1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 26 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Dusunsel Gelisim Icin Cocuklarla Verimli Konusma Yollari:

.................................................. .....
    ( Cocuklarin okulunun bulteninde gecen hafta yazmislar bu yaziyi faydali olabilir diye cevirmeye calistim. Cevirdigimi sanip anlatamadigim yer varsa uyarin, yeniden bakayim... gecenin ikisinde bu kadar oldu. Sevgiler Arin)

-----------------------------------------------------------

__________________________________________________ ________
    Dusunsel Gelisim Icin Cocuklarla Verimli Konusma Yollari:

Cocuklarla buyukler arasindaki konusmalarin buyuk bir bolumunun “otur”, “televizyonu kapat”, “odevini yap”, ”sessiz ol”, ”kardesine yardim et”, “yemegini ye”, “yatagina git” gibi istek belirtmek ya da yonlendirmek amaciyla yapildigini biliyor muydunuz?

Senaryo bellidir. Cocugunuzu okuldan alirsiniz ve konusmayi baslatirsiniz:

-Bugun ne yaptin?
    *Hiic!
    -Hic bir sey mi?
    *Hatirlamiyorum.

Bu size tanidik geliyorsa, dert etmeyin. Yalniz degilsiniz!

Oyleyse cocugunuzu “dialog bitiren” tek kelimelik cumlelerle konusmaktan kurtarip nasil guvenli, istekli bir konusmaci haline getireceksiniz?
    Herseyden onemlisi, onlarin canini sikan konular hakkinda konusmalarini nasil cesaretlendireceksiniz?

Asagidaki yazida cocuklarla anlamli (ilginc ve eglenceli olursa daha da iyi) sozlu dialoglar gelistirmenin yollari konusunda faydali ipuclari bulacaksiniz.

Cocuklarda beyinsel uyari ve gelisim karsilikli konusma (bizim dilde muhabbet de diyorlar) sayesinde bireysel dusunce formu haline gelir. Nokta atisli sorular idealdir. Ornegin;

-Bugun matamatik dersinde ne yaptin?

__________________________________________________ _____
    Cocuklarla konusmanin, karsilikli dialogun onemi:

Arastirmalar cocuklarin sinifta kullandiklari konusma iceriginin ev yasaminda ogrendiklerinden ibaret oldugunu gosteriyor. Yani cocuklarimizla konusma tarzimiz, seklimiz, icerigimiz onlarin dis dunyayla olan iletisimini de belirliyor.

Bebekler altinci aydan baslayarak bir sen birben seklinde sirayla konusmayi(sesler cikarmayi) ogrenirler. Dili kullanma becerileri gelistikce mimikleriyle, aksaniyla, sozcukleriyle sizi nasil yansittiklarini gozlemleyebilirsiniz.
    Siz ne kadar cok soru sorararak onlari aktif olarak konusmaya yonlendirirseniz, dis dunyayla o kadar guvenli sozlu iletisim kurabilirler.

Cocuklar
    • istediklerini nasil ifade edeceklerini
    • dogru sorulari sorarak aradiklarini bulmayi
    • duygularini ve dusuncelerini nasil ifade edeceklerini
    • arkadas edinme ve arkadasliklari gelistirmeyi
    • kibar ve saygili dialoglar kurabilmeyi
    • dili (sakalar yaparak, deyimlerden faydalanarak vs) yaratici bir sekilde kullanmayi
    • genis bir sozcuk dagarcigina sahip olmayi
    • dili dogru kullanmayi
    • iyi bir dinleyici olmayi

evlerinde (birincil cevresinde) yaptiklari aktif konusmalarin sonucunda ogrenirler.

Arastirmalar sozel yetilerin, okuma ve yazma yetileriyle dogrudan ilgili oldugunu da gosteriyor. Yani sozel olarak cocuklar kendilerine guveniyorlarsa cok buyuk ihtimal okuma ve yazma yetileri de daha kolay gelisecektir.

