2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 28 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.
    Blog Girişleri
    1

Re: Mutfak temizliği nasıl yapılır ,neler yapılır?

Ben Marc Mutfak, çamaşır suyu ve Fairy sıvı kullandım en son, iyi bir bulaşık süngeri, durulama, kurulama bezleri, inatçı kirlere bulaşık teli de olabülüü

Mutfak dolapları boşaltılıp içleri temizlenir, dışları da yağ çözücü ile (bu benim evde geçerli çünkü kızartma çok yapıyorum)temizlenir, aspiratörün heryerini temizleyip, filtresi değiştirilir.
    Buzdolabı da boşaltılıp iç dış temizlenir ve hatta çekilip arkada oluşan tozlar da makineyle alınıp, silinir.Üstü unutulmamalı.

Bulaşık makinesinin kapağının kenarları çamaşır sulu suyla silinir, kapağın alt kısmında (dışarda) bir yer var acayip to tutuyor orayı unutmayınıs

PEncerelere yağ atlamışsa mutlaka yağ çözücü ile temisleyinis

Setin üstüne gelen duvarlara ve üst dolabın altına bile neler yapışmış olabiliyor dikkat !!

Tavandaki lambada bile yağla karışık toz olma ihtimalisi var, yerleri de silerkene mutlaka yağ çözücü katınıs ki tertemis olsun.

Extradan ketıl, mikro dalga, ekmek makinesi falan varsa onları da elden geçiriniz, arada da çaydanlığa sirkeli su koyup kaynattınız mı oohh pırıl pırıl oliii

Mutfak dolapları ile ilgili benim de aklıma takılan bir soru var onu sorayım:

Dolapların ve çekmecelerin içine yapışkanlı kağıt (ya da malzemenin tam olarak ne olduğunu bilmiyorum, plastik de olabilir) konuyor. Bu ne işe yarıyor? Temizlik daha mı kolay oluyor? Dolaplar siliniren uçları kalkmıyor mu? Yoksa gereksiz bir detay mı?

Benim şuanki dolaplarımda yok, ama yeni bir eve taşınacağız orada yapsam mı, eğer işe yarar birşeyse?

3. Re: Mutfak temizliği nasıl yapılır ,neler yapılır?

bizim teyzemiz yillardir bize geldigi icin bu konuda cok titiz..benim neyi sevip sevmeyecegimi bilir kendi evi gibi gorur..

- oncelikle buz dolabı her geldiginde mutlaka temizlenir. butun raflar,yumurtalıklar, sebzelikler bol su ile yikanir temizlenir kurulanir yerlestirilir.

- butun mutfak dolaplarim asagi iner. o dolaplari silerken yikanacak olanlar , tozlu olanlar yikanir yerine yerlestirilir.

- baharat , bakliyat dolabim komple asagi iner. silinir, kavonozlar degistirilir gerekliyse yikanir..

- dolapları ustu , buzdolabının arkasi falan hep silinir..

- camlar silinir perde yikanir.

- ocak , firin temizlenir ozel temizleyicisi ile.

- evye temizlenir.

- yerler silinir..

temizleyici olarak ozellikle camasir suyunu tercih ediyorum ben.bunun disinda marc mutfak, ankastre icin ozel temizleyicisi var onlar kullaniliyor. buzdolabini sirke ve karbonatli su ile temizler.

hatta benim aklima gelmez ama aspiratorun demirini yerinden cikarip onu bile bir guzel temizler...

bos kavanoz sise varsa bunlari ile sorar atayim mi bosuna durmasin kir toplamasin diye... :lough:

Demet, seninle mutfaklarımız aynı olduğu için söylüyorum, bunca dolap bolluğunda ve silinmesi temizlenmesi bu kadar kolayken kadının çok kolay yapması gerek halbuki işleri... Ben temizliği kendim yaptığım için biliyorum, eğer mutfakta tüm malzemelerin de kapalı kutularda ise ne temizleyici kullanırsan kullan tertemiz oluyor heryer silince..

Ben kapının arkasında, buzdolabının yanındaki derin dolabı kiler olarak kullanıyorum. Herşey orada kapalı kutularda.. Fırının üzerindeki derin dolapta da elektrikli aletler var.Tezgah üzerinde sevmediğim için her an kullanmaya hazırlar orada.. Fırın, ocak temizlenmesi çok kolay, fırının her parçası sökülüp makinede yıkanabiliyor.Eğer eşyan fazla değilse ve bol bol kapalı kutular, kavanozlar kullanırsan daha rahat edersin...

