1. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 240 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. 2. SINIFLAR 2011-2012 öğretim yılı -- huuu ikinci sinif anneleri ne zamandir yazan cizen yok!!!

Gecen yilin 1. sinif velileri, bu senenin mutlu gururlu 2. sinif velileri, sizi bu foruma bekliyorum...

Hadi bakalim: tüm cocuklarimiza güzel bir baslangic olsun

....................
    2. sinif bebislerimiz

Leo

Efe

Ömer

Edip

Deniz

Ege

2. Re: 2. SINIFLAR 2011-2012 öğretim yılı - yarin okullar aciliyor

Yarin 22 AGUSTOS okullar aciliyor.
    O nedenle hemen bir seyler karalayayim..

MAYIS ayinda bu senenin ders planini almistik.
    1. sinifa göre degisiklik
    yeni dersler: haftada 2 ders ingilizce ve 2 ders el isi.
    haftalik toplam ders saati: 24den 25e cikarilmis.
    azalan dersler: müzik 2dersden 1e düsürülmüs. hayat bilgisi 2 ders azaltilmis,

Bu senenin yeni dersleri konusunda Leo cok hevesli.
    Ingilizce 2 senedir ilgisini cekiyor, hevesi sayesinde baya ingilizce anlar oldu. Bunda her yil babaannesi gile amerika'ya gitmesinin de payi büyük tabi..

El isi dersini de merak ediyor. Ana okulunda kilim dokumustu, tahtadan ucak yapmisti, o tip seyleri de cok seviyor zaten.. Eli yatkin eminim o dersi de keyifle yapacak.

Müzik dersi bir ders azalacak ama onun yerine haftada 1 gitar kursu alacak.

Leo'nun yaz tatili 5 haftaydi.

Bolca tatil yapti dinlendi..
    Bir hafta Türkiye'de gecirdik. Istanbul'da Izmir'e de gezdik, yüzdük, yeni yerler gördük.
    Ikinci hafta Zürih'teydik teyzesi geldi. Onlarla da Zurih'de güzel mini geziler yaptilar.
    Son üc hafta da babasiyla Amerika ve Kanada gezisi yapti. Niagara selalesini, Toronto hayvanat bahcesini (dünyada cesit olarak en büyük) Toronto CN kulesini (dünyanin en yüksegi) gördü. NewYork'da kaldi. Washington DC ve Virginia civarinda yine kaldi. Güzel bir tatil gecirdi.

Yazin 4 kitap okudu. Bunlarin nette sorularini cevapladi toplam puanini 16 dan 68e cikardi.

Kisaca Leo 2. sinifa hazir görünüyor..

3. Re: 2. SINIFLAR 2011-2012 öğretim yılı - yarin okullar aciliyor

Orman'da ikinci gün. yine bir sürü erzak verdim yanina, meyve, sosis, ekmek, cerez, muzlu süt, su, hatta cips

Dün çakiyi kullanmayi ögrenmis. Cakiyi ters tutmamasi gerektigini yoksa bastirinca bicagini parmaginin üzerine dogru kapanip parmagi kesecegini anlamis.

Cakiyla sirt cantalarina takmak icin birer isim etiketi yapmislar odundan. Odunu soyup beyaz gövdeye isim yazmislar. Bir tarafina delik acip ince deri gecirip cantaya baglamislar. cok begendim bir de bana yap dedim ..

Ormanda birer agac secmisler. Leo bir arkadasiyla ortak bir agac secmis, cok güzel oturma yeri varmis ve yukardan atlanabiliyormus asagiya. Agacimiz cok güzel anne deyip duruyordu.

Bir koca torba marshmallows götürmüstü yaninda, arkadaslarima da veririm diyerekten.. Onu bir sise Rivella icecege degistirmis degistirmeden icinden 2 tane marshmallows da kendine almis.. .

Cakiyla ikinci ürün olarak da sosislerini ateste kizartmak icin ucu sivri uzun bir mangal cubugu yapiyor. ormanda baslamis, dün aksam göl kenarinda minik bir plajimiz var oraya gittik, orada cakisiyla devam etti agacin dalini soyup ucunu sivriltti. Minik Mowgli'min resmini hemen facebook'a koydum tabe

Yarin aksam 5te ilk gitar dersi basliyor

4. Re: 2. SINIFLAR 2011-2012 öğretim yılı - ilk hafta geride kaldi..

Orman haftasinin son günü veliler olarak de ormana davet edildik. Isten birbucukta ciktim, ikibucuk gibi arabami ormanin girisindeki park yerine birakmis, elimde cocuklara aldigim erik torbasiyla daldim ormana..

