1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 35 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

İki tarafa da yazık, hakkıyla kazana da yeterliliği olmadığı halde yoğun bir programı okuyacak olanlara da. Sonuçta zarar gören yine çocuklar.

---------------

Günlerdir kamuoyunda dillendirdiğimiz Anadolu Liseleri Skandalının boyutları gün büyüyor. Biz sadece birkaç örnek veriyorduk ancak taban puanları açıklarken Milli Eğitim Müdürlüğü onlarca farklı okulda söylediklerimizin ne kadar haklı olduğunu açıkça ortaya koydu.
    İstanbul’daki bazı Anadolu Liselerinin, 21-22 Eylül de yapılan, ek yedek yerleştirmeden önceki taban puanları ve ek yedek yerleştirmeler sonunda oluşan puanları ;
    Ek yedek yerleştirmelerden önceki puanı Ek yedek yerleştirmeden sonraki puanı
    Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi 475 civarında 330
    Nişantaşı Anadolu Lisesi 472 “ 360
    Şehremini Anadolu Lisesi 467 “ 324
    Üküdar Ahmet Keleşoğlu AL 460 “ 298
    Çamlıca Kız Anadolu Lisesi 420 “ 350
    Arnavutköy Anadolu Lisesi 383 “ 247
    Ergün Öner-Mehmet Öner AL 443 “ 416
    Bakırköy Yahya Kemal Beyatlı 450 “ 364
    Pertevniyal AL 483 “ 465
    Çemberitaş AL 465 “ 427
    Gaziosmanpaşa And.L 454 “ 243
    Kadıköy 50.Yıl Tarhan AL 445 “ 386
    Göztepe İhsan Kurşunoğlu AL 476 “ 350
    Kartal AL 471 “ 356
    Şişli AL 466 “ 375
    Silivri H.Sabriye Gümüş AL 474 “ 432
    Küçükçekmece F.Kerim Gökay AL 477 “ 436
    Esenyurt Nakipoğlu AL 464 “ 423
    B.Evler And.Lis 475 “ 453
    B.Evler Dede Korkut AL 475 “ 407
    B.Evler Füsun Yönder AL 443 “ 406
    Avcılar Süleyman Nazif AL 455 “ 432
    Bağcılar Akşemsettin AL 450 “ 348
    Çatalca AL 451 “ 390

Milli Eğitim Bakanlığı 21-22 Eylül de, hiçbir hukuk devletinde olmayacak bir skandala imza atmış ve kamuoyunu yeteri kadar bilgilendirmeden, kime “istinaden” açıldığı belirsiz olan, ek-yerleştirmelerle, 450-500 puan la öğrenci alan en iyi Anadolu ve Fen Liselerine 250-300 puan alan çocukları doldurmuştur. Daha önce yapılan ek yerleştirmelerde, öğrenci velilerince de kullanılan, e-okul ve OGES (Ortaöğretime geçiş sistemi) yoluyla da ilan edilen ek yerleştirmelerin, buralarda bile duyurulmaması kafaları tamamen karıştırmıştır.
    3 yıldır, gecesi gündüzüne karışan, oyun çağında olmalarına rağmen, arkadaşlarıyla bile oynayamadan, aileleriyle birlikte bu sınava hazırlanan, dershaneden etüde, etüdden özel derse koşan çocuklar ve onların velileri büyük bir şok yaşıyor. Biz çalıştıkta ne oldu ? Bizden çok daha az puan alan çocuklar Anadolu Liselerine girdi, biz giremedik, diyorlar. Anadolu Lisesine giriş sınavı, Üniversite sınavından çok daha önemli, çünkü;Anadolu Lisesine giriş sınavı bir defa yapılıyor,Üniversite sınavına birden çok girme şansı var.Dolayısıyla; bu çocukların çalışmaya, yarışmaya ve yaşama dair inançlarına büyük darbe vurulmuştur. Aslında bu uygulamanın kazananı da yoktur, bu hengâmede Anadolu Liselerine sokulan düşük puanlı öğrenciler seviye bakımından zorlanacağı için, en az haklarının gasp edildiğini düşünerek büyük hayal kırıklığı yaşayan öğrenciler kadar mağdurdur.
    SORUMLULAR HESAP VERMELİ
    Bu yanlış uygulamaya kimler önayak olmuşlarsa mutlaka hesabını vermeliler. Sorun susarak, yok farz edilerek, olmamış kabul edilerek geçiştirilecek bir konu değildir. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Perşembe günü, Anadolu Liselerinin taban puanlarını ilan etmesiyle beraber, mağdur olan öğrenci ve veliler acı gerçeklerle yüz-yüze kalmışlardır.Olayın şokuyla ne yapacaklarını bilemeyen,ek-yedek yerleştirme mağdurları, hafta sonu şoku üzerlerinden attıktan sonra, asıl kargaşa Pazartesi yaşanmaya başlanacaktır. Binlerce öğrenci ve veli haklarının yendiği görerek, haksızlık ve hukuksuzluk karşısında ne yapacaklarını araştırmaya ve soruşturmaya başlayacaklardır. Bakanlık bu skandalın açıklamasını henüz yapamamıştır, ancak; Milli Eğitim Bakanı Sn.Nimet ÇUBUKÇU bir an önce olaya el koymalı ve bu iş temizlenmelidir.

