4. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var BirinciBirinci ... 234
Toplam 35 sonuçtan 31 ile 35 arasındakiler gösteriliyor.

Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

harry_potter yazdı:
    Elif burada yok Yeşim. Ne var ne yok diye tıklamıyor bile. Görür de geri gelir diye (ki neden gittiğine dair bilgim yok ama bugün siteden gittiğini öğrendim) yazıyorsan, görmüyor yazdıklarını.

Bugün facebookta bu konu vardı. Birileri Elif'e söylemiş senin ona laf attığını, o da üzülmüş, olmadığım sitede neden bana laf atılıyor diye.

"Tıklamıyorum bile." diye yazmış. Yani şekercim, boşuna uğraşıyorsun dönmesi için. (ki umarım döner, aslında asla terk etmez dostlarını. Ben onun kadar bağlı bir dost görmedim hayatımda.) Neyse, bu laf atman işe yaramamış Yeşimcim, başka bir yol denemen gerekiyor geri gelmesi için ya da hepimiz düşünelim nasıl ikna edebiliriz?

Yeşim_Yıldırım yazdı:
    Öncelikle daha önce de yazdığım gibi, delirdiğimi belirterek bu foruma cevap yazayım

Şimdi Arkadaşlar, sistemi eleştirmeyin. Çocuklarınız çalışsın, başarılı cocuk için zaten sorun yok, 495 üstü almış ve iyi biryerlere girmiştir. Haksızlık felan gibi laflar etmeniz ne anlamsız, çalışsaydı çocuklarınız girseydi biryerlere, çalışmadan biryerlere girmiş çocuklardan size ne? Böyle hak arama, gibi şeylerle uğraşıp vakit kaybedeceğinize, üstelik çocuklarınızın şevkini kırıp, yarın öbür gün haksızlıklara karşı çıkacak , hak arayacak evlatlar yetiştireceğinize, oturun çocuklarınıza ders çalıştırın, ve öncelikle iyi bir puan alması gerektiğini, haksızlıklara karsı dik durmak gibi boş uğraşlarla vakit kaybetmemesini öğretin :lough:
    Kim burada kim yok ben görüyorum.

Yeşim_Yıldırım yazdı:
    Ben genelde öncelikle insanların sözlerine itimat ederim. Eğer Elif gelmiyorum diyorsa doğru söylüyordur, eğer sen geliyor diyorsan sende doğru söylüyorsundur.

Umarım ki gelir, umarım ki yaptığın işe yarar.

harry_potter yazdı:
    Yeşim_Yıldırım yazdı:
    Ben genelde öncelikle insanların sözlerine itimat ederim. Eğer Elif gelmiyorum diyorsa doğru söylüyordur, eğer sen geliyor diyorsan sende doğru söylüyorsundur.

Umarım ki gelir, umarım ki yaptığın işe yarar.
    Burçin'cim, Bu konuda son söylediğim söz gecerli. Ona, ya iddianı ispat et, ya da git dedim, son sözüm olarak. Hala gecerli.

Ayrıca, yukarıda alıntıladığın ve Elif Gencer'e laf attın dediğin görüşüm , bu sitede ve site dışında, bu görüşü savunan herkes için gecerlidir. Bu sitenin üyesi olsun ya da olmasın.

Yeşimino, neden bahsettiğine dair en ufak fikrim yok. Git dedin birtek orasını anladım.

Madem git dedin, gelip yazmayacak, neden ona laf attın bak o kısmını da anlamadım. Çünkü çok üzülmüş kendisine bu söylendiğinde. (ki senin deyiminle gelmiş görmüş olsun, sonucu değiştirmiyor)

Ona laf atmadım dersen, benim için üzücü olur. Çünkü bu konuşmanın geçtiği forumda ben vardım.

Neyse, kimse birbirini üzmesin. O dostumdur sende benim yıllanmış bir arkadaşım. Kimsenin üzülmesini istemem.

5. Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

Murat yazdı:
    Fırsat eşitsizliği, haksızlık, mantıksızlık bizim eğitim sistemimizin ve seçme sınavlarının özünde var.

bunların tümüne, kendi çıkarlarımıza dokunduğu zaman ses çıkarmak yerine, en küçüğünden en büyüğüne kadar kepsine karşı çıkmazsak, biz de bu çarkın bir dişlisi olup haksızlığı yapanlardan biri oluyoruz aslında.

hiç haber vermeden (8 sınıflar), sınavdan önceki gece haber vererek (7.sınıflar) veya 1 hafta önce haber vererek mavcut bir sistemi değiştirirseniz (sistemin ne kadar adil ve hakkaniyetli olduğundan tamamen bağımsız olarak) HAKSIZLIK yapmış olursunuz. Bunu desteklemek de aynı haksızlığı yapmaktır.

eğer "birden fazla yabancı dil bilenlerin avantaj sağlaması haksızlıktır" diyorsanız (ki bunda haklısınız), özel okullarda yabancı dil öğrenen küçük bir azınlık ile, okulunda yabancı dil öğretmeni bile olmayan çoğunluk arasındaki adaletsizlik ve haksızlık, iki yabancı dil bilenlerin durumuyla kıyaslanırsa çok daha vahimdir.

bunları arttırmak çok mümkün..
    - parası olup dersanelere gidenler ve gidemeyenler
    - özel okullarda kafadan 100 ortalamayla karne alanlarla notu kıt zor okullardaki öğrenciler.
    ....

bu sınav sistemi (ve hatta eğitim sisteminin tamamı) eşitsizlik ve parası/olanağı olanın hak sahibi olması, avantaj sahibiolması üzerine kurulu.

Kaldı ki, SBS sınavlarında 500 almak benim gözümde asla zeka ölçütü değildir. ezberlemek, öğrenmek değildir. testleri doğru cevaplamak, bilmek değildir. Hatta daha da ileri gideyim. gerçekten çok ama çok zeki bir çocuğun, bu eğitim ve sınav sisteminde başarılı olma (500 puan düzeyinde başarılı olmaktan bahsediyorum) pek mümkün de değildir.

Sonuç olarak, bu 1 günlün kontenjan tanıma operasyonu, genel haksızlığın içinde küçük bir parça. Toplasanız 50 öğrenciyi ancak etkilemiştir. Evet, etik olarak çok önemlidir; yandaşlara çıkar sağladığı için. Ama "haksızlık", "adaletsizlik" kapsamında, diğer eşitsizlikler ve haksızlıklardan daha önemli veya daha vahim değildir.
    Biz burada tartışıp dururken olan oluyor...Zaten okadar çok haksızlık oluyor ki artık bize düşen hangisi daha fazlayı oylamak oluyor,hepsini geçtim hafta sonu dersane bile haksızlık,ya dersaneye gidememek...

Biraz önce başka bir forumda gülmüştüm,burada karanlıklar bastı

Ne diyeyim yazdıklarının çoğu doğru tek bir nokta dışındaÇok ama çok zeki bir çocuk (zekası tescilli) bu sınavda tam 500 puan aldı ama o çocuk bizim nesle selamlarını yollamakta...