3. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123
Toplam 28 sonuçtan 21 ile 28 arasındakiler gösteriliyor.
    Blog Girişleri
    1

Re: Mutfak temizliği nasıl yapılır ,neler yapılır?

alpdilara yazdı:

Demetcim, sen bu forumu açınca şaşırdım canım..

Ne zaman gitsem evine heryer pırıl pırıl tertemiz.

Mutfak dolaplarında bir tane leke yok.Sen birde çekmecelerin resmini cekde görelim.Nasıl düzenli hersey yerli yerinde...
    _begonvill_ yazdı:
    Eski evde bir komşum vardı .
    2 gün sürerdi mutfagı komple temizlemesi .(baharatlıkları bile boşaltıpiyıkayıp yeniden koyardı mesela)
    Bizm evde mutfak temizligi yarım gün bile sürmüyor

İçime sinmeyen bişeyler var .Her pazartesi mutfakta detaylı temizlik günü..onun dısında sürekli elimiz üstünde ama Yok içime sinmiyor .

En sonunda ben el atacagım bu konuya .

Ama titiz hanımlardan her detayı tek tek duymak ogrenmek istiyorumn .madde madde yazın nolur )
    Neslican bence onun mutfağı temiz diye kısa sürüyor temizliği, kadın uzatıyordur bile süreyi temizleyecek yer bulamayıp :lough:

Neslican bence onun mutfağı temiz diye kısa sürüyor temizliği, kadın uzatıyordur bile süreyi temizleyecek yer bulamayıp

Bence de komşucuğum...Mutfak gıcır gıcır hiç kullanılmamış gibi zaten

Bu arada buluşma yapalım yine canım...

Blog Girişleri
    1

biz arada sizin plaj vol. sahasının ordaki cafeye geliyoruz, bir kere de senin için geleyim.

alpdilara yazdı:

Demetcim, sen bu forumu açınca şaşırdım canım..

Ne zaman gitsem evine heryer pırıl pırıl tertemiz.

Mutfak dolaplarında bir tane leke yok.Sen birde çekmecelerin resmini cekde görelim.Nasıl düzenli hersey yerli yerinde
    Canım benim saolasın

Ben gündelik temizlikten bahsetmemiştim aslında .
    Derin temizlikten bahsetmiştim
    Yani havişko bişeyler yapıyor ama bu sefer kendim el atayım,baştan sonra kırklayayım demiştim
    Başak burcu olunca ,içime sinmeyen bişeyler var genede :roll:

idilnaz yazdı:
    Demetcim ben mutfakta Mr Muscle ve Cif mutfak jel kullanıyorum.Bizim de mutfak temizliğimiz uzun sürmüyor.Dolaplar aktarılıyor her şey bulasık makinasında yıkanıyor.Bu da 2-3 saatimizi alıyor.Genellikle temizli-
    ğe gelen kadın yapıyor.Bana yerleştirmek kalıyor.Buzdolabı ve mutfak dolap içleri mikro fiber bezle siliniyor.Kolay gelsin
    Eminecim ,
    zaten ben senin o mutfagı gördükten sonra eve gelip temizlik yapasım geliyor
    sen mütavazi davranmışsın bu mesajda arkadaşım )

Aman yarabbim ,şiir gibi senin mutfak .

hilal-nehir yazdı:
    Demetciğim bende bu haftasonu yapacağım mutfak temizliğimi, yarım gün yetmez, enaz birgün ayrılmalı diye düşünüyorum.

- Öncelikle buzdolabı boşaltılır (buzluk dahil) içi-dışı ç.suyu ve cif ile iyice temizlenir. Yumurtalık, ilaç rafları çıkarılır güzelce yıkanır. Dolap çekilir, yanları önü, arkası, üstü ve özellikle bulunduğu zemin güzelce temizlenir ve yerleştirilir.

- Mutfak dolapları boşaltılır, silinir, yerleştirilir. Bu arada kullanılmayan gereksiz şeyler varsa atılır.

- Ocak-fırın-tost makinası gibi aletler ciflenir, temizlenir, yerlerine yerleştirilir.

- baharatlıklar temizlenir, son kullanma tarihleri gözden geçirilir, temiz kaplara yerleştirilir.

- En önemlisi bakliyatlar. Hepsi havalandırmak için geniş kaplara konur, 1-2 saat bekletilir, sonrasında dolap ç.suyu ile temizlenir, bakliyatlar iyice kontrol edildikten sonra temiz kaplarına boşaltılır.

- Mutfak halısı silinir, havalandırılır.

- Mutfak sandalyeleri silinir, temizlenir yerlerine yerleştirilir.

- Mutfak tezgahının üzeri iyice temizlenir. Üzerinde ne varsa (çay-şeker kavanozu, baharatlık vs.) temizlendikten sonra yerlerine yerleştirilir.

- Aspiratör parçalarına ayrılıp, her parçası temizlenir

- Çöp kovası temizlenir, bir müddet kapağı açık havalandırılır.

- Duvarlar fayans ile kaplıysa, fayanslar ciflenir, özellikle tavan birleşme yerleri dkkatle kontrol edilir (örümcek ağı vs için)

- Son olarak yerler silinir ve mis gibi bir mutfağa merhaba denilir.

Hilalcim teşekkür ederim.
    işteistedigim mesaj buydu diyebilirim

tek tek madde madde sıralamışsın .tüyoları aldım .

Ah birde şu Şato ve Nur@ay da yazsa diyip kaçıyorum.bunaları bile acele yazdım .Anadolu otoyolunda mola yerinden

mutfak dolaplarinin icine serilen su dantel rulo gibi seylerden kullan,,tertemiz oluyor icleri,,2 yil silmesen idare eder,,kizartma yaparken dolap kapaklarini acik unuttmayin,,icleri tertemiz kaliyor,,yemek piserken de surekli havalandriam aciktir bende,,o yuzden bizde uzun sure pislenmes,temizlik degil uzun sure pislenmemeis icin bunlari yapiyorum ben,,cami acip havalandiririm koku sinmesin dolaplara,aspirator birde mutlaka,,

Her ay fix;

B.dolabı çekilip altı üstü içi dışı komple silinir.Bulaşık makinasında yıkanabilecek parçalar varsa yıkanır.

Aynen bulaşık makinası da illa çekilir,

Dolapların en üstleri(açık alan)yağçözlerle silinir

Asp.telleri makinada yıkanır gerisi yağçözle silinir

Kiler dolabı hep çok dolu oluyor bizim,o nedenle sıksık düzeltiliyor.

Mutfağa halı sermem,seilen her ne olursa olsun pislik yuvası diye düşünürüm hep,gün aşırı kloraklı suyla silinir.

Yağ dolapları da dipköşe yağçözle temizlenir

Aklıma başka bişey gelmiyor