3. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 35 sonuçtan 21 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

Bu büyük bir kepazeliktir. :-x

Sistem zaten rezilce işliyor, bu da nanik kısmıdır.

Biz seyrededuralım!!! :-x

Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

nasıl bir iştir bu yahu? (

yogicmom yazdı:
    Yeşimcim iki olay aynı değil...
    Yabancı dil olayında üç testin seçeneklerin aynı olması ve birini yapamayanın diğerini yapması gibi bir saçmalık vardı ki bu durum düzeltildi...Ama dersen ki kasıtlı olarak fransızca zordu ve çocuğum belki de ingilizceden yapabilme şansı olsa avantajı artacaktı,durum değişir yani fransızcayı belki de zor sormuş olabilirler bu noktada haklı olabilirsin...

Buradaki olay ise tamamen alelacele doğrudürüst duyurulmadan el altından yapılan ve hatta kayıt yapanlar araştırıldığında müşteşar çocuğu gibi isimler çıkan bir durum ve tek kelimeyle rezalet...

Şimdi buna haksızlık demeyeyim mi,bu dolabı çevirenler ektiklerini biçsinler demeyeyim mi,daha ne yapılır ?İki yere dilekçe hazırladım ve yarın yollayacağım...Ama oğluma da git hesap sor diyemem,benim çalışmaktan başka bildiğim bir seçenek yook,bundan ötürü 12 yaşındaki bir çocuğa da başka tavsiyem olamaz..

Bir de bir çocuğun 500 puan almasının kolay olduğunu düşünmüyorsun sanırım,üstelik ilk sınavda alsa bile 2 ve 3.sınavda alabilecek mi,ya da adı üstünde sınav işte bir gece karnı ağrırsa biter...Yani tüm bütün bu sınav sürecinin çalış yap formülüyle ifade edilecek kadar basit olduğunu düşünmüyorsun değil mi? 495 puanın üstünün nasıl bir azim,nasıl bir çalışma,aile boyu nasıl bir fedakarlık adeta incecik bir ipin üstünde dengede durmak olduğunu bu skora ulaşan yaklaşan ya da hayal eden herkes bilir...Ve mümkün müdür ki bu direnci gösteren birinin bu tür haberler karşısında çok üzülmemesi??
    Esra; 3-4 yabancı dilin cevap anahtarının aynı olması haksız rekabet doğuruyordu. bunda hemfikiriz. Tıpkı, özel okullarda önlerinde her türlü imkanla okuyan, ya da büyük sehirlerde yine her türlü imkanla, kurslarla okuyan devlet okullarındaki çocukların yüksek puan alması ve kırsalda imkansızlıklarla yasayan ve SBS de iyi bir puan alamayıp hayatının devamında da anadolu liselerine giremeyen çocuklara yapılan haksızlık gibi.

Haksızlığın düzeltilmesi gerekiyordu bunda da hemfikiriz. Ama sen, bütün sene, iki yabancı dille ve cevap anahtarları aynı sınava girecekleri söylenen cocuklara, bir gece önce (çocuklar ve veliler ertesi gün sabahtan sınava girecekleri için çoktan uyumuş oldukları bir saatte), yapılan bir duyuruyla sistemi değiştirmek haksızlık değil, doğru birsey diyorsun, haksızlık düzeltildi diyorsun. Ben de ozaman diyorum ki, duyuru duyurudur, gariban, sartları nedeniyle yüksek puan alamamış çocuklara da bir seferlik olsa da anadolu liselerinin kapısını açtılar. Üstelik duyurdular da.

"what's the difference between the crocodile" :lough:

4. Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

ARKADAŞLAR ÇOK ÖZÜR DİLERİM YAA SOHBETİNİZİ BÖLÜCEM AMA HERGÜN KAFAYI YİYİP DURUYORUM BAKIN

8.SINIFA GİDİYORUM VE AKLIM BAŞIMDA VE İYİ BİR LİSEYE GİRMEK ÇOK İSTİYORUM BUNUN İÇİN ÇOK ÇALIŞIYORUM AMA OLMUYO

6.SINIFTA:347,472
    7.SINIFTA:341,338

SBS PUANI YAPTIM,BANA GÖRE ÇOK DÜŞÜK ÇOK HIRSLIYIM AMA OLMUYO BU SENE 450... HEDEFİNİ GEÇERSEM EĞER ANADOLU LİSELERİNDEN BİRTANESİNE GİRME İHTİMALİM VAR MI? HOCALARIM ÇOK YARDIMCI OLUYOR AMA PEK PARLAK GÖZÜKMÜYOR EĞER DÜZ VEYA GİRMİYİCEĞİM İÇİN MESLEK LİSESİNE GİRERSEM ÖLÜRÜM BEN ANADOLU LİSESİNE GİRMEK ÇOK İSTİYORUM EĞER ÖYLE BİŞEY OLURSA ÇOK ÇALIŞICAM YILSONU NOTLAR 90.. YUKARI AMA ŞU SBS NOLUYOSA OLMUYO HEYCAN GİRDİMİ ÇIKMAK BİLMİYO NE OLURSUNUZ BİR FİKİR BİR YÖNTEM VERİN GERÇEKTEN EVDE ÇILDIRIYORUM BUNUN SIKINTISINI YAŞAYARAK ALLAH KORUSUN ÇOK STRESLİYİM BİŞEY OLUCAK DİYE KORKUYORUM..

YİNEDE HERŞEYDEN ÖNCE ALLAH'A GÜVENİYORUM BEN..

5. Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

Yeşim_Yıldırım yazdı:
    yogicmom yazdı:
    Yeşimcim iki olay aynı değil...
    Yabancı dil olayında üç testin seçeneklerin aynı olması ve birini yapamayanın diğerini yapması gibi bir saçmalık vardı ki bu durum düzeltildi...Ama dersen ki kasıtlı olarak fransızca zordu ve çocuğum belki de ingilizceden yapabilme şansı olsa avantajı artacaktı,durum değişir yani fransızcayı belki de zor sormuş olabilirler bu noktada haklı olabilirsin...

Buradaki olay ise tamamen alelacele doğrudürüst duyurulmadan el altından yapılan ve hatta kayıt yapanlar araştırıldığında müşteşar çocuğu gibi isimler çıkan bir durum ve tek kelimeyle rezalet...

Şimdi buna haksızlık demeyeyim mi,bu dolabı çevirenler ektiklerini biçsinler demeyeyim mi,daha ne yapılır ?İki yere dilekçe hazırladım ve yarın yollayacağım...Ama oğluma da git hesap sor diyemem,benim çalışmaktan başka bildiğim bir seçenek yook,bundan ötürü 12 yaşındaki bir çocuğa da başka tavsiyem olamaz..

Bir de bir çocuğun 500 puan almasının kolay olduğunu düşünmüyorsun sanırım,üstelik ilk sınavda alsa bile 2 ve 3.sınavda alabilecek mi,ya da adı üstünde sınav işte bir gece karnı ağrırsa biter...Yani tüm bütün bu sınav sürecinin çalış yap formülüyle ifade edilecek kadar basit olduğunu düşünmüyorsun değil mi? 495 puanın üstünün nasıl bir azim,nasıl bir çalışma,aile boyu nasıl bir fedakarlık adeta incecik bir ipin üstünde dengede durmak olduğunu bu skora ulaşan yaklaşan ya da hayal eden herkes bilir...Ve mümkün müdür ki bu direnci gösteren birinin bu tür haberler karşısında çok üzülmemesi??
    Esra; 3-4 yabancı dilin cevap anahtarının aynı olması haksız rekabet doğuruyordu. bunda hemfikiriz. Tıpkı, özel okullarda önlerinde her türlü imkanla okuyan, ya da büyük sehirlerde yine her türlü imkanla, kurslarla okuyan devlet okullarındaki çocukların yüksek puan alması ve kırsalda imkansızlıklarla yasayan ve SBS de iyi bir puan alamayıp hayatının devamında da anadolu liselerine giremeyen çocuklara yapılan haksızlık gibi.

