1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Hybrid View

Cocuklarin kompozisyon yazmalari - Masal, tasvir, betimleme, ..

Arkadaslar ne yaptiysak Dylan'in yazma tekniklerini gelistiremiyoruz, dylan bu konuda cok cok isteksiz, bu yuzden ozel hocasi var. 1 saat onunla ders aliyor haftada bir, fakat ilerleme goremiyorum. Eve gelen odevler hep yazi yazma odevleri, mesela bir sey tarif ediyorsun, yada camdan bakinca en sevdigin manzara ne, iste mevsimlere gore nasil degisir yada siir yazma, yada en guzel tatil anin, ayy bana fenalik geliyor boyle odevleri gorunce valla onun bu konuya ilgisi ve becerisi olmayinca odevi yapmak daha da zor oluyor. Kitap okumamiz yerinde, seviyor ve kitap hakkinda cok guzel yorum yapar ama gelgelelim odev yaz, bir gelisme yok, cok basit seyler yaziyor valla inanin pataklamamak icin kendimi zor tutuyorum. Dylan matematik'e asiri duskun bir cocuk, bu konuda biliyorum basarili, sinifina gore yani.

Siz nasil gelistirdiniz cocugununzun kompozisyon yazma tekniklerini? Gecen hafta birde mektup yazmistik adres nereye gidecek tarih nereye, sonra en son ne yazilir, 7 yasinda cocuga gore agir desem, sinifta herkes yapmak zorunda.

Teknik hakkinda onerilerinize acigim, zira ozel hocamiz cok iyi ama yok kaydedemiyoruz maalesef..

Re: Cocuklarin kompozisyon yazmalari - Masal, tasvir, betimleme, ..

Aynı dertten muzdaribim. Bir şeyi anlat dersin, o kadar basit cümlelerle kestirmeden anlatıyor ki, ya da okuduğunu anlat dersin aynı şekilde, artık oluruna bıraktım,

matematik seven çocuklarda genelde olan bir şey.

3. Re: Cocuklarin kompozisyon yazmalari - Masal, tasvir, betimleme, ..

Aysima bu konuda cok iyi ve yaratici bana benzememis cok sukur hic zorlanmadi ben cok fazla okumasina bagliyordum ki sen Dylan´nin da okumayi sevdigini soylemissin. Belki zamanla yazdikca gelisir cocuklar buyudukce sever ve sevince zorlanmadan yapar bence.

sanirim her okul ayni, agir gibi gorunse de bu tur seyler isleniyor, demek ki yasina uygun...

Neyse ki kizimin hayal gucu cok gelismis, hatta oyle gelismis ki uydurmadigi sey yok. biz bu konuda hic bir sey yapmadik, kendiliginden olan bir sey. en son gecen hafta yazdigi odevde gelecekte nasil bir yerde yasamak istedigini anlatmis mesela, kendi yazisiyla 1.5 sayfa surmus.

hoca neler yapiyor mesela, belki sen de ayni seyleri denesen, yani sadece hocanin bulundugu 1 saat surmesin o ders de hep devam etsin. belki bir yardimi olur...

Bizim evde de var aynısından, anası Türkçe öğretmeni ve yazmayı çok sever ama sıpası ona hiç çekmemiş, aynı babası SEninki üstüne bir de kitap okumayı seviyormuş, bizimki onu da sevmez. Matematiğe bayılır, yazıp okumaktan nefret eder.

İlk önce kitap okusun diyecektim, bunu zaten yapıyormuş. İfade düzeni bakımından bu çok önemliydi. Onun dışında kural olarak bildiğim demeyeyim de kendim denediğim şeyleri söyleyeyim. Mesela Efe nin ödevlernde oluyor, bu hikayenin kahramanına mektup yazın diyor mesela. Bana soruyor ne yazayım diye, ben de düşünmeyi ona bırakıyorum. Ne söylemek istersin deyip bekliyorum, sonra bir iki tane güzel cümle söylüyor. uzun uzun yazması önemli değil, kendi hayal dünyasından olsun yeter diyorum. Onları yazıyor. Düşündüklerini güzel ifade eden çocuklar kompozisyonda daha başarılı oluyorlar gemelde. Yani çocuk anlatmayı seven biriyse yazılı anlatımı da güzel yapar, onun için birazck da yapıyla ilgili. Sık sık yazma çalışması yapması önemli, yazının uzun olması değil az da olsa doğru düzgün bir yazı olması önemli.
    Aklıma gelirse eklerim.
    Kompozisyonun da ayrıca kuralları var ama 1. sınıf için biraz erken bence. Yani terimleri anlamayabilir çocuklar, sıkmamak lazım

erkekler hayatlari boyunca zaten sinirli bir kelime haznesiyle konsuur dururlar,uzulme
    gecen bana bir not yazmis emre bayagi uzun,sebep ben sorumsuz anne,ders programina gore cantasini hazirlamisim ama aslinda gunluk olarak diarysinin notes bolumunu de kontrol edip ilave kitap koymam gerekiyorsa koymaliymisim.
    Uzun uzun bunu aciklamis bana Dear mon diye baslayan yazsisinda
    Sonuna da "your loving son Yunus Emre " yazmis
    ve
    p.s: this is the stuff we do on writing diye eklemis
    okuyup okuyup guldum.
    emre ogretmenini ve ing dersini cok seviyor o yuzden sIKINTi yok,aslinda kitapta okuyosa bol bol bence yazamamais ici bir sebep yok,sanirim istek duymuyor sadece.
    cok mu onemli ki?

Çocuğunuz 1. sınıfta ise ondan özgün ve yaratıcı yazılar beklemek hayal olur. Çocuklar 1-3. sınıfta toplu ve grup halinde yazmalıdır. İçinden geldiği gibi yazmalıdır. Ama edebiyatı sevdirebilir,ona yaşına uygun edebi,güzel bir dille yazılmış öyküler,örnek yazılar okuyabiliriz. Ondan kalıp bir konuda yazı yazması beklenirse "örnek" ile çalıştırılmalıdır. Örn: Kendini tanıtan bir yazı yaz denmemeli . Kişinin kendini tanıttığı yazı okunarak " Naz 7 yaşındaymış sen kaç yaşındasın? Naz en çok oyuncak bebeğini seviyormuş sen hangi oyuncağını seviyorsun" gibi çalışmalar.yapılmalı. Öğretmeniniz sadece ödev vermemeli beraber yazı yazmalılar. Ben alanım olduğu için iki kızıma da yazmayı sevdirmeye çalışıyorum. Büyük kızım çok iyi hatta Türkiye çapında derecesi var. Ama ufaklık daha serbest yazıyor. Biraz yorulacağız. Kolay gelsin

bu yetenek işi kesinlikle.bu yaşta bile hepimiz aynı yazma ve kendini ifade edebilme yeteneğine sahip olmadığımıza göre çocuklardan beklemek de haksızlık bence.
    en fazla teknikleri öğrenebilir ama işin süsleme kısmı eksik kalır yine de.

Arkadaslar tesekkurler, dylan bu sene 3. Sınıfı bitirecek bilmeyen arkadaslar için bız ingilteredeyiz çok erken başlıyorlar okula.

Arkadaslar Dylan teknigi hala goturemiyor mesela giriş bölümü çok uzun yazıyor yada konunun özüne bir türlü ulaşamıyor kelalaka seyler le bitiriyor bana teknik önerileri lazım daha çok zamana gelişecek ama 1. Sınıftan beri yapıyorlar!