__________________________________________________ ______
    Karsilikli konusma icin dogru ortami yaratma:

Cocuklari dinlemek icin zaman ayirmak onlarin kendilerine guvenlerini gelistirecek en iyi yontemdir. Onlari dinler, soylediklerine deger verirsek onlar da kendi dusuncelerini paylasmaktan zevk duyacaklardir.
    Tabii bu bir gecede olacak bir sey degildir. Cok zaman ayirmak ve cok sabirli olmak gerekir. Butun bunlar cocuga yasami boyunca kullanacagi onemli bir nitelik olan etkili sozlu iletisim yetenegi kazandiracagi icin ugrasmaya degen cabalardir.

Kaliteli bir dialog/konusma ortami yaratmak icin pek cok yontem vardir:

• konusurken ve dinlerken goz temasi kurmak
    • cocuklara ve yetiskinlere ayni saygiyi gostermek
    • cevap verebilmesi icin, lafina karismadan, istedigi kadar zaman vermek
    • suregiden bir konusma saglayabilmek icin ek sorular sormak
    • her zaman sorularini cevaplamak, bilmiyorsak ya da zamanimiz yoksa bunu belirtmek
    • eger bir seyler onlari rahatsiz ediyorsa TUM DIKKATIMIZI vererek konusmak
    • onu elestirmeyeceginiz ya da dalga gecmeyeceginiz konusunda guvenini saglamak
    • duygularinizi onlardan gizlememek
    • gerektiginde ozur dilemek
    • cocugunuza ancak sorarsa fikir vermek- problem cozme yetenegini gelistirmek-

__________________________________________________ __________
    Konusma firsatlari yaratmak:

Gunluk yasamda konusma firsatlari yaratmak icin sonsuz secenek vardir aslinda:

• yemek zamani onlarla oturmak ve konusmak
    • aile icinde nereye gidilecegi vs konularda fikir alisverisleri yapmak
    • yeni bir kitap, oyuncak, program hakkinda konusmak
    • sakalar yaparak, komik hikayelerle beraber gulmek
    • bire bir konusmak icin ozel bir zaman belirlemek, mesela yatmadan once
    • beraber okumak, karakterleri, tepkilerini vs degerlendirmek.

__________________________________________________ __________
    Dogru soruyu sormak:

“Bugun okulda ne yaptin?” senaryosuna geri donersek...daha net sorular sormayi aliskanlik haline getirmek lazim. Hatta gunluk ders programindan yola cikarak “ Sabahki Matematik dersinde ne ogrendiniz? Zihinsel matematik mi yaptiniz, problem mi cozdunuz? gibi ozel sorular sorun. Ne yaptiniz sorusu cok genel bir soru oldugu icin cocuklar cevap bulmakta zorlanabilir.
    “ Bugun okulda ogrendigin en ilginc iki seyi bana anlatir misin?”
    “Simdi de okulda yasadigin hic de iyi olmayan iki seyi soyler misin?
    “Ogle teneffusunde kiminle oynadin? “ vs gibi sorular ornek alinabilir.

Hayir!........gibi.

Suregiden konusmalar yapabilmek icin dogal olarak acik uclu sorular sormak gerekmektedir. Bir de sunu unutmayalim; ne kadar net sorular sorarsak o kadar net ve temiz cevaplar aliriz.

Muhabbetiniz bol olsun!

Ingilizceden annecocuk.com icin evirip ceviren: Arin

2. Re: Dusunsel Gelisim Icin Cocuklarla Verimli Konusma Yollari:

teşekkürler paylaşım için

“ Bugun okulda ogrendigin en ilginc iki seyi bana anlatir misin?”
    “Simdi de okulda yasadigin hic de iyi olmayan iki seyi soyler misin?
    “Ogle teneffusunde kiminle oynadin? “ vs gibi sorular ornek alinabilir.

akşamları bunları bana soluksuz anlatıyor kendisi..