Haksızlığın düzeltilmesi gerekiyordu bunda da hemfikiriz. Ama sen, bütün sene, iki yabancı dille ve cevap anahtarları aynı sınava girecekleri söylenen cocuklara, bir gece önce (çocuklar ve veliler ertesi gün sabahtan sınava girecekleri için çoktan uyumuş oldukları bir saatte), yapılan bir duyuruyla sistemi değiştirmek haksızlık değil, doğru birsey diyorsun, haksızlık düzeltildi diyorsun. Ben de ozaman diyorum ki, duyuru duyurudur, gariban, sartları nedeniyle yüksek puan alamamış çocuklara da bir seferlik olsa da anadolu liselerinin kapısını açtılar. Üstelik duyurdular da.

"what's the difference between the crocodile" :lough:
    Şimdi Yeşim yalan yanlış duyurularak ek kontenjan açılıp neredeyse 50-70 puan daha az almış (üstelik kimlikleri de müşteşar çocuğu v.b olarak tesbit edilmiş) bir uygulamayla,
    fransızcadan giriyorum ama zorsa ingilizceden yapayım mantığındaki duyuru saptamaları eşit önemdedir mi diyorsun?

1.Yabancı dilde en azından tvden geçiyor,ve tüm özel okullar mesaj attı,ve zaten olayın kökünde mantıksızlık vardı.
    2.Diğerinde ise duyuru bile ortada yok,yarım saat nette yayınlandığını görüp okulun kapısına gidinceye kadar diğeri zaten kapıda ve kaydını yaptırmış artı sen puanın okadar düşeceğini bilmediğin için başka yere kaydını yaptırmış durumdasın...

İkisi hiç aynı kefede olaylar değil,ikincide gözgöre göre oyun var,yolunu uydurmuşa da katılmıyorum nette yayınlanma tarihi ile ilk kayıt arası süre saptansın bakalım ne çıkacak ortaya...

Neyse sen yabancı dilde takılmışsın ama bence merceği neden bukadar zor fransızca sordular bu konuda ne yapılabilire çevirsen daha iyi olacak ( bu arada ingilizcen de iyi değil between yazınca timsahlar çoğul olacak

çocuğum sen önce kendine güven...

o puanlarla da iyi bir anadolu lisesi şans işi

500 tam puanı hedef koy kendine

Cemmm yazdı:
    ARKADAŞLAR ÇOK ÖZÜR DİLERİM YAA SOHBETİNİZİ BÖLÜCEM AMA HERGÜN KAFAYI YİYİP DURUYORUM BAKIN

8.SINIFA GİDİYORUM VE AKLIM BAŞIMDA VE İYİ BİR LİSEYE GİRMEK ÇOK İSTİYORUM BUNUN İÇİN ÇOK ÇALIŞIYORUM AMA OLMUYO

6.SINIFTA:347,472
    7.SINIFTA:341,338

SBS PUANI YAPTIM,BANA GÖRE ÇOK DÜŞÜK ÇOK HIRSLIYIM AMA OLMUYO BU SENE 450... HEDEFİNİ GEÇERSEM EĞER ANADOLU LİSELERİNDEN BİRTANESİNE GİRME İHTİMALİM VAR MI? HOCALARIM ÇOK YARDIMCI OLUYOR AMA PEK PARLAK GÖZÜKMÜYOR EĞER DÜZ VEYA GİRMİYİCEĞİM İÇİN MESLEK LİSESİNE GİRERSEM ÖLÜRÜM BEN ANADOLU LİSESİNE GİRMEK ÇOK İSTİYORUM EĞER ÖYLE BİŞEY OLURSA ÇOK ÇALIŞICAM YILSONU NOTLAR 90.. YUKARI AMA ŞU SBS NOLUYOSA OLMUYO HEYCAN GİRDİMİ ÇIKMAK BİLMİYO NE OLURSUNUZ BİR FİKİR BİR YÖNTEM VERİN GERÇEKTEN EVDE ÇILDIRIYORUM BUNUN SIKINTISINI YAŞAYARAK ALLAH KORUSUN ÇOK STRESLİYİM BİŞEY OLUCAK DİYE KORKUYORUM..

