Çocuklarının yeniden bir alışma sürecine girmesini göze alamadıkları gibi, servisten yemeğe, sınıftan semte kadar birçok şey yeniden belirlenecek.
    Uzun ve zahmetli bir iş. Üstelik de MEB’in bütün bu koşuşturma ve hukuki takibe rağmen böyle bir şey yapıp yapmayacağı da belli değil. Henüz yaptığı bu skandalın açıklamasını yapmadı MEB yapamadı…
    Hukuk devletinde olmayacak bir skandal, ama hükümetin sekiz yıldır tavrı ortada: Ben yaptım, oldu.

Odatv olarak “Bir Bakan Halkına Tuzak Kurar mı” başlığıyla verdiğimiz haberimizde Fen ve Anadolu liseleri için MEB Bakanı Nimet Çubukçu’nun 22 Eylül 2010 tarihinde bir talimat vererek, bir günlüğüne tercih hakkı açtığı duyurmuştuk.
    Bu gün içerisinde MEB’in sayfasına rastlantı olarak bakan velilerin çocuklarının tercih hakkını yeniden belirlemeleri ve buna göre yapmaları hakkı doğmuştu, ama tesadüfen!
    Tesadüfen görenlerin bazıları, ertesi gün görmeyenlere haber verdi, ama çok geç kalınmıştı. MEB, sayfasına koyduğu “tercih hakkı” ilanını bir gün sonra kaldırmıştı. Sorduğumuz birçok öğretmenin bile haberi yoktu olaydan, hatta okul müdürleri bile bilgilendirilmemişti, bir günlüğüne açılan tercih hakkına dair resmi yazı iş bitince iki üç gün sonra gönderilmişti okullara.
    490 ila 500 puan ile öğrenci alan en iyi Fen ve Anadolu liseleri, 200–300 puan alan “tanıdık’’ çocuklarla dolduruldu.
    Hala bir açıklama da yapılmadı.
    Sorduk, “tık” yok... Hala yok...
    Sorumlu bir devlet bakanı olarak Nimet Çubukçu’nun veya MEB’in bir açıklama yapması gerekmez mi?
    Zor değil sadece iki cevap bekliyoruz.
    Nedir bu tepeden inme en iyi okullara yerleşen çocukların isimleri?
    Milli Eğitim ne zamandan beri “kişisel eğitim” oldu, şahıslara yönelik uygulama yapılıyor?
    Hala bekliyoruz.

A. İklim Bayraktar
    Odatv.com

Kimse şunun farkında değil mi? Bunların hiçbiri o gün tesadüfen duyuruyu görüp de başvuranlar değil. Okullar açılmış kitaplar kıyafetler alınmış 320 puanlık bir öğrencinin velisinin hala meb duyurularını takip ettiğini düşünmüyorum. Tek okul tercihinde bulunma hakları vardı. 300lü puanlardaki bir çocuğun ya da velisinin herneyse tutup da 130 puan yukardaki bir okuldan yana bu tercihini kullanmaz, kendini riske atmaz anca anca bir kaç puan yukarısını tercih eder. Bunlar duyum sahibi kişilerdi. Hiçbirisi tesadüfen bu birkaç saatlik duyuruyla başvurmadılar.

suadiye yazdı:
    Kimse şunun farkında değil mi? Bunların hiçbiri o gün tesadüfen duyuruyu görüp de başvuranlar değil. Okullar açılmış kitaplar kıyafetler alınmış 320 puanlık bir öğrencinin velisinin hala meb duyurularını takip ettiğini düşünmüyorum. Tek okul tercihinde bulunma hakları vardı. 300lü puanlardaki bir çocuğun ya da velisinin herneyse tutup da 130 puan yukardaki bir okuldan yana bu tercihini kullanmaz, kendini riske atmaz anca anca bir kaç puan yukarısını tercih eder. Bunlar duyum sahibi kişilerdi. Hiçbirisi tesadüfen bu birkaç saatlik duyuruyla başvurmadılar.
    Yoo biz farkında değiliz, Bizim çocuklrımız zaten hepsi çok çalışkan , dahi çocuklar, zaten robert, galatasaray gibi okullara girdikleri ya da girecekleri için, öyle 300-350 puan almış çocukların sorunları bizi ilgilendirmiyor, çalışsalardı, 500 puan alsalardı , bize ne? :lough: Birgün bu uygulamalar bize dokunuzsa, o zaman farkına varacağız