Enver DEMİR
    Türk Eğitim – Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı

http://www.sendikal.net/sendikalarin-basin-aciklamalari/skandal-buyuyor/

Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

Kesinlikle adaletsiz bir uygulama. Sınıf seviyesinde düşüşlere neden olur, boşa zaman ve emek kaybı. Aynı şekilde üniversitelerdeki ek yerleştirmeleri de doğru bulmuyorum...

birilerinin çocukları az puan almıştır

Öncelikle daha önce de yazdığım gibi, delirdiğimi belirterek bu foruma cevap yazayım

Şimdi Arkadaşlar, sistemi eleştirmeyin. Çocuklarınız çalışsın, başarılı cocuk için zaten sorun yok, 495 üstü almış ve iyi biryerlere girmiştir. Haksızlık felan gibi laflar etmeniz ne anlamsız, çalışsaydı çocuklarınız girseydi biryerlere, çalışmadan biryerlere girmiş çocuklardan size ne? Böyle hak arama, gibi şeylerle uğraşıp vakit kaybedeceğinize, üstelik çocuklarınızın şevkini kırıp, yarın öbür gün haksızlıklara karşı çıkacak , hak arayacak evlatlar yetiştireceğinize, oturun çocuklarınıza ders çalıştırın, ve öncelikle iyi bir puan alması gerektiğini, haksızlıklara karsı dik durmak gibi boş uğraşlarla vakit kaybetmemesini öğretin :lough:

5. Re: Anadolu Liseleri ve Ek kontenjan hakkında

ya ben bu konuyu simdi gordum ve acayip moralim bozuldu. ve sinir oldum.

bizim cocuklar esek gibi calisip iyi notlar almaya calissinlar , iyi yerlere girmek icin gezmesinler tozmasinlar sonra kaymak kesimin cocuklari totolarini zora sokmadan iyi okullara cup diye girsinler.

bu ne ya zaten su askerlik olaylarina sinir oluyordum onlarin bu da tuz biber oldu.

bu kadar kisinin ahini aliyorlar insallah cikar bir yerlerinden.. :-x

Biraz da ciddi cevap vermem gerekirse, Bu ek kontenjan olayı, bildiğim kadarıyla, milli eğitim bakanlığının web sitesinde sadece bir gün duyurularak yapılmış ve birkaç saat içersinde de bu duyuru kaldırılmış. Basına, okullara yada duyurulması gereken yerlere duyurulmadan. Ve bu süreçte, örneğin, milli eğitim müsteşarını oğlu, çok düşük bir puanla,anadolu lisesine girmiş bulunmaktaymış.

Şimdi bir bakış açısıyla, diğer kişilerde, her saat başı milli eğitim sitesini takip etselerdi, duyuru yapıldı da denilebilir. Ya da milli eğitim görevi böyle bir ek kontenjan hakkını toplumun her kesiminin duyucağı bir sekilde, (basın , okullar vs. duyurmalıydı da denebilir.

Yorum size ait.

aa olamaz böyle birşey. gerçekten olamaz. ortada körpecik çocukların emeği var. emek hırsızlığıdır bu. buna seyirci kalmayalım lütfen. bu kadar puan farkı ile o liselere nasıl alırlar. allahım yaa vicdan da kalmamış !

Ay bu forumu sevdim, yazdıkca yazasım geliyor

Hafızanızı biraz yoklarsanız, bu sene 7. sınıflar SBS sınavına gireceği gece yarısı (Ben görene rastlamadım ama)tv lerde alt yazı gecerek,7. sınıfların sınavı ile ilgili yapılan duyuruyu duyurudan sayan, duyuru yapılmışya daha ne, diyen halkımız, şimdi niye duyuru yapılmamış diyor ki, anlamakta zorlanıyorum :lough:

Burda sorun sanırım ek yerleştirme değil 2. ek yerleştirme ve duyuru yapılmamış.

Bunca kontenjan boşluğu varken neden ilk ek yerleştirmede doldurmamışlar ki. Fazlaca safdil bir soru oldu değil mi.

Böyle olacaksa merkezi yerleştirmenin bir anlamı kalmamıştır, her okul kendi sınavını yapsın, torpil işlese de okul başı 3-5'i geçmez, yine daha adil bir sistem olur.

DeMaya yazdı:
    Burda sorun sanırım ek yerleştirme değil 2. ek yerleştirme ve duyuru yapılmamış.

Bunca kontenjan boşluğu varken neden ilk ek yerleştirmede doldurmamışlar ki. Fazlaca safdil bir soru oldu değil mi.

Böyle olacaksa merkezi yerleştirmenin bir anlamı kalmamıştır, her okul kendi sınavını yapsın, torpil işlese de okul başı 3-5'i geçmez, yine daha adil bir sistem olur.
    Mine, ben de 2. ek yerleştirmeden bahsediyorum. Duyuru yapılmış, ama dediğim gibi, birkaç saatlik ve tek bir web sitesinde.Dediğim gibi , kesinlikle duyuru yapılmış ama sonradan kaldırılmış, ve web sitesinde arşivde bile yok duyuru. Sonuçta, kuralına uydurulmuş ve duyurulmuş :lough: