3. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123
Toplam 30 sonuçtan 21 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Re: kız anneleri kızınz kaç yaşında adet oldu :( ben korkuyorumda

Benim kuzenlerimden de vardı 5.sınıfta olan o yıllarda.
    Bende 13,5 - 14 yaşlarımda olmuştum. Kızımda bana çeker inşallah ama o zaman bu kadar çok hormonlu gıdalar yoktu, hatta hiç yoktu. Hormonsuz diye aldıklarımız da bile hormonlu çıkabiliyor ne yazık ki, neye güveneceğiz bilemiyorum
    Hani eskiden "Eski toprak" denilen bir tabir vardı, o kalmayacak ne yazık ki..

Re: kız anneleri kızınz kaç yaşında adet oldu :( ben korkuyorumda

Tavuk etinde var bi durum. Bebeğim katı gıdaya geçişinde Dr'muz tavuk eti önermemişti.:roll:

büyüme küpleri var ya, ...ino hiç vermeyin tavuk da sık vermeyin, derisini asla yedirmyin demişti dr.

endokrin uzmanları kemik yaşı ve hormonlarını değerlendirirek ilk regl yaşını net söyleyebiliorlar.

4. Re: kız anneleri kızınz kaç yaşında adet oldu :( ben korkuyorumda

Oğlumun sınıf arkadaşı 3. sınıf bittiğinin yaz tatilinde regli olmuştu. 4. sınıfa başladığında regliydi evet çok erken maalesef bu yaşlar çocukta acayip değişiklikler vardı. Bu sene 6. sınıfa gidiyorlar ve akranlarından bazıları yeni yeni olurken içlerinde olmayanlarda var

5. Re: kız anneleri kızınz kaç yaşında adet oldu :( ben korkuyorumda

Günümüzün en önemli sorunu erken ergenlik ne yazıkki.Kızımda yukarıda verilen linkde ismi geçen Prof.Atilla Büyükgebiz'in kontrolünde,ocak 2002 doğumlu ve erken ergenlik teşhisi kondu.
    Çevresel faktörler,hormonlu gıdalar,genetik etkiler hepsi bir parça etkili.
    Endok.doktorları eger uygun görürlerse ergenlik erteleyici olarak kullanılan aylık iğnelerin çocuga zarar değil oldukca faydalı oldugunu belirtip,ailelerin endişelerini gideriyorlar.Yaşları ,duyguları henüz 9-9,5 yasında olan ama bedenleri ergenliğe girmiş çocuklar için bu süreç zor.Ne yazıkki kızımda bu süreci yaşadım her ne kadar ona belli etmesemde çok üzüldüm.umarım bu süreci kolay atlatırız.

7. Re: kız anneleri kızınz kaç yaşında adet oldu :( ben korkuyorumda

Henuz (cok sukur) olmadi.
    Kuzeni 14 yasinda, fiziki gelisimleri ayni gidiyordu bu yaz adet oldu, bizimki de hizla ergenlik yonunde vucudu gelisiyor korkarim fazla gecmeden adet olucak...

TURKAYD1 yazdı:
    cansu 9 yaşında bende kıllanma belirtisiyle endokrine götürdüm. yapılan testler sonucunda erken ergenlik denildi ve 1,5 senedir ergenlik geciktirici iğnemiz var 28 günde bir yaptırıyoruz. daha sonraki testlerde ilerlemenin durduğunu gördük. 11 yaşına kadar yaptıracağız. doktorumuz öyle uygun gördü.
    bizim doktorumuzda ( çocuk endok.uzmanı)kesinlikle bu tür tedavileri onaylamadığını aksine hormonlarla oynandığı için daha zararlı olabileceğini söylemişti.şimid kafam karıştı.gerçi henüz bir risk yok ama sude için.vücudun doğal gelişimi neyse öyle olamalı demişti.

9. Re: kız anneleri kızınz kaç yaşında adet oldu :( ben korkuyorumda

yeğenim 11 yaşında adet gördüğü zaman, bu konuyu enine boyuna araştırmıştık. 3. sınıfta koltuk altında tüylenme başlamıştı. Götürdüğümüz çocuk doktoru normal gelişim olarak nitelendirdi. Erken ergenliğe girmediğini söyledi. memelerde tomurcuklanma başlamasını takiben 2 yıl sonra adet görmeye başlayacağını söyledi. gerçekten de dediği gibi oldu ve yeğenim orta 1. sınıfın başında adet gördü. sınıfında başka arkadaşlarında da olduğu için hiç sorun yapmadı.
    zaten belirtiler başlar başlamaz adet görmesi söz konusu değil. ilk belirtilerden 2-3 yıl sonra adet görüyor. ve bu süreçte yaklaşık 20-25 cm boy atıyor. adet gördükten sonra uzaması yavaşlıyor. max. 5-6 cm daha.

yeğenimin doktoru beslenme ve çevresel faktörlerin ergenlik yaşını erkene çektiğini, 8-9 yaşında başlayan ön belirtilerin normal gelişimin bir parçası olduğunu bu nedenle çocuğa hormon tedavisi yapmayı doğru bulmadığını söylemişti.

beslenme derken yediğimiz hormonlu ve genetiği değiştirilmiş gıdaları kastediyorum tabi ki. hormon sadece tavukta yok ki, sebzelerde, çiftlik balıklarında da var. sadece hormon da değil. hazır gıdalarda kullanılan bazı gıda katkılarının da hormonal gelişimi tetikleyici etkisi olduğunu okumuştum bir yerlerde. bir de çevresel faktörler var. şimdiki çocuklar daha az hareket ediyorlar, daha çabuk yağlanıyorlar (vücüdun yağlanması, gürbüzleşme ergenliği tetikleyen bir şeymiş) ve en önemlisi cinsel açıdan daha erken uyanıyorlar. televizyonlar, gazeteler, internet çocukların cinsellikle erken tanışmasına ve erken uyanmasına sebeb oluyor.

çok teşekkür ederim içim biraz rahatladı herşey çocuklarımızın iyiliği için saolun.