10 dakika kadar yürüyüp artik yanlis mi gidiyorum diye düsünürken baktim ögretmenin söyledigi isaretler ve kenarda bir bisiklet park edili, cocuk sesleri gelmeye basladi. 23 cocuk, ögretmenleri, yardimci bir izci lideri kadin, 15 kadar veli (üc baba, 12 kadar anne seklinde) ..

Cocuklara ve velilere eriklerimden ikram ettim.. Bir iki meyve yemeyen uyuz cocuk disinda hepsi aldi. bir kaci tekrar tekrar gelip bir daha istediler. Tanidim iki anneyle azicik sohbet ettim.. Beni cok eskiden taniyan kiz cocuklarindan biri gelip bilmis bilmis kac yasinda oldugumu sordu, 41 hatta 42 sayilir dedim, o da aa öyle mi ben seni otuzlarinda saniyordum dedi.. Minik kizlar bu yaslarda basliyorlar demek genc görünmenin makbul oldugunu anlamaya Sonra toplandik döndük.

Arabaya giderken Leo bana ormanda ögrendiklerini anlatti. örnegin Kirmizi cam beyaz cam arasindaki farklari nasil anlayacagimizi... ignelerinin dik ve sivri olan beyaz, yassi ve uclari küt olan kirmizi cammis. Ben de ögrenmis oldum . kirmizi camlarin kozalaklari yere düser düsmez, düsmesiyle tohumlari etrafa sacilirmis, beyaz camin sa kozalagi agacta kalir, tohum rüzgarla ucarmis.

Kuslar kozalaklarin icindeki tohumlari yermis. agac kakanlar bunlari yemek icin önce kozalagi alir iki dal arasina bir yere sIkIstirir sonra gagalariyla vurararak tohumlari cikarirlarmis.

Isirgan otunun batmasinin sebebi elimize dokundugunda üzerindeki tüycüklerin kirilip icinden bir sivi cikmasiymis.. Eger isirgani bas-asagi tutup elini üzerinden gecirirsen tüyleri kirilmadigi icin isirgan isirmazmis..

Cocuklar gruplara ayrilip görevler yapmislar. Bir grup ates icin odun toplamis. Diger grup cocuklar kaybolmasin diye
    patikalara kozalak ve agac dallarindan ok isaretleri yapmis.

Bir haftada hemen her cocugun eli cakiyla bir kere kesilmis. Leo'nun da avucunda minik bir cizik var. Cok ari varmis, ve meyvelere cok geldikleri icin en az 4-5 cocugu da ari sokmus. Biri arinin üzerine basarak kendini sokturmus, bir baskasinin tisörtüne girmis ...

El-isi dersine de brans ögretmeninin gelecegini ögrendik. Ders planina göre Cumalari el-isi var. O nedenle o da kendini tanitmak icin bir kac saat ormana gelmis.
    50li yaslarinda (Leo anneanneden biraz daha genc diyor) bir kadin ögretmen (zaten hic erkek ögretmenleri yok ).

Kisaca 2. sinifta 2 ana ögretmen ve 3 brans ögretmeni olacak (elisi, müzik ve yüzme).

Böylece orman haftasini kapattilar ve gelecek hafta okul gercek anlamda baslayacak

Cuma aksami tenis dersleri de yeninden basladi. Tenis hocasi Alex amerika'ya gittigi icin, yeni bir tenis hocasi geldi. Bayan. Leo bebek seyleri yaptiriyor diye pek memnun kalmadi yeni hocadan..

