1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

"Biz Zamane Ebeveynleri Fazla Ciddiye Alıyoruz Çocuk Yetiştirme İşini "

Geçen gün çocuklarla tam da köprü trafiğinin civcivli zamanında yola dökülmem gerekti

Yaklaşık 1,5 saat süren yolculuk hepimiz için oldukça zorlu geçti. Baştaki bıdı bıdı konuşmalar sonlara doğru SIKILDIM’lara dönüştü. Derin bile Hadi Annneee! demeyi öğrendi.

Twitter’daki veryansınımı duyan bazı annelerin arabada DVD player kullanmak, akıllı telefonlarda film göstermek gibi önerileri oldu. Biz çocuklarla arabada uzun süreli vakit geçirmediğimizden şimdiye kadar öyle bir arayışa pek girmedik. Uzun süreli uçak yolculuklarında çok işe yaradığını bildiğim bu uygulamayı da yanımızdaki telefonla geçiştirmeye çalıştık. Ancak biliyorum ki arabada çocuklara film göstersem çocuklar değil 1,5 saat, 1,5 gün boyunca gıkları çıkmadan giderler.

Şimdiki çocuklar sıkılmayı bilmiyor. Daha doğrusu, sıkılmaya tahammülleri yok.

Tamam, genelleme yapmak doğru değil. Şimdi birisi kalkıp “Yoo, benim çocuğum gayet de güzel sıkılıyor” diyebilir.

Politik konuşayım: Gözlemlerime göre, etrafımdaki çocukların çoğu sıkılmak nedir, bilmiyor. Çünkü fırsat vermiyoruz onlara. Boş bırakmıyoruz onları. Dolayısıyla en ufak bir boşlukta ne yapacaklarını şaşırıyor, zıvanadan çıkıyorlar.

Bakıyorum da… Biz zamane ebeveynleri sürekli çocukları oyalama gayesindeyiz. Nereye gidelim? Ne yapalım? Ne seyredelim? Ne oynayalım?

Ne zaman arkadaşlarım bize oturmaya gelse, birlikteliğimiz oturup sohbet etmekten ziyade çocuklarla oynamakla geçiyor. Benim arkadaşım çocuğumla lego oynamak zorunda mı kardeşim?!

Bu aralar annem bizde vakit geçiriyor. Çocuklar sürekli tepesindeler onun. Akşama ne yemek yapacağımızı bile konuşamıyoruz bazen. Diyelim beş dakika kendi kendilerini mi oyaladılar? Anne, bak ne yaptım! Yetmedi, anneanne sen de bak! Pazar sabahı olmuş, babaları kırk yılda bir uyuyor. Niye uyuyor, uyansın. Pışııık? Başka istediğin?

En iyi çocuk okula giden çocuktur diyorum ya… Çünkü evde oldukları zaman sürekli bir oyalama derdi var. Vallahi ev işi değil bana koyan. Oyun kur, oyun oyna beni bitiriyor..

Soruyorum yine: babaannem altı çocuğunun hangisine bu kadar vakit ayırırmış acaba? Otomatik çamaşır makinelerinin, bulaşık makinelerinin olmadığı, oyuncakların tel arabalardan, makaralardan, topaçlardan ibaret olduğu, çocukların oyuncak yokluğunda“beş taş” gibi oyunlar türettiği (ve çok da eğlendiği!) günlerde benim çocuklarıma bir günde okuduğum kitabı kadar kitabı babaannem hayatı boyunca altı çocuğuna okumuş mudur?

Hiç düşünemiyorum babaannemin bir arkadaşının ona kahve içmeye gelip de oturup babamla tren yolu inşa ettiğini ya da halamla evcilik oynadığını. Ya biz? Bak işte bugün kız kardeşim Portekiz’den geliyor, acaba çocuklar uyanıkken iki kelime konuşabilecek miyiz?

Deniz daha çok uyuyor bu anlattığım profile. Derin daha kendini-oyalayan cinsten. İlk çocuk/ilk torun sendromu diyorum ben buna. Ne de olsa üç sene boyunca benimleydi ve ben de sadece onunlaydım. Önceliğim hep oydu. O varken ev işi ikinci plandaydı. O uyurken toplardım ortalığı, yapardım yemekleri.

Babaannemin böyle bir şey yaptığını düşünemiyorum. Bütün gün çocuklarla oynayacak, sonra altısını birden uyutacak da ondan sonra yemek yapacak?.. Olllldu!

Okulun da bu anlamda olumsuz etkisi olduğunu düşünüyorum. Çocuklar erken yaşta okula gidiyorlar (Allah razı olsun), ancak orada sürekli bir hareket halindeler. Oyun saati. Boyama saati. Bahçe saati. O saati. Bu saati. Eh, çocuk bunu evde de devam ettirmek istiyor. Sürekli “Anne hadi oynayalıııım!” duymaktan fenalık geliyor bazen. “Oynasana çocuğum, benden ne istiyorsun?” demek istiyorum.