Re: Dusunsel Gelisim Icin Cocuklarla Verimli Konusma Yollari:

Güzel paylaşım.Teşekkürler.

Sırası gelmişken, bir de çocukları yerine konuşan anneler var.
    Çocuğa bir şey sorarsın ondan önce atlarlar.
    Bir tanıdığım öyle mesela.
    Geçenlerde beraberiz kızına soruyorum:

-Okul nasıl?memnun musun?
    Annesi
    -Çok memnun-uz-'la başladı her detayı anlattı.

Çocuk daha gık diyemeden kaldı öyle.

2. soruda da aynısı olunca.
    -Aaaa yeter yahu dedim bırak da çocuk cevap versin.

Sonra da çocuk girişken değil,suskun,şöyle böyle diye şikayet ederler.

Teşekkürler.

Arın tesekkurler. Seni gormek guzel ayrica.

Ben iki gunde bir falan "bugun okulda olan guzel/komik/üzücü bir seyi anlat ben de sana işyerimde/yolda vs olan bir seyi anlatayim" diyroum.

genelde ben atiyorum onu gaza getirmek icin. işyerine bir gittim ayagaimda terlikler... falan diyorum. o da "anne bilmemkim sumuklerini sırtımıza surdu" falan diye anlatiyor :lough:

Simla ben de "miz" diye konusulmasinda elektrik verilmis gibi gerilirim. "Babamiz cok sinirli, ogretmenimiz cok şeker, az odevimiz var, baleye gidiyoruz" :lough: :lough: annelerin neden boyle konustugunu anliyorum aslinda ama gene de cok tuhaf geliyor bana

gecenlerde o kadar yorgunum ki Arin,beyimizin dili acildi,genellikle ayni yukarda deginildigi gibi kisa oz muhabbetlerimiz daha dogrusu muhabbete girisleirmiz olur ,oylede kalirdi.
    Hatta Emre ozellikle gicik olur bana,uff hatrilamiyorum der keser atar.
    O gun bidi bidi bidi bidi ama ben ucmusum,cok halsiz ve beynim uyusmus hissediyordum valla dinleyemedim ve nolur beni artik rahat birak biraz Emre dedim ops:
    Hic bi zaman moodlar uyumsuyor ne hikmetse,cok nadir bu mooda girerim ben ve emre hep ozamanlarda tepemden inmez,bicir bicir olur.
    Acaba ilgisiz ve havali mi davranmak lazim dedim bir ara dilleirni czomek icin.
    Bu arada seni gordume cok sevindim

Paylaşımın ve gece gece harcadığın emek için tesekkürler Gercekten cok yararlı bilgileri paylaştın

paylaşımın için teşekkürler arın.

simay 4 yaşından bu yana 2 sene okul öncesi eğitim, 2 senede de ilk okul hep anlatır, ne yaşadılarsa.. şikayet olur, mutluluk olur, sıradan şeyler, yediği yemek vs. ne yaşadıysa, ne öğrendiyse anlatır. konuşmayı çok seviyor,benimde hoşuma gidiyor bu paylaşım ama bazen çok işim varsa ya da sinirliysem onunla ilgilenmediysem, bunu açıkca da anlatırım ama sonra çok vicdan yapıyorum, çocuğu ihmal ediyorum diye..

9. Re: Dusunsel Gelisim Icin Cocuklarla Verimli Konusma Yollari:

Emegine saglik Arin.. Cok güzel bilgiler..

Ben oglumun Türkce´sini de gelistirmek amacli hic direk soru sormamaya özen gösteriyorum.. Hani anlatmak istemezse kendi kücüklügümden hikayelerle (bende okula gitmistim, tenefüste en cok topla oynardim vs. gibi) onu moda sokmaya calisiyorum, ki ise yariyor..

Vaktin oldukca paylasimlarinin devamini dilerim..

detay soru sormayı sık yapıyorum. ama nilsuda hiçbirşey işe yaramıyor. çok nadir oturur anlatır.. çok ketum bir kız çook..