5. Re: 2. SINIFLAR 2011-2012 öğretim yılı - aksam okuldan eve gelince..

Oglumu bugün etütten alinca ilk soru,
    - Baba ne zaman alacak beni?
    - Oglum bugün ptesi, pazartesi sali ben aliyorum ya. Carsamba persembe baban aliyor.
    - Hmm yani ne kadar var?.. Türkce haftanin günleri konusunda kafamiz tam net degil..
    - Yani yarin degil öbür gün.. Ama sen memnun olmadin mi anneyi görmeye?
    - Olduuuumm!! (yalanci, hic kiramaz anneyi )

Eve geldik, oglusun balkonuna çiktik. Ciceklerimiz su istiyor..
    Oglus sulama kabini agzina kadar doldurmus zar zor tasiyor. Ben kuru yapraklari toparliyorum. Sonra suladik. Sarmasiklari iplere doladik.. Kis gelince iki tanesini iceri almak gerektiginden konustuk.. O su tabancasiyla su fiskirtti bir kaçina.. Sonra toparladik iplerimizi, su kaplarimizi, çikarilan çoraplarimizi iceri tasindik..

Leo: anne benim minik beyaz bilgisayarim nerde? 1.5 yil evvel Dubai'den aldigim ve yavasligindan gina geldigi icin bir kac ay evvel oglusuma hediye ettigim, netbook'u bulduk. Bir seyler ariyor. L harfi nerde anne?

Oglum senin ödevin varmiydi bu gün?
    Vardi ama hortda (etütte) yaptim?
    Bakayim!
    Cantada..
    Baktim.. asagida rakamlar kadar yuvarlaklarini üzeri cizilecek.
    65= 10arli 6 sira yuvarlagin üzeri tam cizilmis, 7. sirada 10dan 5i cizili.. Bu sekilde 44, 89, 73 gibi 12 adet rakami 10arli kutularla cizerek göstermis..
    - Ok cok güzel Ne güzel hepsini dogru yapmissin..

Biraktim, yemek hazirlamaya koyuldum... Yine laptopta bakiniyor..
    - Ama futball WM yazinca 2011 cikiyor, 2011'de futball WM yok ki? Ne kadar ssacma!! .... Anne burada bir sayfa acildi, ne yapacagim?
    - Firefox'u kapat InternetExplorer'den ac.

Derken aslinda hic bir sey yapamadi laptopta. 5 dakika sonra ..
    -Yemek hazir oglum gel!, Hazir kizarmis tavuk almistim. Bir de haslanmis makarna vardi dünden, ona salcali bir sos yapiverdim, sevdigi karpuzlu saf meyve suyu ... Tamam..

Yemek yedik.. Leo tüm budu bitirdi sayilir.. Gerci önce
    - Anne, annecigim, sana bir sey söyleyebilir miyim?
    Ne söyleyecegini gayet iyi biliyorum, doydum diyecek.
    - Söyle oglum.
    - Anne ben cok fazla yedim, ve doydum..
    - Mmm bakayim.. Yok ama bu tavuk cöpe mi gidecek, yazik yahu bilselerde bosuna kesmezlerdi. üstelik sen yarim saat sonra acikirsin.. bir yandan da budu ayikliyorum.. Yanimda bakiyor ne yapiyor bu kadin modunda.. Kemigi cikarip kenara koydum, etleri geri parcalayip kalan makarnayla karistirip birazini kendi tabagima aldim.. gerisini yedi, bitirdi.. Bilgisayara kosuyordu ki..
    - Ellerini yika lütfen.. Off ne yorucu bir anneyim yahu..

Dün dus yaptiramamistim. ve dün yatarken yarin mutlaka yapacaksin kacari yok da demistim.. Saat olmus 19.30
    - Hemen üzerini cikar banyoya atla, dedim. Sanirim dünkü tüm anti dus protestolarindan sonra protesto etme sansini doldurdugunun cok farkinda ama ufak bir deneme yapti yine..
    - Ama benim yüzme dersim vardi ben orada dus aldim..
    - Ama sampuansiz dus aldin orada. O sayilmaz, hem üzerinde klor kalmistir.
    - J. sampuan getirmis yikadi.
    - Olabilir, Onun babasi 3 cocugu yikamaya yetisemiyor olabilir, o da havuzda dus aliyordur .. Bu arada ben mutfagi temizlemeye devam..