Biz zamane ebeveynleri bazen fazla ciddiye alıyoruz bu ebeveynlik işini. Fazla üzerine düşüyoruz çocuklarımızın. Olduklarından çok daha kırılgan sanıyoruz onları. Aman onunla “kaliteli zaman” geçirelim. Aman eğitici oyuncaklar verelim önlerine.
    Aman özgüvenleri gelişsin. Aman azarlamayalım. Sakın ha sesimizi yükseltmeyelim. Zinhar bir fiske vurmayalım.

Benim annem bana terlik fırlatırdı yahu. Şaplak da yedim kaç kere. Teybi bozdu diye kardeşimi kapının önüne koymuştu bir seferinde, hiç unutmuyorum. Ne oldu şimdi? Ben de, kız kardeşim de asosyal, silik, kendine güvensiz tipler mi olduk?

Yanlış anlaşılmasın. Bağırmayı, vurmayı, büyüklüğümüze, cüsselerimize sığınıp çocukları ezmeyi savunuyor değilim. Çocuğun bir birey olarak görülmesi gerektiğine başından beri inandım, öyle de yaptım. Sus bakayım sen! Büyükler konuşurken çocuklar susar. Sen karışma. Çocukken bizlere söylenen bu sözleri ben çocuklarıma söylemiyorum.

Ama bu kadar da mükemmel ebeveyn olmaya çalışmak, bu kadar eşitlikçi olmak doğru değil gibi geliyor bana. İş patlıyor bir yerlerde. Arkadaş değiliz ki…

Anne-baba olduktan sonra çocukların hayatımızda ağırlıklı olarak yer tutması işin doğasında var. Ama çocuklar da, kendi doğaları gereği, bencil yaratıklar. Ne kadar ilgi gösterirsen bir o kadar daha istiyorlar. Eve on kişilik misafir grubu gelsin, onunu da oyununa dahil edebilir çocuk.

Ben çocukken eve misafir geldiğinde annemler bizi odamıza gönderirlerdi. Biz de orada oynardık. Çok iyi hatırlıyorum. Şimdi benim arkadaşlarım geldiğinde çocuklar kendi arkadaşları gelmiş gibi seviniyor.

Herkes için böyledir demiyorum. Çocuklarına kendi kendini oyalamayı öğretmiş anne-babaların önünde şapka çıkarıyorum. Ancak benim gördüğüm kadarıyla -ki yurtdışında yaşayan arkadaşlarımda da benzer gözlemlerde bulundum- zamane çocukları genelde anne-babalarından onları “eylemelerini” bekliyorlar.

Değişen devrin, yeni nesil ebeveynliğin bir sonucu olsa gerek bu…

Özgüvenli bireyler yetiştireceğiz derken, herkesin kendi yerini bilmesi gerektiğini unutuyoruz bazen. Oysa çocuk çocukluğunu, ebeveyn ebeveynliğini bilmeli.

ALINTI: http://blogcuanne.com/2011/12/22/cocuk-dedigin-sikilir/

Re: "Biz Zamane Ebeveynleri Fazla Ciddiye Alıyoruz Çocuk Yetiştirme İşini "

aegean_3740 yazdı:

Twitter’daki veryansınımı duyan bazı annelerin arabada DVD player kullanmak gibi önerileri oldu.
    Koltuk başlarına DVD Player önerisi de benden gelmişti.Annenin trafikteki feryat twitlerini okuyunca ,çözüm önerdim

Bu yazı tamda yarama dokunmuş.
    Memleketteyken kızımı oyalayacak insan çoktu.
    Anneanne,babaanne,kuzenler,komşu çocukları derken geniş ve hareketli bir çevre vardı.
    Bu eylülde taşındık ve yapayalnız kaldık.
    Çocuk neye uğradığını şaşırdı.
    Üç yaşına kadar hareketli ve kalabalık bir çevrede sürekli görürken üç yaşından sonra kaldı anne ve babayla.
    Tabiki ilgi göstermek ve oyun oynamak işi bize kaldı.
    Çok sıkılıyorum oynarken ve oyun bulmaktada zorlanıyorum.
    Oyuncak alıyorum belki kendi kendine oynay oyalanır diye yok yine biz oturuyoruz yanına bizimle oynuyor.
    Oyuncaktan sıkıldı kitap oku.
    Hikaye dinlemekten sıkıldı faaliyet kitabından etkinlik yaptır.
    Oyun hamuruyla oyna ayyy fenalık geliyor 30 yaşında hiç çekilmiyor.
    Yazıdada dediği gibi benim çevremde gördüğüm çocuklarda böyle.
    Hep anne babayla oynuyorla.
    Çevrelerinde arkadaşları olsa belki farklı olurdu ama akşamları napsın çocuklar evde anne babayla birlikteler.
    Her akşamda birine gidilmezki yada çağrılmazki.
    Ne olacak bu işin sonu bilmiyorum.
    Biz bu hale getiriyoruz çocukları bencede...