Bu arada , duyuru duyurudur, ne zaman, ne şekilde yapıldığı önemli değil

Doğru adamlar duyuruyu yapmışlar sonuçta fısıltı gazetesiyle yapmış olsalardı bile vazife tamam asayiş berkemal yani.

suadiye yazdı:
    Doğru adamlar duyuruyu yapmışlar sonuçta fısıltı gazetesiyle yapmış olsalardı bile vazife tamam asayiş berkemal yani.
    Daha önce de yazdım, bu sene 7. sınıfla ertesi gün SSBS sınavına girecekleri gece, gece yarısı (tv lerde alt yazı geçmiş (miş diyorum çünkü görene rastlamadım) Sınavla ilgili çok önemli bir değişiklik duyurulmuş, ve o günlerde, birçok kişi, devlet, millet, mahkemeler bunu duyurudan saydıklarında ve sitemizin çoğunluğu bunu duyurudan saydığında, ben kendimi paralamıştım, fakat beni bencilce kendi çocuğumu düşünmekle suçlamışlardı... Artık ben de bencilce düşünmüyorum ve topluma uyuyorum, duyuru duyurudur

10. Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

Yeşim_Yıldırım yazdı:
    suadiye yazdı:
    Daha önce de yazdım, bu sene 7. sınıfla ertesi gün SSBS sınavına girecekleri gece, gece yarısı (tv lerde alt yazı geçmiş (miş diyorum çünkü görene rastlamadım) Sınavla ilgili çok önemli bir değişiklik duyurulmuş, ve o günlerde, birçok kişi, devlet, millet, mahkemeler bunu duyurudan saydıklarında ve sitemizin çoğunluğu bunu duyurudan saydığında, ben kendimi paralamıştım, fakat beni bencilce kendi çocuğumu düşünmekle suçlamışlardı... Artık ben de bencilce düşünmüyorum ve topluma uyuyorum, duyuru duyurudur

Yeşimcim iki olay aynı değil...
    Yabancı dil olayında üç testin seçeneklerin aynı olması ve birini yapamayanın diğerini yapması gibi bir saçmalık vardı ki bu durum düzeltildi...Ama dersen ki kasıtlı olarak fransızca zordu ve çocuğum belki de ingilizceden yapabilme şansı olsa avantajı artacaktı,durum değişir yani fransızcayı belki de zor sormuş olabilirler bu noktada haklı olabilirsin...

Buradaki olay ise tamamen alelacele doğrudürüst duyurulmadan el altından yapılan ve hatta kayıt yapanlar araştırıldığında müşteşar çocuğu gibi isimler çıkan bir durum ve tek kelimeyle rezalet...

Şimdi buna haksızlık demeyeyim mi,bu dolabı çevirenler ektiklerini biçsinler demeyeyim mi,daha ne yapılır ?İki yere dilekçe hazırladım ve yarın yollayacağım...Ama oğluma da git hesap sor diyemem,benim çalışmaktan başka bildiğim bir seçenek yook,bundan ötürü 12 yaşındaki bir çocuğa da başka tavsiyem olamaz..

Bir de bir çocuğun 500 puan almasının kolay olduğunu düşünmüyorsun sanırım,üstelik ilk sınavda alsa bile 2 ve 3.sınavda alabilecek mi,ya da adı üstünde sınav işte bir gece karnı ağrırsa biter...Yani tüm bütün bu sınav sürecinin çalış yap formülüyle ifade edilecek kadar basit olduğunu düşünmüyorsun değil mi? 495 puanın üstünün nasıl bir azim,nasıl bir çalışma,aile boyu nasıl bir fedakarlık adeta incecik bir ipin üstünde dengede durmak olduğunu bu skora ulaşan yaklaşan ya da hayal eden herkes bilir...Ve mümkün müdür ki bu direnci gösteren birinin bu tür haberler karşısında çok üzülmemesi??