Baktim Mowgli gibi cikarmis kiyafetleri dolaniyor. Küveti doldurdum. .
    - Hadi banyoya..
    - Ay uy sicak, yok soguk, kutuplarda bile böyle soguk degil, afrikada bile böyle sicak degil, diye abartili yorumlarla girdi suya. köpük istemiyor. zira icinde deney yapacak. güzel güzel oynadi. toplari atip hangisinin daha cabuk daldiginin inceledi.. arada beni cagiriyor. Bir sey gösterecek. Gösteriyor, mutfak banyo arasi gidis gelis artinca.
    - Ok bir daha cagirdiginda sac sabunlamaya gelecegim, anlastik mi?
    - Anlastik..
    Böyle olunca bir 20 dakika hic cagirmadi.. Gidip ben sacini sabunladim..

Sonra sac kurutma fasli. Ve film izlemek istedi. 5 sayfa kitabini önce okumasi gerektigini söyledim. Her gün 5 sayfa. Dün baslamisti. Bu gün ikinci 5 sayfa. Yine portesto etmeden okudu. Ucunda film var ya! Bana anlat dedim, anlatti.

- Bir de Anneannenle MSN de görüntülü konusalim sonra dislerini fircalar yatar öyle izlersin filmi olur mu? .. Buna da tamam dedi, minik melegim ..

Anneannesini cok özlemis. Konustuk.. Sonra yataginin yanina laptopa film koydum.
    - Annecigim seni cok seviyorum.. sarilmalar..
    - ben de seni cok seviyorum yavrum..
    - Burada benimle film izlermisin..
    - evet izlerim..

15 dakika kadar izledik beraber.. cats and dogs.. ajan köpekler.. 20.50 gibi mutfaga bir geri dönüs yapip, mutfagi daha da bir temizledim.. arada odasina gittim CIK uyumuyor..

Yerleri sildim. Dolaplarini üzerlerini söyle bir sildim.. Tezgahi cilginca sildim.. Saate bir göz attim, film bitmemisti ama saat 21.30 olmus.

Tamam dedim kapatalim ve sen artik uyu. Yok, bitirmek istiyorum, dedi ama Kapattim. Uzatmadi. O zaman masaj yapman gerek dedi. Sirtina masaj yaparak uyuttum..

Ona bu gün ne kadar da caliskan bir cocuk oldugunu, etütte ödevlerini cok güzel yapmis oldugunu, susamis ciceklerimize cok güzel su verdigini, tavugunu cok güzel bitirdigini, ne güzel banyo yaptigini, ve aferin, kitabindan da be sayfa okudugunu, ve ne güzel anneanneyle konustugunu ... ve de filmi hakettigini anlattim.. Ben de noel tatili icin Stockholm biletlerimizi aldim tam 11 gün kalacagiz, diye ona gelecek ilerki güzel olaylardan da bahsettikten sonra misil misil uykuya daldi..

Ardindan kendi hic bitmeyen ve bir türlü iki ucunu bir araya getiremedigim kagit kalabilagini toplayayim dedim.. azcik toplandi.. Ama daha cok is var. Örnegin su bosanma mahkeme kagini bulmam gerekiyordu. Onu da yapmadim. Almanca derseme de calismaliydim ona da calismadim. Ama mutfak tertemiz oldu en azindan

bu gün okula gitmeden önce yasadigimiz cilgin kosturmaca göre, bu aksamki performansimdan memnun olabilirim Bu dönem hep böyle sakin gecsin istiyorum.. Zira okul dönemi evde bir rally, bir stres seklinde gecsin istemiyorum artik..

Re: 2. SINIFLAR 2011-2012 öğretim yılı

hay allah deniz
    linde de kim diyorum son yazdığını okumaya çalışarak...

tabi ki buradayız yime hep berber, tabi sınıfta kalan bir mini mini birimiz olmadığına göre

biz daha tatile devam diyoruz, henüz okulla ilgili bir hazırlık yapmış değilim. çok çok düşük bir ihtimal olsa da bir değişiklik olması söz konusu o sebeple biraz ağırsan alıyorum. bir de tatillerden fırsat olmadı hala..

dolu dolu bir yaz geçirtmeye çalıştım edip'e biraz geç başlamış olsak da...dolu dolu bir eğitim yılına büyük bir motivasyonla başlamısına faydalı olmasını dilerim.

p.s. bu arada neden "linde" sayın deniz?