Bu yazı tamamen Okan ve bizim durumumuzu özetlemiş, son zamanlarda beni en çok bunaltan durumlardan birisi. Tek başına çok zor vakit geçiriyor. Sürekli kaliteli zaman geçirelim, ilgimizi eksik etmeyelim derken aşırıya kaçmışız. Şimdi bunun mücadelesini veriyoruz. Beni 5 dk otururken görmesin, muhakkak onunla birşeyler yapmam için aşırı ısrarcı davranıyor, tek başına oyun oynaması 15 dk dan fazla sürmüyor neredeyse. "Artık anla ben senin arkadaşın değilim sürekli oyun oynayamam seninle" diyorum ama çok bozuluyor bu işe. Gelen misafirlerle bile ( bebekliğinden beri onu çok sevip, ilgi gösterip onunla oynayanlarla) sürekli oyun oynamak istiyor. Boş bıraktığımızda ya bilgisayara ya tv ye yönelmek için kırk takla atıyor Bazen sabırla bazen bağrış çağrış toparlamaya çalışıyorum durumu. Gerçekten zorlanıyorum.

yerden göge kadar katılmıyorum!
    eskiyle kıyas olayını hiç sevmem şimdide sevmedim
    babaannemizin 6 çocuğu ile şuanki modern zamanı kıyaslamak oldukça gereksiz

çocukken sokakta oynayarak tüm enerjimizi boşaltırdık.. taşla toprakla iç içeydik
    her türlü yiyeceğe erişme şansımız yoktu. tüplü çikolatalar zengin işi sanırdık. haliyle gereksiz enerji yüklenmezdi vücudumuza
    annelerimizin ilgilenecek hali kalmazdı işten güçten. sen sus bilmezsinlerle büyüdük. insan gibi insanız çoğumuz çok doğru. ama bu özgüven eksikliği, hakkına razı olma, ne yapalım kader böyleymiş diyen bir toplum oluşturdu! çünkü bastırılmış büyüdük..
    eskiden trafik yoktu. bu kadar araç yoktu. akraba ziyaretleri sosyal faliyetti o da belli zamanlarda.. yolculuk etmek başlı başına faliyetti zaten.

nilsubensu yazdı:
    yerden göge kadar katılmıyorum!
    eskiyle kıyas olayını hiç sevmem şimdide sevmedim
    babaannemizin 6 çocuğu ile şuanki modern zamanı kıyaslamak oldukça gereksiz

çocukken sokakta oynayarak tüm enerjimizi boşaltırdık.. taşla toprakla iç içeydik
    her türlü yiyeceğe erişme şansımız yoktu. tüplü çikolatalar zengin işi sanırdık. haliyle gereksiz enerji yüklenmezdi vücudumuza
    annelerimizin ilgilenecek hali kalmazdı işten güçten. sen sus bilmezsinlerle büyüdük. insan gibi insanız çoğumuz çok doğru. ama bu özgüven eksikliği, hakkına razı olma, ne yapalım kader böyleymiş diyen bir toplum oluşturdu! çünkü bastırılmış büyüdük..
    eskiden trafik yoktu. bu kadar araç yoktu. akraba ziyaretleri sosyal faliyetti o da belli zamanlarda.. yolculuk etmek başlı başına faliyetti zaten.
    aynen katiliyorum, kiyaslamak sacma geliyor bana da..

Çocukla ilgilenirken dengeyi bulmak lazım.
    Biz günümüz şartlarında abartıyoruz,kendimizi çocuklarımıza adıyoruz.
    Bunun sonucundada çok yoruluyoruz.
    Çocuğa anne babanında özel hayatı olduğunu öğretmeliyiz.
    Misafir geldiğinde yada biz misafirliğe gittiğimizde bizi rahat bırakması gerektiğini bilmeli.
    Zaman zaman kendi kendine oynaması gerektiğini bilmeli.
    Umarım bu ayrımı öğretebilirim kızıma...

Çocuklarımız dikkatleri hep kendi üstlerinde toplamak istiyor.O yüzden bunalıyoruz , sürekli oyalamak için arayışa giriyor, adeta diğer annelerden geri kalmamak için yarışıyoruz.Maddi ve manevi imkanlarımız el vermese de kendimizi zora sokmak pahasına sürekli bir şeyler bulmaya çalışıyoruz.

eskiden ailelerde çocuk sayısı fazlaydı. isteselerde yapamazlardı. kaldı ki benim 2 çocukla bütün dengem bozuldu.

10. Re: "Biz Zamane Ebeveynleri Fazla Ciddiye Alıyoruz Çocuk Yetiştirme İşini "

abartmış