YİNEDE HERŞEYDEN ÖNCE ALLAH'A GÜVENİYORUM BEN..

yogicmom yazdı:
    Neyse sen yabancı dilde takılmışsın ama bence merceği neden bukadar zor fransızca sordular bu konuda ne yapılabilire çevirsen daha iyi olacak ( bu arada ingilizcen de iyi değil between yazınca timsahlar çoğul olacak
    Esra, anlamadığın/z , Fransızca soruların zor yada kolay olması umurumda değil, Deniz'in 3 puan asağı , 5 puan yukarı almasıda hiç önemli değil. benim için haksızlık haksızlıktır. kişilerden bağımsız.
    1- Tv lerde, o gece gece yarısı geçiyor, tabi geçtiyse. Ve bu duyuruysa, milli eğitimin sitesinden yapılan duyuruda duyurudur, (ki hangi kanalda gectiği, ne zaman geçtiği hala bilinmiyor).Üstelik 8. sınıflar hiçbir uyarı olmadan sınava girdiler 7 sınıflarda birkaçsaniyelik , gece yarısı uyarısıyla( tabi yapıldıysa).. Dersenki, okullar aradı çocukları; bu resmi bir duyuru neticesi değildi, sadece kulaktan dolma bir uyarıydı ki, aynı şeklide 2 ek kontenjanda kulantan kulağa duyuruldu.

2- duyuru var. milli eğitim sitesinde yayınlanıyor. Takip etmemek etmeyenlerin sorunu da denebilir (ben demiyorum).

"what's the difference between the crocodile". bunu söyle yazarsan çoğul yazmazsın "what's the difference between the crocodile and SBS" umarım anlarsın, bunu kurallı ingilizceye uydurma, çünkü bu Türkiye'deki, ingiliz okullarında geyik olarak kullanılan bir cümledir, bileceğini düşünerek yazmıştım. Ama bu arada, benim hiç iyi olmayan bir ingilizcem var, bu dilimize yerleşmiş bir söz olduğu için kullandım, biliyorsundur diye.

Fırsat eşitsizliği, haksızlık, mantıksızlık bizim eğitim sistemimizin ve seçme sınavlarının özünde var.

bunların tümüne, kendi çıkarlarımıza dokunduğu zaman ses çıkarmak yerine, en küçüğünden en büyüğüne kadar kepsine karşı çıkmazsak, biz de bu çarkın bir dişlisi olup haksızlığı yapanlardan biri oluyoruz aslında.

hiç haber vermeden (8 sınıflar), sınavdan önceki gece haber vererek (7.sınıflar) veya 1 hafta önce haber vererek mavcut bir sistemi değiştirirseniz (sistemin ne kadar adil ve hakkaniyetli olduğundan tamamen bağımsız olarak) HAKSIZLIK yapmış olursunuz. Bunu desteklemek de aynı haksızlığı yapmaktır.

eğer "birden fazla yabancı dil bilenlerin avantaj sağlaması haksızlıktır" diyorsanız (ki bunda haklısınız), özel okullarda yabancı dil öğrenen küçük bir azınlık ile, okulunda yabancı dil öğretmeni bile olmayan çoğunluk arasındaki adaletsizlik ve haksızlık, iki yabancı dil bilenlerin durumuyla kıyaslanırsa çok daha vahimdir.

bunları arttırmak çok mümkün..
    - parası olup dersanelere gidenler ve gidemeyenler
    - özel okullarda kafadan 100 ortalamayla karne alanlarla notu kıt zor okullardaki öğrenciler.
    ....

bu sınav sistemi (ve hatta eğitim sisteminin tamamı) eşitsizlik ve parası/olanağı olanın hak sahibi olması, avantaj sahibiolması üzerine kurulu.