Ev konusunda olmasam da, mutfak konusunda takıntılı sayılırım. Buna rağmen, belli bir temizlik rutinim yok. Herşey gerektikçe. Zaten her allahın günü yemek pişiyor, genel bir tezgah temizliği oluyor. Ama öyle her hafta buzdolabı temizlenecek, dolaplar inecek, çatal bıçak kabı temizlenecek gibi bir düzenim yok. Gözüme ilişince temizlenmesi gerektiği, temizliyorum. Bu, baharat kapları için de geçerli, erzak dolabı için de. Arada bir elden geçince de, bana göre gayet düzenli ve temiz, başkası ne düşünür bilemem

Gündelik temizlik için LOC kullanıyorum, sürekli fıslatır dururum tezgaha. Evye için de arasıra çamaşır suyu.

Bizde büyük mutfak temizliği demek buzdolabı bulaşık makinesi ve deepfreezin yerinden çekilip altlarının silinmesi tün dolapların boşaltılıp içlerindekilerin tek tek yıkanıp elden geçip yerine konması demktir.Onun dışında mutfak perdesi 15 günde bir yıkanır yada sabunlu bezle silinir.Buzdolabının içi her hafta silinir.Dolapların dışı her hafta silinir içlerinin tozu alınır.Fırın her kullanımdan sonra temizlenir.yerler bazen günde 2-3 defa silinir.(Biz işide evden yürüttüğümüz için mutfakta yaşıyoruz nerdeyse)

Öyle çok titiz değilimdir.Ayda 1 defa dolapları döküp temizlerim.Buzdolabı,bulaşık makinasının altı temzilenecekse eşim evde olduğunda yardım isterim.Mr.Muscle en büyük yardımcım.Onunla daha iyi temizliyorum gibi geliyor.
    Şu sıralar tembellik ediyorum.Dolapların temizlenmesi gerekiyor

hiç sevmem mutfak temizliğini, geçen buzdolabını komple boşaltıp herşeyi yıkadım, temizledim, uzunnn bir süre gider, sevmiyorum

mutfak için yardımcı bayanın önerisi ile bir loc bir de yağ çözücü almıştım, temizlik onla yapılıyor,

9. Re: Mutfak temizliği nasıl yapılır ,neler yapılır?

MUTFAK TEMİZLİĞİNDE günlük cif sprey kullanıyorum.
    lavaboya domestos ,tezgaha da cif...
    öyle her ay dolap boşaltmam ben ,senede 2 kez derin temizlik olur...önceden kendim yaparken 1 günüm giderdi...buzdolabı sebzeliklerini raflarını falan söküp yıkardım...
    şimdi kadının eli sürekli üzerinde her ay dolaplar üstten siliniyor ..
    kap kacak zaten kullandıkça yıkanıyor...
    kullanılmayan toz tutacak bişey yok mutfağımda...
    kullanılanlarda sürekli ellendiğinden kir birikmiyor...
    baharatlık ve çay şeker bakliyat kavanozlarını ben boşaldıkça yıkıyorum zaten ,sonra yenisini koyuyorum ...
    boşalan kavanoz herseferinde yıkanır ...o yüzden temizlikte tekrar boşaltmıyoruz.

Demetcim, sen bu forumu açınca şaşırdım canım..

Ne zaman gitsem evine heryer pırıl pırıl tertemiz.

Mutfak dolaplarında bir tane leke yok.Sen birde çekmecelerin resmini cekde görelim.Nasıl düzenli hersey yerli yerinde...
    _begonvill_ yazdı:
    Eski evde bir komşum vardı .
    2 gün sürerdi mutfagı komple temizlemesi .(baharatlıkları bile boşaltıpiyıkayıp yeniden koyardı mesela)
    Bizm evde mutfak temizligi yarım gün bile sürmüyor

İçime sinmeyen bişeyler var .Her pazartesi mutfakta detaylı temizlik günü..onun dısında sürekli elimiz üstünde ama Yok içime sinmiyor .

En sonunda ben el atacagım bu konuya .

Ama titiz hanımlardan her detayı tek tek duymak ogrenmek istiyorumn .madde madde yazın nolur )