7. Re: 2. SINIFLAR 2011-2012 öğretim yılı

Hadi bakalim daha tatil yapin siz. Biz de burada cocugu okula hazirlayip, ise kosturalim.. Hic adil degil yahu

Neden Linde'ye gelince: Cünkü kisa ve kendi sahsimla direk baglantili olmayan, yani biraz anonim bir isim kullanmak istiyordum.
    Camomile ve begonville gibi cicek isimli hatunlar gibi bir cicek ismi koyayim dedim. ama bir agac ismi oldu: Linde almanca Ihlamur agaci demek.
    Baharda güzel kokulu ciceklerinden cay yapilan, zarif yapraklarinin yazin güneste isildadigi hos bir agactir Ihlamur agaci. Ve bizim oturdugumuz mahallede be bolca bulunur. iste böyle..

8. Re: 2. SINIFLAR 2011-2012 öğretim yılı

İki haftadir Salı akşamları kütüphane gunümüz oldu. Kütüphane 19-21 arası acik salilari. Bir de kitap yanında DVD ödünç alıyoruz ve dvd'ler sadece 1 haftalığına alındığı için aslında İyi oldu. DVD askına her hafta gidiyor. Orada yarım saat DVD ve kitap seciyoruz. Bir de her aksam biraz kitap okuması gerekiyor. Şimdilik gunde sadece 5 sayfa ama biraz havaya girsin günde 15 Dakika'ya çıkaracağım .

Re: 2. SINIFLAR 2011-2012 öğretim yılı

Henüz hçbir girişimde bulunmadık.Bu hafta sonu formamızı yenileyeceğiz.Geçen yılkiler eskimedi ama dar geliyorlar.Onun dışında kırtasiyeleri alacağız.Detaylar zaten okul açılınca belli olacak. Bu yıl da geçen yıl 2. sömestr gibi olacak sanırım.yeni işe girdiğim için kızımla ilgilenemedim bile doğru dürüst.Bu yıl iş durumumu biraz rahatlatabilirsem iyi olacak.Ne öğrendi ne unuttu bilgim yok Babası ilgileniyor ama ben bilmemekten de huzursuzum. Bu yıl mutlaka telafi edeceğim

10. Re: 2. SINIFLAR 2011-2012 öğretim yılı

2. sinifin 3. haftasi..
    .........................
    1. hafta orman
    2. hafta ilk defa ingilizce ve el isi dersiyle tanisma. ingilizcede basit bir sarki ögrenmisler. 2. hafta sonunda evde bir kitap daha bitirdi (günde 5er sayfa, ite kaka bitti yani nette sorularini cevaplayip 30 puanini aldi )
    3. haftanin ilk günü hastaydi. okula gitmedi. Ve geldik saliya...

2. sinifin matematik kitabinin ilk sayfasi su sekilde görünüyor. ( herkese ödev 2. sinif matematik kitaplarinizin ilk sayfalarinin resmi cekile buraya konula!!! )

aksam harciliyla balik tutmak icin (ya da kelebek kovalamak icin) ag aldi. onu alinca da göl kenarina gidip balik tutmaya calismamiz gerekti. aksam 8e kadar ugrastik. yok baliklar kaciyor. :lough: yakalamis olsaydik leo eline alip derisini hissedecekmis sonra tekrar suya atacakmis. yani öldürme amacli bir eylem degil

Aksam 8de kütüphaneye gidip kostur kostur 3 yeni dvd ödünc aldik. Kosturduk cünkü eve gelip mac izlememiz gerekiyordu. Eve geldik ve isvicre - bulgaristan avrupa kupasi elemelerini izledik. isvicre 3-1 kazandi. bizim isvicreli cok sevindi bu da gol sevinci videomuz

Not: cok pratik bir fikir geldi aklima.. Bundan sonra leo'ya kiyafetleri alip getirip evde deneyip olmayani geri götürecegim.. valla Leo ile alisveris o kadar yorucu ki bu daha kolay geldi kendime madalya takasim geldi bu fikrimden dolayi
    bu gün 40 dakika'da zara ve benetton'u alt üst edip 5 sweatshirt 3 pantolon 1 ayakkabi aldim. Eve gelince hepsini denettirdim. 9 dan 3ünü üzerinde begenmedim.. geri götürecegim. Ay dünya varmis. Benetton'un katalogunu da getirdim. Bu güzel mi su güzel mi diye sordum. Tamamdir..