Kaldı ki, SBS sınavlarında 500 almak benim gözümde asla zeka ölçütü değildir. ezberlemek, öğrenmek değildir. testleri doğru cevaplamak, bilmek değildir. Hatta daha da ileri gideyim. gerçekten çok ama çok zeki bir çocuğun, bu eğitim ve sınav sisteminde başarılı olma (500 puan düzeyinde başarılı olmaktan bahsediyorum) pek mümkün de değildir.

Sonuç olarak, bu 1 günlün kontenjan tanıma operasyonu, genel haksızlığın içinde küçük bir parça. Toplasanız 50 öğrenciyi ancak etkilemiştir. Evet, etik olarak çok önemlidir; yandaşlara çıkar sağladığı için. Ama "haksızlık", "adaletsizlik" kapsamında, diğer eşitsizlikler ve haksızlıklardan daha önemli veya daha vahim değildir.

9. Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

Kendime çok güveniyorum ve işimi kesinlikle şansa bırakmıyıcam "hayatta hiç bişey için geç değildir."Derler ama Lise giriş yaparken 1.kere geçiyorum şimdi 500,000 tam puan yapsam bile ipin ucu baştan kaçmış belli ama bu insanın iradesi bağlı yetenek,etkileme veya para gibi şeylerin bu bağların yalan bir şekilde çözdüğüne inanıyorum ben.

500,000/499,.../498... v.s almış ilk 10 a bakıyorumda maşallah hepsi özel okullardan 1.ciliğin para değil zeka sayesinde olmasını dilerim bundan sonraki dönemlerde eğitim sistemimizi tebrik ederim tekrar!

PARA ASLINDA HİÇ BİRŞEYİ ÇÖZMEZ,BIRAKIN VEYA GÖRMEZLİKTEN GELİN HERKES BİLİR KENDİNİ,AMA İFADE EDEMEZ.HAK YİYEN OLMAK İSTEMEM AMA DEDİĞİM GİBİ özel okullara gidemeyen özel dershaneye gidemeyenlerin günahı ne? herkes haline şükretsin bence hayatta yaşadığımıza muhtaç olanlar da var.. en doğrusu HERKES BİLİR KENDİNİ.

Elif burada yok Yeşim. Ne var ne yok diye tıklamıyor bile. Görür de geri gelir diye (ki neden gittiğine dair bilgim yok ama bugün siteden gittiğini öğrendim) yazıyorsan, görmüyor yazdıklarını.

Bugün facebookta bu konu vardı. Birileri Elif'e söylemiş senin ona laf attığını, o da üzülmüş, olmadığım sitede neden bana laf atılıyor diye.

"Tıklamıyorum bile." diye yazmış. Yani şekercim, boşuna uğraşıyorsun dönmesi için. (ki umarım döner, aslında asla terk etmez dostlarını. Ben onun kadar bağlı bir dost görmedim hayatımda.) Neyse, bu laf atman işe yaramamış Yeşimcim, başka bir yol denemen gerekiyor geri gelmesi için ya da hepimiz düşünelim nasıl ikna edebiliriz?

Yeşim_Yıldırım yazdı:
    Öncelikle daha önce de yazdığım gibi, delirdiğimi belirterek bu foruma cevap yazayım

Şimdi Arkadaşlar, sistemi eleştirmeyin. Çocuklarınız çalışsın, başarılı cocuk için zaten sorun yok, 495 üstü almış ve iyi biryerlere girmiştir. Haksızlık felan gibi laflar etmeniz ne anlamsız, çalışsaydı çocuklarınız girseydi biryerlere, çalışmadan biryerlere girmiş çocuklardan size ne? Böyle hak arama, gibi şeylerle uğraşıp vakit kaybedeceğinize, üstelik çocuklarınızın şevkini kırıp, yarın öbür gün haksızlıklara karşı çıkacak , hak arayacak evlatlar yetiştireceğinize, oturun çocuklarınıza ders çalıştırın, ve öncelikle iyi bir puan alması gerektiğini, haksızlıklara karsı dik durmak gibi boş uğraşlarla vakit kaybetmemesini öğretin :lough: